Hangisi daha iyi: Windows 10 güncellemelerini manuel olarak kontrol etmek mi yoksa beklemek mi?

Kapsamlı testler ve incelemelerden sonra bile, pazarda piyasaya sürülen nihai ürünler hala benzeri görülmemiş sorunlarla karşılaşabilir. Aynısı Windows 10 için de geçerli. Microsoft Ekim ayında v1809'u yayınladığında, kullanıcılardan gelen şikayetler mantar gibi yayılmaya başladı. Birçoğu, diğerlerinin yanı sıra Kullanıcı dosyalarının kaybolması da dahil olmak üzere çeşitli sorunlar bildirdi. Bu sorunlar o kadar ciddiydi ki Microsoft, Güncellemeyi geri çağırmaya karar verdi.

"Windows 10 Güncellemelerini manuel olarak kontrol etmeli miyim yoksa Microsoft'un bunları bana sunmasını mı beklemeliyim?" Diye sorsanız şaşırmayız.

Bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için, Microsoft'un yakın zamanda yayınladığı yamalara ve güncellemelere yakından bakacağız. Windows 10 güncellemelerini akıllıca nasıl yükleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, önce bu yazıyı okursanız ideal olacaktır.

Microsoft Son olarak Yamaları Yayınladı!

Microsoft, her şey için yamaları yayınlamış gibi görünüyor ve sonunda herkes Windows 10 v1809 Güncellemesini yükleyebilir. Windows güncellemelerini manuel olarak nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsanız, indirme işlemini başlatmak için yapmanız gereken tek şeyin Ayarlar uygulaması aracılığıyla Güncellemeleri Kontrol Et düğmesine tıklamak olduğunu anlarsınız. 17 Aralık 2018 itibarıyla kullanıma sunma durumu şunu gösteriyor:

"Windows 10, sürüm 1809, artık Windows Update aracılığıyla 'Güncellemeleri kontrol et'i manuel olarak seçen ileri düzey kullanıcılar için tamamen kullanılabilir."

Elbette, birçok kullanıcı 1809 sürümünün 'ileri düzey kullanıcılar' için mevcut olduğunu okuduklarında alarma geçti. Bu nedenle, birçok Windows 10 kullanıcısı Microsoft'un güncellemeyi sunmasını beklemeyi tercih etti. Sonuçta, Güncellemeyi Kontrol Et düğmesi geçmişte pek çok soruna neden olduğu için kötü bir şöhrete sahipti.

Geçen ay Microsoft, üç tür Windows Güncellemesini tartıştı: B, C ve D. Genel olarak:

  1. B güncellemeleri ayın ikinci haftasında yayınlanır.
  2. C güncellemeleri ayın üçüncü haftasında kullanıma sunulur.
  3. D güncellemeleri ayın dördüncü haftasında yayınlanır.

B Windows Güncellemeleri

Salı Yaması olarak da anılan B Windows Güncellemeleri, diğerleri arasında Güvenlik Güncellemesi Doğrulama Programı ve Windows Insiders Programı dahil olmak üzere çeşitli programlardan geçer. B sürümleri iki biçimde gelir:

  1. Derinlik Testi Geçişi, Yayın Öncesi Doğrulama Programı, Aylık Test Geçişi, Güvenlik Güncelleştirmesi Doğrulama Programı ve Windows Insider Programı aracılığıyla genel kullanıma açık olan bir program.
  2. Diğeri ise yalnızca davetli bir program aracılığıyla kullanılabilir. Bu kanal, B Windows Güncellemelerini resmi olarak yayınlamadan önce, güvenlik düzeltmelerinin sonuçlarını laboratuvarlarında kapsamlı bir şekilde incelemelerine olanak tanır.

C ve D Windows Güncellemeleri

En son güncellemeleri mümkün olan en kısa sürede yüklemek isteyen ileri düzey kullanıcılar ve ticari müşteriler C ve D Windows Güncellemelerine erişebilirler. Microsoft, bu sürümlerin, rıza gösteren kullanıcıların bunları test etmesine izin vererek güvenlik dışı düzeltmelerin etkisi hakkında daha fazla fikir vermeyi amaçladığını açıkça belirtmektedir.

Şimdi, herkesin bu güncellemeleri indirebileceğini bilmeniz gerekiyor. Tek yapmanız gereken Ayarlar uygulamasını açmak, Güncelleme ve Güvenlik'i seçmek ve ardından Windows Güncelleme altındaki Güncellemeleri Kontrol Et düğmesini tıklamak. Diğer bir deyişle, bu düğmeye tıklayarak, C ve D Güncellemelerinin testçisi olacaksınız.

Windows 10 v1809 Güncellemeleriyle ilgili sorunlar

Neyse ki Microsoft, en son Windows güncellemesiyle ilgili sorunlar konusunda daha şeffaf olmaya karar verdi. Microsoft'un sitesinde v1809'un güncelleme geçmişini kontrol ederek, onunla ilişkili önceki ve güncel sorunları görebileceksiniz. Maalesef, hala 'Yükseltme bloğu yerinde' olarak işaretlenmiş birçok öğe var. Sorun bu etikete sahipse, bu Microsoft'un henüz başarıyla çözmediği anlamına gelir.

Windows 10 Güncellemelerini Akıllıca Yükleme

'Güncellemeleri kontrol et' düğmesine tıkladığınızda, hala keşfedilmemiş sorunlarla dolu Windows güncellemelerini yükleyeceğinizi unutmayın. Bu nedenle, gelişmiş bir Windows 10 kullanıcısı değilseniz, Microsoft'un güncellemeleri sisteminize sunmasını beklemenizi öneririz. Bu, sistemin tamamen kararlı olduğunu bilerek rahat edebileceğiniz tek zamandır.

Şimdilik, bilgisayarınızı v1809'a hazırlamanızı öneririz. Güncelleme kullanıma sunulduğunda çökmeler, aksaklıklar ve diğer sorunlarla karşılaşmayacağınızdan emin olmak için Auslogics BoostSpeed'i kurmanızı öneririz. Bu yazılım programı, her türlü PC çöpünü temizleyebilen güçlü bir temizleme modülüne sahiptir. Hız düşürücü sorunları ve uygulama veya sistem arızalarına ve çökmelerine neden olabilecek tüm öğeleri belirleyecek ve ele alacaktır.

Beta testçisi olmayı mı yoksa güncellemelerin resmi olarak yayınlanmasını mı beklemeyi tercih edersiniz?

Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın!