Windows 10'da herhangi bir disk okuma hatası nasıl çözülür?

Windows 10 gibi mükemmel bir işletim sistemi kadar sinir bozucu tarafları da var. Düzenli özellik ve toplu güncellemelere rağmen, hiçbir zaman tamamen hatasız olmamıştı. Bunlardan bazıları görünüşte rastgele görünür ve etkilenen kullanıcıyı sinirlendirir ve hayal kırıklığına uğratır. Bu kılavuz, disk okuma hatalarını ele alır ve bunların Windows 10'da nasıl çözüleceğini açıklar.

Disk Okuma Hatası Nedir?

Disk okuma hatası, diskin içeriğinin okunamayacağı ve dolayısıyla verilerine erişilemeyeceği anlamına gelir. Söz konusu disk elbette makinedeki sabit sürücü veya SSD'dir. Makinede birden fazla sabit sürücü varsa, bu genellikle Windows kurulumunu barındıran sürücü veya bölüme atıfta bulunur.

Sabit sürücü veya üzerindeki bir bölüm bir şekilde etkilendiğinde, bilgisayar yaptığı veya yapmaya çalıştığı her şeyi durdurur ve "bir disk okuma hatası oluştu" uyarı bildirimini görüntüler. Hata ile birlikte, bilgisayarı yeniden başlatmak için Ctrl + Alt + Del tuşlarına basmanız için bir talimat var. Bu tavsiyeye uymalı ve sorunu hemen çözüp çözmediğini görmelisiniz. Şanslıysanız sorun orada biter ve bunun için endişelenmenize gerek kalmaz - bir daha olmaması koşuluyla.

Şanssızsanız - muhtemelen bu kılavuzu okuyorsanız - disk okuma hata mesajı, yeniden başlatmanın ardından yeniden görünür. Hemen veya birkaç dakika sonra görünebilir. Tamamen ortadan kalkması için sorunu gidermeniz gerekecek.

Windows 10'da Neden "Disk Okuma Hatası" Mesajı Görüntüleniyor?

Sorun tek bir faktöre atfedilemez. Öyle olsa bile, hatanın bazı genel nedenleri vardır ve bunları bilmek size sorunun nasıl çözüleceğine dair daha iyi bir fikir verecektir:

 • Hatalı bağlantılar. Bu kategori, bilgisayara bağlı kablolarla ilgilidir. Önemli donanımı bağlayan kablolar gevşerse veya arızalanırsa, sabit sürücüdeki verilerin okunamamasına neden olabilir.
 • Kırık donanım. Donanımınız hasar görürse, disk okuma hatası dahil çeşitli sorunlara neden olabilir. Sabit diskiniz hasar görürse, üzerindeki verilere erişilmesi zorlaşır. Veriler bozulabilir ve bu da onu okunamaz hale getirir. Sistem belleği de fiziksel olarak kusurlu hale gelebilir ve bu da aynı sonuca neden olabilir.
 • Önyükleme sektörü hasarı. Önyükleme sektörü, bilgisayarı açtığınızda Windows'u başlatmaktan sorumludur. Önyükleme sektörüyle ilgili veriler hasar görürse veya bozulursa, bu hataya neden olabilir ve Windows'un önyüklenmesini engelleyebilir. Önyükleme yapılandırma verileri ve ana önyükleme kaydı bundan etkilenebilir.
 • Hafıza sorunları. Makinedeki bellek, sistemin yaptığı iş hacmi için yeterli değilse, herhangi bir sayıda soruna yol açabilir. Bellek çubuğunuzu daha büyük kapasiteli bir başkasıyla değiştirmeniz veya fazladan RAM yuvasına başka bir bellek çubuğu eklemeniz gerekebilir.

Windows 10'da Disk Okuma Hataları Nasıl Düzeltilir

Disk okuma hataları genellikle sabit sürücüyle ilgilidir, bu nedenle sorunu çözmek için dahili depolamayı kontrol etmeniz önerilir. Ek olarak, disk hatalarında denemeye değer başka düzeltmeler de vardır. Bu hata için kapsamlı sorun giderme sağlamak üzere bu kapsamlı kılavuzda bir araya getirilmişlerdir.

Kablolarınızı Kontrol Edin

PC'nizin içinde, çeşitli güç kabloları ve veri kablolarıyla birbirine bağlanan farklı donanım bileşenlerinin karışık bir hali var. Yazılım teknisyenleri bile hangi kablonun hangi donanım bileşeniyle uyumlu olduğunu takip etmekte zorlanabilirler, sıradan PC kullanıcılarını boşverin.

Yine de, disk okuma hatasına neden olan gevşek bir bağlantı veya hatalı kablo olması durumunda kabloları kontrol etmeniz gerekebilir.

Bu işlemi zahmetli bulursanız veya bundan çok emin değilseniz, kabloları sizin için kontrol etmesi için bilgisayarınızı bir bilgisayar teknisyenine verebilirsiniz. Ancak, maceracı biriyseniz, kendi başınıza deneyebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar aynı genel donanım ve kablo düzenine sahiptir. Yine de üreticiye bağlı olarak küçük değişiklikler olabilir. PC'nizi nasıl açacağınız ve kabloları kendi bilgisayar modelinize nasıl yeniden yerleştireceğiniz hakkında profesyonel bir video izlemeniz önerilir. Bunu bir rehber olarak kullanabilirsiniz, böylece hata yapmazsınız.

Kablolara vardığınızda, herhangi birinin bağlantısının kesilip kesilmediğini kontrol edin. Kabloları olası hasar açısından inceleyin ve gerekirse aynı tipte yeni kablolarla değiştirin. Bu, disk okuma hatası için bir çözüm olabilir.

Bilgisayarınızı Temizleyin

Genellikle, PC'nizin o sırada fark etmeyebileceğiniz ciddi bir hatanın eşiğinde olduğuna dair uyarı işaretleri olacaktır. Bilgisayarınız yavaşlamaya başladığında ve önyükleme yapmak için bir yaş aldığında, bu bir şeylerin yanlış olduğunun bir belirtisidir.

Hatayı aldıktan sonra Windows'a önyükleme yapabiliyorsanız, işleri daha ciddi hale gelmeden önce hızla düzeltebilirsiniz. Yapabileceğiniz şeylerden biri, hem gereksiz dosyaları hem de gereksiz uygulamaları silerek bilgisayarınızı temizlemek ve sabit sürücünüzü boşaltmaktır:

 • Artık ihtiyacınız olmayan uygulamaları ve programları kaldırmak için Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler'i kullanın.
 • Gereksiz dosyaları masaüstünüzden silin. Masaüstünü daha temiz hale getirmek ve RAM'i boşaltmak için bunları klasörler halinde de düzenleyebilirsiniz.
 • Tüm geçici dosyaları, Windows yükleme dosyalarını ve program önbelleklerini sisteminizden kaldırın.

Bunların her birini kesinlikle kendiniz yapabilirsiniz. Ancak, bilgisayarınızı daha ince hale getirmek için kapsamlı bir çözüme ihtiyacınız varsa, Auslogics BoostSpeed ​​kullanmanız önerilir. Yazılım, gereksiz ve geçici dosyaları temizlemek için tasarlanmış bir dizi araçla birlikte gelir. Sistem bloatware ve kötü amaçlı yazılımlar dahil olmak üzere istenmeyen uygulamaları kaldırabilir. Bu araçla, gizli geçici dosyalardan, eski Windows dosyalarından ve Windows Update aracılığıyla indirilen kurulum dosyalarından da kurtulabilirsiniz.

Daha ince bir sabit sürücü kesinlikle bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlar ve disk okuma hatasının tekrar olma olasılığını azaltır.

Sabit Sürücüyü Birleştirin

Disk okuma hataları, sabit sürücü sorunlarıyla ilişkilidir. Bir sabit sürücü o kadar parçalanmış olabilir ki, üzerindeki verileri okumak yavaş ve külfetli bir süreç haline gelir. Bazı durumlarda, aşırı parçalanma, diskin tamamen okunamamasına, dolayısıyla hata mesajına yol açabilir.

Çözüm, verilere daha hızlı erişilebilmesi için sabit sürücüyü birleştirmektir. İşletim sistemi, istenen herhangi bir dosyayı çok daha hızlı açabilecektir ve buna PC'nin normal şekilde çalışması için gereken sistem dosyaları da dahildir.

Windows'a önyükleme yapabiliyorsanız, sabit sürücünüzü PC'nizde birleştirebilirsiniz. Ancak, masaüstüne önyükleme yapamıyorsanız, sürücüyü bilgisayardan çıkarıp başka bir bilgisayara takarak yine de birleştirebilirsiniz. Birleştirmeyi oradan çalıştırmak da aynı derecede etkilidir.

Böyle ciddi bir durum için, Auslogics Disk Defrag gibi güçlü bir birleştirme aracına güvenmek daha iyidir. Sabit sürücünüzde parçalanmış dosyalar olup olmadığını analiz eder ve bunları yan yana koyar. Ayrıca sürücüdeki bozuk kesimleri algılar ve onarır.

Auslogics Disk Defrag'ı indirin ve kurun ve birleştirme aracını çalıştırın. Sabit sürücünüzü birleştirmek ve sistemi yeniden başlatmak için kullanın.

Birleştirme işlemini başka bir bilgisayarda çalıştırıyorsanız, sabit sürücünün bağlantısını kesin ve PC'nize geri koyun. Yeniden oturum açabilmeli ve bilgisayarı normal şekilde kullanmaya başlayabilmelisiniz.

Sistem Belleğini Kontrol Edin

Rastgele Erişimli Bellek (RAM), Windows 10'daki disk okuma hatalarına katkıda bulunabilir. Masaüstü PC'ler bellek sorunlarından mobil bilgi işlem cihazlarına göre daha fazla etkilenir. Yanlış yerleştirilmiş bir modül veya iyi havalandırmaya sahip olmayan bir bilgisayar kasası nedeniyle RAM modülleri oldukça ısınabilir. Bir RAM modülü ne kadar fazla ısı yayarsa, anakart üzerindeki yuvasından kısmen hareket etme olasılığı o kadar artar. Bu, diğer tür sorunların yanı sıra bir bellek hatasına neden olabilir.

Bir yeniden başlatmanın bir bilgisayardaki hataları genellikle düzeltebilmesi gibi, RAM modüllerini yeniden yerleştirmek genellikle disk okuma hatalarını çözebilir. Bir RAM modülünü yeniden yerleştirmek için, bellek çubuklarına ulaşmak için bilgisayar kasasını açmanız ve bunları ana kart üzerindeki yuvalarından ayırmanız gerekir.

Sistemi kapatın ve güç kaynağıyla bağlantısını kesin. Tüm kabloları çıkarın ve tüm kablosuz bağlantıları kapatın. Sistemi kapatın ve kasayı açın. Bellek çubuklarını bulun ve onları ana karta sıkıca tutturan klipslerden dikkatlice ayırın. Bunları fiziksel hasar açısından inceleyin. Hiçbir şey yanlış değilse, onları geri kaydırın ve bilgisayar kasasını yeniden kapatın.

Sistemi açın ve disk okuma hatasının hala görünüp görünmediğini kontrol edin.

Yüklü bellekle ilgili sorunları kontrol etmek için dahili Windows Tanılama aracını da kullanabilirsiniz. Başlat menüsünü açın ve "Windows bellek tanılama" yazın. Arama sonuçlarında göründüğünde aracı seçin.

Windows Bellek Tanılama iletişim kutusu göründüğünde, RAM'de hataları kontrol etmeye hemen başlamak için "Şimdi yeniden başlat ve sorunları kontrol et" seçeneğini seçin. Bilgisayar, bellek tanılama testi ekranına yeniden başlayacaktır. İşlem birkaç dakika sürebilir, bu nedenle bilgisayardan ayrılıp başka bir şey yapabilirsiniz.

Yavaşça artan bir çubuk sizi testin ilerleyişi hakkında bilgilendirecek ve ayrıca herhangi bir sorun tespit edildiğinde size bilgi verilecektir. Test tamamlandığında, Windows masaüstüne önyükleme yapacak ve test sonuçlarını görüntüleyecektir.

Test sonuçları görüntülenmiyorsa, bunları kendiniz bulabilirsiniz. Windows logosuna ve X tuşlarına aynı anda basın ve menüden Olay Görüntüleyici'yi seçin. Olay Görüntüleyici penceresinde, Windows Günlükleri> Sistem'e gidin ve sağ bölmedeki Bul seçeneğini tıklayın. Bul kutusuna “MemoryDiagnostic” (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve Sonrakini Bul'a tıklayın. Bellek tanılama testinin sonuçları, pencerenin altında gösterilecektir.

Memory Stick'leri Değiştirin veya Taşıyın

Disk okuma hataları, daha önce açıklandığı gibi RAM sorunlarından kaynaklanabilir. Disk okuma hatasını çözmek için bilgisayarınızdaki bellek sorunlarını giderebilirsiniz. Bilgisayarı açın ve RAM'de fiziksel aşınma ve yıpranma veya hasar olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir çöküntü veya başka fiziksel hasar belirtisi fark ederseniz, onu iyi çalışır durumda olan başka bir bellek çubuğuyla değiştirmeniz gerekebilir.

Belleğinizin değiştirilmesi gerekiyorsa, yalnızca bilgisayarınızın modeli ve türü ile uyumlu bir bellek çubuğu seçtiğinizden emin olun. Sistem anakartınız yalnızca bazı nesil RAM'leri kabul edebilir, bu nedenle bunun da farkında olun. Ayrıca, kaç tane bellek yuvası olduğunu ve her yuvanın kapasitesini öğrenin, böylece belleği sisteminizin kapasitesine uygun bir RAM çubuğu ile değiştirebilirsiniz.

PC'de birden fazla bellek çubuğu varsa, bunlardan birinin suçlu olma ihtimali vardır. Çubuklardan birini çıkarın ve diğerini takılı bırakın. Bilgisayarı açın ve okuma diski hatasının hala devam edip etmediğini kontrol edin. Gerekirse adımları değiştirin. Ayrıca bellek çubuklarını farklı yuvalara yerleştirebilir ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sabit Diski Kötü Sektörler için Kontrol Edin

Birincil sabit sürücünüzdeki bozuk sektörler, işletim sisteminin diski okuyamaması gibi ciddi hatalar için bir reçetedir. Sabit sürücünüzün kendisi zarar görebilir veya yalnızca üzerindeki bazı sektörler bozulmuş olabilir.

Sabit sürücünüzdeki bozuk sektörleri kontrol etmek için tanılama yazılımını kullanabilirsiniz. Temel sabit sürücü testini başlatmak için Windows'taki Hata Denetimi aracını kullanabilir veya sabit sürücünüzün düzgün çalışıp çalışmadığına dair daha kapsamlı bir analiz için Auslogics BoostSpeed'deki Disk Doctor aracı gibi daha güçlü bir yazılıma geçebilirsiniz.

Elde ettiğiniz sonuçlara bağlı olarak, sabit sürücünüzü yenisiyle değiştirmeye hazır olun. HDD, tanılama yazılımı tarafından gerçekleştirilen testlerden birini veya birkaçını geçemezse, bunun değiştirilmesi, özellikle sorun özel bir disk onarım aracı ile çözülemiyorsa, uygulanabilir tek çözüm olabilir.

Ayrıca başka bir bilgisayardaki sabit sürücü sorunlarını da giderebilirsiniz. Çıkarın ve başka bir bilgisayara takın ve ne olacağını görün. Bilgisayarınız açılmıyorsa, disk onarımını buradan çalıştırabilir ve bozuk sektörleri tarayabilirsiniz.

Sabit diski biçimlendirmeniz ve içindeki her şey bozulmuşsa veya hasar görmüşse Windows'u yeniden yüklemeniz gerekebilir.

Bootrec Komutu ile Önyükleme Sektörünü Düzeltin

Önyükleme sektörü hataları, bilgisayarınızda "bir disk okuma hatası oluştu" sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Windows'u başlatmayı başaramadığınızda ve bunun yerine bu hatayı veya bir varyasyonunu gördüğünüzde, önyükleme sektörü sorunu en olası nedenlerden biridir.

Bunu çözmek için, önyükleme sektörünün onarılması veya yeniden oluşturulması gerekir. Önyükleme yapılandırmasının kaydının da hatalara karşı kontrol edilmesi ve geri yüklenmesi gerekir, böylece Windows başarılı bir şekilde önyüklenebilir.

Önyükleme sektörünü düzeltmek için yapmanız gerekenler:

 • Bozuk veya yanlış yapılandırılmış önyükleme yapılandırma verileri (BCD) yeniden oluşturulmalıdır.
 • Hasarlı bir ana önyükleme kaydının (MBR) onarılması gerekiyor.

Windows'a önyükleme yapabiliyorsanız, Komut İstemi aracılığıyla önyükleme sektörünü onarmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapamazsanız, Windows kurtarma ortamına ulaşmak için kurtarma medyasını kullanabilir ve Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Komut İstemi'ne gidebilirsiniz.

Komut İstemi penceresinde, aşağıdaki üç komutun her birini çalıştırın. Her komutu yapıştırın veya yazın ve Enter tuşuna basın:

bootrec / fixmbr

bootrec / fixboot

bootrec / rebuildbcd

Fixmbr komutu, ana önyükleme kaydını yeni bir kopya ile değiştirir. Fixboot komutu, hasarlı olanı değiştirmek için yeni bir önyükleme kesimi bölümü yazar. Rebuildbcd komutu, sistem açıldığında Windows'un nasıl önyükleneceği hakkında bilgi içeren önyükleme yapılandırma verilerini yeniden oluşturur.

Bu komutları çalıştırdıktan sonra, sistemi yeniden başlatın ve sorununuz çözülmelidir.

BIOS'unuzu Sıfırlayın veya Güncelleyin

BIOS ayarları yanlış yapılandırılabilir ve bu da sabit sürücüdeki bilgilere nasıl erişildiğini etkileyerek sorunlara yol açabilir. BIOS'u fabrika ayarlarına sıfırlamak, Windows 10'daki disk okuma hatasını çözebilir.

Eski sistemler için başka bir seçenek, yeni teknolojiden yararlanmak için BIOS'u güncellemektir. Güncellenmiş BIOS sabit yazılımı, tek seferde tüm hataları silebilir ve BIOS veya UEFI'nin daha fazla görevi yerine getirme ve hataları önleme yeteneğini artırabilir.

BIOS'unuzu Sıfırlayın

Windows 10'da bir BIOS veya UEFI sıfırlaması gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Bilgisayarını yeniden başlat.
 2. Yeniden başlatmanın ardından, ancak bilgisayar Windows'a yüklenmeden önce, bilgisayarınızda belirlenen donanım tuşuna basın. Windows açılmadan önce BIOS'a girebilmeniz için, baskı makinenizi PC açıldıktan hemen sonra zamanlamalısınız.

Not: Belirlenen anahtar, farklı PC markaları için farklıdır. En yaygın tuşlar Sil ve F2 tuşlarıdır. Çoğu Dell dizüstü bilgisayar F2 veya F12 tuşunu kullanırken, Lenovo, Samsung ve Asus bilgisayarların çoğu F2 tuşunu kullanır. Bilgisayar markanız için doğru anahtarı aramak için Google'ı kullanabilirsiniz.

 1. BIOS sıfırlama seçeneğini bulun ve BIOS'u varsayılan ayarlarına geri yüklemek için seçin. OEM'e bağlı olarak, BIOS varsayılan geri yükleme seçeneği, bunlardan birkaçını saymak gerekirse, Kurulum Varsayılanları, Varsayılanları Yükle, Varsayılan Ayarları Yükle, Kurulum Varsayılanlarını Yükle veya Optimal Varsayılanları Yükle olarak adlandırılabilir. Sadece benzer bir şey arayın; bireysel BIOS kurulumuna bağlı olarak Çıkış seçeneğine yakın olabilir.

Değişikliklerinizi kaydedin ve sistemi yeniden başlatın. Artık disk okuma hatası almadığınızı kontrol edin.

BIOS'unuzu Güncelleyin

Bunun yerine sistemin BIOS'unu güncellemeyi seçebilirsiniz. Bir sıfırlama çalışmazsa ve UEFI veya BIOS için bir güncelleme varsa, bu harika bir seçenek olabilir. BIOS'unuzu güncellemek, görevleri yerine getirmeyi daha yetenekli hale getirecek ekstra işlevler ekleyebilir.

Bilgisayar üreticinizin web sitesini ziyaret edin ve sistem modeliniz için bir BIOS güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Mevcut güncellemeyi mevcut BIOS sürümünüzle karşılaştırın. “Msinfo” yu kullanarak PC'nizdeki Sistem Bilgisine gidin ve Sistem Bilgileri ekranında BIOS Sürümü / Tarihini arayın. Oradaki BIOS sürümünü üreticinin indirme sayfasındakiyle karşılaştırın.

BIOS'un daha yeni bir sürümü mevcutsa, onu indirin ve dosyayı çıkartın. Varsa Benioku belgesini inceleyin ve BIOS güncellemesini yüklemek için oradaki talimatları izleyin.

Güncelleme dosyası EXE biçimindeyse, onu doğrudan Windows 10'a yükleyebilirsiniz. Doğru dosyaya tıklamanız ve kurulum sihirbazındaki talimatları izlemeniz yeterlidir. İşlem boyunca pilinizin dolu olduğundan veya bilgisayarın bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun.

Belirli bir yöntem varsa, aygıtınız için BIOS'u güncelleme konusunda bir kılavuza başvurmanız gerekebilir. Bazı BIOS dosyalarının başarıyla yüklenmesi için USB veya disk gibi önyüklenebilir bir aygıt gerekir.

Güncellemeyi tamamladığınızda ve sistem Windows'ta yeniden başlatıldığında, oturum açın ve sabit sürücüyü okumayla ilgili sorunun artık mevcut olmadığını doğrulayın.

Bonus İpucu: Verilerinizi Yedekleyin ve Sabit Diski Değiştirin

Bazı durumlarda, sabit disk onarılamayacak kadar hasar görebilir. Bu nedenle, verilerinizi yeni bir sabit sürücü veya SSD ile değiştirmeden önce yedeklemek istersiniz. Yedekleme, verileri arızalı sürücüden kurtarmanıza ve yenisine aktarmanıza olanak tanır.

Aksi takdirde, yüzlerce veya binlerce olmasa da onlarca fotoğraf, video, müzik dosyası, belge ve diğer kullanıcı dosyalarının kaybını sindirmeniz gerekir.

Bu nedenle, bu kılavuzdaki adımlara devam etmeden önce bir yedekleme yapmayı unutmayın. Bunların birçoğu sabit sürücü ve sistem RAM'i gibi fiziksel donanımları incelemeyi içerdiğinden, kişisel verilerinizin zarar görmesi durumunda bir yedekleme sizi koruyacaktır.

Özetliyor

Bu test edilen çözümlerle, muhtemelen Windows 10'da disk okuma hatasını nasıl düzelteceğinizi bulmuşsunuzdur. Bu hatanın, özellikle Windows'a önyükleme yapamıyorsanız, çok sinir bozucu olduğuna dair hiç şüphe yok. Bununla birlikte, sorun giderme sürecinin, özellikle de size ne yapmanız gerektiğini gösteren bu kılavuzda aynı derecede can sıkıcı olması gerekmez.