Call of Duty: Warzone'da çökme sorunlarını düzeltme

Özellikle Call of Duty Warzone gibi bir oyun oynarken rastgele çökmelerden hüsrana uğramak ve sinirlenmek normaldir. Ama daha fazla endişelenme; Bu makalede, sorunu kesin olarak çözmenize yardımcı olacak etkili düzeltmeler bulacaksınız.

Sisteminizin yükseltmeye ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin

Call of Duty Warzone, bilgisayarınız onu çalıştırmak için gereken her şeye sahip olmadığı için çöküyor olabilir. Bunu bilmiyor olabilirsiniz çünkü oyunun sistem gereksinimlerini kontrol etmediniz ve bilgisayarınızın özelliklerinin bunları karşılayıp karşılamadığını doğrulamadınız. Bu durumdan suçlu olan diğer birçok oyuncu, sistemlerindeki bazı bileşenleri yükseltmeleri gerektiğini fark etti.

Bu nedenle, devam etmeden önce, bilgisayarınızın oyunu sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceğinden emin olarak başlayın. Call of Duty Warzone'un sistem gereksinimleri ve bilgisayarınızın yapılandırmasını nasıl kontrol edeceğinizle ilgili bir kılavuz dahil olmak üzere ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağladık.

Minimum Gereksinimler

İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit (SP1); Windows 10 64 bit

İşlemci: Intel Core i3-4340; AMD FX-6300

Video: NVIDIA GeForce GTX 670 / NVIDIA GeForce GTX 1650; AMD Radeon HD 7950 - DirectX 12.0 uyumlu sistem

Bellek: 8 GB RAM

Depolama: 175 GB kullanılabilir sabit sürücü alanı

İnternet: Geniş bant İnternet bağlantısı

Önerilen Gereksinimler

İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit (SP1); Windows 10 64 bit

İşlemci: Intel Core i3-4340; AMD FX-6300

Video: NVIDIA GeForce GTX 670 / NVIDIA GeForce GTX 1650; AMD Radeon HD 7950 - DirectX 12.0 uyumlu sistem

Bellek: 8 GB RAM

Depolama: 175 GB kullanılabilir sabit sürücü alanı

İnternet: Geniş bant İnternet bağlantısı

Sisteminizin teknik özelliklerini kontrol etme:

 1. Görev çubuğuna gidin, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından Ayarlar uygulamasını açmak için Hızlı Erişim menüsünden Ayarlar'ı seçin. Windows + I klavye kısayoluyla uygulamayı daha hızlı başlatabilirsiniz.
 2. Ayarlar ana ekranı göründükten sonra, Sistem etiketine tıklayın.
 3. Ayarlar'ın Sistem arayüzü açıldığında, sol bölmeye gidin, aşağıya kaydırın ve ardından Hakkında'yı seçin.
 4. Ardından, ana pencereye (Hakkında sekmesi) gidin ve Cihaz Özellikleri altında sisteminizin özelliklerini kontrol edin. Burası CPU'nuzun markasını, modelini ve mimarisini ve RAM boyutunuzu diğerlerinin yanı sıra göreceğiniz yerdir.
 5. Ne kadar depolama alanınız olduğunu kontrol etmek istiyorsanız, masaüstünüzdeki Bu PC'ye çift tıklayın ve Aygıtlar ve Sürücüler'e gidin.
 6. Ekran bağdaştırıcınızın ayrıntılarını kontrol etmek için şu adımları izleyin:
 • Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Çalıştır'ı seçin.
 • Çalıştır açıldıktan sonra, metin kutusuna "dxdiag" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve Tamam düğmesine tıklayın veya Enter tuşuna basın.
 • DirectX Tanı Aracı penceresi göründükten sonra, Ekran sekmesine gidin ve grafik kartınızın markası, modeli ve sürücü sürümü gibi ayrıntılarını kontrol edin.

Grafik kartı sürücünüzün güncel olduğundan emin olun

Uyumlu bir grafik kartı sürücüsü olmadan, ekran kartınız ne kadar güçlü olursa olsun, işe yaramayacağı kadar iyi olacaktır. Ekran sürücüsü sorunları, oyunların başına bela olan yaygın sorunların bir parçasıdır. Sürücünün bileşenlerinin bozulmuş veya eski olması, CODW'nin oyunun ortasında çökmesine neden olabilir.

Sorunu çözmek, genellikle oyun için uygun şekilde optimize edilecek ekran sürücüsünün en son sürümünü yüklemek kadar basittir.

Kartın en son sürücüsünü yüklemeden önce, mevcut sürümü kaldırarak başlayın. Mevcut sürücünün bozuk olması mümkündür, bu da güncellenmiş sürümün temiz bir kurulumunu yapılacak doğru şey haline getirir. Mevcut sürücüyü kaldırmak için, Aygıt Yöneticisine gitmeli ve grafik kartını kaldırmalısınız. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Klavyenizdeki Windows ve S tuşlarına aynı anda basarak Başlat'ın yanındaki arama kutusunu çağırın. Arama yardımcı programını çağırmak için görev çubuğundaki büyüteç simgesine de tıklayabilirsiniz.
 2. Arama işlevi göründüğünde "aygıt yöneticisi" (tırnak işaretleri olmadan) yazın.
 3. Arama sonuçlarında Aygıt Yöneticisi'ni gördüğünüzde üzerine tıklayın.
 4. Program göründükten sonra, Ekran Adaptörleri menüsüne gidin ve yanındaki oka tıklayın.
 5. Ardından, grafik kartınıza sağ tıklayın ve içerik menüsünden Cihazı Kaldır'a tıklayın.
 6. Cihazı Kaldır onay kutusu açıldığında, "Bu cihaz için sürücü yazılımını sil" yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve ardından Kaldır'a tıklayın.
 7. Windows işlemi tamamladıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın.

Sürücüyü kaldırmanın ilk adım olduğunu unutmayın. Ardından, en son sürümünü indirip yüklemeniz gerekir. Ne yapacağınızı biliyorsanız, bunu yapmak oldukça kolay ve anlaşılırdır.

Normalde, sürücü yazılımını kart üreticisinin web sitesinden indirmeyi seçebilirsiniz. Ancak bu uzun bir süreç olabilir. Bunu yapmanın, Windows Update ve Aygıt Yöneticisi gibi yerleşik yardımcı programları kullanmaktan, özel üçüncü taraf programları kullanmaya kadar farklı daha kolay yolları vardır.

Sürücüyü yakın zamanda güncellediyseniz ancak rastgele çökmeler yaşamaya devam ederseniz, işleri doğru şekilde yaptığınızdan emin olmak için aşağıdaki yöntemleri izleyin.

Windows Update yardımcı programını kullanma

Windows Update, Microsoft tarafından doğrulanan sürücü güncellemelerini indirme ve yükleme fırsatı sunar. Aracı kullanmak, Microsoft'un yayın programlarını çevreleyen belirsizliğe maruz kalacağınız anlamına gelse de, sisteminizi güncelleyerek başlamak yine de iyi bir fikirdir.

Normalde, çalışan bir İnternet bağlantınız varsa, araç arka planda sisteminizi güncelleyecektir. Bununla birlikte, belirli durumlarda, indirme işlemini manuel olarak başlatmanız gerekir. Aşağıdaki adımlar size bunu nasıl yapacağınızı gösterecektir:

 1. Başlat menüsünü açın ve Ayarlar uygulamasını çağırmak için kullanıcı adınızın yanındaki dişli simgesine tıklayın. Klavyenizi kullanmak için Windows logosu ve I tuşlarına aynı anda basın.
 2. Ayarlar uygulamasının ana ekranı göründüğünde, pencerenin altına gidin ve Güncelle ve Güvenlik etiketine tıklayın.
 3. Ardından, Windows Update arayüzü göründükten sonra "Güncellemeleri Kontrol Et" düğmesine tıklayın.
 4. İşletim sisteminiz güncelse, sonraki yönteme geçin. Değilse, Windows Update'in mevcut tüm güncellemeleri indirmesine izin verin.
 5. Güncellemeler indirildikten sonra, aracın bilgisayarınızı yeniden başlatmasına ve kurulumu gerçekleştirmesine izin vermek için Şimdi Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
 6. Kurulum işlemi sırasında bilgisayarınız birkaç kez yeniden başlayacaktır.
 7. Bilgisayarınız normal şekilde açıldığında, sorunu kontrol etmek için oyuna başlayın.

Aygıt Yöneticisini Kullanma

Aygıt Yöneticisi ile Windows'un sürücünüzü aramasına ve otomatik olarak indirip yüklemesine izin verebilirsiniz. Bu aracı, mevcut bir sürücüyü yüklemek için de kullanabilirsiniz.

Sürücüyü kendiniz indirmek daha riskli ve daha stresli olduğundan, programın aramayı otomatik olarak gerçekleştirmesine izin vermek sizin yararınıza olacaktır:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu çağırmak için Windows + R klavye kombinasyonunu kullanın.
 2. Çalıştır göründükten sonra, "devmgmt.msc" yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve Tamam'a tıklayın veya Enter tuşuna basın.
 3. Aygıt Yöneticisi açıldıktan sonra Ekran Bağdaştırıcıları'nı genişletin.
 4. Grafik kartınıza sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelle'ye tıklayın.
 5. Sürücüyü Güncelle penceresi göründükten sonra, "Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara" yı tıklayın.
 6. Windows şimdi grafik kartı sürücünüzün en son sürümünü arayacaktır. Arama başarılı olursa, sürücüyü otomatik olarak indirip kuracaktır.
 7. İşlem tamamlandıktan sonra, sisteminizi yeniden başlatın ve oyunun hala çöküp çökmediğini kontrol edin.

Özel bir program kullanma

Auslogics Driver Updater, sisteminizin aygıt sürücülerini güncel tutmak için tasarlanmış bir araçtır. Güncel olmayan, eksik veya hasarlı sürücüleri tarar ve güncellenmiş sürümlerini yükler.

Program, Aygıt Yöneticisi ve Windows Güncellemesinden çok daha fazlasını sunar: Aygıt üreticileri tarafından piyasaya sürüldükten sonra güncellemeleri indirir ve yükler, sürücülerinizi kolayca geri almanıza olanak tanır ve aynı anda birden çok indirme gerçekleştirebilir.

Aşağıda, programı nasıl indireceğinizi, kuracağınızı ve kullanacağınızı gösteren bir kılavuz bulacaksınız:

 1. Auslogics Sürücü Güncelleyicisini indirmek için bu web sayfasını ziyaret edin.
 2. Tarayıcınız indirdikten sonra kurulum dosyasını çalıştırın, ardından Kullanıcı Hesabı Kontrolü iletişim kutusunda Evet'e tıklayın.
 3. Kurulum sihirbazı göründükten sonra, tercih ettiğiniz dili seçin, istediğiniz kurulum dizinini belirtin ve ardından bir masaüstü simgesi oluşturmak, programın Windows başladıktan sonra başlamasına izin vermek ve uygulamanın geliştiricilerine anonim raporlar göndermek gibi diğer tercihleri ​​girin. .
 4. Tercihlerinizi girdikten sonra, "Kurmak için tıklayın" düğmesine tıklayın.
 5. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, aracı çalıştırın ve Taramayı Başlat düğmesine tıklayın.
 6. Tarama tamamlandığında, sisteminizdeki tüm sorunlu sürücüleri bulacaksınız. Grafik kartı sürücünüz listede varsa, aracın en son sürümünü indirip yüklemesine izin vermek için Güncelle düğmesine tıklayın.
 7. İşlem tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın, ardından Call of Duty Warzone'un tekrar çöküp çökmediğini kontrol edin.

Yerleşimi Devre Dışı Bırak

NVIDIA Overlay, Game Bar veya Spotify gibi bir kaplama özelliği kullanıyorsanız, çökme sorununun nedeni bu olabilir. Bindirme programlarının sunduğu ek avantaja rağmen, belirli oyunlarla çatışmaya eğilimlidirler ve birçok oyuncunun raporları bu yönü işaret ediyor.

Bu nedenle, kaplama özelliğinizi devre dışı bırakmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, kaplama özelliğini farklı programlarda kapatmakla ilgili adımları göstereceğiz.

NVIDIA Yerleşimi

 1. Görev çubuğunuzun en sağındaki sistem tepsinize gidin, NVIDIA simgesine ve ardından GeForce Experience'a tıklayın. Ayrıca programı Başlat menüsünde arayabilir ve oradan başlatabilirsiniz.
 2. Uygulama açıldıktan sonra, pencerenin sağ üst köşesine gidin ve dişli çark simgesine tıklayın.
 3. Sonraki ekranın Genel sekmesinde kalın ve ardından sağ bölmenin altına doğru bulunan PAYLAŞ seçeneğini kapatın.

Oyun Çubuğu

 1. Başlat düğmesine tıklayın veya klavyenizdeki Windows logo tuşuna dokunun, ardından Başlat menüsü göründüğünde tekerlek simgesine tıklayın. Windows ve I tuşlarına aynı anda basarak da Ayarlar uygulamasını çağırabilirsiniz.
 2. Ayarlar ana ekranı açıldıktan sonra Oyun etiketine tıklayın.
 3. Oyun arayüzünün Oyun Çubuğu sekmesinde, "Oyun kliplerini, ekran görüntülerini kaydedin ve Oyun çubuğunu kullanarak yayınlayın" altındaki anahtarı kapatın.
 4. Ardından, Oyun arayüzünün sol bölmesine geçin ve Yakalamalar'a tıklayın.
 5. Arka Planda Kayıt'a gidin ve "Yayınladığımda sesi kaydet" seçeneğini kapatın.
 6. Ayarlar uygulamasından çıkın ve sorunu kontrol etmek için oyunu başlatın.

Spotify yer paylaşımı

 1. Başlat menüsüne gidin, Spotify'ı arayın ve ardından uygulamayı başlatın.
 2. Program açıldığında, Menü'ye gidin, Düzenle'ye tıklayın ve ardından Tercihler'i seçin.
 3. Ardından, aşağı kaydırın ve Ekran Seçenekleri'ne tıklayın.
 4. "Ortam tuşlarını kullanırken masaüstü kaplamasını göster" seçeneğine gidin ve devre dışı bırakın.
 5. Sorunu kontrol etmek için Call of Duty Warzone'u çalıştırabilirsiniz.

Oyunu antivirüs programınızın istisna listesine ekleyin

Virüsten koruma programınızın Call of Duty Warzone'u engellemesi alışılmadık bir durum değildir. Çoğu AV süiti, tehdit olarak gördükleri oyunları engellemekten suçludur. Bu sorundan muzdarip PC video oyunları ve diğer uygulamalar Yanlış Pozitifler olarak adlandırılır.

Güvenlik programının oyununuzu taramasını ve engellemesini engelleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. Bunu yapmak için oyunu bir istisna olarak eklemelisiniz. "İstisna" özelliği, virüsten koruma programlarının engellemeye devam ettiği güvenli uygulamaları manuel olarak belirtmek için kullanılır. Özellik, farklı güvenlik programlarında farklı isimlerle anılır. Bu isimler, "muafiyetler", "istisnalar" ve bir dizi başka isimleri içerir.

Bu özelliği AV paketinizin Ayarlar ortamında kolayca bulabilirsiniz. Programın arayüzünü bilmiyorsanız, çevrimiçi bir rehber arayabilirsiniz.

Bilgisayarınızın koruması için Windows'un yerel güvenlik paketine güveniyorsanız, bir kılavuz aramanıza gerek kalmaz; aşağıdaki adımlar size yol gösterecektir:

 1. Windows logo tuşuna basın, ardından Başlat menüsündeki dişli çark simgesine tıklayın. Ayarlar'ı açmak için Windows + I klavye kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.
 2. Windows Ayarları ana ekranı göründükten sonra, sayfanın altındaki Güncelleme ve Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 3. Ardından, Güncelleme ve Güvenlik arayüzünün sol bölmesindeki Windows Güvenliği'ne tıklayın.
 4. Ana pencereye gidin ve Koruma Alanları altında Virüs ve Tehdit Koruması'na tıklayın.
 5. Windows Güvenliği'nin Virüs ve Tehdit Koruması sayfası açıldıktan sonra aşağı kaydırın ve Virüs ve Tehdit Koruması Ayarları altında Ayarları Yönet'e tıklayın.
 6. Sonraki ekranda Hariç tutmalar bölümüne gidin ve "Hariç tutmaları ekle veya kaldır" ı seçin.
 7. Hariç Tutulanlar arayüzü göründükten sonra, "Hariç tutma ekle" yi tıklayın.
 8. Açılan bağlam menüsünde Klasör'e tıklayın.
 9. Klasör Seç iletişim penceresini gördüğünüzde, Call of Duty Warzone'un kurulum klasörüne gidin ve onu seçin.
 10. Artık başlatma sorununu kontrol etmek için oyunu çalıştırabilirsiniz.

Oyun dosyalarınızı doğrulayın

Oyununuzun dosyaları kutsaldır. Herhangi bir şekilde kurcalanmışlarsa, rastgele çökmeler gibi sorunlar şeklinde sonuçlara katlanabilirsiniz. Bir veya daha fazla eksik veya hasarlı oyun dosyası, yaşadığınız kabusun nedeni olabilir.

Oyun dosyaları, oyun sırasında ani kapanmalardan ve kötü amaçlı yazılım saldırılarından antivirüs girişimi ve eksik güncelleme veya kurulumlara kadar bir dizi sistem sorunundan etkilenir.

Eksik veya bozuk dosyaları aramak ve bunları otomatik olarak değiştirmek için Battle.net başlatıcısını kullanarak sorunu kolayca çözebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Blizzard Battle.net uygulamasını başlatın.
 2. Uygulama açıldığında, Call of Duty: Warzone'u bulun ve simgesine tıklayın.
 3. Oyunun sayfası açıldığında, başlığının altındaki Seçenekler açılır menüsünü tıklayın ve içerik menüsünden Tara ve Onar'ı seçin.
 4. Taramayı Başlat seçeneğine tıklayın.
 5. Program şimdi oyununuzun dosyalarını tarayacak ve bozuk veya eksik bulduğu her şeyi yeniden indirecektir.
 6. İşlem tamamlandıktan sonra oyunu yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Disk belleği dosyanızı artırın

Bildiğiniz gibi, sistem belleğiniz oyun oynamada büyük bir rol oynar. Aslında, Call of Duty Warzone gibi oyunlar söz konusu olduğunda, marka veya mar bileşenlerinden biridir.

Bazen, sistem belleği dolar ve Windows, ana belleğin bir uzantısı olarak hizmet etmesi için sabit sürücünüzdeki alanı kullanarak sanal bellek oluşturur. Bu sanal belleğe Çağrı Dosyası adı verilir.

Çağrı Dosyanız, ana belleğinizin mevcut açığını telafi edecek kadar büyük değilse, oyununuz etkilenebilir. Bu nedenle, boyutunu artırarak sorunun bu olmadığından emin olun.

Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımlar yardımcı olacaktır:

 1. Bir Dosya Gezgini penceresi başlatmak için masaüstünüzdeki herhangi bir klasöre çift tıklayın veya görev çubuğundaki klasör simgesine tıklayın. Programı daha hızlı başlatmak için Windows + E klavye kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
 2. Dosya Gezgini penceresi göründükten sonra, sol bölmeye gidin, Bu PC'yi bulun, sağ tıklayın ve ardından bağlam menüsünden Özellikler'i seçin.
 3. Sistem penceresi göründüğünde, sol bölmeye gidin ve Gelişmiş Sistem Ayarları'na tıklayın.
 4. Sistem Özellikleri iletişim penceresinin Gelişmiş sekmesini gördüğünüzde, Performans altındaki Ayarlar düğmesine tıklayın.
 5. Performans Seçenekleri iletişim kutusu göründükten sonra, Gelişmiş sekmesine geçin.
 6. Sanal Belleğe gidin ve Değiştir düğmesine tıklayın.
 7. Sanal Bellek iletişim kutusu açıldığında, "Tüm sürücüler için disk belleği dosyalarını otomatik olarak yönet" seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.
 8. Ardından, disk belleği dosyasının bulunduğu ses düzeyini vurgulayın, ardından "Özel Boyut" için radyo düğmesini tıklayın.
 9. Şimdi, başlangıç ​​ve maksimum boyutları daha yüksek bir değere ayarlayın. Boyutun sistem belleğinizin kapasitesinin iki katı olması önerilir.
 10. Açık olan tüm iletişim kutularında Uygula ve Tamam'a tıklayın ve ardından sorunu kontrol etmek için oyunu çalıştırın.

Oyunun CPU önceliğini azaltın

Bir uygulamanın CPU önceliği, ona kaç kaynağın ayrıldığını belirler. Normalde, yüksek CPU önceliği, uygulamaya daha fazla CPU kaynağı tahsis edileceği anlamına gelir. Ancak, ortaya çıktığı üzere, Call of Duty Warzone'un önceliğini Yüksek olarak ayarlamak, bazı oyuncuların bulduğu gibi oyun için sorunlara neden olma eğilimindedir.

Şimdi, öncelik seviyesini Normal'e düşürmeyi deneyin ve bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin. Aşağıdaki adımlar size ne yapmanız gerektiğini gösterecektir:

 1. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve beliren menüden Görev Yöneticisi'ne tıklayın. Görev Yöneticisini Ctrl + Shift + ESC klavye kombinasyonunu kullanarak da başlatabilirsiniz.
 2. Görev Yöneticisi açıldıktan sonra, Call of Duty Warzone'un sürecini bulun, sağ tıklayın ve ardından Ayrıntılara Git'e tıklayın.
 3. Ayrıntılar sekmesi açıldığında, oyuna tekrar sağ tıklayın, fare imlecinizi Önceliği Ayarla üzerine getirin ve ardından Normal'e tıklayın.
 4. Oyunu çalıştırın ve çökme sorununu kontrol edin.

Sonuç

Call of Duty Warzone'daki çökme sorunu, doğru düzeltmeyi uyguladıktan sonra çözülmelidir. Hiçbir şey işe yaramazsa oyunu yeniden yüklemek son seçenek olmalıdır, ancak yukarıdaki çözümlerden birinin kesintisiz oyun oynamanıza yardımcı olacağına inanıyoruz. Herhangi bir sorunuz varsa veya düşüncelerinizi paylaşmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanın.

Sorunsuz bir oyun oynamanın ve sorunsuz çalışan bir bilgisayarın keyfini çıkarmaya devam etmek istiyorsanız, gereksiz dosyaları ve diğer sistemi yavaşlatan öğeleri uzak tutmak için Auslogics BoostSpeed'i yükleyin.