Windows 10'da bir fare işaretçisi nasıl daha kolay görünür hale getirilir?

Belki de bu makaleyi, fare işaretçinizi dizüstü bilgisayarınızda veya yüksek çözünürlüklü masaüstü ekranınızda bulmada sorun yaşadığınız için buldunuz. Pek çok kullanıcının aynı sorunu paylaştığını bildiğiniz için rahatlayacaksınız, bu nedenle çevrimiçi olarak birçok çözüm mevcut. Çoğu durumda, sorun işaretçinin hızını yavaşlatarak çözülebilir. Bu yazıda, size fare işaretçinizi nasıl daha görünür hale getirebileceğinizi öğreteceğiz. Sisteminizi sizin yerinize bulması için nasıl ayarlayabileceğinizi de göstereceğiz.

Fare İşaretçisinin Hızı Nasıl Değiştirilir

Fare işaretçinizi bulmakta güçlük çekmenizin olası nedenlerinden biri, ekranınızda çok hızlı hareket ediyor olmasıdır. Bu yüzden deneyeceğimiz ilk çözüm, işaretçinizin hareket hızını değiştirmektir. Yavaşlattığınızda, ekranınızın en kenarında gizlenmeden önce onu bulma şansınız artar. İşte adımlar:

 1. Görev çubuğunuzda Ara simgesine tıklayın.
 2. Şimdi, "Denetim Masası" yazın (alıntılar olmadan) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Donanım ve Ses'i seçin, ardından Aygıtlar ve Yazıcılar kategorisi altında Fare'yi tıklayın. Bu, Fare Özellikleri penceresini açmalıdır.
 4. İşaretçi Seçenekleri sekmesine gidin.
 5. Hareket bölümünün altında bir kaydırıcı göreceksiniz. Fare işaretçinizin hareket hızını gösterir. Sağa kaydırdığınızda, daha hızlı yapacaksınız. Sola kaydırmak onu yavaşlatacaktır. Sizin için ideal ayarı bulana kadar sağa ve sola kaydırmanızı öneririz.
 6. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Uygula'yı tıklayın.

'İşaretçi Kesinliğini Geliştir' seçeneği varsa, onu seçin. Bunu yapmak, sisteminizin farenin veya izleme dörtgeninin hareketlerini tahmin ederek işaretçinizin performansını optimize etmesine olanak tanır. Windows, farenizin hızını nasıl hareket ettirdiğinize bağlı olarak ayarlayacaktır. Yani, ne kadar hızlı hareket ettirirseniz, işaretçi o kadar ileri gider.

Windows 10'da İşaretçi İzleri Nasıl Etkinleştirilir

Hızını değiştirdikten sonra bile işaretçinizi bulmakta hala zorlanıyorsanız, ona bir iz eklemeyi deneyin. İz, işaretçiyi etrafından takip ederek onu kolayca bulmanızı sağlar. Bu özelliği etkinleştirmek için aşağıdaki talimatları izlemeniz yeterlidir:

 1. Klavyenizde Windows Key + S tuşlarına basın.
 2. Arama kutusunun içine "Denetim Masası" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Donanım ve Ses'i seçin, ardından Aygıtlar ve Yazıcılar kategorisine gidin ve Fare'yi tıklayın.
 4. Görünürlük bölümüne gidin, ardından 'İşaretçi izlerini göster' kutusunu seçin.
 5. Uygula'ya tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

Şimdi, işaretçinize kolayca bir göz atabilirsiniz çünkü etrafta izleyen bir iz var.

İşaretçinizin Boyutunu ve Rengini Nasıl Değiştirirsiniz?

İmlecinizin rengini ve boyutunu değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Görünürlüğünü artırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Örneğin, işaretçinin rengini siyaha çevirebilirsiniz. Varsayılan beyaz işaretçiyi görmekte sorun yaşıyorsanız renkleri tersine çevirebilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusunda, "Denetim Masası" (tırnak işareti yok) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Bu yolu izleyin:

Erişim Kolaylığı -> Farenin Kullanımını Daha Kolay Hale Getirin

 1. Fare İşaretçileri bölümünde, işaretçinin rengi ve boyutu için çeşitli seçenekler göreceksiniz. Tercih ettiğiniz birini seçin.
 2. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Uygula'yı tıklayın.

Sisteminizi İşaretçinizin Konumunu Gösterecek Şekilde Ayarlama

Fare işaretçinizi kolayca bulmanın en iyi yollarından biri, Windows'un onu size göstermesine izin vermektir. Ctrl tuşuna bastığınızda işaretçinin konumuna doğru bir dalgalanma gönderen işaret benzeri bir özellik kullanabilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirmek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusu açıldığında, "Denetim Masası" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Tamam'ı tıklayın.
 3. Bu yolu izleyin:

Donanım ve Ses -> Fare -> İşaretçi Seçenekleri

 1. 'CTRL tuşuna bastığımda işaretçinin konumunu göster' seçeneğinin yanındaki kutuyu seçin.
 2. Uygula'yı tıklayın.

Şimdi, Ctrl tuşuna her bastığınızda, sisteminiz fare işaretçinizin konumunu ortaya çıkaracaktır.

Profesyonel İpucu: Farenizin sorunsuz çalışmasını sağlamak için, sürücüsünü üreticinin önerdiği en son sürüme güncellemenizi öneririz. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır, ancak en kolay yöntem Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanmaktır. Bu aracı etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey bir düğmeyi tıklamak. Auslogics Driver Updater, sisteminiz ve işlemcinizle uyumlu en son sürücü sürümlerini bulacaktır.