Windows 10 bilgisayarında sürücü güncellemeleri nasıl engellenir?

Çevrimiçi forumlardaki birçok kişi, bir sistemi Windows 10'a yükselttikten sonra sürücülerin güncellenmesini tartışır. Ancak, bazı durumlarda, bazı sürücülerin nispeten yeni işletim sistemi için doğru sürüme sahip olmadıkları için bunu yapmak sorunlara neden olur. Sonuç olarak, bu otomatik sürücü güncellemeleri bazı donanım parçalarının düzgün çalışmasını engelleyebilir.

"Windows 10'da otomatik sürücü güncellemelerini nasıl durdurabilirim?" Diye sorabilirsiniz. Pekala, bu makaleyi bulduğunuza sevineceksiniz. Bu yazıda, sürücü güncelleme servisinin nasıl devre dışı bırakılacağını tartışacağız. Sizin için en uygun düzeltmeyi bulana kadar listede aşağı doğru ilerlediğinizden emin olun.

Her şeyden önce…

Elbette yapmanız gereken ilk şey, yakın zamanda hangi sürücülerin güncellendiğini belirlemektir. Bunu yapmak, sorunun nedenini belirlemenize ve uygun şekilde düzeltmenize olanak tanır. En son sürücü güncellemelerinin listesini görüntülemek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Görev çubuğunuzdaki Ara simgesine tıklayın.
 2. "Ayarlar" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Güncelleme ve Güvenlik'i seçin.
 4. Sağ bölmeye gidin, ardından Güncelleme Geçmişini Görüntüle'yi tıklayın.
 5. Sürücü Güncellemelerinin içeriğini genişletin.
 6. Donanım sorunları yaşamaya başlamadan hemen önce tarihlere baktığınızdan ve hangi güncellemelerin yüklendiğini kontrol ettiğinizden emin olun.

1.Çözüm: 'Güncellemeleri Göster veya Gizle' Aracını Kullanma

Microsoft, Windows 10 Home sürümünü yayınladığında, birçok kullanıcı otomatik güncellemeleri kontrol edemediklerini öğrenince hayal kırıklığına uğradı. Neyse ki, teknoloji devi şikayetleri dinledi ve böyle bir durum için bir sorun giderici yayınladı. Bu özellik Windows 10 Teknik Önizleme ve tam sürüm için mevcuttur. Temel olarak, kullanıcıların otomatik güncellemeleri engellemesine izin verir.

Otomatik güncellemeleri sorun giderici aracılığıyla engellemek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 1. Sorun giderme aracını Microsoft'un web sitesinden indirin.
 2. Aracı indirdikten sonra çalıştırın.
 3. Güncellemeleri Göster veya Gizle kategorisi altında Güncellemeleri Gizle'yi seçin.

Çözüm 2: Güncelleme Hizmetini Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınızın işletim sistemi, sürücüleri, yazılımı ve diğer bileşenleri için güncelleme hizmetini de devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu aşağıdaki talimatları izleyerek yapabilirsiniz:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. Şimdi, "services.msc" yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve ardından Tamam'a basın.
 3. Windows Update hizmetini bulana kadar aşağı kaydırın. Özelliklerini açmak için çift tıklayın.
 4. Genel sekmesine gidin, ardından Başlangıç ​​Türü'nün yanındaki açılır listeden Devre Dışı'yı seçin.
 5. Bilgisayarı yeniden başlatın.

3. Çözüm: Sürücülerinizi Geri Almak

Sisteminiz yeni sürücü güncellemelerini otomatik olarak yüklediği için sorun yaşıyorsanız, yine de işlemi geri alabilirsiniz. Bunu, sürücüleri önceki sürümlerine geri alarak yapabilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Görev çubuğunuzdaki Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Seçeneklerden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Sorunlu cihazı bulun, ardından sağ tıklayın.
 4. Listeden Özellikler'i seçin.
 5. Sürücü sekmesine gidin, ardından Sürücüyü Geri Al düğmesine tıklayın.

En İyi Uygulama: Auslogics Sürücü Güncelleyicisini Kullanma

Çoğu kullanıcı, özellik üzerinde fazla kontrole sahip olmadıkları için otomatik sürücü güncellemelerinden hoşlanmaz. Hangi cihazı güncelleyeceklerini seçme özgürlüğüne sahip değiller. Sürücülerinizi güncellemenin kullanışlı, güvenilir ve esnek bir yolunu istiyorsanız, Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanmalısınız. Bu aracı etkinleştirdikten sonra, sadece bir düğmeye tıklamanız yeterlidir. Sistem sürümünüzü otomatik olarak tanıyacak ve tüm sorunlu sürücüleri bulacaktır.

Bu araçla ilgili harika olan şey, size tüm hatalı sürücüleri aynı anda ele alma veya yalnızca ihtiyacınız olanları hedefleme özgürlüğü vermesidir. Beğenmediğiniz sürücü güncellemeleriyle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Tüm sorunlu sürücüleri ele almayı seçerseniz, Auslogics Driver Updater'ın sisteminizle uyumlu sürümleri bulacağına güvenebilirsiniz.

Bu yazıda bir şey kaçırdığımızı düşünüyor musunuz?

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!