Facebook'ta dolandırıcılıktan nasıl korunulur

Gün geçtikçe siber güvenlik konusu giderek daha önemli hale geliyor. Sosyal medya ağı Facebook dışarıda bırakılmaz. Milyarlarca kullanıcı, dolandırıcılar tarafından düzenli olarak hedeflenmektedir. Dolandırıcılar çeşitli aldatmacalar oluşturur ve bunları e-posta, Messenger veya Facebook'un Haber Kaynağı aracılığıyla yayarlar.

Facebook dolandırıcılıkları, yanlış haberler yaymayı, kullanıcıların cihazlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmayı, kişisel bilgileri çalmayı ve insanları paralarını aldatmayı amaçlar.

En Tehlikeli Facebook Dolandırıcılıkları Nelerdir?

Facebook dolandırıcılıkları birçok biçimde gelir. Bu dolandırıcılıklar, sosyal ağ önemli ölçüde popülerlik kazanır kazanmaz ortaya çıktı. Dolandırıcıların niyetlerine göre dört kategoriye ayrılabilirler:

 • Kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmak için kullanılan dolandırıcılıklar (örneğin, eşantiyonlar ve piyango dolandırıcılıkları).
 • Yanıltıcı bilgileri ve sahte haberleri yaymaya yönelik dolandırıcılıklar (örneğin, Facebook'un gizlilik politikasını değiştireceğini ve kişisel bilgileri herkese açık olarak paylaşacağını veya kullanıcıların Facebook'u kullanarak ücret ödemeye başlayacağını söyleyen dolandırıcılar)
 • Kötü amaçlı yazılım dağıtmayı amaçlayan dolandırıcılıklar.
 • Kullanıcıları suçlulara para göndermeleri için kandıran dolandırıcılıklar (örneğin, alışveriş dolandırıcılığı ve sahte bağış toplama etkinlikleri).

Bu sosyal medya dolandırıcılıklarının kurbanı olursanız, yalnızca hesabınız risk altında olmayacak, aynı zamanda PC'niz veya Facebook'ta oturum açmak için kullandığınız diğer cihazlar da tehlikede olabilir. Parolanızı değiştirin ve cihazınızı Auslogics Anti-Malware gibi güvenilir bir antivirüs programıyla tarayın.

İşte dikkat etmeniz gereken en tehlikeli Facebook dolandırıcılıklarının listesi:

 1. Kötü amaçlı yazılım yayan ve özel bilgileri çalan Facebook dolandırıcılığı

Siber suçlular, Haber Kaynakları ve hatta Messenger'daki kötü niyetli bağlantıları teşvik eder. Kışkırtıcı videolar paylaşıyorlar ve "Özel video", "Özel videom", "Bu videodaki siz misiniz?" Gibi bir ifadeyle birlikte bir bağlantı sağlıyorlar.

Çoğu zaman, dolandırıcılar bu bağlantıları, zaten kurbanı olmuş kullanıcıların hesaplarıyla destekler. Video bağlantıları kurbanın tam adını ve profil resmini bile içerebilir. Bağlantıyı tıkladığınızda, YouTube gibi popüler bir video akışı web sitesi gibi görünecek kötü amaçlı bir web sitesine yönlendirilirsiniz. Ardından, videoyu görüntülemeye devam etmenize izin verecek bir güncelleme yüklemeniz veya bir eklenti indirmeniz istenir. Ancak, bunu yaparken, cihazınızı kötü amaçlı yazılımlara açmış olursunuz. Facebook hesabınız da saldırıya uğrar ve diğer kullanıcılara kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılır.

Bir arkadaşınızdan şüpheli bir bağlantıya tıkladıysanız ve hatta bağlantı üzerinden bir eklenti yüklediyseniz, eklentiyi kaldırın, bir kötü amaçlı yazılım önleme programı ile cihazınızı tarayın ve Facebook hesabınızın şifresini değiştirin.

 1. Facebook piyango dolandırıcılığı

Dolandırıcıların kullanıcılara e-posta yoluyla ulaştığı ve hatta Mark Zuckerberg'in kimliğine büründüğü bilinmektedir. Bu siber suçlular, insanların bir piyango kazandıklarını belirten bir mesaj gördüklerinde heyecanlanmalarını bekliyorlar. İnsanların, bir galibiyete hak kazanabilmeleri için önce bir yarışmaya başvurmaları gerektiğini unutmaları kolaydır. Ve dolandırıcıların yararlandığı şey tam olarak budur.

Bu dolandırıcılıkların çoğu e-posta yoluyla yayılır. Antetli kağıtlar orijinal görünüyor, bu yüzden aslında Facebook'tan geldiklerini düşünüyorsunuz. Ödülünüzü talep etmeden önce bir miktar para ödeyeceğiniz bir temsilci ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bu çok açık görünse de, birçok insan hala bir piyango kazanma heyecanı ve dolayısıyla talep edebilecekleri bir sürü nakit nedeniyle avlanıyor.

Facebook'un herhangi bir piyangoya ev sahipliği yapmadığını unutmayın. Dolayısıyla, size şanslı bir kazanan olduğunuzu söyleyen bir e-posta alırsanız, silmek için zaman kaybetmeyin.

Nisan 2018'de, Mark Zuckerberg dolandırıcılığı olarak adlandırılan bir aldatmaca, sosyal ağda çok popülerdi. İnsanlar bir piyango kazandıklarına inanmak için kandırıldılar.

Aslında, New York Times, yaklaşık 205 Facebook hesabının Mark Zuckerberg'i taklit eden dolandırıcılara ait olduğunu bildirdi. Kullanıcıları Facebook'un kurucusundan kişisel bir mesaj aldıklarına inandırdılar. Daha sonra kullanıcılardan biraz para transfer etmeleri veya / ve iTunes hediye kartlarıyla 200 dolar göndermeleri istendi.

 1. Sahte çevrimiçi mağazaları tanıtan Facebook reklamları

Dolandırıcılar, promosyon fiyatlarından etkilenen kişileri hedef alır. Sahte çevrimiçi mağazaların reklamını yapmak için Facebook'un reklam hizmetlerinden yararlanırlar. Mağdur olan kişiler düşük kaliteli ürünler alırlar veya hiç ürün almazlar ve para iadesi almazlar.

En yaygın dolandırıcılıklardan bazıları, iyi kıyafetleri düşük fiyatlarla pazarlar. Diğerleri bilgisayar veya diğer aygıtları satar. Bazı kullanıcılar hxxp: //laptopmall.co.uk/ veya hxxp: //iepcsale.com/ gibi sahte mağazalardan sipariş verdiklerini ve ödedikleri ürünü asla almadıklarını söylediler.

Bu nedenle, tetikte olmanız gerekir. Çok iyi fiyatlarla ürün sunan herhangi bir ürüne rastlarsanız, perakendecinin ayrıntılarını kontrol edin ve güvenilir olduklarından emin olun. Müşteri incelemelerini okuyun, şirketi çevrimiçi olarak arayın ve güvenilirliklerini kontrol edin.

 1. Yanıltıcı bilgiler yayan Facebook dolandırıcılıkları

Kullanıcıları Facebook'un politikasını ve hizmet şartlarını değiştirdiğine inandırmaya çalışan dolandırıcılar çok popüler. Birçok kişi, birden fazla kez, Facebook'un ücretli bir hizmet haline gelmesinden bahseden bir mesaj aldı. Bu dolandırıcılık 2012'den beri çok yaygındır. Ancak, insanların sosyal ağı kullanmaya devam etmeden önce ödeme yapmaları gerekmediği açıktır. Ancak yine de, kullanıcılar bunun gibi özel mesajlar almaya devam ediyor:

"Şimdi resmi oldu! Medyada yayınlandı. Facebook, statünüzün aboneliğini "özel" olarak ayarlamak için giriş fiyatını açıkladı: 5,99 £ Bu mesajı sayfanıza yapıştırırsanız, yarın olmazsa ücretsiz (yapıştırın paylaşmayın dedim) sunulacaktır, tüm gönderileriniz herkese açık hale gelebilir. Silinen mesajlar veya izin verilmeyen fotoğraflar bile. Sonuçta, basit bir kopyalayıp yapıştırmanın hiçbir maliyeti yok. "

2015 yılı civarında bu tür bir başka dolandırıcılık tekrar gündeme geldi. Kullanıcılar Facebook'un özel bilgilerini kullanmasını istemiyorlarsa durumları hakkında belirli bir mesaj göndermeleri için teşvik edildi. Mesaj şu şekildedir:

“4 Ocak 2015 itibariyle, Merkezi standart saat 17: 00'de. Facebook'a veya Facebook ile ilişkili herhangi bir kuruluşa hem geçmiş hem de gelecekte resimlerimi, bilgilerimi veya yayınlarımı kullanma izni VERMİYORUM. Bu beyanla, Facebook'a bu profile dayanarak ifşa etmenin, kopyalamanın, dağıtmanın veya bana karşı başka herhangi bir işlem yapmanın özel ve gizli bilgiler olduğunu bildiriyorum. Mahremiyet ihlali kanunla cezalandırılabilir (UCC 1-308-11 308-103 ve Roma tüzüğü). NOT: Facebook artık bir kamu kuruluşudur. Tüm üyeler buna benzer bir not göndermelidir. İsterseniz bu sürümü kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bu bildirimi en az bir kez yayınlamazsanız, taktiksel olarak fotoğraflarınızın ve profil durumu güncellemelerinde yer alan bilgilerin kullanımına izin vermiş olursunuz. PAYLAŞMA. Bunu durumunuz yapmak için kopyalayıp yapıştırmanız GEREKİR.Kopyalayıp yapıştırmanın daha kolay olması için bir yorum bırakacağım !!! "

Bunun gibi mesajlar, Fransızca, Almanca, Litvanca, İspanyolca ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli dillerde dünyanın her yerindeki kullanıcılara yayılıyor. Dolandırıcıların neden bu yanlış mesajları yaydığı henüz belirsiz.

Facebook Dolandırıcılıklarından Nasıl Kaçınılır

Facebook'taki dolandırıcılık çeşitliliği, suçluların yeni dolandırıcılıklara girmeye devam etmesiyle birleştiğinde, bu etkinlikleri sosyal ağda ortadan kaldırmayı oldukça zorlaştırıyor.

Her şeye rağmen, dikkatli bir şekilde göz kulak olmak ve insanların hızla yayılıyor gibi göründüğü içeriği tıklamaktan veya paylaşmaktan çok hızlı olmaktan kaçınarak kendinize ve sevdiklerinize yardım edebilirsiniz. Su basmış bir haber beslemesiyle karşılaşırsanız, dalmadan önce acele etmeyin ve bilgilere bakın.

Facebook'ta dolandırıcılıktan kaçınmak için yapmanız gerekenler:

 1. Parolanızı sıfırlamanızı isteyen beklenmedik e-postalara dikkat edin. Bunun yerine, doğrudan Facebook'ta oturum açın ve şifrenizi değiştirin. Bir e-postadaki herhangi bir bağlantıyı veya düğmeyi tıklamayın. Bu tür e-postalar, özel bilgilerinizi toplayabilecek kimlik avı web sitelerine yönlendirir.
 2. Tatil kuponları, nakit ödüller, iPhone'lar vb. Ağız sulandıran ödüller sunabilecek piyangolardan uzak durun. Herhangi bir yarışmaya katılmanız gerekiyorsa, sponsorluğunun güvenilir / yetkili bir şirket / sayfa tarafından yapıldığından emin olun. Ancak güvenli tarafta olmak için, gerçek görünsün ya da görünmesin, bu tür tekliflere katılmanız tavsiye edilmez. Ayrıca, Facebook'ta bir piyango kazandığınızı iddia eden tüm mesajları görmezden gelin.
 3. Sizi etiketleyen şüpheli gönderilere tepki vermeyin. Bağlantı içeren bir video veya resim etiketlenmiş veya gönderilmişse, üzerine tıklamayın. Bağlantı sizi, hesabınızı ele geçirecek ve daha sonra kötü amaçlı bağlantıları yaymaya devam etmek için kullanacak zararlı bir siteye yönlendirebilir.
 4. Evsiz çocuklar, doğal afet mağdurları vb. İçin bağış isteyen gönderiler veya reklamlar bulursanız, devam etmeden ve katkıda bulunmadan önce bilgileri inceleyin ve sorunun gerçekten var olduğundan emin olun. Aksi takdirde, paranızın insanlara yardım etmek için kullanıldığını düşünürken bir Facebook dolandırıcılığının yaratıcılarını finanse ediyor olabilirsiniz.
 5. Facebook'un gizlilik politikasında yakında yapılacak bir değişikliği size bildiren bir mesaj alabilirsiniz. Mesaj sizden bunu arkadaşlarınızla paylaşmanızı isteyecektir. Bir aldatmaca ile uğraştığınızı bilin. Bu tür mesajları arkadaşlarınızla paylaşmayın. Facebook'ta büyük bir değişiklik olacaksa, bunları resmi haber kaynaklarından duyacaksınız ve herhangi bir bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmanız gerekmeyecek.
 6. Bilinmeyen kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin. İyi niyetleri olmayabilir. Kişisel bilgilerinizi çalabilen ve çevrimiçi bir suç işlemek ve hatta gerçek hayatta sizi soymak için bilgilerinizi kullanmaya devam edebilen suçlular olabilirler.
 7. Bilinmeyen e-mağazalardan alışveriş yapmak için acele etmeyin. Siber suçlular, sahte çevrimiçi mağazaları pazarlamak için Facebook reklamlarını kullanır. Şüphelenmeyen insanları sipariş vermeleri için kandırmak için harika görünen ürünlerin resimlerini yayınlayabilirler. Ancak sipariş ettiğinizden çok daha düşük mallar da alabilirsiniz. Ya da siparişinizi asla alamayabilirsiniz ve para iadesi de alamazsınız. Bu nedenle, bir satın alma işlemi yapmadan önce satıcının gerçek olup olmadığını kontrol edin. Forumlardaki yorumlar yardımcı olabilir.
 8. Tanıdığınız birinden arkadaşlık isteği alırsanız, özellikle de o kişi zaten arkadaş listenizdeyse, isteği kabul etmek için acele etmeyin. Kişiyi arayın ve talebin gerçekten onlardan gelip gelmediğini onaylayın. Facebook dolandırıcıları sahte hesaplar oluşturabilir ve arkadaşlarınızın kimliğine bürünebilir.

Facebook'ta Nasıl Güvende Kalınır?

Siber suçlular her zaman birinin dolandırılması için tetikte olurlar. Hangi platform bunun için dünya çapında milyarlarca insanın eriştiği bir sosyal medya ağından daha iyi bir fırsat yaratır?

İlginç gerçek: Facebook'un 2,37 milyar kullanıcıya hizmet ettiğini biliyor muydunuz?

Bu nedenle, Facebook'ta güvende olmak için, çeşitli dolandırıcılıkları tanımak ve avlanmamak için sürekli olarak yüksek tetikte olmanız gerekir. Her zaman kötü niyetli bağlantılar, mesajlar, gönderiler ve diğer aldatmacalar olacaktır ve bunların varlığını önlemek için yapılabilecek pek bir şey yoktur. Bu nedenle, korunmanın en önemli adımı, tüm şüpheli içeriklerden kaçınmaktır.

Ancak, hesabınızın ele geçirildiğinden şüpheleniyorsanız, hızlı hareket etmeniz ve Facebook'a erişmek için kullandığınız cihazların durumunu kontrol etmeniz gerekir.

Saldırıya uğradıysanız ve hesabınız kötü niyetli gönderileri ve özel mesajları arkadaşlarınıza yaymak için kullanılıyorsa, yapmanız gereken ilk şey Facebook hesabınızın şifresini değiştirmek ve iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlamaktır. Ardından, hesabınıza bağlı tüm güvenilmeyen üçüncü taraf uygulamalarını kaldırın. Güvenlik önce gelir.

İpucu: Saldırıya uğramış olsanız da olmasanız da, Facebook şifrenizi düzenli olarak değiştirmek iyi bir uygulamadır. Ayrıca, tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullanmayın (örneğin, Gmail, Instagram vb. İçin aynı şifreyi kullanmayın). Sahip olduğunuz her hesap, benzersiz bir şifre ile daha güvenlidir.

Son olarak, güçlü bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı ile tüm cihazlarınızı tam olarak tarayın.

Profesyonel İpucu: Windows PC'niz için Auslogics Anti-Malware kullanmanızı öneririz. Sertifikalı bir Microsoft ® Silver Uygulama Geliştiricisi tarafından tasarlanmıştır ve çeşitli kötü amaçlı yazılım türlerine ve veri güvenliği tehditlerine karşı en iyi korumayı sunar.

Kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan gizli kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için tüm cihazlarınızı kapsamlı bir şekilde taradıktan sonra, yetkisiz cihazların hesabınıza erişip erişmediğini görmek için Facebook'taki etkinlik günlüğünüzü kontrol etmeye devam edin. Hesap güvenliğinizi, herhangi bir tanınmayan giriş olduğunda size uyarı gönderecek şekilde ayarlayın.

Sonuç

Facebook'u kullanırken asla çok dikkatli olamazsınız. Dolandırıcılar, insanları dolandırmak için her zaman yeni yöntemler geliştiriyor. Bu nedenle sosyal medya ağını kullanırken daha dikkatli olmalısınız. Ne kolay avlanmamalı, ne de siber suçluların hesabınızı arkadaş listenizdeki kişileri yanıltmak için kullanmasına izin vermemelisiniz. Facebook şifrenizi düzenli olarak değiştirin, kullanıcı etkinliğinizi ve hesap ayarlarınızı izleyin ve asla şüpheli bağlantıları tıklamayın.