Windows 10 bilgisayarında USB Depolama nasıl optimize edilir?

Microsoft, Ekim 2018 Güncellemesini yayınladığında, teknoloji şirketi Windows 10 işletim sisteminin artık harici depolama cihazlarının performansını otomatik olarak optimize etmeyeceğini duyurdu. Bunun yerine, cihazın 'hızlı bir şekilde kaldırılmasına' izin verecektir. Windows 10'daki 'daha iyi performans' seçeneğinin hala mevcut olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu yazıda, USB sürücüler için hızlı çıkarmanın ne anlama geldiğini ve 'daha iyi performans' özelliğini nasıl etkinleştirebileceğinizi açıklayacağız.

USB Sürücüler İçin Daha İyi Performans veya Hızlı Çıkarma Kullanılmalı mı?

Thunderbolt veya USB aracılığıyla bağlanan harici depolama aygıtları için, Windows tarafından sunulan çeşitli ilkeler arasından seçim yapabilirsiniz. Her bir depolama cihazı için belirli bir ilke ayarı olduğunu belirtmek gerekir. Söylemeye gerek yok, her cihaz için belirli bir ilke ayarı seçebilirsiniz.

Ancak, Windows 10 artık varsayılan olarak 'hızlı kaldırma' politikasına sahiptir, bu da sisteminizin verileri sürücüye mümkün olduğunca hızlı yazması anlamına gelir. Teorik olarak, 'Donanımı Güvenle Kaldır' seçeneğini kullanmadan bile USB sürücünüzün bağlantısını kesebileceksiniz. Bununla birlikte, bunu yapmanızı önermiyoruz. Bir program arka planda çalışıyor ve harici sürücüye veri yazıyor olabilir.

Öte yandan, hızlı kaldırma uygulamalarınızı yavaşlatabilir. Örneğin, harici depolama sürücünüze bir dosya kaydetmeye çalıştığınızda, çalışan bir programın durması mümkündür. Devam etmeden önce uygulama kaydetme işleminin tamamlanmasını bekleyecektir. Artık 'daha iyi performans' seçeneği yavaşlamanın çözülmesine yardımcı olabilir. Bu seçenek etkinleştirildiğinde, işletim sisteminiz yazma işlemlerini önbelleğe alır ve uygulamalarınızın verileri zaten yazmış gibi ilerlemesini sağlar. Bu arada, Windows arka planda yazma işlemini gerçekleştirir. Sonuç olarak, uygulamalar daha hızlı çalışacaktır.

'Daha iyi performans' özelliğinin PC'nize çeşitli faydalar sağladığını, ancak bazı durumlarda veri kaybına neden olabileceğini bilmelisiniz. Kullanıcılar, dosyalarının düzgün bir şekilde saklandığına inanarak sürücülerini kaldırırlar. Ancak, verilerin doğru kaydedilmediğini ve dosyalarının bozulduğunu keşfederler. Bu, sürücünüzü bilgisayarınızdan ayırmadan önce her zaman 'Donanımı Güvenle Kaldır' seçeneğinden yararlanmanızın nedenidir. Bunu yapmak, sisteminize önbelleğe alınmış tüm verileri diske yazması için sinyal verir. Böylece, harici sürücünüzü çıkarmadan önce tüm dosyalarınız güvende olacaktır.

Genellikle, USB depolama sürücünüzün performansındaki iyileşme, aşağıdakiler dahil çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • Yazmakta olduğunuz verilerin boyutu
 • Harici depolama cihazınızın hızı
 • Bir uygulamanın veri yazmadaki verimliliği

Pek çok kullanıcının, sürücülerinin bağlantısını kesmeden önce 'Donanımı Güvenle Kaldır' özelliğini kullanma zahmetine girmediği inkar edilemez. Bu nedenle Microsoft, veri kaybı riskini azaltmak için bir çözüm olarak 'hızlı kaldırma' seçeneğini kullandı.

Windows 10'da Daha İyi Performans İçin USB Depolarını Optimize Etme

'Daha iyi performans' özelliğini etkinleştirerek USB sürücülerinizi ve diğer harici depolama cihazlarınızı optimize edebilirsiniz. Bunu her cihaz için yapmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, işletim sisteminiz her bir depolama aygıtı için seçtiğiniz ayarı hatırlayacaktır. Temel olarak, aynı USB flaş sürücüyü her bağladığınızda, 'daha iyi performans' için optimize edilecektir.

Bir depolama cihazı için 'daha iyi performans' seçeneğini etkinleştirmek istiyorsanız, aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Yapmanız gereken ilk şey, harici depolama cihazınızın bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olmaktır.
 2. Şimdi görev çubuğunuza gidin, ardından Windows simgesine sağ tıklayın.
 3. Seçeneklerden Disk Yönetimi'ni seçin.
 4. Disk Yönetimi penceresi açıldığında, yapılandırmak istediğiniz diskin adını arayın.
 5. Diske sağ tıklayın, ardından Özellikler öğesini seçin.
 6. Politikalar sekmesine gidin, ardından Daha İyi Performans'ı tıklayın.
 7. Daha İyi Performans'ı seçtiğinizde, Önbelleğe Yazma ilkesinin altındaki 'Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir' ayarını etkinleştirmeniz gerektiğini unutmayın.
 8. Not: Harici depolama aygıtınızın kendi güç kaynağı yoksa, 'Aygıtta Windows yazma önbelleği temizlemesini kapat' seçeneğini etkinleştirmemelisiniz. Aksi takdirde, elektrik kesintisi durumunda veri kaybedebilirsiniz.
 9. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Tamam'ı tıklayın.
 10. USB flash sürücünüzü bilgisayarınızdan çıkarmadan önce 'Donanımı Güvenle Kaldır' özelliğini kullanmayı unutmayın.

Profesyonel İpucu: Bilgisayarınızda hala genel bir yavaşlama yaşıyorsanız, Auslogics BoostSpeed'i kullanmanızı öneririz. Bu araç, tüm sisteminizde tam bir kontrol gerçekleştirecek ve gereksiz dosyaları ve bilgisayarınızın hızını düşürebilecek diğer öğeleri bulacaktır. BoostSpeed, sorunları bulmak ve işletim sisteminize zarar vermeden güvenli bir şekilde çözmek için kesin teknikler kullanır.

Bir USB depolama cihazının performansını optimize etmek için başka ipuçları önerebilir misiniz?

Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin!