En can sıkıcı Chrome sorunlarından nasıl kurtulurum?

Dünya çapında milyonlarca insan, ana web tarayıcısı olarak Google Chrome'u kullanmayı tercih ediyor ve bu şaşırtıcı değil. Sonuçta, hafif ve minimalist tasarımı, günlük internette gezinme aktivitelerini basitleştirmek isteyenlere hitap ediyor. Ancak yıllar geçtikçe tarayıcı ve özellikleri büyüdükçe çeşitli sorunlardan etkilenmiştir.

Bu yazıda, can sıkıcı Chrome sorunlarını nasıl çözeceğinizi öğreteceğiz. Çözümlerimizi takip etmek kolaydır, bu nedenle tarayıcınızı hiçbir zaman uğraşmadan kullanabileceksiniz. Dahası, Google Chrome hakkında bazı yararlı ipuçları paylaşacağız. Bu şekilde, tarayıcınızın maksimum potansiyelinden yararlanabilirsiniz.

1.Çözüm: Önemsiz Dosyaları Silme

Kullanıcılar genellikle Chrome'un gecikmeye veya çökmeye devam ettiğini bildiriyor. Bazı durumlarda, tarayıcı web sayfalarını açmayı veya yüklemeyi reddeder. Aynı sorunları paylaşıyorsanız, bilgisayarınızdaki Chrome gereksiz dosyalarla aşırı yüklenmiş olabilir.

Bir web sitesini ilk kez ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız çerezleri, önbelleğe alınmış resimleri ve diğer site verilerini toplar. Bu dosyalar, Chrome'un bir sonraki açışınızda web sayfasını daha hızlı yüklemesini sağlar. Ancak zamanla tarayıcınız bu gereksiz dosyalardan çok fazla toplar ve sonuç olarak performansını yavaşlatır. Bu gereksiz dosyalardan kurtularak Chrome'u hızlandırabilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki 'Google Chrome'u Özelleştir ve Kontrol Et' simgesini tıklayın. Yatay olarak hizalanmış üç nokta gibi görünmelidir. Google Chrome'u nasıl özelleştireceğinizi biliyorsanız, bu simgeyi kolayca bulabilirsiniz.
 2. Listeden Diğer Araçlar'ı seçin.
 3. Şimdi, içerik menüsünde Tarama Verilerini Temizle'yi tıklayın.
 4. Zaman Aralığı'nın yanındaki açılır listeyi tıklayın, ardından Tüm Zamanlar'ı seçin.
 5. Çerezler ve Diğer Site Verilerinin seçildiğinden emin olun. Dilerseniz tarama geçmişinizi ve önbelleğinizi de silebilirsiniz.
 6. Verileri Temizle'yi tıklayın.

Profesyonel İpucu: Chrome'dan maksimum performansın keyfini çıkarmak için Auslogics BoostSpeed'i kullanmanızı öneririz. Bu araç, optimum olmayan sistem ayarlarını değiştirerek çoğu işlemin ve işlemin daha hızlı çalışmasına olanak tanır. BoostSpeed, İnternet bağlantı ayarlarınızı bile düzenleyerek tarama deneyiminizin daha sorunsuz olmasını ve daha hızlı indirmelerin keyfini çıkarmanızı sağlar.

Çözüm 2: Gereksiz İşlemleri Sonlandırma

Bazen Chrome'un kendine ait bir hayatı var gibi görünüyor. Kullanıcılar genellikle tarayıcı sekmelerinin donmasından şikayet ederler. Bazı durumlarda, pencerenin tamamı yanıt vermek için durur. Endişelenmeyin çünkü bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Chrome, kullanıcıların gereksiz işlemleri sona erdirmesine olanak tanıyan kendi Görev Yöneticisine sahiptir. Bu araca erişmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Klavyenizde Shift + Esc tuşlarına basın. Bunu yapmak Chrome Görev Yöneticisini açmalıdır.
 2. Chrome Görev Yöneticisinin içinde, çalışan tüm uzantıların ve sekmelerin bir listesini göreceksiniz. Donmaya devam eden girişi seçin.
 3. İşlemi Sonlandır'ı tıklayın.

3. Çözüm: Tarayıcı Ayarlarınızı Sıfırlama

Yaygın Chrome sorunlarını çözmenin en iyi yollarından biri, tarayıcının ayarlarını sıfırlamaktır. Bunu yapmak için şu talimatları izlemeniz gerekir:

 1. "Google Chrome'u Özelleştir ve Kontrol Et" simgesini tıklayarak Chrome Ayarlarına erişin.
 2. Ayarlar'ı seçin, ardından bağlam menüsünde Gelişmiş Ayarları Göster'i tıklayın.
 3. Ayarları Sıfırla bölümünü görene kadar aşağı kaydırın.
 4. Ayarları Sıfırla düğmesini tıklayın, ardından Sıfırla'yı seçin.

Çözüm 4: Korumalı Sistem Dosyalarını Düzeltme

Sistem dosyalarınızla ilgili sorunlar varsa, Chrome arızalanmaya başlayabilir. Windows'un sorunları taramasına izin verebilirsiniz. Sorun giderme aracını çalıştırdığınızda, sorunlu sistem dosyalarını otomatik olarak onaracaktır. İşte adımlar:

 1. Görev çubuğunuza gidin, ardından Ara simgesine tıklayın.
 2. Şimdi, "Komut İstemi" yazın (tırnak işareti kullanmayın).
 3. Sonuçlardan Komut İstemi'ne sağ tıklayın, ardından Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 4. Komut İstemi açıldığında, “SFC.EXE / SCANNOW” yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.

Windows tarama ve onarım işlemini tamamlayana kadar bekleyin. Biraz zaman alabilir. Yani, ona karışmayın.

Çözüm 5: Kullanıcı Profilinizi Silme

Bazı kullanıcılar, Chrome'daki tüm özelliklere erişemediklerini bildirdi. Soruna genellikle şu hata mesajı eşlik eder:

"Profiliniz doğru bir şekilde açılamadı. Bazı özellikler kullanılamayabilir. Lütfen profilin varlığını ve içeriğini okuma ve yazma izninizin olduğunu kontrol edin. "

Yer işaretlerine ve diğer ayarlara erişmenizi engellediği için bu sorunla karşılaşmak sinir bozucu olabilir. Neyse ki, kullanıcı profilinizi silmeyi ve tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz, bu genellikle yardımcı olur. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izlemeniz gerekir:

 1. Tarayıcınızın üst kısmındaki 'Google Chrome'u Özelleştir ve Kontrol Et' simgesini tıklayın.
 2. Menüden Ayarlar'ı seçin.
 3. Oturum Aç'a gidin, ardından Google Hesabınızın Bağlantısını Kes'i tıklayın. Bir uyarı göreceksiniz. 'Ayrıca geçmişinizi, yer işaretlerinizi, ayarlarınızı ve bu cihazda depolanan diğer Chrome verilerini de temizleyin' seçeneğinin yanındaki kutuyu seçtiğinizden emin olun.
 4. Hesabın Bağlantısını Kes'i tıklayın.
 5. Chrome'dan çıkın, ardından tekrar başlatın.
 6. Chrome hesabınızda oturum açın. Chrome Senkronizasyonunu etkinleştirdiyseniz, tarayıcınız kayıtlı tüm verilerinizi yeniden yükleyecektir.

Çözüm 6: Gereksiz Uzantılardan Kurtulma

Bahsettiğimiz gibi, Chrome, hafif ve minimalist bir tarayıcı olduğu için popülerdir. Ancak kullanıcılar, tarama deneyimlerini iyileştirecek uzantıları ve eklentileri yüklemekte özgürdür. Google'ın, Chrome'a ​​eklediğiniz üçüncü taraf uygulamaları üzerinde sınırlı denetime sahip olduğunu unutmayın. Tarayıcınızın gecikmeye başladığını veya yavaş çalıştığını fark ederseniz, büyük olasılıkla uzantıların suçlu olması muhtemeldir.

Bununla birlikte, düzenli olarak kullanmadığınız uzantılardan kurtulmaya başlamanız en iyisidir. Bu eklentilerin tarayıcı belleğini tüketmesi mümkündür. Bunu yapmak sorunu çözmezse, tüm uzantılarınızı devre dışı bırakmayı deneyin. Bundan sonra bunları birer birer yeniden etkinleştirin. Bunu yapmak, soruna neden olan uzantıları belirlemenize olanak tanır. Şu adımları izleyerek devam edebilirsiniz:

 1. Tarayıcınızın sağ üst köşesine gidin, ardından 'Google Chrome'u Özelleştir ve Kontrol Et' simgesini tıklayın.
 2. Fare işaretçinizi Diğer Araçlar'ın üzerine getirin, ardından bağlam menüsünden Uzantılar'ı seçin.
 3. Uzantıyı geçici olarak devre dışı bırakmak için anahtarı kapatın.
 4. Uzantıya ihtiyacınız yoksa Kaldır'ı tıklayın.

Çözüm 7: Flash'ı Devre Dışı Bırakma

Adobe, Flash Player'ı öldürme konusunda ne kadar ısrarcı olursa olsun, program ölmeyi reddediyor. Bugünlerde birçok site hala bu teknolojiyi uygulamaktadır. Flash ağırlıklı bir web sitesini açtığınızda, tarayıcınızın hızını ve performansını etkileyebilir. Flash'ın çöktüğünü söyleyen bir mesaj bile görebilirsiniz. Her şey düşünüldüğünde, özelliği kalıcı olarak devre dışı bırakmak en iyisidir. Bunu yapmak, güvenliğinizi tehlikeye atabilecek can sıkıcı pop-up'lardan kurtulmanıza da izin verecektir. İşte talimatlar:

 1. Chrome'un Çok Amaçlı Adres Çubuğu'nun içine "chrome: // plugins /" (tırnak işareti yok) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 2. Adobe Flash Player ayarlarına gidin, ardından Devre Dışı Bırak'ı tıklayın.

Başka hangi sinir bozucu Chrome sorunlarını çözmemizi istersiniz?

Aşağıdaki tartışmaya katılarak sorularınızı sorun!