PropSchemaReg64.exe hatası nasıl giderilir?

PropSchemaReg64.exe hatası hakkında endişelenmenize gerek yok çünkü böyle bir hatanın birkaç çözümü var. Çoğu zaman, PropSchemaReg64.exe hatasının sistem uygulamalarını etkileyen uyumluluk sorunlarıyla bir ilgisi vardır veya kötü amaçlı yazılım bulaşması, eski sistem sürücüleri veya etkilenen programın ihtiyaç duyduğu bir bileşeni eksik olan bilgisayarınızda olabilir.

Sorunu tetikleyen veya ortaya çıkaran sorunlardan bağımsız olarak, Windows 10'da PropSchemaReg64.exe hatasını nasıl gidereceğinizi göstermeyi planlıyoruz.

PropSchemaReg64 nedir?

PropSchemaReg64.exe'nin ne olduğunu ve CorelDRAW programına nasıl bağlandığını öğrenmek ilginizi çekebilir. PropSchemaReg64.exe, Corel Corporation tarafından geliştirilen CorelDRAW Essentials 4 uygulamasının kritik bir bileşeni olan bir program dosyasıdır. PropSchemaReg64.exe hataları çok çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Genel PropSchemaReg64.exe Hata İletileri

PropSchemaReg64.exe hatalarıyla ilişkili en popüler mesajlar şunları içerir:

 • exe Uygulama Hatası.
 • exe başarısız oldu.
 • exe bir sorunla karşılaştı.
 • \\ Windows \\ System32 \\ PropSchemaReg64.exe bulunamıyor.
 • exe geçerli bir uygulama değil.
 • exe çalışmıyor.
 • Programı başlatırken hata oluştu: PropSchemaReg.exe.
 • exe.
 • Hata 2753: PropSchemaReg64.Exe Dosyası Kurulum için işaretlenmemiş.

Bu hata mesajları tipik olarak, kullanıcılar bir program yüklerken veya CorelDRAW Essentials 4 - Windows Kabuk Uzantısı gibi PropSchemaReg64 ile ilişkili uygulamaları başlatırken görünür. Ayrıca, Windows olaylarının kapatılması veya yeniden başlatılması sırasında da kendilerini gösterirler. Nadir durumlarda, yeni bir işletim sistemi için yükleme işlemleri sırasında görünürler.

Windows 10 PropSchemaReg64.exe'yi bulamazsa ne olur?

Makinenizde çalışan Windows 10 PropSchemaReg64.exe dosyasını bulamazsa, dosyanın eksik veya bozuk olduğunu varsaymalısınız. Bazı durumlarda hata, PropSchemaReg64.exe eksik veya bozuk olduğu için Windows'un başlatılamadığını gösterebilir. Teknik olarak bu, PropSchemaReg64.exe dosyasının zarar gördüğünü veya dosyanın kaynağının şüpheli olduğunu gösterir.

Bilgisayarınızda uygun olmayan bir dosya yükleme sorunuyla uğraşma ihtimaliniz de var.

Windows 10'da PropSchemaReg64.exe hatası nasıl düzeltilir

Bazı sistem hatalarını düzeltmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterlidir. Yeniden başlatma işleminden sonra hata devam ederse, Windows işletim sistemi ortamında daha ciddi bir soruna işaret eder.

Sorun giderme işlemlerine listedeki ilk düzeltmeyle başlamanızı ve geri kalanı bu sırayla devam ettirmenizi öneririz. Bu kılavuzun sonuna gelmeden önce ideal düzeltmeyi (sizin durumunuzda) bulabilirsiniz.

 1. PropSchemaReg64.exe dosyasının geçerliliğini kontrol edin:

İlk olarak, PropSchemaReg64.exe dosya hatasının dosyanın meşruiyetiyle ilgili bir soruna bağlı olduğunu varsayıyoruz. Birincisi, PropSchemaReg64.exe dosyasının yasal bir Windows 10 yürütülebilir dosyası mı yoksa benzer bir ada sahip kötü amaçlı yazılım mı olduğunu belirlemelisiniz.

Bir Windows 10 işleminin meşruiyetini belirlemenin standart bir yöntemi, yürütülebilir dosyanın konumunu kontrol etmenizi gerektirir. Örneğin, PropSchemaReg64.exe gibi bir işlem C: \ Program Files \ Common files \ Corel \ Shared \ Shell extension \ x64'ten çalıştırılmalıdır .

Dosyanın o yolda bulunmayan farklı bir konumdan çalıştığını fark ederseniz, dosya muhtemelen kötü amaçlı veya zararlıdır.

Aşağıdaki adımları izleyerek dosya yolunu kontrol edebilirsiniz:

 • Dosya Gezgini'ni açın ve ardından araç çubuğu bölümünde Görüntüle'yi seçin.
 • Görünüm'den (araç çubuğunun sağında) Seçenekler'e tıklayın.
 • Tıklayın değiştir klasörüne ve arama seçenekleri .

Klasör Seçenekleri iletişim kutusu görünür.

 • Bu diyalog kutusunda, tıklayın Görünüm Görünüm sekmesini açın.
 • Görünüm sekmesindeki Gelişmiş ayarlar çevresinde , başlık çubuğunda Tam yolu görüntüle kutusunu işaretlemelisiniz .
 • Uygula'ya tıklayın.

Başlık çubuğundaki klasör yolu tüm dosyalar için görünür hale gelecektir.

 • Diyalog kutusunu kapatmak için Tamam'a tıklayın.

C: \ Program Files \ Common Files \ Corel \ Shared \ Shell Extension \ x64 \ PropSchemaReg.exe dosya yolunu kopyalayın ve ardından Dosya Gezgini uygulamasına yapıştırın veya bu konuma kendi başınıza gidebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki PropSchemaReg.exe dosyasının belirtilen dosya yolunda / konumunda depolanmadığını veya buradan çalışmadığını keşfederseniz, daha fazla araştırma yapmanız gerekir.

Şu adımlarla devam edin:

 • PropSchemaReg.exe dosyasını bulduğunuzda, dosyaya sağ tıklayın ve ardından Özellikler'i seçin.

PropSchemaReg Özellikleri iletişim kutusu açılacaktır.

 • Dijital İmzalar'a tıklayın .

Dijital İmzalar sekmesi açılacaktır.

 • Dijital imzayı görüntülemek için Ayrıntılar düğmesine tıklayın.
 • Dijital imzanın Corel Corporation'ı okuduğunu kontrol edin ve onaylayın.
 • Dosyanın meşruiyetini doğrulamak için Sertifikayı Görüntüle'yi tıklayarak bir adım daha ileri gidebilirsiniz .

Dosyanın yasal olduğundan eminseniz, ancak yanlış klasördeyse, dosyayı kesip doğru konuma yapıştırarak kolayca yeniden konumlandırabilirsiniz. Dosyanın dijital imzasını kontrol ettikten sonra meşruiyeti sorgulanabilir hale gelirse, ondan kurtulmanız gerekir.

PropSchemaReg64.exe kötü amaçlı yazılımını kaldırmak için, Auslogics Anti-Malware gibi bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı indirip yükleyebilirsiniz. Bilgisayar dosya sisteminizde tam bir tarama yapmak için bu programı kullanın.

Bilgisayarınız virüslerden kurtulduktan sonra, yeni bir PropSchemaReg64.exe dosyası indirmeyi ve uygun konuma yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Üçüncü taraf web sitelerinden yedek .exe dosyalarını indirmenize karşıyız çünkü bu siteler güvenilir değildir. Kötü amaçlı yazılım barındırıyor olabilirler

PropSchemaReg64.exe dosyasını indirmek veya yeniden yüklemek için, CorelDRAW Essentials 4 - Windows Shell Extension ile ilişkili ana uygulamayı yeniden yüklemenizi öneririz.

Not: Doğru PropSchemaReg64.exe dosyası C: \ Program Files \ Common Files \ Corel \ Shared \ Shell Extension \ yolunda bulunmalıdır . PropSchemaReg Özellikleri iletişim kutusunun Ayrıntılar sekmesindeki bilgileri gözden geçirdiğinizde, şu değerleri kontrol etmeniz ve onaylamanız gerekir:

 • Dosya açıklaması: Property Schemer Installer
 • Ürün adı: Corel Graphics Application
 • Telif hakkı: © Corel Corporation (2007)
 • Yasal Ticari Markalar: Corel, CorelDRAW, Corel DESIGNER…
 • Tam Yol: C: \ Program Dosyaları \ ortak dosyalar \ Corel \ paylaşılan \ kabuk uzantısı \ x64
 1. Bilgisayarınızı gizli kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol edin:

Bazı durumlarda, etkin bir kötü amaçlı program PropSchemaReg64.exe işlemlerini bozmaya ve sorunlara neden olmaya çalışır. Varsayımlarımız doğruysa, ağ ile güvenli modu etkinleştirerek ve ardından kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için bazı görevleri gerçekleştirerek sorunları düzeltebilirsiniz.

Güvenli mod, çoğu işlemin devre dışı bırakıldığı ve yalnızca gerekli sürücülerin ve hizmetlerin yüklendiği güvenli bir ortamı garanti eder. Güvenli modda, daha önce önerdiğimiz kötü amaçlı yazılımdan koruma programını başlatabilir ve bilgisayarınızı tehditlere karşı taramak için kullanabilirsiniz.

 1. Sürücü güncellemelerini kontrol edin:

Burada, bazı sürücülerin şu anda uğraştığınız hatayı tetiklemeye dahil olma olasılığını göz önünde bulundurmalısınız. Birincisi, uygulamalardaki birçok işlev veya özellik sürücülere bağlıdır. Sürücüler arızalandığında veya yanlış durumda çalıştığında, Windows belirli işlemleri gerçekleştirmekte zorlanır. Bu nedenle (ve diğerleri), bilgisayar sürücülerinizi güncellemeniz gerekir.

Sürücülerinizi güncellemek için şu talimatları izleyin:

 • Windows Başlangıç ​​ekranına gidin.
 • Tip Cihaz yöneticisi kadar olduğunu gösterir arama kutusuna orada.
 • Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 • İçindeki sürücüleri görmek için uygun sürücü kategorisine çift tıklayın.
 • Güncellemek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın.
 • Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara'yı seçin .
 • Sürücüyü güncellemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Adil olmak gerekirse, PC'nizde çok sayıda sürücü çalışıyor. Hepsini güncellemeye veya hatta tanımlamaya çalışmak sizin için pratik değildir. Neyse ki, tüm kötü bilgisayar sürücüleri için güncellemeleri otomatik olarak indirip yükleyen Auslogics Driver Updater gibi bir uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken önerilen aracı indirip çalıştırmaktır. Bilgisayarınız kısa sürede en yeni kararlı (üretici tarafından önerilen) sürücü sürümlerine sahip olacak, bu da sürücüyle ilgili tüm sorunların çözüleceği anlamına gelir. PropSchemaReg hatası tarafından tanımlanan problemler muhtemelen kaybolacaktır.

 1. Windows işletim sisteminin güncel olduğunu kontrol edin ve onaylayın:

Microsoft Windows 10, cihazlarının sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için kullanıcılara düzenli olarak güncellemeler gönderir. PropSchemaReg64.exe hatasının, makinenizin kritik bir Windows güncellemesinin eksik olmasıyla ilgili bir ilgisi olabilir. En son Windows güncellemelerini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

 • Ara Güncelleme Windows arama ekranında.
 • Güncelleme ve Güvenlik seçeneğini seçin.
 • Windows Update'e tıklayın.
 • Güncellemeleri kontrol et'e tıklayın.
 • En son güncellemeleri yüklemek için ekrandaki adımları izleyin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 1. Bir SFC taraması çalıştırın ve diğer hasarlı dosyaları arayın:

Bilgisayarınız bozuk .dll bileşenlerini kullandığı için PropSchemaReg64.exe hatasıyla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bir DLL (Dinamik Bağlantı Kitaplığı'nın kısaltması) dosyası, diğer programların belirli işlevleri gerçekleştirmek için çağırabileceği özel talimatlar veya kod içeren bir dosyadır.

Önceki işlemler sorunu çözmek için yeterli işlemi yapmadıysa, bir Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) taraması çalıştırmanızı öneririz. Bir SFC taramasıyla, hasarlı bileşenleri tespit edip çözebilirsiniz. SFC taraması yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Önce, Windows 10 görev çubuğunda bulunan arama kutusuna Komut İstemi veya cmd yazın .
 • Görüntülenen sonuçlar listesinden, Komut İstemi'ne (Uygulama) sağ tıklayın.
 • Komut İstemi penceresini başlatın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.

Burada, Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni kullanmadan önce gelen kutusu Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi (DISM) aracını çalıştırmalısınız.

 • Komut penceresinde, metin alanına exe / Online / Cleanup-image / Restorehealth yazın .

(Komuttaki her "/" işaretinin önündeki boşlukları not edin)

 • Enter düğmesine basın.

İşlem biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olmalısınız.

İşlemin başarıyla tamamlandığını belirten bir mesaj göründüğünde, şu adımlara devam etmelisiniz:

 • Tip sfc / scannow

("Sfc" ve "/" arasındaki boşluğa dikkat edin)

 • Enter tuşuna basın.

SFC yardımcı programı tüm sistem dosyalarını tarayacak ve bozuk dosyaları önbelleğe alınmış kopyalarla değiştirecektir.

Doğrulama işlemleri tamamlandığında, aşağıdakilerden birini yapmanız gerekecektir:

 • Windows Kaynak Koruması (WRP) istenen işlemi gerçekleştiremezse, SFC taramasını güvenli modda çalıştırmanız gerekir.
 • Öte yandan, Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar bulduysa ancak bazılarını düzeltemediyse, bozuk dosyaları bularak ve iyi sürümlerle değiştirerek kendi başınıza düzeltmeniz gerekecektir.

Hata 2753: PropSchemaReg.Exe Dosyası kurulum için işaretlenmemiş.

Bu hata mesajı genellikle kullanıcılar CorelDRAW Graphics Suite X4, X5, X6 veya daha eski sürümleri Corel Graphics - Windows Kabuk Uzantısı'nı kaldırmadan yeniden yüklemeye çalıştıklarında kendini gösterir.

Bu hata mesajı, ilgili uygulamalar ve bileşenler için kurulum veya yeniden yükleme işlemleri sırasında da birkaç kez ortaya çıkabilir.

 1. "Propschemareg.Exe dosyası kurulum için işaretlenmemiştir" Nasıl Çözümlenir:

Bu kurulum hatasını çözmek için Corel Graphics - Windows Shell Extension'ı kaldırmanız gerekir. CorelDRAW Essentials 4 - Windows Kabuk Uzantısını, PropSchemaReg dosyasıyla aynı klasörde bulunan kaldırıcı aracılığıyla bilgisayarınızdan da kaldırabilirsiniz.

Kaldırıcı eksikse veya gerekli dosya yolunu izleyemiyorsanız, standart bir prosedürle CorelDRAW Essentials 4 - Windows Kabuk Uzantısını kaldırmanız gerekecektir. Şu talimatları izleyin:

 • İlk önce, Başlat menüsünü açmanız gerekir.
 • Ayarlar simgesine tıklayın.
 • Şimdi, Ayarlar penceresindeki Sistem'e tıklamalısınız.
 • Burada, Uygulamaları ve özellikleri seçmelisiniz (sol bölmede bulunur).
 • Şimdi, CorelDRAW Essentials 4 - Windows Kabuk Uzantısını bulmak için aşağı kaydırın. Üstüne tıkla.
 • Yakın zamanda görünen Kaldır düğmesine tıklayın.
 • Uygulamayı kaldırmak için ekrandaki talimatları izleyin.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın.
 1. Geçici dosyaları temizleyin (geçici klasörün içeriğini silin):

Windows'ta geçici bir dizin, bilgisayarınızın sabit sürücüsünde veya geçici dosyaları depolamak için kullanılan yarıiletken sürücüde bulunan bir dizindir. Bu dizin bazen TEMP olarak görünür ve .tmp uzantılı dosyalar içerebilir.

Geçici dizini sık sık temizlemek - Windows 10'da sistem sorunlarını çözmenin bir yöntemi olarak - PropSchemaReg64.exe hatası için bir çözüm olabilir. Disk Temizleme, gereksiz dosyaları silmek için kullanılan bir Microsoft yazılım yardımcı programıdır. Disk Temizleme, Temp dosyaları, indirilen program dosyaları, çevrimdışı web sayfaları ve küçük resimler dahil olmak üzere gereksiz dosyaları kaldırır.

Aracın dahil olduğu prosedür, bilgisayarınızın sabit sürücüsünün performansını da artırabilir.

Not: Disk Temizleme, Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltır, bu nedenle bu adımlara devam etmeden önce, Geri Dönüşüm Kutusu'ndaki tüm öğeler olmadan yapabileceğinizi kontrol etmek ve onaylamak isteyebilirsiniz.

Şu talimatları izleyin:

 • Power User menüsüne erişmek için Windows tuşu + X komutunu kullanın.
 • Uygulamalar ve seçenekler listesinden Çalıştır'ı seçin.
 • Tip cleanmgr sonra metin alanına ve Enter düğmesine basın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

PropSchemaReg64 ile ilgili uyumluluk sorunları

 1. Uyumluluk sorun gidericisini çalıştırın:

Bazı nadir durumlarda, PropSchemaReg.exe bileşeni bir makinede çalışan Windows sürümüyle uyumsuz olabilir. Bu tür eski programlar bazen kötü çalışır veya hiç çalışmaz. Varsayımımız sizin durumunuzda doğruysa, işleri düzeltmek için yaygın uyumluluk sorunlarını tespit etmek ve çözmek için PropSchemaReg.exe için Program Uyumluluk Sorun Gidericisini çalıştırabilirsiniz.

Program için uyumluluk sorun gidericisini çalıştırmak için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • PropSchemaReg.exe dosyasını bulun.
 • Dosyaya sağ tıklayın ve ardından Özellikler'i seçin.

PropSchemaReg Özellikleri iletişim kutusu açılacaktır.

 • Uyumluluk sekmesine gidin ve ardından Uyumluluk sorun gidericisini çalıştır'a tıklayın.
 • Sorun giderici penceresindeki talimatları izleyin.

Sorun giderici sorunu çözemezse, uyumluluk ayarlarını manuel olarak değiştirmeyi denemelisiniz. Bunu yap:

 • PropSchemaReg simgesine sağ tıklayın.
 • Özellikler'e tıklayın.
 • Uyumluluk sekmesine tıklayın.
 • Manuel uyumluluk ayarlarından birini seçin (Bu programı Windows 8 veya 7 için uyumluluk modunda çalıştırın).

Diğer tüm seçenekleri kontrol etmenizi ve yeni ayarları bilgisayardaki tüm hesaplara uygulamanızı öneririz. Bir yönetici şifresi girmeniz veya seçimlerinizi onaylamanız gerekebilir.

 • İşleri bitirmek için Tamam'a tıklayın.