Windows 10 bilgisayarlarda yanlış zamanı kolayca nasıl düzeltebilirim?

Çoğu zaman, Windows kullanıcıları saati doğru bir şekilde söylemek için bilgisayarlarının saatine güvenebilirler. Ancak, son zamanlarda Windows Zaman Hizmeti (W32Time) arızalandı ve dünya çapındaki bilgisayarlara yanlış saatler gönderdi. W32Time.dll dosyası tarafından uygulanan bu Microsoft hizmetinin, kullanıcının tercih ettiği saat dilimine bağlı olarak bilgisayarlar için saatleri eşitlemesi beklenir.

Windows saat hizmetinin çalışmamasını nasıl düzelteceğinizi araştırmaya çalışırken bu makaleyi bulduğunuz için mutlu olacaksınız. Windows Saat Hizmetinin tekrar bozulması durumunda size yardımcı olacak birkaç çözümümüz var.

Windows Zaman Hizmetleriyle İlişkili Yaygın Sorunlar

Windows saatinin otomatik olarak eşitlenmemesini düzeltmeye çalışmadan önce, kullanıcıların bildirdiği ilgili sorunlardan bazılarını tartışmamız önerilir. Bu şekilde sorunu etkili bir şekilde çözebilir ve tekrar olmasını engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte, karşılaşabileceğiniz senaryolar şunlardır:

 • Windows Saati Hizmeti başlatılamadı - Bu, hizmetin Başlangıç ​​türü değiştirilerek düzeltilebilecek yaygın bir sorundur. Aşağıdaki talimatlarda bunun nasıl yapılabileceğini tartışacağız.
 • Windows 10 Zaman Hizmeti çalışmıyor, erişim reddedildi, gösterilmiyor veya bulunamadı - Bu hizmetle ilgili birçok çeşitli sorun vardır. Aşağıdaki yöntemlerimizden birini deneyerek bunları düzeltebilirsiniz.
 • Windows Zaman Hizmeti durmaya devam ediyor - Bazı kullanıcılar hizmetin durmaya devam ettiğini bildirdi. SFC ve DISM taramalarını çalıştırarak bu sorunu çözebilirsiniz.
 • Windows saati otomatik olarak eşitlenmiyor - Bu, hizmetle ilişkili başka bir yaygın sorundur. Bunu zamanlanmış görevlerinizi kontrol ederek çözebilirsiniz.
 • Windows Zaman Hizmeti 1792, 1290, 1079 hatasını başlatmıyor - Çeşitli hatalar, hizmetin çalışmasını engelleyebilir. Onlardan kurtulmak için çözümlerimizden birini denediğinizden emin olun.
 • Windows Saati hizmeti eksik, yüklenmemiş - Bilgisayarınıza doğru şekilde yüklendiğinden emin olmak için hizmeti yeniden kaydettirdiğinizden emin olun.

Yöntem 1: SFC ve DISM taramalarını çalıştırma

Sisteminizde Windows Zaman Hizmeti'nin düzgün çalışmasını engelleyen bozuk dosyalar olabilir. Bu sorunu çözmek için SFC ve DISM taramaları yapmayı deneyebilirsiniz. Bunlar, aşağıdaki talimatları izleyerek kolayca yapılabilir:

 1. Görev çubuğunuzdaki Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Listeden Komut İstemi (Yönetici) veya Powershell (Yönetici) öğesini seçin.
 3. Komut İstemi açıldığında, "sfc / scannow" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın. Bu, SFC taramasını başlatmalıdır.

İşlem yaklaşık 15 dakika sürebilir. Bu yüzden, buna karışmadığınızdan emin olun. SFC taraması tamamlandığında, sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Hala Windows Zaman Hizmeti ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, bir DISM taraması yapmak ideal olacaktır. Bunu Komut İstemi (Yönetici) aracılığıyla yapabilirsiniz. 'Sfc / scannow' çalıştırmak yerine, yazmanız gereken şey "DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth" dir (tırnak yok).

Dosya bozulmasını önlemek için, Auslogics Anti-Malware gibi güvenilir bir araç kullanarak bilgisayarınızı koruyun. Bu program, bilgisayarınıza zarar verebilecek tehditleri ve saldırıları etkili bir şekilde algılar. Dahası, ana anti-virüsünüzle çakışmayacak şekilde tasarlanmıştır. Böylece, PC'niz için optimum koruma sağlarken Windows Zaman Hizmeti sorununun tekrar oluşmasını önleyebilirsiniz.

Auslogics Anti-Malware ile kötü amaçlı yazılımları uzak tutun.

Yöntem 2: Başlangıç ​​türünü değiştirme

Windows Zaman Hizmeti ile ilgili sorunları çözmenin yollarından biri, başlangıç ​​türünü değiştirmektir. Aşağıdaki adımları izleyerek Otomatik olarak ayarlandığından emin olun:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + R tuşlarına basın. Bu, Çalıştır iletişim kutusunu açmalıdır.
 2. "Services.msc" (tırnak işareti yok) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Windows Saati bulana kadar aşağı kaydırın. Çift tıklayın, ardından başlangıç ​​türünü Otomatik olarak ayarlayın.
 4. Uygula ve Tamam'ı tıklayarak yaptığınız değişikliği kaydedin. Bu, hizmeti Windows ile otomatik olarak başlatmalı ve sorunu çözmelidir.

Yöntem 3: Yerel Sistem hesabının Windows Zaman Hizmeti ile başlamasını sağlama

Düzgün başlatılmadığı için Windows Zaman Hizmeti ile ilgili sorunların ortaya çıkması mümkündür. Ancak, aşağıdakiler yapılarak bu kolayca düzeltilebilir:

 1. Görev çubuğunuzdaki Ara simgesine tıklayın.
 2. "Hizmetler" (tırnak işareti yok) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Listeden Windows Saati'ne çift tıklayın.
 4. Oturum Aç sekmesine gidin, ardından Yerel Sistem Hesabı'nı seçin.
 5. Uygula ve Tamam'ı tıklayarak yaptığınız değişikliği kaydedin.

Yöntem 4: Windows Zaman Hizmeti dosyasını yeniden kaydettirme

Windows Zaman Hizmeti sorunlarını çözmenin yollarından biri, yeniden kaydettirmektir. Bunu yapmak oldukça basit. Aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 1. Görev çubuğunuzdaki Ara simgesine tıklayın.
 2. "Komut istemi" yazın (tırnak işareti yok).
 3. Sonuçlardan Komut İstemi'ne sağ tıklayın, ardından Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 4. Komut İstemi açıldığında, şu komutları çalıştırın:

net durdurma w32time

w32tm / kayıt silme

w32tm / kayıt

Windows Zaman Hizmeti dosyasını yeniden kaydedin

Yöntem 5: Farklı bir zaman sunucusu kullanma

Zaman sunucusundaki sorunların Windows Zaman Hizmeti sorunlarına neden olması da mümkündür. Bu durumda, zaman sunucunuzu manuel olarak değiştirmeniz gerekir. Aşağıdaki adımları takip ediniz:

 1. Görev çubuğunuzda Ara simgesine tıklayın.
 2. "Kontrol paneli" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Saat, Dil ve Bölge'yi seçin.
 4. Tarih ve Saat'i tıklayın, ardından İnternet Saati'ne gidin.
 5. Ayarları Değiştir düğmesini tıklayın.
 6. Sunucu olarak “time.nist.gov” (tırnak işaretleri olmadan) yazın, ardından Şimdi Güncelle düğmesini tıklayın. Sorunu çözmezse "pool.ntp.org" kullanmayı da deneyebilirsiniz.Zaman sunucunuzu manuel olarak kaydedin
 7. Tamam'ı tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

Zaman sunucusunu değiştirdikten sonra, sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Kayıt defteri aracılığıyla listeye daha fazla sunucu eklemeyi de deneyebilirsiniz. Şu talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. "Regedit" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi açıldığında, şu yola gidin:
 4. HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ DateTime \ Servers
 5. Sağ taraftaki bölmede mevcut sunucuları göreceksiniz. Boş bir alana sağ tıklayarak yeni bir zaman sunucusu ekleyebilirsiniz. Yeni'yi seçin, ardından Dize Değeri'ni seçin.
 6. Uygun numarayı yazın, ardından girişi çift tıklayın.
 7. Değer Verisi alanına sunucunun adresini girin. Kullanabileceğiniz bazı sunucular şunlardır:

time-a.nist.gov

time-b.nist.gov

128.105.37.1

europe.pool.ntp.org

clock.isc.org

north-america.pool.ntp.org

time.windows.com

time.nist.gov

 1. Kayıt defterine sunucu ekledikten sonra Saat ve Tarih ayarlarına gidin. Eklediğiniz sunuculardan herhangi birini seçin.

Çözümlerimizden herhangi birini denediniz mi?

Aşağıda yorum yaparak bize sonuçları söyleyin!