Windows güncellemelerinin neden olduğu sorunlar nasıl çözülür?

Windows güncellemeleri, sisteminizin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak içindir. Ancak bazen Salı Yaması'nda yayınlanan güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere yeni güncellemeler beklenmedik sorunlara neden olabilir.

Ani donmalar, bilgisayarınızın önyüklenmesini engelleyen hata mesajları veya güncelleme işleminin ilk etapta tamamlanamaması gibi ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca, grafik sorunu veya sese sahip olmama gibi daha az ciddi bir şey de olabilir.

Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa ve yalnızca manuel veya otomatik bir Windows güncellemesi yaptıktan sonra veya Salı Yaması'nda bir güncellemeden sonra sorunları fark etmeye başladıysanız, bunları nasıl çözebileceğinizi öğrenmek için lütfen okumaya devam edin.

Windows güncelleme sorunlarının olası nedenleri nelerdir?

Windows güncelleme sorunları, bir dizi olası nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Aşağıda bunlardan birkaçı:

 • Güncellemeyle ilişkili hizmet ve geçici dosyalar ve klasörler bozulmuş olabilir.
 • Windows güncelleme hizmetleri, başlangıçta otomatik olarak başlayacak şekilde yapılandırılmamıştır.
 • Yanlış veya güncel olmayan aygıt sürücüleri güncelleme ile çakışabilir.
 • Bilgisayarınızda güncellemeye müdahale eden programlar var.

Bu kılavuzda sunulan düzeltmeler, tam olarak yüklenmiş Windows yamalarıyla bağlantılı sorunları çözmeyi amaçladığından, aşağıdaki Windows güncelleme hatalarının nasıl düzeltileceğine ilişkin bölüme başlamadan önce, karşılaştığınız sorunun gerçekte bir sistemden kaynaklandığından emin olmalısınız. Windows güncelleme. İşte göz önünde bulundurmanız gereken bazı olasılıklar:

 • Güncellemeler tam olarak yüklenmemiş olabilir: Bir güncelleme yüklenirken donabilir. Durum buysa, "Windows Güncellemelerini Yapılandırma" veya "Windows'u Yapılandırmaya Hazırlanma" veya bunlara benzer bir mesaj görebilirsiniz. Çok uzun süre ekranda kalacaktır. Bu senaryoda yapmanız gereken, donmuş Windows güncelleme yüklemesinden bir kurtarma işlemi gerçekleştirmektir.
 • Windows güncellemesi olmayan başka bir güncellemenin soruna neden olması mümkündür: bilgisayarınızdaki bazı yazılımlar (Mozilla Firefox, Google Chrome, Adobe, Oracle vb. Olabilir) karşılaştığınız soruna neden olan bir güncelleme yüklemiş olabilir.
 • Sorun, Windows işletim sisteminizle ilgili olmayan bir şeyden kaynaklanıyor olabilir: PC'nizin açılamaması, açıldıktan hemen sonra kapanması, açılması ancak ekranda hiçbir şey görüntülenmemesi gibi diğer bazı sorunlar basitçe çakışabilir. Yeni bir Windows güncellemesiyle, arıza ikinciden geliyormuş gibi görünmesini sağlıyor.
 • Güncellemeyi yüklediğiniz dönem içinde bazı etkinlikler gerçekleştirdiniz mi? Bir sürücüyü güncellediniz mi, yeni bir yazılım veya donanım parçası kurdunuz mu veya bir virüsten koruma programı çalıştırdınız mı? Karşılaştığınız sorunun nedeni Windows güncellemesi değil, bu etkinlikler olabilir.

Ancak, sorunun son yüklediğiniz güncellemeden kaynaklandığından tamamen eminseniz, sorunu çözmek için aşağıda sunulan düzeltmeleri kullanabilirsiniz.

Windows güncelleme hataları nasıl düzeltilir?

Güncellemeyi gerçekleştirdikten sonra Windows'u başarıyla başlatabilir veya başlatamayabilirsiniz. Bu yüzden bu kılavuzu iki bölüme ayıracağız:

Windows başarıyla başlar

Windows başarılı bir şekilde başlarsa, bu, Masaüstünüze ve Başlangıç ​​ekranınıza erişebileceğiniz ve bilgisayarınızı internete erişmek için kullanabileceğiniz ve bazı programlar düzgün çalışmasa da belirli şeyler yapabileceğiniz anlamına gelir.

Durum buysa, aşağıdaki düzeltmeleri uygulayabilirsiniz:

 1. Bilgisayarı yeniden başlatın
 2. Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) komutunu çalıştırın
 3. Yazılım çakışmalarını kontrol edin
 4. Aygıt sürücülerinizi kontrol edin
 5. Sistem geri yüklemesi gerçekleştirin
 6. PC'nizi sıfırlayın

Düzeltme 1: Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bazı Windows güncelleme sorunları, bilgisayarınızı yeniden başlatarak çözülebilir.

Düzeltme 2: Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) komutunu çalıştırın

Bir güncellemeden sonra, bozuk veya eksik Windows sistem dosyaları nedeniyle sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu dosyaları taramak ve geri yüklemek ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için SFC yardımcı programını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki kolay adımları izleyin:

 1. Yükseltilmiş bir komut istemi açmak için Başlat menüsüne gidin ve arama çubuğuna Komut istemi yazın. Arama sonuçlarında göründüğünde, üzerine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.
 2. Yükseltilmiş komut istemi penceresi açıldığında, aşağıdaki komutu yazın veya kopyalayıp yapıştırın ve ardından enter tuşuna basın:

sfc / scannow

 1. Komutun yürütülmesini bekleyin. İşletim sistemi dosyalarınızın bütünlüğünü doğrulayacaktır. Bunun tamamlanması biraz zaman alabilir. Bu yüzden PC'nizin takılı ve şarj olduğundan emin olun.
 2. Doğrulama% 100 tamamlandığında, pencereyi kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Düzeltme 3: Yazılım çakışmalarını kontrol edin

Bilgisayarınızdaki bazı programlar yeni güncellemeyle çakışıyor olabilir. Temiz bir önyükleme gerçekleştirmek, Windows sisteminizi yalnızca temel sürücüler ve programlarla başlatır ve bu nedenle, karşılaştığınız sorunun çakışan yazılımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenize yardımcı olur.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Windows logo tuşu + R klavye kısayoluna basarak Çalıştır iletişim kutusunu çağırın.
 2. Tip msconfig metin kutusuna ve enter tuşuna basın veya Tamam düğmesini tıklatın.
 3. Hizmetler sekmesine gidin.
 4. Pencerenin altında, "Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" onay kutusunu işaretleyin.
 5. Tümünü devre dışı bırak düğmesini ve ardından Tamam düğmesini tıklayın.
 6. Başlangıç ​​sekmesine gidin.
 7. Görev Yöneticisini Aç bağlantısını tıklayın.
 8. Listedeki öğelerden, etkinleştirilen her birine sağ tıklayın ve menüden Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.
 9. Görev Yöneticisini kapatın.
 10. Tamam'a tıklayın ve ardından görüntülenen komut isteminde Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
 11. Şimdi, sahip olduğunuz sorunun hala var olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Varsa, bu kılavuzdaki sonraki düzeltmeye geçin (Programları ve hizmetleri yeniden etkinleştirmek için 1'den 10'a kadar olan adımları tekrarlamak isteyebilirsiniz). Ancak, sorun çözüldüyse, hangi hizmetin veya uygulamanın buna neden olduğunu bulmanız gerekir. 12. adıma geçin.
 12. Klavyenizdeki Windows logo tuşu + R'ye basın ve metin kutusuna msconfig yazın.
 13. Hizmetler sekmesine gidin ve pencerenin altındaki "Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" onay kutusunu işaretleyin.
 14. İlgili onay kutusunu işaretleyerek listedeki devre dışı bırakılmış hizmetlerden yalnızca birini etkinleştirin.
 15. Tamam'a tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 16. Windows güncelleme sorununun tekrar oluşup oluşmayacağını kontrol edin. Değilse, neden olan hizmeti bulana kadar 12'den 15'e kadar olan adımları tekrarlamanız gerekir. Bunların hiçbiri neden değilse, 17. adıma geçin.
 17. Windows logo tuşu + R'ye basın ve msconfig yazın.
 18. Başlangıç ​​sekmesine gidin ve Görev Yöneticisini Aç bağlantısını tıklayın.
 19. Listedeki devre dışı bırakılmış bir öğeye sağ tıklayın ve Etkinleştir'i seçin.
 20. Görev Yöneticisini kapatın, Tamam düğmesine> Yeniden Başlat'a tıklayın.
 21. Güncelleme sorununun ortaya çıkıp çıkmayacağına bakın. Olmazsa, suçluyu bulana kadar 17'den 20'ye kadar olan adımları tekrarlayın.
<

Düzeltme 4: Aygıt sürücülerinizi kontrol edin

Ses sürücüsü veya grafik sürücüsü gibi yanlış veya eski bir aygıt sürücüsü, güncellemeyle çakışıyor ve yaşadığınız soruna neden oluyor olabilir. Tüm sürücülerinizin en son üretici tarafından önerilen sürümünü alarak bunu düzeltebilirsiniz. Bu, Auslogics Driver Updater ile otomatik olarak yapılabilir.

Aracın kullanımı çok kolaydır. Yükledikten sonra, eksik, bozuk veya güncel olmayan sürücüleri belirlemek için tam bir sistem kontrolü yapın. Bilgisayarınızın özelliklerini tanır ve doğru sürücüleri indirir ve yükler, böylece bilgisayarınıza zarar verecekleri yükleme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Böylece, bilgisayarınızın verimli bir şekilde çalışması için gereken tüm temel sürücülerin mevcut ve güncel olduğundan emin olabilirsiniz.

Karşılaştığınız güncelleme sorununu çözmek için ihtiyacınız olan tek şey aracı çalıştırmak olabilir.

Düzeltme 5: Sistem geri yüklemesi gerçekleştirin

Bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirerek Windows güncellemesiyle yapılan tüm değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Windows 10/8 / 8.1'de geri yükleme nasıl yapılır:

 1. WinX menüsünü açmak için Windows logo tuşu + X'e basın.
 2. Listeden Kontrol panelini seçin.
 3. Arama çubuğuna Sistem ve Güvenlik yazın ve arama sonuçlarından seçin.
 4. Sistem'i tıklayın.
 5. Sistem Özellikleri penceresini açmak için pencerenin sol tarafında görüntülenen Sistem Koruması bağlantısına tıklayın.
 6. Şimdi Sistem Koruması sekmesine gidin ve Sistem Geri Yükleme düğmesine tıklayın.
 7. Açılan "Sistem dosyalarını ve ayarlarını geri yükle" penceresinden, "Önerilen Geri Yükleme" seçeneğini seçin veya Farklı bir geri yükleme noktası seç seçeneğini belirleyerek kendiniz bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz.
 8. İleri düğmesine tıklayın.
 9. “Geri yükleme noktanızı onaylayın” penceresi göründüğünde kullanmak istediğiniz geri yükleme noktasını onaylayın ve ardından Bitir düğmesine tıklayın.
 10. "Başladıktan sonra Sistem Geri Yükleme kesintiye uğratılamaz. Devam etmek istiyor musun?" Evet'i tıklayın.
 11. İşlemin tamamlanmasını ve bilgisayarınızın yeniden başlamasını bekleyin.
 12. Masaüstünüzde "Sistem Geri Yükleme başarıyla tamamlandı." Yazan bir mesaj göreceksiniz. Sistem [tarih saat] 'e geri yüklendi. Belgeleriniz etkilenmedi. "

Sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Kalırsa, yukarıdaki adımları tekrarlayabilir ve daha eski bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz (varsa).

Düzeltme 6: Bilgisayarınızı sıfırlayın

Yukarıda sunulan düzeltmelerden hiçbiri işe yaramadıysa, bilgisayarınızı sıfırlamayı düşünmeniz gerekebilir.

Windows 10'da bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Bilgisayarınızı kapatın.
 2. İşletim sistemi yüklenmeye başladığında ve siyah ekranda dönen bir nokta çemberi gösterdiğinde tekrar açın ve kapatın.
 3. "Otomatik Onarım Hazırlanıyor" mesajı görünene kadar 2. adımı tekrarlayın.
 4. Gelişmiş seçenekler düğmesini tıklayın ve Sorun Giderme'yi seçin.
 5. Bu bilgisayarı sıfırla'yı tıklayın.
 6. "Dosyalarımı koru" seçeneğini veya "Her şeyi kaldır" seçeneğini belirleyebilirsiniz. Daha sonra, bilgisayarınızı sıfırlamak için Sıfırla düğmesine tıklayın.
 7. İşlemin tamamlanmasını bekleyin.

Sıfırlama çalışmazsa, Windows işletim sisteminizin temiz bir kurulumunu da gerçekleştirebilirsiniz.

Ya Windows başarılı bir şekilde başlamazsa?

Güncellemeyi gerçekleştirdikten sonra Windows'u başarılı bir şekilde başlatamazsanız, bu durumda Mavi Ölüm Ekranı, siyah boş bir ekran, tanılama seçenekleri menüsü veya donmuş bir oturum açma ekranı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. masaüstünüze veya Başlangıç ​​ekranınıza erişemezsiniz.

İşte yapmanız gerekenler:

 1. Bilgisayarı yeniden başlatın
 2. Windows'u Bilinen Son İyi Yapılandırmayı Kullanarak Başlatın
 3. Windows'u güvenli modda başlatın
 4. Mavi Ölüm Ekranını Düzeltin

Düzeltme 1: Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Basit bir kapatıp açmak, karşılaştığınız sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Bilgisayar kapanana kadar güç düğmesini basılı tutun. Birkaç saniye bekleyin ve bilgisayarı başlatmak için güç düğmesine basın.

Düzeltme 2: Windows'u Bilinen Son İyi Yapılandırmayı Kullanarak Başlatın

Bu düzeltme, bilgisayarınızı en son başarıyla başlatıldığında çalışan sürücü ve kayıt defteri ayarlarıyla başlatmaya çalışır.

Bilinen Son İyi Yapılandırma'nın Windows 8 ve Windows 10'da bulunmadığını unutmayın. Windows 7 kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Güç tuşuna baş. Windows 7 açılış ekranı yüklenmeye başlarken veya başlamadan önce, Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsünü yüklemek için F8 tuşuna basmaya devam edin.
 3. Ok tuşlarını kullanarak Bilinen Son İyi Yapılandırma'yı (gelişmiş) seçin ve klavyenizde enter tuşuna basın.
 4. İşletim sisteminin başlamasını bekleyin.

Düzeltme 3: Windows'u güvenli modda başlatın

Güvenli modda başlattığınızda, bu kılavuzda sunulan 'bilgisayarınızın başarılı bir şekilde başlayıp başlayamadığına' ilişkin düzeltmeleri uygulayın.

Windows'u güvenli modda başlatma yöntemi, Windows sürümünüze bağlıdır. Ancak aşağıdaki genel adımları takip edebilirsiniz:

 1. PC'nizi kapatın.
 2. Açın ve Windows logosu görünmeden önce F8 tuşuna art arda basın.
 3. Gelişmiş Önyükleme seçenekleri menüsünden Güvenli Mod'u seçmek için ok tuşunu kullanın ve enter tuşuna basın.

Düzeltme 4: Mavi Ölüm Ekranını Düzeltin

Bu kılavuzun kapsamında ele alınmayan bir BSOD hatasını düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Web sitemizde bunları kapsamlı bir şekilde ele alan makaleler bulabilirsiniz.

Bu kılavuzun sizin için yararlı olduğunu umuyoruz.

Lütfen aşağıdaki bölümde bize bir yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Sizden haber almak isteriz.