Motoru çalıştırmak için DX11 özellik seviyesi 10.0'ın sabitlenmesi gerekir

Çivi ısıran bir maçın ortasındayken oyununuzun çökmesi sinir bozucu değil mi? Pek çok kullanıcı PUBG, Fortnite ve ARK gibi oyunları oynarken 'DX11 özellik seviyesi 10.0'ın motoru çalıştırmak için gerekli olduğunu' deneyimledi.

Neyse ki paniğe kapılmamalısınız çünkü bu sorun oldukça kolay çözülebilir. Bu yazıda, Windows 10'da 'DX11 özellik seviyesi 10.0'ın motoru çalıştırmak için gerekli' sorununu nasıl düzelteceğinizi öğreteceğiz. Yakında oyununuza geri dönüp muhteşem bir şekilde maçlar kazanabileceksiniz.

Neden 'DX11 Özellik Seviyesi 10.0 Motoru Çalıştırmak İçin Gerekiyor' Hatası Görüntüleniyor?

Bir bilgisayar gerekli Direct3D donanım özelliği seviyesine sahip olmadığında, çalışan bir oyun çöker ve 'Motoru Çalıştırmak için DX11 Özellik Seviyesi 10.0 Gereklidir' hatası görüntülenir. Bu mesaj, size oyununuzun Direct3D özellik seviyesi 10.0'a erişemediğini söylüyor.

Bazen, bu sorunun eksik veya eski bir grafik kartı sürücüsüyle ilgisi vardır. Bazı durumlarda, sorun DirectX ile ilgili olabilir. Söylemeye gerek yok, 'DX11 özellik seviyesi 10.0, motoru çalıştırmak için gereklidir' hata mesajını nasıl kaldıracağınızı öğrenmek istiyorsanız, sürücüyle ilgili sorunları nasıl çözeceğinizi bilmeniz gerekir. Endişelenme çünkü seni koruduk. Bu sorundan kurtulmak için ihtiyacınız olan tüm çözümlere sahibiz.

1.Çözüm: En Son Yamayı Yükleme

Çoğu teknik bilgisayar sorunu, basit bir sistemin yeniden başlatılmasıyla çözülebilir. Yani, siz de aynısını yapmaya çalışırsanız canınız acıtmaz. Bilgisayarınızı ve oynadığınız oyunu yeniden başlatın. Çoğu durumda, bu işlem hatadan kurtulmak için yeterli olacaktır.

Öte yandan, oyun geliştiricilerin yayınladığı en son yamaya da güvenebilirsiniz. Teknoloji şirketleri, kullanıcıların karşılaştığı sorunları izler. Ayrıca sorunlar için düzeltmeler geliştirirler ve bunları yamalar aracılığıyla serbest bırakırlar. Bu nedenle, oyununuz için mevcut güncellemelerin olup olmadığını kontrol etmeniz en iyisidir. Bunları Steam üzerinden indirebilir veya oyunun resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çözüm 2: Grafik Kartı Sürücünüzü Güncelleme

Bahsettiğimiz gibi, hatanın eksik veya güncel olmayan bir grafik kartı sürücüsüyle bir ilgisi olabilir. Bu nedenle, sürücülerinizi üreticinin önerdiği en son sürümlerine güncellemeniz en iyisidir. Bunu yapmanın üç yolu vardır:

 • Aygıt Yöneticisini Kullanma
 • Üreticinin Web Sitesine Gitmek
 • Auslogics Sürücü Güncelleyicisinin Yardımıyla Süreci Otomatikleştirme
<

Aygıt Yöneticisini Kullanma

 1. Çalıştır iletişim kutusunu başlatmak için aynı anda Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusu açıldığında, "devmgmt.msc" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Tamam'ı tıklayın.
 3. Şimdi, içeriğini genişletmek için Ekran Bağdaştırıcıları kategorisine tıklayın.
 4. Grafik kartınıza sağ tıklayın, ardından seçeneklerden Sürücüyü Güncelle'yi seçin.

Üreticinin Web Sitesine Gitmek

Aygıt Yöneticisi'nin sürücüleri güncellemek için kullanışlı bir araç olduğu doğrudur. Ancak bir güncellemeyi gözden kaçırabilir. Bu nedenle, en son sürücü sürümünü bulmak için üreticinin web sitesini ziyaret etmeye devam edebilirsiniz. Bu seçeneği seçerken çok dikkatli olmanız gerekir. İşletim sisteminiz ve işlemcinizle uyumlu olmayan bir sürücü indirip yüklerseniz, bilgisayarınızda kararsızlık sorunları yaşanabilir. Söylemeye gerek yok, hangi işlemci tipine ve işletim sistemi sürümüne sahip olduğunuzu bildiğinizden emin olmalısınız. Bu şekilde, bilgisayarınız için doğru sürücüleri indirebileceksiniz.

Auslogics Sürücü Güncelleyicisinin Yardımıyla Süreci Otomatikleştirme

Aygıt Yöneticisinin güvenilirliğinden emin olamazsınız. Öte yandan, sürücülerinizi manuel olarak güncellemek zaman alıcı ve riskli olabilir. Neyse ki daha iyi bir seçenek var. İşlemi otomatikleştirmek için Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanabilirsiniz. Bu yazılım programını yükledikten sonra tek yapmanız gereken bir düğmeyi tıklamak. Auslogics Sürücü Güncelleyici, işlemci türünüzü ve işletim sistemi sürümünüzü otomatik olarak tanıyacaktır. Ayrıca, bilgisayarınız için uygun sürücüleri indirip kuracaktır.

Auslogics Sürücü Güncelleyicisinin harika yanı, tek seferde tüm sürücülerinizle ilgilenmesidir. Aygıt Yöneticisi'ni kullandığınızda, güncellemek için her aygıtı tıklamanız gerekir. Öte yandan, Auslogics Driver Updater ile işlem tek bir düğmeye tıklar. İşlem tamamlandığında, bilgisayarınızın genel performansında önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

3. Çözüm: En Son DirectX'i Yükleme

Hata mesajı DirectX ile ilgili bir sorunu gösterir. Bu nedenle, bilgisayarınızın oyununuzu destekleyebilmesini sağlamak için en son DirectX'i yüklemek iyi bir fikir olacaktır. DirectX'in hangi sürümüne sahip olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın.
 2. Çalıştır iletişim kutusunun içine "dxdiag" (tırnak işareti yok) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Hangi DirectX sürümüne sahip olduğunuzu görmek için Sistem sekmesine gidin.
 4. Özellik seviyelerini öğrenmek için Ekran sekmesine de gidebilirsiniz.
 5. Not: DirectDraw Acceleration, Direct3D Acceleration ve AGP Texture Acceleration özelliklerinin etkin olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Genel olarak, işletim sisteminizi güncellemeniz, bilgisayarınızdaki DirectX'i de otomatik olarak yükseltir. Ancak, Windows Vista, Windows 7 veya Windows XP kullanıyorsanız, en son DirectX sürümünü edinmek için bir güncelleme paketi indirmeniz ve yüklemeniz gerekir. DirectX'in çeşitli Windows sürümleri için nasıl yükleneceği hakkında daha fazla bilgi almak için Microsoft'un resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Not: DirectX'inizin özellik seviyeleri minimum gereksinimi karşılamıyorsa, grafik kartınızı değiştirmeniz gerekir. Özellik Seviyesi 10.0'ı destekleyebilen bir grafik kartı takmalısınız.

4.Çözüm: İşletim Sisteminizi Güncelleme

İşletim sisteminin güncellenmesi çoğu zaman hatayı çözebilir. Windows 10 genellikle güncellemeleri arka planda indirir. Ancak, güncellemeler hazır olur olmaz işlemi manuel olarak başlatabilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Klavyenizdeki Windows Key + I tuşlarına basarak Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Güncelleme ve Güvenlik'i tıklayın.
 3. Sol bölmedeki listeden Windows Update'i seçin.
 4. Şimdi, sağ bölmeye gidin ve ardından Güncellemeleri Denetle'yi tıklayın.
 5. İndirme işlemi tamamlandığında, güncellemeleri yüklemek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Çözümlerden hangisi hatayı düzeltmenize yardımcı oldu?

Cevabınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşın!