Üçüncü taraf yazılımı olmadan bir Skype çağrısı nasıl kaydedilir?

Skype, dünyanın her yerinden aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmanın mükemmel bir yoludur. Zorlukları olsa da, Skype, yalnızca Skype'tan Skype'a aramaların ücretsiz olması nedeniyle değil, aynı zamanda tek bir aramada bir grup aile veya arkadaşınızla iletişim kurmak için kullanabileceğiniz için önde gelen bir iletişim aracı olarak ortaya çıkmıştır. Skype Kurumsal, bir şirketin telefon faturalarına harcadığı tutarı azalttığı için daha dar bir kar marjı kullanan girişimler için yararlıdır.

Hiç bir iş toplantısından veya değerli bir andan önemli sohbetleri tekrar gözden geçirme arzunuz oldu mu?

Neyse ki Skype, ek bir yazılım olmadan konuşmaların kaydedilmesine izin verir. Microsoft'un yeni kayıt özelliği, yalnızca sesli ve görüntülü aramaları değil, aynı zamanda görüntülü görüşmelerde paylaşılan ekranları da kaydetmenize olanak tanır. Bu kılavuzda, Windows 10'da bir Skype aramasını nasıl kaydedeceğinizi gösteriyoruz.

Yasal etkiler

Sizi bir Skype aramasını kaydetme adımlarına götürmeden önce, insanları kaydetmenin yaşadığınız yere bağlı olarak yasal sonuçları olabileceğini, dolayısıyla izinlerini almanız tavsiye edilir. Skype bu gerçeğin farkındadır ve bu nedenle, birisi kayıt yapmaya başladığında tüm tarafları uyaran bir özelliğe sahiptir. İşlev devre dışı bırakılamaz.

Masaüstü için Skype'ta bir çağrı nasıl kaydedilir?

Bu kılavuz için, Skype'ın en son sürümüne sahip olduğunuzu varsayıyoruz, yoksa indirmek için Skype web sitesine gidebilirsiniz.

Bir aramayı kaydetmek için,

 • Bağlantıdan sonra bir skype araması başlatın; sağ alt köşede birkaç seçenek göreceksiniz.
 • "+" Düğmesini tıklayın ve "kaydı başlat" ı seçin; kırmızı bir noktanın yanı sıra pencerenin sağ üst köşesinde, kaydın devam ettiğini ve diğer tarafları kaydettiğinizi bildirmeniz gerektiğini bildiren bir mesaj görünür. Aramadaki diğer kişiler de aramayı özellikle kaydettiğinizi bildiren başlığı göreceklerdir.
 • Aramayı kaydetmeyi bitirdiğinizde, "+" simgesine bastığınızda ve "kaydı durdur" u seçtiğinizde kayıt sonlandırılacak ve işlenecektir.

Kaydınızı dinlemek için

 • Sohbet penceresine gidin ve ekranın sol alt kısmında bulunan sohbet simgesine (konuşma balonuna benzeyen) tıklayın. Kaydınızı dinlemek veya izlemek için oynat simgesine basın.
 • Sohbeti saklamak için, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve Farklı Kaydet veya İndirilenlere Kaydet seçeneği arasında seçim yapın.

Dikkate değer: Skype'ın kayıt işlevi tüm katılımcıların video ve sesini tek bir dosyaya kaydeder.

IOS ve Android için Skype'ta bir çağrı nasıl kaydedilir?

IOS ve Android'de Skype'ta aramaları kaydetme yöntemi, yukarıda masaüstü için anlattığımıza benzer.

Kaydetmek için

 • Skype uygulamasını açıp bir arama yaparak başlayın.
 • Bağlandıktan sonra, ekranın altında görünen seçenek sıralarının ortasındaki "+" simgesine tıklayın.
 • Kaydı Başlat seçeneğini seçin, Skype aramayı kaydetmeye başlayacaktır.
 • Kaydı bitirdiğinizde, tekrar “+” simgesine basın ve Kaydı Durdur'u seçin.

Kaydedilmiş görüşmenizi almak için,

 • Ana ekrandan sohbetlere tıklayın.
 • Onunla yaptığınız tüm konuşmaların bir listesini almak için ekrandaki kişiye dokunun. Kayıt, listenin sonunda olmalıdır.
 • Aramayı kaydetme seçeneğinin bulunduğu menüyü görmek için bir konuşmaya dokunun ve basılı tutun. Çağrı, telefonunuzun film rulosuna kaydedilir.

Bir Skype görüşmesini üçüncü taraf yazılımı olmadan bir masaüstüne ve ayrıca IOS ve Android'e bu şekilde kaydedebilirsiniz. Artık ister iş görüşmesi, ister sevdiklerinizle sohbet olsun, özel anları yeniden yaşayabilirsiniz. Ancak, kaydedilen verilerinize dikkat etmeniz gerekir, çünkü bilgisayar korsanları bu verileri ele geçirebilir ve hasara yol açabilir.

Dikkat: bilgisayar korsanları Skype kayıtlarınızı çalabilir. Kötü amaçlı yazılım yazarları, popülerliği ve dünya çapındaki kullanıcılar tarafından benimsenmesi nedeniyle genellikle Skype'ı hedef alır. T9000 gibi kötü amaçlı yazılımların Skype çağrılarını, ekran görüntülerini, metin mesajlarını kaydetmesinin yanı sıra verileri çaldığı görülmüştür.

Skype aramanızı kaydettikten ve konuşmayı depolama cihazınıza kaydettikten sonra, kötü amaçlı yazılım kullanan bilgisayar korsanları için depolanan kayıtlarınızı çalmak için büyük bir fırsat sağlar.

Siber suçlular çalınan verilerinizle ne yapabilir?

Bilgisayar korsanları, banka hesaplarınıza girmek ve paranızı çalmak için adınız, adresiniz ve sosyal güvenlik numaranız gibi çalınan kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinizi kullanabilir. Ayrıca sizin adınıza yeni banka hesapları açabilir, kredi kartınızı elektrik faturaları gibi hizmetlerin ödemesi için kullanabilir, kendi adınıza kredi çekebilir, adınızı kullanarak tıbbi hizmet alabilirler ve diğer birçok dolandırıcılık faaliyeti yapabilirler.

Siber suçlular, verilerinizi onunla ilgilenen herkese satabilir veya verilerinizi iade etmeden önce fidye isteyebilir. Skype'ta kaydedilmiş fotoğraflarınızı herkesin önünde görünmesini istemediğiniz bulurlarsa, para ödemediğiniz takdirde onları halka ifşa etmekle tehdit edebilirler. Hassas verileriniz, size ve sevdiklerinize karşı doxing saldırıları gerçekleştirmek için de kullanılabilir.

Bu nedenle, bilgisayarınızı tehditlerden korumak için Auslogics Anti-Malware gibi yetkin bir kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümü kullanmanız gerekir. Auslogics Anti-Malware şüpheli öğeleri algılar ve sizi tehlikeli kötü amaçlı yazılımlara ve veri güvenliği tehditlerine karşı korur. Ayrıca şüpheli dosyaları karantinaya almanıza da olanak tanır, böylece daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda geri yükleyebilirsiniz.