Silinen verilerin geri yüklenmesi nasıl engellenir?

Sabit Sürücüyü SilinGeri Dönüşüm Kutunuzu yanlışlıkla "geri yükle" ye basmak yerine boşalttıysanız, bir dosyayı sildiğinizde onu gerçekten silmediğinizi keşfetmiş olabilirsiniz. Ayrıca, güvenliğin en yüksek önceliğe sahip olduğu kuruluşların, hiçbir teknolojinin bunları okuyamadığından emin olmak için silinen dosyaların üzerine rastgele verilerle 26 kez yazdığını da biliyor olabilirsiniz.

Tüm bu paranoyanın arkasında bir sebep var - bir dosyayı silip üzerine yazsanız veya dosyaları silmiş ve ardından sabit diskinizi biçimlendirmiş olsanız bile, bilgiler yine de kurtarılabilir. Gizli istemcinin veya kişisel bilgilerin bir sabit diskte erişilebilir olmadığından emin olmanız gerekiyorsa, silinen verilerin geri yüklenmesini önlemek için sabit sürücünüzü nasıl güvenli bir şekilde silebileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Diskinizi silmeden önce…

Bu makalede bahsettiğimiz yöntemlerden biriyle sabit diskinizdeki boş alanı sildiğinizde verileri kurtarma imkanı YOKTUR. Ancak dosyalarınızı yok etmekten kaçınmak da önemlidir. Bu nedenle, sabit sürücünüzü sildikten sonra en korkunç batma hissini almamak için bu kontrol listesini gözden geçirin:

  • Gerekirse diskteki tüm bilgilerin yedeğini alın (örneğin, bilgisayarınızı yükseltiyor ve eskisini satıyor veya bağışlıyorsanız)
  • Tüm bilgisayar donanımınız için sürücü dosyalarına sahip olduğunuzdan emin olun
  • Yazılımınızı yeniden kaydettirmek için gereken tüm seri numaralarına, parolalara vb. Sahip olduğunuzdan emin olun.

Sabit sürücünüzü silmek için üçüncü taraf programlar

Sabit diskinizdeki boş alanı tamamen silmenin en kolay yolu, Auslogics BoostSpeed'in dahili Disk Sileceği gibi üçüncü taraf bir program kullanmaktır. Basit, anlaşılır bir arayüz ve gerekirse bir yardım dosyası sunar. Auslogics BoostSpeed, önceden silinmiş dosyaların bıraktığı boş alanı silmek için yalnızca birkaç tıklama alır.

Güvenli Silme

Sabit sürücünüz 2001'den sonra üretilmiş bir ATA sürücüsü ise, büyük olasılıkla sabit diskinizi tamamen silmek için yerleşik bir yardımcı program vardır - Güvenli Silme. Sabit diskteki her bir kümenin üzerine yazar, dizinleri, bozuk kümeleri, önceden kısmen üzerine yazılan kümeleri… her şeyi siler. Ancak, "sabit sürücülerdeki atlama tellerinin doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun", "sistem BIOS'unda doğru önyükleme önceliği ayarını ayarlayın" ve "atlama tellerini CS'ye ayarlamaktan kaçının (kablo seçimi ) ”- bu, yardımcı programı nasıl kullanacağınızı size bildiren benioku dosyasının bir parçasıdır.

Sabit sürücünüzü silmek için üçüncü taraf yazılımlar, açık arayla en kullanıcı dostu, en güvenli seçenektir - ve çoğu durumda, Auslogics BoostSpeed'de olduğu gibi, birçok ek işlevselliğe de sahipsiniz.