Ori and the Will of the Wisps'te Lansman Sorununu Düzeltme

Ori and the Will of the Wisps'in sisteminizde çalışmasını sağlayamıyorsanız, bu makale size sorunun temel nedenlerini çözen farklı yöntemler gösterecektir. Buradaki çözümler birçok oyuncunun oynamaya geri dönmesine yardımcı oldu ve biz de bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaklarına inanıyoruz.

Sisteminizin Oyunun Gereksinimlerini Karşıladığından Emin Olun

Bir oyunu, gereksinimlerini karşılamayan bir bilgisayarda zorlamaya çalışmanın hiçbir anlamı yoktur. Bilgisayarınızda ve oyununuzda düzeltmeler uygulamadan ve değişiklikler yapmadan önce, ideal ilk hareketiniz, sisteminizin doğru yazılım ve donanım bileşenlerini kullanıp kullanmadığını kontrol etmek olmalıdır. Aşağıda oyunun minimum gereksinimlerini ve bilgisayarınızın teknik özelliklerinin bu gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını nasıl kontrol edeceğinize dair bir kılavuz bulacaksınız.

Minimum Gereksinimler

İşletim Sistemi: Windows 10 Sürüm 18362.0 (1903) veya üzeri

İşlemci: AMD Athlon X4; Intel Core i5 4460

Sistem Belleği: 8 GB RAM

GPU: Nvidia GTX 950; AMD R7 370

Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

DirectX: Sürüm 11

Önerilen Gereksinimler

İşletim Sistemi: Windows 10 Sürüm 18362.0 (1903) veya üzeri

İşlemci: AMD Ryzen 3; Intel i5 Skylake

Sistem Belleği: 8 GB RAM

GPU: Nvidia GTX 970; AMD RX 570

DirectX: Sürüm 1

Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

Bilgisayarınızın teknik özelliklerini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Ayarlar'a tıklayın. Ayarlar uygulamasını açmak için Windows ve I tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.
 2. Ayarlar'ın ana ekranı göründükten sonra, Sistem simgesine tıklayın.
 3. Sistem sayfası göründüğünde, sol bölmeye gidin, aşağı kaydırın ve ardından Hakkında'ya tıklayın.
 4. Bundan sonra, Hakkında sekmesinin altındaki ana pencereye gidin ve Cihaz Özellikleri altında sisteminizin özelliklerini kontrol edin. Burası CPU'nuzun markasını, modelini ve mimarisini ve diğerlerinin yanı sıra sistem belleğinizin boyutunu göreceğiniz yerdir.
 5. Ne kadar depolama alanınız olduğunu kontrol etmek istiyorsanız, masaüstünüzdeki Bu PC'ye çift tıklayın ve Aygıtlar ve Sürücüler'e gidin.
 6. Görüntü bağdaştırıcınızın ayrıntılarını kontrol etmek için şu adımları izleyin:
  • Çalıştır'ı açmak için Windows ve R tuşlarına birlikte basın.
  • Çalıştır açıldıktan sonra, metin kutusuna "dxdiag" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve Tamam düğmesine tıklayın veya Enter tuşuna basın.
 • DirectX Tanı Aracı penceresi göründükten sonra, Ekran sekmesine gidin ve grafik kartınızın markası, modeli ve sürücü sürümü gibi ayrıntılarını kontrol edin.

Sorun bu olabileceğinden, sisteminizdeki alanı onaylamanız da önemlidir. Bunu yapmak için:

 1. Görev çubuğundaki klasör simgesine tıklayarak veya Windows ve I tuşlarına birlikte basarak Dosya Gezgini penceresine gidin.
 2. Dosya Gezgini penceresi açıldıktan sonra, sol tarafa gidin ve Bu PC'ye tıklayın.
 3. Ana pencereye gidin ve Aygıtlar ve Sürücüler altında sürücülerinizin kullanılabilir alanını bulun.

Ori and the Will of the Wisps'in Windows 10'da Başlatılmaması Nasıl Onarılır

Bilgisayarınızın teknik özellikleri eşitse, oyunun başlatma sorununun temel nedenini bulmanız gerekir. Sağladığımız farklı çözümleri birbiri ardına izleyin ve sorunu çözeceğinizden eminiz.

Oyunu Yönetici Olarak Çalıştırın

Yönetici ayrıcalıkları, Windows işletim sisteminde uzun süredir devam eden bir ilkedir. Yönetici haklarına sahip uygulamalar, istedikleri her şeyi yapabilir ve belirli korumalı dosyalar ve klasörler dahil olmak üzere herhangi bir sistem yardımcı programına erişebilir. PC video oyunlarının genellikle bu kaynaklara erişmesi gerekir, ancak izin eksikliği nedeniyle kısıtlanabilirler. Ori and the Will of the Wisps'in durumu bu olabilir. Bazı oyuncular, oyunu yönetici olarak çalıştırmanın başlatma sorununu ortadan kaldırdığını bildirdi.

Oyunu yönetici olarak çalıştırmak için, yönetici ayrıcalıklarına sahip bir kullanıcı hesabıyla oturum açmanız gerekir. Bundan emin olduktan sonra, oyunun masaüstü kısayoluna veya Başlat menüsü listesine sağ tıklamanız ve oynamak istediğinizde içerik menüsünde Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklamanız gerekir.

Oyunu Steam üzerinden başlatırsanız veya her zaman sağ tıklamak istemezseniz, EXE dosyasının özelliklerini değiştirmeniz gerekir. Aşağıdaki adımlar size yürütülebilir dosyanın nasıl bulunacağını ve gerekli değişiklikleri nasıl yapacağınızı gösterecektir:

 1. Görev çubuğuna gidin ve Dosya Gezgini penceresini açmak için Klasör simgesine tıklayın. Ayrıca Başlat düğmesine sağ tıklayıp Hızlı Erişim menüsünde Dosya Gezgini'ni seçebilir veya programı açmak için Windows ve I tuşlarına aynı anda basabilirsiniz.
 2. Dosya Gezgini göründükten sonra, sol kenar çubuğuna geçin ve Bu PC'ye tıklayın.
 3. Ekranın sağ tarafına gidin ve Steam'i kurduğunuz sürücüye çift tıklayın.
 4. Sürücü göründükten sonra, Program Files (x86) klasörüne gidin ve açın.
 5. Program Dosyaları (x86) dizininde Steam klasörünü bulun ve açın.
 6. Steam klasörü açıldığında Steamapps klasörüne çift tıklayın.
 7. Bundan sonra, Ortak klasöre gidin ve açın.
 8. Şimdi, Ori and the Will of the Wisps kurulum klasörüne çift tıklayın.
 9. Oyunu az önce gösterdiğimiz yolda yüklemediyseniz, çağırmak için aşağıdaki adımları izleyin:
 • Steam istemcisini açın.
 • Program göründükten sonra, pencerenin üst kısmındaki Kitaplık'a tıklayın.
 • Steam hesabınızdaki oyunların listesi göründüğünde, Ori and the Will of the Wisp'e gidin, sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünde Özellikler'e tıklayın.
 • Özellikler sayfasına gidin ve Yerel Dosyalar'a tıklayın.
 • Yerel Dosyalar sekmesi altında, "Yerel Dosyalara Göz At" ı tıklayın.
 • Oyunun kurulum klasörü şimdi görünmelidir.
 1. Şimdi, Ori and the Will of the Wisps'in EXE dosyasına gidin, sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünden Özellikler'i seçin.
 2. Bağlam menüsündeki Uyumluluk sekmesine gidin ve "Bu programı yönetici olarak çalıştır" ın yanındaki kutuyu işaretleyin.
 3. Tamam düğmesine tıklayın ve oyunun başlayıp başlamayacağını kontrol edin.

Antivirüs Programınızın Oyunu Engellemesini Önleyin

Virüsten koruma programları, oyun dosyalarında kötü amaçlı varlıkları kolayca karıştırabilir ve bunları engelleyebilir. Bu genellikle oyunun yeni olması veya bazı dosyalarının yeni bir güncellemeden gelmesi nedeniyle oluşur. Bu ne zaman olursa olsun, dosyalara Yanlış Pozitifler denir. Bu yaygın bir sorundur ve kolayca çözebilirsiniz.

Her AV paketi, dosyalar, klasörler ve programlar için tarama istisnaları yapabileceğiniz bir seçenekle birlikte gelir. Bu özelliğe, kullandığınız antivirüs programına bağlı olarak İstisnalar, İstisnalar, Güvenli Liste veya Beyaz Liste adı verilir. Programın Ayarlar veya Tercihler ortamında kolayca bulabilirsiniz.

Oraya nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız, uygulama geliştiricilerinin web sitesinde bir kılavuza bakabilirsiniz. Ancak, ana virüsten koruma programınız Windows Güvenliği ise, aşağıdaki adımlar süreç boyunca size yol gösterecektir:

 1. Başlat menüsüne gidip Güç simgesinin üzerindeki dişli simgesine tıklayarak Ayarlar uygulamasını başlatın. Uygulamayı açmak için Windows ve I klavye tuşlarına da dokunabilirsiniz.
 2. Ayarlar göründükten sonra, ana ekranının altına gidin ve Güncelleme ve Güvenlik simgesine tıklayın.
 3. Ardından, Güncelleme ve Güvenlik arayüzünün sol bölmesindeki Windows Güvenliği'ne tıklayın.
 4. Şimdi, sağ bölmeye gidin ve Koruma Alanları altında Virüs ve Tehdit Koruması'na tıklayın.
 5. Windows Güvenlik uygulamasının Virüs ve Tehdit Koruması sayfası açıldıktan sonra, Virüs ve Tehdit Koruması Ayarları bölümüne gidin ve Ayarları Yönet'e tıklayın.
 6. Virüs ve Tehdit Koruması sayfasını gördükten sonra aşağı kaydırın ve "Dışlama ekle veya kaldır" bağlantısını tıklayın.
 7. Hariç Tutulanlar ekranında, "Bir dışlama ekle" yi tıklayın, ardından içerik menüsü açıldıktan sonra Klasörü tıklayın.
 8. Klasöre Gözat iletişim penceresinde Ori ve Will of the Wisps kurulum klasörüne gidin ve onu seçin.
 9. Oyunu çalıştırın ve başlatma sorununu kontrol edin.

Her güncellediğinizde veya yeniden yüklediğinizde oyunun kurulum klasörünü bir dışlama olarak eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrulayın

Oyun dosyalarınız, oyununuzu oluşturan yazılım bileşenleridir. Başlatma sorunları, genellikle başlatma işlemiyle ilişkili dosyalar kaybolduğunda veya bozulduğunda ortaya çıkar. Bu, antivirüs müdahalesinin, kötü amaçlı yazılım saldırısının, oyun sırasında sistemin aniden kapanmasının veya eksik bir yükleme işleminin nedeni olabilir.

Sorunu çözmek, sorunlu dosyaları bulmayı ve değiştirmeyi içerir. Steam istemcisini kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip et:

 1. Başlat menüsüne gidin, Steam'i arayın, ardından sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır'a tıklayın. Varsa, uygulamanın masaüstü kısayolu için de aynısını yapabilirsiniz.
 2. Steam açıldığında, pencerenin üst kısmına gidin ve Kitaplık'a tıklayın.
 3. Steam hesabınıza eklenen oyunların listesi şimdi görünecektir; Ori and the Will of the Wisps'i bulun, sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın.
 4. Oyunun Özellikler sayfası sağda göründüğünde, Yerel Dosyalar sekmesine gidin ve OYUN DOSYALARININ BÜTÜNLÜĞÜNÜ DOĞRULA'yı tıklayın…
 5. Steam şimdi oyunun sisteminizdeki dosyalarının sağlam olup olmadığını kontrol etmeye başlayacak. Steam sunucularındaki muadillerinden farklı olduğu tespit edilen dosyalar otomatik olarak değiştirilecektir. Aynı şey eksik dosyalar için de geçerlidir.
 6. Doğrulama işlemi biraz zaman alabilir, ancak süre, sisteminizin hızına, değiştirilen dosyaların boyutuna ve İnternet bağlantınıza bağlıdır.
 7. İşlem tamamlandıktan sonra, istemciyi yeniden başlatın ve sorunu kontrol etmek için oyunu başlatın.

Grafik Kartı Sürücünüzü Güncelleyin

Bilgisayarınızda doğru grafik kartı yoksa, Ori ve Will of the Wisps oynamayı unutabilirsiniz. İşlemcinizin yanı sıra ekran adaptörü, oyun söz konusu olduğunda ana güç merkezidir. Bununla birlikte, sürücü yazılımı ana iletkendir ve onsuz, cihazınızın bile en iyisi ekran kartına sahip olmadığınız kadar iyisiniz.

Ekran sürücüsü sorunları, oyun oynamanın kendisi kadar eskidir. Sürücüler hasar görebilir, kaybolabilir veya geçerliliğini yitirebilir. Bu durumların herhangi birinde, en son sürücü sürümünün temiz bir kurulumunu gerçekleştirmek genellikle işe yarar. Başlamak için, güncellenmiş sürümü yükledikten sonra sorunlara neden olabilecek bozuk dosyalardan ve kayıt defteri girişlerinden kurtulmak için mevcut sürücüyü tamamen kaldırmanız gerekir.

Grafik kartı sürücünüzü nasıl kaldıracağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımları dikkatlice izleyin:

 1. Başlat düğmesinin yanındaki arama çubuğunu başlatmak için görev çubuğundaki büyüteç simgesine tıklayın veya Windows ve S tuşlarına birlikte basın.
 2. Arama çubuğu göründükten sonra, metin alanına "aygıt yöneticisi" (tırnak işareti olmadan) yazın.
 3. Aygıt Yöneticisi arama sonuçlarında göründüğünde, üzerine tıklayın.
 4. Program açıldıktan sonra Ekran Bağdaştırıcıları'nı genişletin.
 5. Ekran Bağdaştırıcıları altında, grafik kartınıza sağ tıklayın ve Cihazı Kaldır'a tıklayın.
 6. Aygıtı Kaldır onay iletişim kutusu açıldığında, "Bu aygıtın sürücü yazılımını sil" seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin ve ardından Kaldır düğmesine tıklayın.
 7. Windows sürücüyü kaldırdıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın.

Grafik kartı sürücünüzü ve tüm dosyalarını kaldırmak için Display Driver Uninstaller'ı (DDU) da indirip çalıştırabilirsiniz. Bir AMD kartı kullanıyorsanız, AMD Temizleme Aracını kullanmak da iyi bir fikirdir.

Grafik kartı sürücünüzü kaldırdıktan sonra, devam edin ve güncelleyin. Bunun farklı yolları vardır ve ek sorunlardan kaçınmak için bunu doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Size Windows Update yardımcı programını, Aygıt Yöneticisi'ni ve Auslogics Sürücü Güncelleyicisini nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

Windows Update'i kullanma

Sisteminizi güncellemek size çok iyi gelecek. NET Framework'ün oyun için önemli olan en son yükleme paketleri dahil olmak üzere bekleyen virüs tanımlarına ve diğer güncellemelere sahip olabilirsiniz. Windows'u güncellemenin bir başka güzel yanı, grafik kartınız gibi aygıtlar için sürücü güncellemelerini alabilmenizdir.

Microsoft'un yayın programları nedeniyle bu güncellemeler mevcut olmayabilir, ancak kontrol etmek için yardımcı programı çalıştırarak başlamanızı öneririz. Normalde, Windows Update arka planda çalışır ve çalışan bir İnternet bağlantınız olduğunda sisteminizi otomatik olarak günceller. Ancak bu her zaman böyle değildir. Yardımcı programın, sisteminiz boşta kalana kadar güncellemeleri yüklemesini engelleyen bir politikası vardır.

Güncellemeleri hemen yüklemek istiyorsanız, şu adımları izleyin:

 1. Hızlı Erişim menüsünü gördükten sonra Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Ayarlar'a tıklayın. Windows ve I tuşlarına birlikte basmak, Ayarları açmanın başka bir yoludur.
 2. Ayarlar göründükten sonra, Güncelleme ve Güvenlik'e tıklayın.
 3. Windows Update sayfasını gördükten sonra, "Güncellemeleri Kontrol Et" düğmesine tıklayın.
 4. Programın bekleyen tüm güncellemelerinizi otomatik olarak indirmesine izin verin.
 5. Güncellemeler kurulum için hazır olduğunda, Şimdi Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
 6. Sisteminiz şimdi yeniden başlatılacak ve Windows güncellemeleri yükleyecektir.
 7. İşlem tamamlandıktan ve bilgisayarınız normal şekilde açıldıktan sonra, başlatma sorununun ortadan kalktığını kontrol etmek için Ori ve Will of the Wisps'i çalıştırın.

Aygıt Yöneticisini Kullanma

Grafik kartınızın güncellenmiş sürücü yazılımı için çevrimiçi bir arama yapmak için Aygıt Yöneticisi'ni kullanabilirsiniz. Sisteminize mevcut sürücü yazılımını yüklemek için de kullanabilirsiniz. Ancak, kart için doğru sürücü yazılımını otomatik olarak algılayıp yüklemek için bunu araca bırakmanızı öneririz.

Programı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Başlat düğmesinin yanındaki arama çubuğunu başlatmak için görev çubuğundaki büyüteç simgesine tıklayın veya Windows ve S tuşlarına birlikte basın.
 2. Arama çubuğu göründükten sonra, metin alanına "aygıt yöneticisi" (tırnak işareti olmadan) yazın.
 3. Aygıt Yöneticisi arama sonuçlarında göründüğünde, üzerine tıklayın.
 4. Program açıldıktan sonra Ekran Bağdaştırıcıları'nı genişletin.
 5. Grafik kartınıza sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelle'ye tıklayın.
 6. Sürücüyü Güncelle penceresi göründükten sonra, "Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara" seçeneğine tıklayın.
 7. Windows şimdi grafik kartı sürücünüzün en son sürümünü arayacaktır. Arama başarılı olursa, sürücüyü otomatik olarak indirip kuracaktır.
 8. İşlem tamamlandıktan sonra, sisteminizi yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Tahsis Edilmiş Üçüncü Taraf Programı Kullanın

Aygıt Yöneticisi ve Windows Update'in sürücü güncellemelerini indirdiği ve yüklediği bilinmektedir, ancak her zaman teslim etmezler. Bu araçları başarılı bir şekilde denediyseniz, yalnızca aygıt sürücülerini güncellemek amacıyla oluşturulmuş üçüncü taraf bir uygulamaya gitmelisiniz. Auslogics Sürücü Güncelleyicisine milyonlarca Windows kullanıcısı güveniyor ve uzmanlar bunu şiddetle tavsiye ediyor.

Program yalnızca grafik kartı sürücünüzü güncellemeyecek, aynı zamanda sisteminizdeki diğer aygıt sürücüleriyle ilgili sorunları da çözecektir. Sorunlu sürücüleri tarayarak ve en son sürümlerini yükleyerek çalışır. Araç yalnızca Microsoft standartlarını karşılayan ve Windows Hardware Quality Labs imzasını alan sürücüleri indirip yükler.

Ayrıca, gelecekte güncellemeleri indirip yüklediğinde, her zaman değiştirilmekte olan sürücünün yedek bir kopyasını tutacaktır. Bu, herhangi bir uygulamayla ve güncellenmiş sürümle uyumluluk sorunları yaşadığınızda önceki sürücüye geri dönmenizi sağlar.

Aşağıdaki adımlar, programı indirme, yükleme ve gezinme sürecinde size yol gösterecektir:

 1. Auslogics Sürücü Güncelleyicisini indirmek için bu bağlantıyı yeni bir sekmede açın.
 2. İndirme işlemi tamamlandığında, kurulumu kaydettiğiniz klasörden çalıştırın.
 3. Kullanıcı Hesabı Denetiminin açılmasını bekleyin, ardından Evet düğmesine tıklayın.
 4. Kurulum göründükten sonra, dilinizi, kurulum yolunu seçin ve ardından yardımcı programın bir Masaüstü simgesi oluşturmasını isteyip istemediğinize ve bilgisayarınız her açıldığında uygulamanın otomatik olarak başlamasını isteyip istemediğinize karar verin. Bundan sonra, "Kurmak için tıklayın" düğmesine tıklayın ve kurulum işleminin kendi seyrini çalıştırmasına izin verin.
 5. Kurulum tamamlandığında, uygulamayı başlatın ve Taramayı Başlat düğmesine tıklayın.
 6. Program tarama işlemini tamamladığında, sorunlu aygıt sürücülerinin bir listesini göreceksiniz ve grafik kartı sürücünüzde herhangi bir sorun varsa, onu orada bulacaksınız.
 7. Sürücünün en son sürümünü indirmek ve kurmak için Güncelle düğmesine tıklayın.
 8. Sorunun devam edip etmediğini kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Ori and the Will of the Wisps'i başlatın.

GPU'nuzu ve CPU'nuzu Hız Aşırtmayı Durdurun

CPU'nuzun ve GPU'nuzun saat hızlarını artırıyorsanız, başlatma sorununun nedeni bu olabilir. Her iki cihazda da varsayılan frekanslara geri dönmeyi deneyin ve oyunun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sonuç

Sorunları başlatmanın getirdiği hayal kırıklığını anlıyoruz, ancak yukarıdaki çözümlerden geçtikten sonra bundan kurtulmanız gerektiğine inanıyoruz. Blogumuzda diğer başlangıç ​​sorunlarıyla ilgilenen başka bloglar bulabilirsiniz.

Sorularınız varsa veya düşüncelerinizi paylaşmak istiyorsanız, aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanmaktan çekinmeyin.