Manuel olarak ve Outbyte PC Repair kullanarak PC'nizi nasıl daha hızlı hale getirebilirsiniz?

Bilgisayarınızı günlük olarak kullanıyorsanız, küçük bir görevin bile gerçekleştirilemeyecek kadar çok zaman almaya başladığı durumu en az bir kez deneyimlemiş olabilirsiniz. Bilgisayar hızı sorunları, olağan faaliyetlerinizi daha fazla zaman ve çaba gerektiren hale getirebilir, ancak bunu düzeltmek mümkündür. Sorunu çözmenize yardımcı olabilecek adımlara bakmaya başlamadan önce, bilgisayarınızın hızını etkileyebilecek faktörleri göz önünde bulundurmalıyız.

Bilgisayarınızda hangi İşletim Sistemi (OS) yüklü olursa olsun, PC'nizin kaynaklarının yönetilmesinden sorumludur. Bellek, sürücü alanı, işlem gücü ve diğer tüm bileşenlerin tümü, işletim sisteminizin etkili yönetimi sayesinde çalışır.

Performans sorunlarına neden olabilecek önemli faktörlerden bazıları aşağıda verilmiştir:

  • RAM (Rasgele Erişim Belleği) kaynakları yetersizliği
  • Disk alanı yetersizliği
  • Eski sürücüler / bekleyen sürücü güncellemeleri
  • Virüsler veya kötü amaçlı yazılımlar

Bilgisayarınızın performansını etkileyebilecek birkaç farklı faktör olduğu doğru olsa da, birçok sorun bilgisayarınızın kaynaklarının verimsiz kullanımına kadar izlenebilir.

Bilgisayarınızı nasıl daha hızlı çalıştırırsınız

  • Şu anda kullanmadığınız programları kapatın

Bilgisayarınızın işletim sistemi, bilgisayarda çalışan programlara RAM'de yer ayırarak çalışır. RAM dolduğu noktada performans sorunları başlar ve bilgisayarınız daha yavaş bir hızda çalışmaya başlar. Bilgisayarınız beklediğiniz hızda çalışmıyorsa, şu anda kullanmanız gerekmeyen programları kapatmayı deneyerek daha önemli görevler için biraz RAM boşaltmayı deneyebilirsiniz.

  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Şu anda kullanmadığınız programları kapatmak çalışır ancak bilgisayarınızı yeniden başlatmak RAM'inizi daha verimli bir şekilde boşaltabileceğinden daha da iyi çalışabilir.

  • Sabit sürücünüzü temizleyin

Bilgisayarınızın hızını da etkileyebilecek diğer bir faktör, sabit sürücü belleğindeki eksikliktir. Sabit sürücünüzde yer kalmadığında, işletim sisteminizi yavaşlatabilir.

Sabit sürücünüzün yeterli alana sahip olduğundan emin olmak için, en az 500MB (megabayt) boş disk alanınız olup olmadığına bakın. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız Dosya Gezgini'ni açıp sol gezinme çubuğundaki “Bu PC” ye tıklayarak bunu kontrol edebilirsiniz.

Disk alanınızı boşaltmak için yapabileceğiniz eylemler arasında bilgisayarın geri dönüşüm kutusunu ve indirme klasörünü temizleme, istenmeyen ve gereksiz programları kaldırma ve geçici dosyaları kaldırma yer alır.

  • PC Optimizer kullanın

Sisteminizin performansını artırmanıza yardımcı olabilecek, genellikle PC iyileştiricileri olarak bilinen farklı yazılım araçları vardır. Yalnızca hız sorunlarını çözmekle kalmaz, aynı zamanda sisteminizi diğer performans sorunlarına karşı taramak, verimli sürücü temizlemeleri ve gizlilik koruması için de kullanılabilirler. Aşağıdaki bölümde, mevcut en popüler optimizasyon araçlarından biri olan Outbyte PC Repair'a bir göz atacağız.

Outbyte PC Repair bilgisayarınızın hızını nasıl artırabilir?

Başlamak için, outbyte.com'daki Outbyte indirme sayfasına gidin ve programı indirin. Tamamlandığında, PC'nize yükleyin.

Bundan sonra, program, araştırmaya değer olabilecek sorunları tespit etmek için sisteminizde otomatik bir tarama başlatacaktır. Şimdilik bu adımı atlayacağız ve doğrudan aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi "Hız" özelliğine erişebileceğimiz "Durum" menüsüne gideceğiz. Alternatif olarak, bu özelliğe sol kenar çubuğundaki "Güç Araçları" menüsünden de erişebilirsiniz.

Bilgisayarınızın hızını artırmakla ilgilendiğimizden, bir sonraki adım Outbyte'ı bazı temel programları güçlendirmek için kullanmaktır. Bunu yapmak için "Go to Speed" e tıklayın.

Bundan sonra, aşağıda gösterildiği gibi sisteminizi hızlandırmak için 3 seçenek bulunan “Gerçek Zamanlı Güçlendirme” ekranına yönlendirileceksiniz.

Önerilen geçişleri tıkladıktan sonra "Uygula" ya basın.

PC Onarımı, en sık kullandığınız programlara daha yüksek CPU ve görev yöneticisi önceliği verecektir. Bununla birlikte, web tarayıcınızın ve temel uygulamalarınızın daha hızlı ve daha az gecikme süresiyle çalışmasını sağlamalısınız. Ayrıca, bilgisayarınızı oyun oynamak için kullanıyorsanız deneyebileceğiniz oyunlar için PC'nizin performansını artırma seçeneği de vardır.

Sonuç

Yavaş bir bilgisayarla uğraşmak sinir bozucu bir deneyim olabilir, özellikle de bazı görevleri yapmak için aceleniz varsa. Bilgisayarınızın performansını artırmanın farklı yolları vardır. Bazen basit bir yeniden başlatma, arka planda çalışan programları kapatma veya bir sürücü temizleme işlemi işe yarar. Ancak, bu seçenekleri kullanmak sorunu çözmek için her zaman yeterli değildir. Outbyte gibi PC optimize edicilerin kullanılması, sisteminizi daha akıcı performans için hızlı ve güvenli bir şekilde optimize etme yeteneği sağlar.