Windows 10'da diskleri kolayca klonlamakla ilgili bazı ipuçları

Depolama sürücünüzdeki verileri korumanın bir yolu, yedekleme yapmaktır. Ancak bazen bu yeterli değildir. Windows kurulumunuzun bir kopyasını almak istediğinizde olduğu gibi.

Neyse ki, kullanabileceğiniz başka bir seçenek var. Ve bu disk klonlamadır.

Not: Disk, bilgisayarınızdaki fiziksel bir depolama sürücüsünü ifade eder. Bir Katı Hal Sürücüsü (SSD), Sabit Disk Sürücüsü (HDD) veya yazılabilir bir birim olarak takılan başka herhangi bir ortam olabilir.

Bir Diski Klonlamak Ne Anlama Gelir?

Klonlama, mevcut bir diskin (kaynak) tam bir bayt-bayt kopyasını oluşturur. Veriler, hedef olarak adlandırılan yeni bir sürücüye yazılır.

Klonlama, bir şeyler ters gidip diskin arızalanması durumunda işletim sisteminizi içeren diski çoğaltmak istediğinizde kullanışlıdır.

Kaynaktaki her şey kopyalanır: bölümler, yapılandırmalar (Windows'u başlatmak için gereken ana önyükleme kaydı gibi düşük düzeyli veriler dahil) ve tüm belgeleriniz, dosyalarınız ve kurulu yazılımlarınız.

Not: Daha önce hedefte bulunan tüm veriler, klon yazıldıktan sonra silinecektir. Ve bunu geri almanın bir yolu yok. Bu nedenle, önce bir yedekleme oluşturun veya boş bir disk kullanın.

Şimdi devam edip bir sabit diskin nasıl klonlanacağına ve gereksinimlere bakalım.

Windows 10'da Disk Nasıl Klonlanır

Microsoft, kullanıcıların bir diskin tam bir kopyasını oluşturmasına olanak tanıyan herhangi bir yerleşik Windows aracı sağlamamıştır. Dosyaları yalnızca bir diskten diğerine aktarabilirsiniz.

Bu nedenle klon yapmak için özel bir yazılım gerekir. Çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok iyi araç vardır (Clonezilla ve Macrium Reflect gibi). Hem ücretsiz hem de profesyonel sürümler bulacaksınız.

HDD Nasıl Klonlanır:

  1. Her şeyden önce, hedef sürücünün kaynak sürücü kadar kapasiteye sahip olduğundan emin olmalısınız. Kapasitenin daha büyük olması tercih edilir.
  2. Sonra, her iki sürücü de dahili olarak takılıysa, gitmekte fayda var. Ancak bilgisayarınızda yalnızca bir sürücü yuvası varsa, çıplak sürücüyü harici bir SATA'dan USB'ye adaptör, muhafaza veya yuva kullanarak bağlamanız gerekir.
  3. Sürücüyü bilgisayarınıza bağladıktan sonra klonlama yazılımını çalıştırın. Sihirbaz, tüm süreç boyunca size rehberlik edecektir:
  • Araç, klonun kaynağını ve hedefini seçebilmeniz için bilgisayarınıza bağlı diskleri gösterir.
  • Bir diskin görüntüsünü oluşturabilir veya bir diski doğrudan diğerine klonlayabilirsiniz. Kaynağın bazı kısımlarını hedefe yedeklemeyi tercih ediyorsanız, görüntüleme yararlıdır. Ancak klonlama, hedef diskten önyükleme yapabilmenizi sağlar.
  • Klonlamak istemediğiniz bazı dosyaları ve klasörleri dışarıda bırakmayı seçebilirsiniz.
  • Hedef olarak seçtikten sonra yeni diskteki tüm verilerin silineceğini unutmayın.
  • Klonlama işlemi başladığında, kaynak sürücünüzün boyutuna bağlı olarak tamamlanması biraz zaman alacaktır.
  • Tamamlandıktan sonra, BIOS'ta seçerek yeni sürücüden önyükleme yapabilirsiniz. Ancak önce verilerinizin bütünlüğünü doğrulamayı seçmeniz önerilir. Bu, yeni sürücüyü kullanmayı denemeden önce klonlama işleminin başarılı olduğundan emin olmak açısından önemlidir. Ek zaman almasına rağmen doğrulamayı çalıştırmak akıllıca olacaktır.

Uzman ipucu: Can sıkıcı program ve sistem aksaklıkları veya çökmelerle mi karşılaşıyorsunuz? Auslogics BoostSpeed ​​11 ile bir tarama çalıştırın. Araç, gereksiz dosyaları ve bilgisayarınızın en iyi şekilde çalışmasını engelleyen sorunları tespit ederek tam bir sistem denetimi gerçekleştirir. Kararlılığı geri kazanmak ve bilgisayarınızın hızını büyük ölçüde artırmak için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca, sabit sürücünüzde depolanan hassas kişisel bilgileri korumanıza ve kötü niyetli varlıkların bunlara erişim sağlamasına yardımcı olacak gizlilik koruma özellikleri de sağlar.