Windows'ta belirli bir süre sonra Geri Dönüşüm Kutusu nasıl otomatik olarak temizlenir?

Geri Dönüşüm Kutusu, silinen dosyalar ve programlar için geçici bir depolama alanıdır. Bu özellik, öncelikle geri dönüp silinen verileri geri almak istemeniz durumunda bir güvenlik ağı anlamına gelir. Silinen dosyaları sisteminizden tamamen kaldırmak için Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltmanız gerekecektir. Gereksiz dosyaların birikmesini ve sisteminizin yavaşlamasını önlemek için Geri Dönüşüm Kutunuzu düzenli olarak temizlemeniz önerilir.

Geri Dönüşüm Kutusu nasıl boşaltılır? Bunu manuel olarak kolayca yapabilirsiniz: Masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusu simgesine sağ tıklayın ve Geri Dönüşüm Kutusunu Boşalt'ı seçin.

Ancak daha verimli bir seçenek var. Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu'nu programa göre otomatik olarak nasıl boşaltacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Windows 10'da çöp kutusu otomatik olarak nasıl silinir?

Windows 10, Görev Zamanlayıcı adlı şık ve küçük bir özelliğe sahiptir. Kısacası, bu araç, daha sonra atanan zamanda sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecek görevleri planlamanıza izin verir (bir dosyayı açmaktan daha karmaşık komutlara kadar).

Doğal olarak, yeni özelliğin çeşitli potansiyel kullanımları vardır. Aşağıda, Görev Zamanlayıcı'yı kullanarak Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu'nun otomatik olarak nasıl temizleneceğini okuyun.

Windows 10'da geri dönüşüm kutusu programa göre otomatik olarak nasıl boşaltılır?

Geri Dönüşüm Kutusu'nu otomatik olarak temizlemek için yapmanız gerekenler.

 • Birinci adım: Bilgisayarınızda Başlat Menüsünü başlatarak başlayın.
 • İkinci adım: Arama çubuğuna "taskschd.msc" komutunu girin ve Enter tuşuna basın.
 • Üçüncü adım: Görev Zamanlayıcı açıldığında, Görev Zamanlayıcı Kitaplığı'na sağ tıklayın.
 • Dördüncü adım: menüden Yeni Klasör'ü seçin ve bir ad verin. Daha sonra neyle ilgili olduğunu bilmeniz için klasöre açıklayıcı bir ad vermek iyi bir fikirdir.
 • Beşinci adım: Yeni oluşturulan klasöre sağ tıklayın ve Görev Oluştur'u seçin.
 • Altıncı adım: Göreve bir ad verin: örneğin, Geri Dönüşüm Kutusunu Temizleyin. Bir kez daha, belirli bir ad seçmek daha iyidir, böylece görevin ne hakkında olduğunu bilirsiniz.
 • Yedinci adım: Tetikleyiciler sekmesine gidin ve Yeni'yi tıklayın.
 • Sekizinci adım: Artık Geri Dönüşüm Kutusunun ne zaman temizlenmesini istediğinize yönelik birkaç tetikleyici arasından seçim yapma seçeneğiniz olacak: Başlangıçta, Oturum Açarken, Bir Olayda veya Programda. Geri Dönüşüm Kutusu'nun ne zaman boşaltılacağı için belirli bir zaman seçebileceğinizden, Programa göre burada önerilen seçenektir. Bir Programda seçeneği ile devam ederseniz, Ayarlar altında "Haftalık" veya "Aylık" seçeneğini tercih edebilirsiniz - bu, bazı öğeleri almak istediğinizde eylemi geri almak için size daha fazla zaman verecektir.
 • Dokuzuncu adım: Eylemler sekmesine gidin ve Yeni'yi tıklayın.
 • Onuncu adım: Ayarlar altında Programlar / komut dosyasına gidin ve "cmd.exe" yazın.
 • On birinci adım: Add arguments kutusuna şunu yazın: / c "echo Y | PowerShell.exe -NoProfile -Command Clear-RecycleBin". 
 • Tamam'ı tıklayın.

Bu kadar. Artık Geri Dönüşüm Kutusunu manuel olarak boşaltmanıza gerek kalmayacak - hepsi seçtiğiniz programa veya tetikleyiciye göre otomatik olarak yapılacaktır.

Geri Dönüşüm Kutunuzu düzenli olarak temizlemek, bilgisayarınızın verimli çalışmasını sağlamanın yollarından biridir. Ayrıca, performansı artırmak için yüklü Auslogics BoostSpeed ​​gibi profesyonel bir verimlilik artırıcı programa sahip olabilirsiniz. Auslogics BoostSpeed, bilgisayarınızı gereksiz ve geçici dosyalar için tarar, önbelleği temizler ve kullanılmayan hata günlüklerini ve daha fazlasını yapar. Ayrıca, yazılım ücretsiz bir deneme sürümüyle birlikte gelir.

Windows 10'da sistem verimliliğini artırmak için başka hangi araçları ve uygulamaları kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaş.