Windows 10'da Microsoft Planner'da görev ilerlemesi nasıl yönetilir?

Microsoft Planner, Office365 uygulama paketine aittir. Ekiplerin ve bireylerin diğer kullanımların yanı sıra planlar oluşturmak, görevler atamak, iletişim kurmak ve işbirliği yapmak ve belgeleri paylaşmak için kullanabileceği bir planlama uygulamasıdır. Görevler, ekibin ihtiyaçlarına göre özel bir şekilde oluşturulabilir ve yapılandırılabilir. Süreç oldukça basittir, ancak birçok insanın bununla ilgili sorunları vardır.

Aslında, Planner'da görev ilerlemesini güncellemek, belirli aralıklarla her bireye atanan görevlerin ilerlemesini izlemek kadar kolay olabilir. Bununla birlikte, şeytan ayrıntıda gizlidir ve bazı insanlar bunu anlayamaz. Bu teknedeyseniz, bu rehber tam size göre. Bu kılavuzun sonunda, Microsoft Planner'da görev ilerlemesini nasıl yöneteceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Microsoft Planner Nasıl Kurulur

Microsoft Planner, Office 365 paketindeki sanal görev yönetimi aracıdır. Ekiplerin işbirliği yapması, görevleri planlaması ve izlemesi için kolay bir yol sağlar. Kullanıcılar ayrıca daha sorunsuz proje koordinasyonu için görev durumunu güncelleyebilir ve görev bilgilerini paylaşabilir.

Planner'da, her görev için toplu olarak belirli bir planın süresini oluşturan bir zaman çizelgesi ile büyük bir projeyi daha küçük görevlere bölebilirsiniz. Görevler üzerinde çalışıldıkça, durumlarını "Başlamadı" dan "Devam ediyor" a ve son olarak "Tamamlandı" olarak değiştirebilirsiniz. Hatta gerekirse ek görevler de oluşturabilirsiniz.

Planlayıcı, görevlere ve projelere hızla atlamanıza ve böylece çok fazla zaman kazanmanıza olanak tanıyan birçok şablon içerir. Sadece şablonların ekibinizin görevleriyle uyumlu olduğundan emin olmanız ve gerekirse onları iyileştirmeniz gerekir; böylece hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Başlamak için Office 365 hesabınızda oturum açmalısınız. Office 365'teki Planlayıcı sayfasına gidin ve kullanıcı ayrıntılarınızı girin. Oturum açtıktan sonra, Microsoft Planner arayüzünü yüklemek için Giriş sekmesindeki Planlayıcı'ya tıklayın.

Burada ilerlemenin üç yolu var. Zaten planlar oluşturduysanız, "Favori planlar" a tıklayarak en sık kullanılanları seçin. Tüm planlarınızı görmek istiyorsanız, "Tüm planlar" a tıklayın. Bununla birlikte, sıfırdan yeni bir plan oluşturmak istiyorsanız, Yeni Planlar seçeneğine tıklayın.

Yeni Plan Oluştur penceresinde, verilen alana bir plan adı yazın. Planın amacını kısaca temsil eden bir isim kullanmak daha iyidir. "Bu planı kim görüntüleyebilir?" grubu, ekibinizdeki herkesin kullanımına açmak için "Kuruluşum" u ve görüntülemeyi izin verilen erişimle sınırlamak için "Yalnızca eklediğim kişiler" i seçin. Bir plan açıklaması eklemeyi ve yeni üyelerin bildirim e-postalarına otomatik olarak eklenip eklenmeyeceğini seçmeyi unutmayın.

Tüm yapılandırmayı tamamladığınızda, sonunda Plan Oluştur düğmesini tıklayabilirsiniz. Planı oluşturduktan sonra devam edebilir ve görevler ekleyebilirsiniz.

Başlamak için Microsoft Planner'ı açın, planınızı seçin ve + veya Görev Ekle düğmesine tıklayın. Burada görevinize bir isim vermelisiniz. "Bir görev adı girin" alanına görevin adını yazın. Ardından bir son tarih seçin. Son olarak, görevi bir ekibe veya bireysel bir ortak çalışana atayın.

Bunu yaptıktan sonra, görevi oluşturmak için Görev Ekle düğmesine tıklayın. Bu şekilde birden çok görev oluşturabilir ve bunları farklı kişilere atayabilirsiniz.

Microsoft Planner'da Görev İlerlemesi Nasıl Güncellenir

Microsoft Planner'da görev ilerlemesi, her biri görevin ne kadar ileri gittiğini temsil eden üç bileşene bölünmüştür.

Başlatılmadı.

Devam etmeyen veya kimseye atanmamış bir göreve atanmış. Görevin başlangıç ​​tarihi hala gelecekte ise etiket de verilebilir.

Devam etmekte.

Bu etiket, devam etmekte olan görevlere atanır. Görevin yüzde kaçının yapıldığı önemli değil. Microsoft Planner, tek tek tamamlanma düzeyine bakılmaksızın devam eden tüm görevleri işaretlemek için yalnızca bu etikete sahiptir.

Tamamlandı. Bu etiket, tamamlanan görevlere atanır.

Bu nedenle, görev ilerlemesini güncelleme, uygun şekilde oluşturulan her görev için bu etiketler arasında geçiş yapmakla ilgilidir.

Microsoft Planner'da Görev İlerlemesini Manuel Olarak Güncelleme

Microsoft Planner'da görevlerin ilerlemesini güncellemenin birkaç yolu vardır.

Her ilerleme aşamasının bir simgeyle temsil edildiğini unutmayın.

Başlatılmadı.

Boş bir daire.

Devam etmekte.

Yarı renkli bir daire.

Tamamlandı.

Ortasında bir kene bulunan tamamen renkli bir daire.

Gruplar> İlerleme

  • Gruplar'a gidin ve bir görev seçin.
  • İlerleme açılır okunu tıklayın.
  • İhtiyacınız olan seçeneği seçin.

Örneğin, görev tamamlandıysa, İlerleme açılır listesinden Tamamlandı'yı seçin.

Sembollerin Seçilmesi

Her görevin ilerlemesini temsil eden bir sembolü vardır. Tamamlanan görevlerin ortasında bir kene bulunan tam bir daire sembolü bulunurken, devam etmekte olan görevler yarım tam daire sembolüne sahiptir.

Bir ilerleme seçimi bölmesi açmak ve başka bir ilerleme durumu seçmek için görevin yanındaki sembolü seçin.

Görev seçimi

Bu, bir görevin ilerleme durumunu değiştirmenin başka bir yoludur. İlerleme seçim bölmesini göstermek için görevi seçin. Görev ilerlemesini oradan güncelleyin.

Görevleri Yönetmek için Microsoft Teams ile Planlayıcı Nasıl Kullanılır

Yeni bir plan oluşturmak otomatik olarak yeni bir Office 365 grubu oluşturduğundan, Planner görevlerini kullanarak Office 365 ailesindeki OneDrive ve Outlook gibi diğer bağlı uygulamalarda işbirliği yapabilirsiniz.

Oluşturulan görevleri yönetmek için Planner'ı Microsoft Teams ile de kullanabilirsiniz. Planner aracılığıyla görevler üzerinde veya bir Teams kanalına bir veya daha fazla Planlayıcı sekmesi ekleyerek işbirliği yapabilirsiniz.

Microsoft Teams'de Planner kanalının nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır:

  • Teams'i açın ve bir kanal seçin. Kanalda + düğmesini tıklayın.
  • Planlayıcı'yı bulun ve seçin.
  • Doğru ayrıntılarla bir plan oluşturun ve kaydedin. Halihazırda mevcut planları da seçebilirsiniz.

Bir görev ekleme, atama ve güncelleme süreci yukarıda açıklananla aynıdır.

Microsoft Planner, bir ekibin işbirliği yapması için toplu olarak daha büyük bir plana uyan küçük görevler oluşturmak için kullanılır. Başlangıçtan bitişe kadar ilerlemenin nasıl güncelleneceğini bilmek ve ayrıca Microsoft Teams gibi bir platformda işbirliği yapmak, kuruluşta hem bireysel üretkenliği hem de ekip çalışmasını artırabilir.

Ancak, bilgisayarınız yavaşsa, işlemleri olumsuz etkileyebilir ve bulutta işbirliğini çok daha yavaş hale getirebilir. Auslogics BoostSpeed'i hız düşüren sorunları ve gereksiz İnternet dosyalarını kaldırmak ve deneyiminizi daha sorunsuz hale getirmek için kullanabilirsiniz.