Windows 10'da Progresif Web Uygulamaları Chrome'a ​​Nasıl Yüklenir?

Progresif Web Uygulamaları (PWA'lar), normal web siteleri veya web sayfaları olarak yüklenen, ancak kullanıcıya çevrimdışı çalışma, push bildirimleri ve yerel uygulamaların koruması olan cihaz donanım erişimi gibi işlevler sunma avantajına sahip web uygulamalarıdır. PWA'lar yüklenebilir ve bir uygulama mağazasına ihtiyaç duymadan ana ekranınızda yaşarlar.

Google'ın Chrome 70'i, kullanıcılarının bir Windows 10 cihazındaki tarayıcıya Progresif Web Uygulamaları yüklemelerine olanak tanır. Progresif Web Uygulamaları, bir masaüstüne kurulduğunda, PWA'lar işletim sistemine entegre edildiğinden, yerel uygulamalara benzer bir deneyim sunar.

PWA'larla ilgili iyi olan şey, onları işletim sisteminin masaüstünden başlatabilmeniz ve çevrimdışı olarak kullanılabilmeleridir. Ancak, çevrimdışı destek, uygulamaya ve sağladığı işlevsellik türüne bağlıdır. Not Defteri PWA gibi bazı hizmetler düzgün çalışacak, Twitter ve Spotify gibi diğer hizmetler ise cihazınıza veri indirmek için internet erişimi gerektirecektir.

PWA'lar işletim sisteminin işlevselliğini kullanabilir. Mükemmel bir örnek, Windows 10'un bildirim merkezinin kullanılmasıdır. Chrome'da PWA'ları yüklemek için izleyebileceğiniz adımları size göstereceğiz.

Progresif Web Uygulamalarını Chrome'a ​​nasıl yükleyebilirim?

 • PWA içeren bir sayfayı ziyaret edin.
 • Menü'ye tıklayın.
 • Belirli Aşamalı Sayfa Uygulamasını yüklemek için [Uygulama Adı] 'nı Yükle'yi tıklayın.
 • Chrome, uygulamayı arayüzüne yükleyecek ve aynı zamanda onu işletim sisteminin yüklü uygulamalar listesine ekleyecektir.

Windows 10 kullanıcıları uygulamayı Başlat Menüsünde listelenmiş bulacak ve oradan istedikleri zaman yükleyebilirler.

PWA'ları Google Chrome'a ​​bu şekilde yükleyebilirsiniz.

Öyleyse Twitter'ı örnek alalım:

 • Twitter Mobil sitesine gidin.
 • "Menü" yi tıklayın.
 • "Twitter'ı Yükle" seçeneğini görmelisiniz.
 • "Twitter'ı Yükle" yi tıklayın.
 • Uygulamayı penceresi, görev çubuğu simgesi ve başlat menüsü girişi ile anında alacaksınız.

Progresif Web Uygulamaları nasıl kaldırılır?

Bir PWA'yı kaldırmak için:

 • Uygulama penceresinin üst kısmında bulunan menü düğmesini tıklayın.
 • "[Uygulama Adı] 'nı Kaldır" ı tıklayın.

PWA'ların Faydaları

PWA'lar, yeni bir kalite düzeyi ve harika bir kullanıcı deneyimi sundukları için ana ekranınızda bir yeri hak ediyor.

Son sözler

Google, bu uygulamalar aracılığıyla kullanıcılara son derece ilgi çekici bir deneyim sağlayabileceklerine inandıkları için Progresif Web Uygulamalarını tanıtıyor. PWA'lar gerçekten de geçerli bir seçenektir çünkü bir kullanıcının çevrimdışıyken bile içeriğe göz atmasını sağlar. Ayrıca, bir kullanıcının bunları bir uygulama mağazasından indirmesi gerekmediği gerçeği onları kullanışlı kılar.

PWA'lardan en iyi şekilde yararlanmak için, Windows sisteminizin en iyi şekilde çalıştığından emin olmanız gerekir. Auslogics BoostSpeed ​​gibi bir ürün kullanmak, gereksiz dosyaları ve hız düşürücü sorunları bulmak için tüm sisteminizi teşhis ederek bilgisayarınızı en yüksek performansa ayarlamanıza yardımcı olabilir. Auslogics, web tarayıcısı önbelleği, kullanılmayan hata günlükleri, gereksiz sistem ve geçici kullanıcı dosyaları da dahil olmak üzere her türden PC çöpünü temizleyecektir. Bu şekilde, bilgisayarınız tüm görevleriniz için hızlı ve kararlı kalacaktır.