Herhangi bir Windows 10 bilgisayarında DNS önbelleğini nasıl görüntüleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Windows 10'da DNS önbelleğini nasıl görüntüleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Öyleyse, bu eğitim tam size göre. Windows 10 PC'de, DNS içeriğini görüntülemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. İlk olarak, burada DNS önbelleğinin ne anlama geldiğinin bir özeti var.

DNS Önbelleği Nedir?

Bazen DNS Çözümleyici Önbelleği olarak anılan DNS, (Etki Alanı Adı Sistemi) önbelleği, geçici bir bilgi deposu. Bilgisayarınız tarafından tutulur ve son ziyaret edilen tüm web sitelerinin ve IP adreslerinin kayıtlarını içerir.

Tarayıcınızda veya işletim sisteminizde yerel olarak depolanan bir DNS aramasının bir kopyasını tutan bir veritabanı görevi görür. Bir web sitesini her yüklemeye çalıştığınızda bilgisayarınız ona hızlı bir şekilde başvurabilir. DNS önbelleği, tüm genel web sitelerinin ve IP adreslerinin bir dizinini saklayan bir telefon defteri gibidir. Temel amacı, istek tonlarca genel DNS sunucusuna gönderilmeden önce son ziyaret ettiğiniz adreslerin ad çözümlemesini işleyerek bir web sitesi yükleme isteğini hızlandırmaktır. Bilgi yerel olarak mevcut olduğu için süreç çok daha hızlıdır.

Windows 10'da DNS Önbelleği Nasıl Kontrol Edilir

Daha önce belirtildiği gibi, Windows 10'da DNS önbelleğini görüntülemenin çeşitli yolları vardır. Bu, örneğin geçersiz veya eski bir DNS kaydının önbelleğe alınabileceği durumlarda DNS sorunlarını tanılamak istiyorsanız yararlı olabilir.

Komut İstemi ile

DNS önbelleğinin içeriğini görüntülemek için, aşağıdaki komutu yükseltilmiş bir Komut İstemi'nde yürütmeniz gerekir:

 1. Win + S kısayol tuşlarına basın ve "cmd" yazın (tırnak işaretleri olmadan).
 2. Sağ bölmedeki Yönetici olarak çalıştır'a tıklayın.
 3. Komut İstemi penceresinde aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

  ipconfig / displaydns

Komutun yürütülmesi üzerine aşağıdaki sonuçlar görüntülenecektir:

 • Kayıt Adı - Bu, DNS'yi sorguladığınız ad ve bu ada ait adresler gibi kayıtlardır.
 • Kayıt Türü - Bu, bir sayı olarak görüntülenen giriş türünü ifade eder (ancak genellikle isimleriyle anılırlar). Her DNS protokolünün bir numarası vardır.
 • Yaşam Süresi (TTL) - Bu, bir önbellek girişinin ne kadar süreyle geçerli olduğunu ve saniye cinsinden görüntülenen bir değerdir.
 • Veri Uzunluğu - Bu, bayt cinsinden uzunluğu açıklar. Örneğin, IPv4 adresi dört bayttır ve IPv6 adresi 16 bayttır.
 • Bölüm - Bu, sorgunun cevabıdır.
 • CNAME Kaydı - Bu, kurallı ad kaydıdır.

Bu komutu kullanarak DNS önbelleğinin sonuçlarını dışa aktarabilirsiniz:

ipconfig / displaydns> dnscachecontents.txt

Bu, çıktıyı dnscachecontents.txt adlı metin belgesine kaydedecektir.

PowerShell aracılığıyla

DNS önbelleğini Windows PowerShell kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Ve Komut İstemi'nde olduğu gibi, veritabanını dışa aktarabilir veya kaydedebilirsiniz. İşte prosedür:

 1. Win + X klavye kısayoluna basın ve Windows PowerShell Yöneticisi'ni seçin. Alternatif olarak, bu seçeneği bulamazsanız, Win + S kısayol tuşlarına basın, "PowerShell" yazın (tırnak işareti yok) ve sağ bölmede Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 2. Ardından, "Get-DnsClientCache" komutunu girin (tırnak işareti yok) ve Enter tuşuna basın.
 3. Daha fazla bilgi almak için Get-Help cmdlet'ini kullanın:

  Get-DnsClientCache –full Yardım

DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir

İnternet bağlantısı sorunlarıyla karşılaştığınızda, DNS önbelleğini temizlemek veya temizlemek genellikle sorunu çözer.

DNS önbelleğinizi çeşitli nedenlerden dolayı temizlemek isteyebilirsiniz, örneğin:

 • Web sitelerine ve uygulamalara erişmekte zorlandığınız bağlantı sorunlarını gidermeye çalışırken: Önbellekteki alan adı yanlış veya geçersiz bir IP adresine sahipse, web sitesi doğru bilgileri döndüremez. Tarayıcı geçmişinizi temizleseniz bile, DNS önbelleği hala eski bozuk ayrıntıları içerecektir. Temizleme, DNS'nin sonuçları güncellemesine yardımcı olur.
 • DNS sahtekarlığı veya DNS önbellek zehirlenmesi sorunlarını gidermeye veya çözmeye çalışırken: Siber suçlular, sizi parolalar ve bankacılık ayrıntıları gibi hassas verileri toplamak için tasarlanmış bir web sitesine yönlendirmek amacıyla önbelleğe erişmeyi ve IP adresini girmeyi veya değiştirmeyi deneyebilir. DNS önbelleğini temizlemek bunu engeller.
 • Gizliliğinizi korumak: DNS önbelleği tanımlama bilgileri veya JavaScript gibi kişisel veriler içermemesine rağmen, en son ziyaret ettiğiniz adreslerin yanı sıra sık ziyaret ettiğiniz adreslerin geçmişini tutar. Bu tür bilgiler, yetenekli bir bilgisayar korsanının elinde tehlikeli olabilir. DNS önbelleğini temizleyerek, adres geçmişinizi silerek bir bilgisayar korsanının çevrimiçi davranışınızı izleme olasılığını azaltırsınız.
 • Ziyaret edilen sitelerle ilgili eski veya eski bilgilerin çözümlenmesi: Buradaki bir örnek, bir web sitesinin sunucuları taşıması olabilir.

DNS Önbelleğini Temizlemek Güvenli mi?

DNS önbelleğini temizlemenin sisteminiz üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını unutmamak önemlidir. DNS önbelleği, web sitelerine hızlı erişim sağlar ve onu temizlediğinizde, bir web sitesini ilk ziyaret ettiğinizde yüklenmesi normalden daha uzun sürebilir. Ancak daha sonra sonuçlar tekrar daha hızlı olacaktır.

DNS önbelleğini temizlemek için, herhangi bir nedenle, bir komut satırı veya Windows PowerShell kullanabilirsiniz.

Komut İstemi Kullanarak DNS Önbelleğini Temizleme

 1. Windows Tuşu + S'ye basın ve "CMD" yazın (tırnak işaretleri olmadan).
 2. Sağ bölmede "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini seçin.
 3. Komut istemine aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

  ipconfig / flushdns

Bu kadar! Önbelleğin başarıyla temizlendiğini belirten bir bildirim almalısınız.

Sorun yerel makine yerine sunucuda ise, DNS önbelleğini temizlemek için Komut İstemi'ni ancak farklı bir komutla kullanabilirsiniz. Bu durumda komut şöyle olacaktır:

 • dnscmd / clearcache

Windows PowerShell Kullanarak DNS Önbelleğini Temizleme

Windows PowerShell'i kullanarak da DNS önbelleğini temizleyebilirsiniz. Temizlemek istediğiniz önbellek türüne bağlı olarak, uygulamak için birkaç seçeneğiniz vardır:

 1. Yerel DNS sunucusu önbelleğini temizlemek için komut satırını kullanın:

  Clear-DnsServerCache

 2. İstemci önbelleğini temizlemek için şu komutu kullanın:

  Clear-DnsClientCache

Windows 10'da DNS Önbelleği Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Herhangi bir nedenle Windows 10 PC'nizde DNS önbelleğini devre dışı bırakmak isterseniz, hizmeti durdurmak için "Hizmet Denetleyicisi" aracını kullanabilirsiniz:

 1. Win + R tuşlarına basın, "services.msc" yazın (tırnak işareti yok) ve Enter'a basın veya Tamam'ı tıklayın.
 2. DNS İstemci hizmetini (veya bazı bilgisayarlarda Dnscache'yi) bulun ve Özelliklerini açmak için çift tıklayın.
 3. Başlangıç ​​Türünü Devre Dışı olarak değiştirin.
 4. Hizmeti yeniden etkinleştirmek için yukarıdaki adımları tekrarlayın ve Başlangıç ​​Türünü Otomatik olarak değiştirin.

Alternatif olarak, DNS İstemcisini Windows Sistem Yapılandırmasını kullanarak devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Win + R tuşlarına basın, Çalıştır iletişim kutusuna "msconfig" (tırnak işareti yok) yazın ve Enter'a basın veya Tamam'a tıklayın.
 2. Hizmetler sekmesine gidin ve DNS İstemcisini bulun.
 3. Hizmetin yanındaki kutunun işaretini kaldırın ve Uygula> Tamam'ı tıklayın.
 4. Hizmeti yeniden etkinleştirmek için yukarıdaki adımları tekrarlayın ve onay kutusunu tekrar işaretleyin.

Bu hizmeti devre dışı bırakmanın bilgisayarınızın genel performansını etkileyeceğini ve DNS sorguları için ağ trafiğinin artacağını, bu da web sitelerinin normalden çok daha yavaş yükleneceği anlamına geldiğini unutmayın.

Sonuç olarak…

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, DNS önbelleği, bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde DNS'yi aramak zorunda kalmaz. Yapmanız gereken tek şey siteyi bir kez ziyaret etmektir ve sonraki isteklerde tarayıcınız veya işletim sisteminiz, istekleri çok daha hızlı geri döndürmek için önbelleğe alınmış DNS ayrıntılarını kullanacaktır.

DNS önbelleğini temizlemek, gizliliğinizi korumak ve bilgisayar korsanlığı olaylarını önlemek için önemli olsa da, tüm hassas bilgilerin izlerini kaldırmaz. Bu ayrıntılar arasında etkinlik geçmişi, oturum açma ayrıntıları, profil verileri ve yetişkin web sitelerine yapılan ziyaretlerin izleri bulunur. Bunları bilerek açmamış olsanız bile, bilginiz olmadan yönlendirilmiş olabilirsiniz.

Bu tür hassas verileri etkili bir şekilde kaldırmak ve gizliliğinizi korumak için Auslogics BoostSpeed ​​gibi güvenilir bir programa ihtiyacınız var. Araç, kimsenin bulmasını istemeyeceğiniz her türlü gizli bilgiyi temizlemenize yardımcı olur. BoostSpeed, PC'nizin en iyi hızlarda çalışmasını sağlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm araçlarla ve gizlilik korumasıyla birlikte gelir.

Özellikle “Koru” sekmesinin altındaki özellikleri oldukça kullanışlı bulacaksınız. Web tarayıcılarınızdaki, sistem dosyalarınızdaki ve uygulamalarınızdaki etkinliklerinizin izlerini temizlemenin yanı sıra, DNS'nizi yetkisiz değişikliklerden koruma seçeneği de vardır. Bu şekilde, saldırganların trafiği sahte web sitelerine yönlendirmek için DNS kayıtlarınızı değiştirdiği DNS sahtekarlığı konusunda endişelenmezsiniz.

Active Browser AntiTracker'ı etkinleştirirseniz, göz atma verileriniz her göz atma oturumundan sonra silinerek gizliliğinizi daha da korur. Kullanımınıza bağlı olarak bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemenizi öneririz. Bakımı çalıştırmayı unutmak kolay olduğundan, otomatik bir taramayı etkinleştirebilir ve taramanın ne sıklıkta çalışmasını istediğinizi seçebilirsiniz.