Bir bilgisayarın mikrofonundan nasıl harika ses elde edilir?

Podcast ve radyo programlarını dinlediğinizde, evde aynı ses kalitesini elde edip edemeyeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Peki, bu net ve net sesi kısmen doğru donanımın yardımıyla alıyorlar. Bununla birlikte, son işlem, sonuçların büyük bir yüzdesini etkiler. Ses teknisyenleri sesi kaydettikten sonra düzenleyerek kalitesini artırır. Ayrıca, sesi iyileştirmek için ayarları canlı olarak değiştirebilirler.

Öyleyse, "Bilgisayarımın mikrofonunun sesini nasıl iyileştirebilirim?" Diye sorabilirsiniz. Kayıt stüdyolarının kullandığı tekniklerden yararlanabilirsiniz. Ancak, bir bilgisayarın mikrofonunun sesini çok fazla harcamadan nasıl daha iyi hale getireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin. Stüdyodan çıktığı gibi doğrudan ses elde etmenize yardımcı olacak bazı uygun maliyetli yöntemleri ve ürünleri paylaşacağız.

Teknik 1: Bağımsız Mikrofon Kullanma

Son işlemin, bilgisayarınızın mikrofonunun ses kalitesini önemli ölçüde artırabileceği doğrudur. Bununla birlikte, sesin daha iyi sıçramasını istiyorsanız, o zaman iyi bir başlangıç ​​noktası iyi bir mikrofon olacaktır. Ses kaydederken birincil endişeniz gürültüdür. Sesi eşitlemede mükemmel bir iş çıkaran ses işleme sonrası programlar var. Hatta düz sesi profesyonel hale getirebilirler.

Ancak, bu ses düzenleme uygulamalarının yalnızca bu kadarını yapabileceğini bilmelisiniz. Gürültüden ancak belli bir dereceye kadar kurtulabilirler. Sonuçta, bilgisayarınızın içindeki mikrofon küçüktür ve cihazınızın kasasından çok fazla gürültü alabilir. Öte yandan, büyük, bağımsız mikrofonların daha az gürültülü olmasını bekleyebilirsiniz.

Yelpazenin üst ucunda, mükemmel kalitede mikrofonlar genellikle yüzlerce dolara mal olur. Ancak, yaklaşık 30 dolara mal olan iyi olanları kolayca bulabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızdaki yerleşik mikrofondan daha iyi ses çıkaracaklar.

Teknik 2: Ses Sürücülerinizi Güncel Tutma

Bağımsız mikrofonunuz ne kadar mükemmel olursa olsun, eksik, bozuk veya güncel olmayan ses sürücüleriniz varsa yeteneklerini en üst düzeye çıkaramazsınız. Bu nedenle, ses sürücülerinizi güncel tutmanız gerekir. Üç güncelleme yönteminden birini seçebilirsiniz:

 1. Aygıt Yöneticisini Kullanma
 2. Sürücüleri Üreticinin Web Sitesinden İndirme
 3. Auslogics Sürücü Güncelleyicisini Kullanma.

Aygıt Yöneticisini Kullanma

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. Arama kutusunun içine "Aygıt Yöneticisi" yazın (tırnak işareti yok). Aygıt Yöneticisi'ni açmak için klavyenizdeki Enter tuşuna basın.
 3. Ses Girişleri ve Çıkışları kategorisinin içeriğini genişletin.
 4. Mikrofon cihazınıza sağ tıklayın, ardından seçeneklerden Sürücüyü Güncelle'yi seçin.

Sürücüleri Üreticinin Web Sitesinden İndirme

Bazen, Windows en son sürücüleri otomatik olarak ararken bir veya iki güncellemeyi kaçırabilir. Sisteminizin bilgisayarınızda en son sürücülerin kurulu olduğunu söylemesi mümkündür. En son sürücü sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak için yine de üreticinin web sitesine gitmeniz gerekir. İşletim sisteminiz ve işlemciniz ile uyumlu sürümü aramanız gerekir. Doğru sürücüyü bulduğunuzda, PC'nize indirip yüklemeniz gerekir.

Auslogics Sürücü Güncelleyicisini Kullanma

Sürücüleri manuel olarak güncelleme süreci zaman alıcı ve riskli olabilir. Yanlış sürücü sürümlerini yüklerseniz, sistem kararsızlığı sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, kullanışlı ve güvenilir yöntemi seçmenizi öneririz - Auslogics Sürücü Güncelleyici. Bu yazılım programı, etkinleştirdiğinizde sisteminizi ve işlemcinizi otomatik olarak tanıyacaktır. Ayrıca bilgisayarınız için üreticinin önerdiği en son sürücüleri de bulacaktır. Böylece, Auslogics Driver Updater'ı kullanırken hata yapma ve zamanınızı boşa harcama riskini almak zorunda kalmayacaksınız.

Teknik 3: Gürültü Azaltma

Bir bilgisayarın mikrofonunun sesini nasıl daha iyi hale getireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, gürültüyü nasıl azaltacağınızı bilmelisiniz. Üst düzey mikrofonlar bile tam olarak sessiz değildir. Bu nedenle, arka plandaki rahatsız edici tıslamayı kaldırarak sesinizi temizlemeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri Audition ve Audacity gibi bir işlem sonrası uygulama kullanmaktır. Gürültüyü görselleştiren ve her frekanstaki gürültü seviyelerini görmenizi sağlayan bir spektral frekans ekranına sahiptir.

Gürültüyü seçici olarak kesen bir gürültü baskısı dahil olmak üzere, gürültü azaltmayı gerçekleştirmenin farklı yolları vardır. Bununla birlikte, çeşitli frekansları azaltmaya izin veren tıslama sökücü gibi başka seçenekler de vardır. Ayrıca, gürültü baskısına ihtiyaç duymayan uyarlamalı gürültü azaltma özelliği de vardır. Audition aracılığıyla gürültüyü azaltmanın adımları:

 1. Yapmanız gereken ilk şey bir gürültü baskısı almaktır. Bunu Efektler -> Gürültü Azaltma -> Yakala'yı seçerek yapabilirsiniz.
 2. Şimdi seçeneklerden Gürültü Azaltma (İşlem) öğesini seçin. Bunu tıkladığınızda bir pencere açılacaktır. Gürültü azaltma ayarlarını yapılandırmanıza izin verecektir.
 3. Genel olarak varsayılan ayarları seçebilirsiniz. Ancak yine de gürültü tabanını ayarlama özgürlüğüne sahipsiniz.
 4. Değişiklikleri uygulamadan önce, sol alt köşedeki Oynat düğmesine tıklayarak sesi önizleyin.
 5. Yalnızca Çıktı Gürültüsünü seçerek kaldırmak üzere olduğunuz gürültüyü önizleyin. Bozulmayı önlemek için ana kaydı sesten uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Audacity'yi kullanarak gürültüyü de azaltabilirsiniz. Sesi temizlemek için Efektler altında Gürültü Azaltma'yı seçmeniz yeterlidir. Oradan gürültü profiline ve diğer ses ayarlarına erişebileceksiniz. Audacity'nin gürültü giderme özelliğinin Audition'ınki kadar kapsamlı olmadığını belirtmekte fayda var. Ancak yine de sesi temizlemek için iyi bir iş çıkarmasını bekleyebilirsiniz.

Teknik 4: Mikrofon için Pop Filtresi Kullanma

Pop filtresi basit ve mütevazı bir cihaz olabilir, ancak ses kayıtlarında harikalar yaratır. Bir mikrofon standına takabileceğiniz bir kalkan veya ekrandır. Birincil işlevi, "sesli patlayıcıları" veya "p" ve "b" sesleri gibi patlayıcı ünsüzleri azaltmaktır. Bu seslerle kelimeler söylediğinizde, ses kaydınızda mikrofonunuzun diyaframının alabileceği hava patlamaları olacaktır. Sonuç olarak, ses giriş seviyeniz yükselecek ve kayıtlarınızda patlamalara neden olacaktır.

Pop filtresi, 'sesli patlayıcıları' telaffuz ettiğinizde ürettiğiniz hava patlamalarını engeller. Bu şık malzeme, hava moleküllerini parçalayıp dağıtır ve mikrofonun diyaframı üzerindeki etkilerini azaltır.

Amazon'dan kolayca pop filtreleri satın alabilirsiniz ve fiyatları 10 ila 40 dolar arasında değişiyor. Ancak, bir tane satın almak için zamanınız ve bütçeniz yoksa, ev aletlerini kullanarak oluşturabilirsiniz. Külotlu çorap kullanarak etkili bir pop filtresi yapabilirsiniz.

Külotlu Çorap ile Pop Filtre Nasıl Oluşturulur

 1. Bir tel elbise askısı alın ve bir daire şeklinde şekillendirin. Mikrofon standınıza takabileceğiniz bir tutamaç bıraktığınızdan emin olun.
 2. Külotlu çorap bacaklarını uyluktan kesin.
 3. Döngüyü kumaşa yerleştirin.
 4. Kumaşı tele bağlayarak sabitleyin.

Evde nasıl pop filtresi oluşturacağınızı gösteren başka çevrimiçi eğitimler de var. Bazıları nakış döngüsü gibi aletlere ihtiyaç duyarken, diğerleri size baskı kağıdı ve kağıt mendil kullanarak pop filtrenizi nasıl yapacağınızı öğretir. Bu materyalin 'ses patlayıcılarını' engellemesi olmadan, ses bozulur ve bu da onu rahatsız edici ve rahatsız edici hale getirir. Pop filtresini kullanmaya başladığınızda, ses kaydındaki farkı göreceksiniz.

Bir bilgisayarın mikrofonunu geliştirmek için başka yöntemler önerebilir misiniz?

Aşağıdaki tartışmaya katılın ve fikirlerinizi paylaşın!