Windows Update Hatası 80246001'den nasıl kurtulurum?

İşletim sisteminizi her güncellemeye çalıştığınızda Windows Güncelleme Hatası 80246001'i görüyor musunuz? Öyleyse, doğru yere geldiniz. Bu makaledeki kılavuzlar, soruna kanıtlanmış çözümlerdir. Windows Update veritabanı hatalarının şanssız bir şekilde nasıl düzeltileceğine ilişkin düzenli eğitimleri okusanız bile, burada bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

Buradaki ipuçları, Windows 10 ve Windows 7'de 0x80246001 Güncelleme Hata Kodundan nasıl kurtulacağınızı gösterecektir.

Windows Update Sorun Gidericiyi çalıştırın

Atmanız gereken ilk adım, Windows Update için Sorun Gidericiyi çalıştırmaktır. Hata, hatalı çalışan veya devre dışı bırakılan sistem hizmetleri gibi yaygın sorunlardan kaynaklanıyor olabilir; diğer programlarla çakışır; sisteminizin ağ altyapısıyla iletişim kuramama; ve diğerleri arasında yazılım bağımlılığı sorunları.

Sorun Gidericinin işi, bu sorunları bulup düzeltmektir. Aracı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki adımlar size yol gösterecektir:

 1. Başlat düğmesine tıklayın, ardından Başlat menüsü göründüğünde dişli çark simgesini seçin. Ayarlar uygulamasını açmak için Windows + I klavye kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.
 2. Ayarlar'ın ana sayfası açıldıktan sonra, pencerenin altında bulunan Güncelleme ve Güvenlik simgesine tıklayın.
 3. Güncelleme ve Güvenlik arayüzü göründüğünde, pencerenin sol bölmesine gidin ve Sorun Giderme'ye tıklayın.
 4. Şimdi, sağ bölmeye gidin ve Windows Update'e tıklayın.
 5. Windows Update altında Sorun Gidericiyi Çalıştır düğmesi kaybolduğunda, üzerine tıklayın.
 6. Sorun Giderici şimdi Windows Update yardımcı programını rahatsız eden sorunları taramaya başlayacaktır.
 7. Tarama tamamlandıktan sonra, Sorun Giderici, varsa önerilen düzeltmeleri uygulamanızı isteyecektir.
 8. Uygula düğmesine tıklayın, ardından aracın işlemi tamamlamasına izin verin.
 9. İşlem tamamlandığında, bilgisayarınızı güncellemeyi deneyin.

Windows 7'de sorun yaşıyorsanız, Microsoft'un web sitesine gidin, programı indirin ve ardından çalıştırın.

Bozuk Sistem Dosyalarını Tarayın ve Değiştirin

Bilgisayarınızdaki herhangi bir işlemi, özellikle Windows Update'i çalıştırmak için sistem dosyalarına ihtiyaç vardır. Bu dosyalardan herhangi biri bozulursa veya kaybolursa, hatalar ortaya çıkar. Hata 80246001, bir veya daha fazla sorunlu sistem dosyanız olduğu için görüntüleniyor olabilir.

Bu dosyaların bazılarını bilmeden değiştirmiş olabilirsiniz, virüsten koruma programınız aşırı tepki vermiş ve bunları silmiş veya kötü amaçlı bir program bunları kaldırmış olabilir.

Sorunu çözmek için, bu hasarlı veya eksik sistem dosyalarını bulmanız ve değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni (SFC) kullanacaksınız. SFC, korunan sistem dosyalarını bütünlük ihlallerine karşı kontrol eden bir komut satırı aracıdır. Eksik veya zarar görmüş herhangi bir dosyayı değiştirerek bu ihlalleri düzeltir.

Bir Windows 10 cihazı kullanıyorsanız, SFC'yi çalıştırmadan önce gelen kutusu Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi (DISM) aracını çalıştırmanız gerekir. DISM, onarım için gerekli tüm dosyaları sağlar.

Aşağıdaki kılavuz size SFC aracını nasıl çalıştıracağınızı gösterecektir:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu başlatın. Bunu, Başlat düğmesine sağ tıklayıp Çalıştır'ı seçerek, Başlat menüsünde Çalıştır'ı arayarak veya Windows + R klavye birleşimini kullanarak yapabilirsiniz.
 2. Çalıştır, ekranınızın sol alt köşesinde göründükten sonra, "CMD" yazın (tırnak işaretleri olmadan), ardından aynı anda Ctrl, Shift ve Enter tuşlarına basın.
 3. Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusu penceresi şimdi açılır ve Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırmak için izin isteyecektir. Bu gerçekleştiğinde Evet düğmesine tıklayın.
 4. Komut İstemi penceresi yönetici modunda açıldığında, aşağıdaki satırı siyah ekrana yazın ve Enter tuşuna basın:

DISM.exe / Çevrimiçi / Temizleme görüntüsü / Restorehealth

Not: Bu, DISM'yi çağırırken kullanılacak normal komut satırıdır. Ancak, Windows Update istemcisinin düzgün çalışmasını engelleyen bir sorunla uğraştığınız için, farklı bir onarım kaynağı kullanmanız gerekecektir. Önyüklenebilir bir USB veya Windows 10 DVD kullanabilirsiniz. Ayrıca bir Windows 10 ISO dosyasını sanal DVD olarak bağlayabilir ve onarım kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Kullandığınız DVD veya önyüklenebilir medyadaki windows klasörünün yolunu not edin.

 1. Şimdi, bunun yerine aşağıdaki satırı kullanın:

DISM.exe / Çevrimiçi / Temizleme-Görüntü / RestoreHealth / Kaynak: X: \ Source \ Windows / LimitAccess

X: \ Source \ Windows'un, kullandığınız onarım kaynağındaki Windows klasörünün yolunu temsil ettiğini unutmayın. Komutu girmeden önce uygun şekilde değiştirin.

 1. Bir sonraki adıma geçmeden önce komutun tam olarak çalışmasını bekleyin.
 2. Şimdi, Komut İstemi'ne "sfc / scannow" (tırnak işareti yok) yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Komut tamamlandıktan sonra, "Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve bunları başarıyla onardı" şeklinde bir tamamlama mesajı görürseniz sisteminizi yeniden başlatın.

Yazılım Dağıtımı Yedek Klasörlerini Yeniden Adlandırın

Windows Update yardımcı programı, SoftwareDistribution klasörüne yeni yazılım güncellemelerini indirir. İndirme işleminin kesintiye uğraması klasördeki dosyaların bozulmasına neden olarak, bilgisayarınızı bir sonraki güncellemeye çalıştığınızda hata mesajının görünmesine neden olabilir.

Catroot2 klasörü, kesintiye uğramış güncelleme işleminin bir sonucu olarak bozuk dosyalar içerebilecek başka bir dizindir.

Kötü amaçlı yazılımın bu klasörlerin herhangi birindeki bazı dosyaları bozması da mümkündür.

Windows'un yenilerini oluşturabilmesi için bu klasörleri yeniden adlandırmanız gerekecek. Yeni klasörler oluşturulduktan sonra, yardımcı program güncellemeleri tekrar indirmeye başlayacaktır.

Başlamadan önce, klasörleri kullanıyor olabilecek bazı hizmetleri durdurmanız gerekir. Bu adımları takip et:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu başlatın. Bunu, Başlat düğmesine sağ tıklayıp Çalıştır'ı seçerek, Başlat menüsünde Çalıştır'ı arayarak veya Windows + R klavye birleşimini kullanarak yapabilirsiniz.
 2. Çalıştır, ekranınızın sol alt köşesinde göründükten sonra, "CMD" yazın (tırnak işaretleri olmadan), ardından aynı anda Ctrl, Shift ve Enter tuşlarına basın.
 3. Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusu penceresi şimdi açılır ve Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırmak için izin isteyecektir. Bu gerçekleştiğinde Evet düğmesine tıklayın.
 4. Komut İstemi penceresi yönetici modunda açıldıktan sonra, siyah ekrana aşağıdaki satırları yazın ve her birini yazdıktan sonra Enter tuşuna basın:

net stop bitleri

net stop wuauserv

net stop appidsvc

net stop cryptsvc

 1. Şimdi, bu komutları bir sonraki satıra yazın ve her satırdan sonra Enter tuşuna basın:

ren% systemroot% \ softwaredistribution softwaredistribution.bak

ren% systemroot% \ system32 \ catroot2 catroot2.bak

 1. Komutlar başarıyla yürütüldüğünde, daha önce durdurduğunuz hizmetleri başlatmak için aşağıdaki komutları tekrar girin:

Not: Her komutu yazdıktan sonra Enter tuşuna basmayı unutmayın:

net başlangıç ​​bitleri

net başlangıç ​​wuauserv

net başlangıç ​​appidsvc

net başlangıç ​​cryptsvc

Tam Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Gerçekleştirin

Daha önce bahsettiğimiz gibi, kötü amaçlı yazılımlar Windows Update bileşeniyle ilgili bazı önemli dosyalara müdahale edebilir. Kötü amaçlı programlar, ağ altyapınıza zarar verecek şekilde sisteminize sızacak şekilde tasarlanabilir ve bu, güncelleme işleminin hata nedeniyle durmasına neden olabilir.

Kötü bir virüs enfeksiyonu vakasıyla uğraşmadığınızdan emin olmak için tam bir kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın.

Hızlı bir taramanın işe yaramayacağını unutmayın. Virüsten koruma programınızın sisteminizin her köşesini kötü amaçlı programlar için kontrol edebilmesi için tam bir tarama yapmanız gerekir. Aşağıdaki adımlar, Windows 10'da Windows Güvenliği'nin Virüs ve Tehdit Koruması aracını kullanarak tam taramayı nasıl çalıştıracağınızı gösterecektir:

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayıp Hızlı Erişim menüsünden Ayarlar'ı seçerek Ayarlar uygulamasını açın. Windows logosu ve I tuşlarına birlikte dokunarak da Ayarlar'ı açabilirsiniz.
 2. Ayarlar'ın ana ekranı göründükten sonra, sayfanın altına gidin ve Güncelleme ve Güvenlik'e tıklayın.
 3. Güncelleme ve Güvenlik arayüzüne geldiğinizde, pencerenin sol bölmesine gidin ve Windows Güvenliği'ne tıklayın.
 4. Şimdi, sağdaki Windows Güvenlik sekmesine gidin ve Koruma Alanları altında Virüs ve Tehdit Koruması'na tıklayın.
 5. Windows Güvenlik uygulamasında Virüs ve Tehdit Koruması aracının arayüzünü gördüğünüzde, Tarama Seçenekleri'ne tıklayın.
 6. Tarama Seçenekleri ekranında, Tam Tarama radyo düğmesine gidin ve seçin.
 7. Ardından, Şimdi Tara düğmesine tıklayın.
 8. Tam taramanın tamamlanması, sisteminizin hızına bağlı olarak bir saatten fazla sürer.
 9. İşlem tamamlandıktan sonra, Virüs ve Tehdit Koruması aracının bulduğu herhangi bir kötü amaçlı programı veya dosyayı kapatmasına izin verin, ardından sisteminizi yeniden başlatın ve hatayı kontrol edin.

Auslogics Anti-Malware'i kurarak da bilgisayarınızın güvenliğini artırabilirsiniz. Program, Windows 10 veya Windows 7 kullanıyor olsanız da, mükemmel bir kötü amaçlı yazılım temizleyicidir. Bu işletim sistemleriyle mükemmel çalışır ve diğer sistem koruma programlarıyla çakışmalara neden olmaz.

Güncellemeyi Manuel Olarak İndirin ve Yükleyin

Hiçbir şey işe yaramazsa, Microsoft'un web sitesinden en son güncellemeyi indirmeyi deneyin ve ardından yükleyin.

Windows 7 bilgisayarınızda sorun yaşıyorsanız, KB4523206 olması gereken en son SSU'yu indirin. İndirdikten sonra çalıştırın.

Not: İşletim sisteminiz 64 bit ise 64 bit sürümünü ve 32 bit Windows 7 kullanıyorsanız 32 bit sürümü indirmelisiniz. -bit veya 64-bit işletim sistemi:

 1. Başlat düğmesine tıklayın.
 2. Başlat menüsünde Denetim Masası'nı seçin.
 3. Arama kutusuna gidin ve "Performans Bilgileri ve Araçları" yazın (tırnak işareti olmadan).
 4. Sonuçlar listesi göründüğünde, Performans Bilgileri ve Araçları'nı tıklayın.
 5. Ardından, "Ayrıntılı performans ve sistem bilgilerini görüntüleyin ve yazdırın" yazan seçeneği tıklayın.
 6. Şu anda çalıştırmakta olduğunuz işletim sistemi türünü Sistem bölümünde Sistem türü altında bulacaksınız. 64 bit özellikli olduğunda, Windows'un 64 bit sürümünü çalıştırıp çalıştıramayacağınızı bilirsiniz

Not: Bilgisayarınız zaten Windows'un 64 bit sürümünü çalıştırıyorsa 64 bit özellikli listeyi görmezsiniz.

Windows 10 bilgisayarınızda sorun yaşıyorsanız, sorunu çözmenize yardımcı olabilecek ek ipuçları aşağıda verilmiştir:

Sürücü Sorunlarını Çözme

Yakın zamanda bir donanım parçası yüklediyseniz veya bir aygıt sürücüsünü güncellediyseniz, sürücüyle ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Windows Update, Windows 10 yazılım güncellemelerini düzgün bir şekilde dağıtmak için aygıt sürücüleriyle çalışır.

Sorunu çözmek için, bu durumda, bu sürücü sorunundan kurtulmanız gerekir.

Sürücüyle ilgili aksaklıkları çözmenin en iyi yolu, sorunlu sürücüleri bulmak ve en son güncellemelerini yüklemektir. Bunu Aygıt Yöneticisi aracılığıyla yapabilirsiniz. Bazı üçüncü taraf uygulamalar da sürücü sorunlarını çözmede mükemmeldir.

Aygıt Yöneticisini Kullanma

Sürücüler kaybolduğunda veya düzgün yüklenmediğinde, Aygıt Yöneticisi genellikle bunları işaretler. Cihazın yanında sarı bir ünlem işareti göreceksiniz. Daha sonra sürücünün güncellenmiş sürümünü arayabilir ve yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar size ne yapmanız gerektiğini gösterecektir:

 1. Başlat düğmesinin yanındaki arama kutusunu açmak için Windows + S klavye kombinasyonuna basın. Görev çubuğundaki büyüteç simgesine tıklayarak da çağırabilirsiniz.
 2. Arama yardımcı programı göründüğünde, metin kutusuna "aygıt yöneticisi" (tırnak işareti yok) yazın ve ardından Sonuçlar listesinden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Aygıt Yöneticisi penceresi açıldıktan sonra, Ekran Adaptörleri ağacını bulun ve yanındaki oka tıklayarak genişletin.
 4. Grafik kartınızı Ekran Bağdaştırıcıları ağacının altında gördüğünüzde, sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünde Sürücüyü Güncelle'ye tıklayın.
 5. Sürücüyü Güncelle penceresi göründükten sonra, "Sürücüleri nasıl aramak istersiniz" altındaki "Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara" seçeneğine tıklayın.
 6. Windows şimdi sürücüyü çevrimiçi arayacak ve ardından indirip kuracaktır.
 7. Güncelleme işlemi tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunu kontrol etmek için Windows Update'i çalıştırın.

Bazı durumlarda, Aygıt Yöneticisi bozuk veya güncel olmayan sürücüyü algılayamayacaktır. Bu, sürücü sorunlarını manuel olarak kontrol etmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Ancak bu gerekli değildir. Auslogics Driver Updater gibi bir araçla, sürücü sorunlarını terletmeden kolayca çözebilirsiniz.

Program, sisteminizi sorunlu sürücüler için tarayacak ve güncel olmayan, eksik ve bozuk sürücülerin bir listesini sağlayacaktır. Daha sonra araçtan bunları güncellemesini isteyebilirsiniz. Pro sürümüne giderseniz, sürücüler tek tek güncellenmek yerine aynı anda güncellenebilir.

Aşağıdaki adımlar, aracı nasıl kullanacağınızı gösterecektir:

 1. Auslogics Driver Updater'ın indirme sayfasına gidin. Bu makaleyi sisteminizin web tarayıcısında okuyorsanız, bağlantıyı yeni bir sekmede açın.
 2. İndirme sayfasına ulaştığınızda, İndir düğmesine tıklayın ve tarayıcınızdan kurulum dosyasını kaydetmesini isteyin.
 3. Dosya 16 megabayttan büyük değildir, bu nedenle tarayıcınız indirmeyi sinyal gücüne bağlı olarak saniyeler içinde tamamlamalıdır.
 4. Tarayıcınız kurulum dosyasını başarıyla indirdikten sonra, Çalıştır / Aç düğmesine tıklayın veya dosyayı kaydettiğiniz klasöre gidin ve çift tıklayın.
 5. Kullanıcı Hesabı Kontrolü iletişim kutusu şimdi açılacak ve izin isteyecektir. Bu olduğunda Evet düğmesine tıklayın.
 6. Kurulum sihirbazı şimdi görünecektir.
 7. Açılır menüden program için tercih ettiğiniz dili seçin.
 8. Ardından, Kurulum Dizini altındaki üç noktaya tıklayarak kurulumun aracı kurmasını istediğiniz dizini seçin.
 9. Şimdi, kurulumun bir masaüstü simgesi oluşturmasını isteyip istemediğinize, uygulamanın PC'niz her açıldığında başlamasını isteyip istemediğinize ve sorunlar oluştuğunda aracın geliştiricilere anonim raporlar göndermesini isteyip istemediğinize karar vermek için aşağıdaki onay kutularını kullanın.
 10. Seçimlerinizi girdikten sonra, "Kurmak için tıklayın" düğmesine tıklayın, ardından kurulumun yükleme işlemini tamamlamasına izin verin.
 11. Program otomatik olarak başlayacak ve yüklendikten sonra sorunlu aygıt sürücüleri için bilgisayarınızı taramaya başlayacaktır. Kendi kendine açılmazsa, Başlat menüsünden veya kısayoluna çift tıklayarak (bir tane oluşturduysanız) başlatabilirsiniz. Program açıldıktan sonra, Başlat düğmesine tıklayın.
 12. Tarama tamamlandığında, sisteminizdeki tüm eski, eksik ve bozuk sürücülerin bir listesini göreceksiniz.
 13. Ekran sürücünüzün listede olup olmadığını kontrol edin.
 14. Programın güncellenmiş sürücü yazılımını indirip yüklemesini istemek için Güncelle düğmesine tıklayın.
 15. İşlem tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunu kontrol edin.

Winsock Bileşenini Sıfırlayın

Windows Update Hatası 80246001, genellikle yardımcı programın bir ağ bağlantısı kuramamasından kaynaklanır.

Bu sorundan sorumlu olabilecek bileşenlerden biri Windows Socket API'dir. Programlama arayüzü, bilgisayarınızın ağ altyapısından sorumludur ve uygulamaların nasıl bağlantı kurduğunu kontrol eder.

Winsock, bir DLL dosyasına sıkıştırılmış bir grup koddur. System32 klasörünüzde bir Winsock.dll dosyası bulacaksınız. Ağ bağlantılarınız için tüm parametrelerin bulunduğu yer burasıdır. DLL dosyası bozulabilir ve bu olduğunda, bazı uygulamalarda ağ sorunları yaşarsınız ve yaşadığınız hatanın nedeni bu olabilir.

Sorunu çözmek için Winsock bileşenini sıfırlamanız gerekecek. Komut İstemi'ni kullanarak bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Aşağıdaki adımları takip et:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu başlatın. Bunu, Başlat düğmesine sağ tıklayıp Çalıştır'ı seçerek, Başlat menüsünde Çalıştır'ı arayarak veya Windows + R klavye birleşimini kullanarak yapabilirsiniz.
 2. Çalıştır, ekranınızın sol alt köşesinde göründükten sonra, "CMD" yazın (tırnak işaretleri olmadan), ardından aynı anda Ctrl, Shift ve Enter tuşlarına basın.
 3. Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusu penceresi şimdi açılır ve Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırmak için izin isteyecektir. Bu gerçekleştiğinde Evet düğmesine tıklayın.
 4. Komut İstemi yönetici modunda açıldığında, siyah ekrana aşağıdaki satırı yazın:

netsh winsock sıfırlama

 1. Windows şimdi DLL dosyasını değiştirerek Winsock bileşenini sıfırlayacaktır.
 2. Komut başarıyla yürütüldüğünde, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve güncellemeyi deneyin.

Sonuç

Bilgisayarınız artık güncel değil. Yukarıdaki ipuçlarıyla sorunu bir kez ve tamamen çözmelisiniz. Windows 7 bilgisayar kullanıyorsanız ve hiçbir şey işe yaramazsa, işletim sistemini yeniden yüklemeyi deneyin. Size yardımcı olmamızı isteyeceğiniz başka sorunlarınız varsa, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde düzenleyin!

Sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlamak istiyor musunuz? Ciddi hasara neden olabilecek tehlikeli dosyalardan kurtulmak ister misiniz? Auslogics BoostSpeed'i kullanın. Program, gereksiz dosyaları ve gelecekte zarar verebilecek bozuk kayıt defteri anahtarlarını temizleyerek sisteminizi sağlıklı tutmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, dağınık bir disk sürücüsünden kaçınmanın harika bir yoludur.