Bir bilgisayarı daha hızlı hale getirmek için CPU'da nasıl hız aşırtma yapılır?

Bilgisayarınızı üreticinin belirttiklerinden daha hızlı çalıştırma süreci hız aşırtma olarak adlandırılır. Hız aşırtılabilen bilgisayar bileşenleri, anakart yonga setleri, Rasgele Erişim Belleği ve video kartlarıdır. Hız aşırtma eğilimi, son birkaç yılda, daha iyi performans gösteren bilgisayarlara yönelik artan talep nedeniyle muazzam bir şekilde büyüdü. Birinin bilgisayarını overclock etmek istemesinin birkaç nedeni vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Para tasarrufu - marka dışında, bir bilgisayar için diğer önemli fiyat belirleyicisi teknik özelliklerdir. Açıkçası, teknik özellikler ne kadar yüksekse, maliyeti de o kadar yüksek olacaktır. Düşük bir bütçeyle çalışıyorsanız, daha düşük özelliklere sahip bir bilgisayar satın alabilir ve ardından bileşenleri overclock edebilirsiniz.
 • Hız ve performans artışı - bu, bilgisayarların hız aşırtmasının ana nedenidir. Hız aşırtma, bilgisayarın varsayılan ayarlardan daha yüksek bir saat hızında çalışmasını sağlayacağından, bilgisayarınız performansını artıracaktır.
 • Yeni yazılım için eski bileşenleri kullanma - bazen yeni yazılım, bilgisayarınızın desteklemediği ürün özelliklerine sahiptir. Yeni bir bilgisayar satın almak yerine eskisini overclock edebilirsiniz.
 • Hobi - evet, bazı insanlar sadece hız aşırtma meraklıları yapıyor ve bunu tam bir eğlence için yapıyor.

İşlemcimi overclock edebilir miyim?

Evet, CPU'nuzu overclock edebilirsiniz. Ancak hız aşırtmaya başlamadan önce riskleri anlamak önemlidir. Her şeyden önce, belirli bir bilgisayarda ne kadar hız aşırtma yapabileceğinizin bir sınırı vardır. Hayvan çiftliği dilinden ödünç almak gerekirse, tüm işlemciler eşittir, ancak bazıları diğerlerinden daha eşittir.

Aşağıda, bilgisayarınızı karıştırmaktan kaçınmak için bilgisayarınızın saatini ölçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli 9 faktör bulunmaktadır.

 1. CPU kararlılığınızı kontrol edin

Hız aşırtmaya başlamadan önce, CPU'nuzun hız aşırtma modunda kararlı olup olmadığını kontrol edin. Merak etmeyin; kolay. Ücretsiz bir yazılımla (Prime95), bu testi bir anda çalıştırabilirsiniz. Ancak hepsi bu kadar değil - hız aşırtmayı kaldırıp kaldıramayacağını görmek için CPU'nuzun sıcaklığını da kontrol etmeniz gerekir. Mesele şu ki, hız aşırtma bileşenlerinize daha fazla voltaj eklemek anlamına gelir ve bu kaçınılmaz olarak daha fazla ısınmaya yol açacaktır. Bir bilgisayarın hız aşırtma modunda iyi çalışması için, CPU ve diğer bileşenlerin aşırı ısınmamasını sağlamak için iyi bir soğutucunuzun olması gerekir. Core Temp, Intel için mükemmel bir yazılımdır, ancak bir AMD'ye sahipseniz, Ryzen Master en idealidir. Diğer CPU'ların bunu test etmek için Corsair ve NZXT gibi yazılımları vardır.

 1. Stres testi yapın

Stres testi yapmak, CPU'nuzun% 100'de çalışırken ne kadar ısındığını görmek için kıyaslama yapmak anlamına gelir. Bunun için Prime95'i çalıştırmanız ve "sadece stres testi" seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu seçeneği seçtiğinizde, gerçekleştirmek istediğiniz efor testini seçmeniz istenecektir. "Karışım testi" ni seçebilir ve ardından  enter  tuşuna basabilir veya Tamam'a tıklayabilirsiniz  .

 1. BIOS'unuzu kontrol edin

Prime95 yazılımınızın sihrini yaklaşık 10 dakika boyunca yapmasına izin verin ve sıcaklıklar dengelenmeye başladıktan sonra, kontrol etmek için BIOS'a gidin. Bunu yapmak için, prime95'inize gidin ve " Test " i seçin ve ardından Durdur'a tıklayın  . Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilir ve BIOS ayarlarına gidebilirsiniz. BIOS'a girmek, bilgisayar açılırken silme tuşuna sürekli basılmasını gerektirir. Ancak bazı bilgisayarlar bunun için F2  veya başka bir fonksiyon tuşu kullanır, markanız için çalışan anahtarı kontrol etmek isteyebilirsiniz. Sizin için çalışan anahtarı belirledikten sonra, BIOS mavi ekranını görene kadar bilgisayarınız önyüklenirken sürekli olarak bu düğmeye basın.

BIOS kurulumuna girdikten sonra,  Optimize Edilmiş CPU  ayarlarına gidin ve varsayılan ayarlardan mevcut en yüksek optimize edilmiş ayarlara geçin. Kesin rakamlar bilgisayarınızın donanımına bağlı olacaktır. Üreticiler genellikle CPU'nuzu sınırlı bir potansiyelde çalışacak şekilde ayarlar, bu da onu daha az verimli ama çok daha güvenli hale getirir. Daha önce gerçekleştirdiğiniz diğer testler, donanımınızın hız aşırtmanın üstesinden gelebileceğini kanıtladığı sürece, işlemcinize zarar verme konusunda endişelenmemelisiniz.

 1. Otomatik hız aşırtmayı kullanın

CPU'da hız aşırtmanın bir başka yolu da BIOS kurulumundaki " otomatik hız aşırtma " özelliğini kullanmaktır. İşlemciniz için belirlenecek en iyi rakamlardan emin olamayacağınız için, anakartınızın sizin için tüm zor işleri yapmasına izin verebilirsiniz. BIOS'taki hız aşırtma menüsünün adı

OC Tweaker

veya markanıza bağlı olarak bu türden bir şey. Çoğu üreticinin 4GHz ile 4.8GHz arasında değişen farklı profilleri vardır. Yine, bu bir tahmin rakamıdır çünkü kesin değerler bir bilgisayardan diğerine değişecektir.

Anakarta kullanılacak en iyi profil üzerinde denetim verdiğinizde, diğer bileşenlere bağlı olarak bilgisayarınızın sınırlarına erişecek ve sizden başka bir giriş yapmadan otomatik olarak ideal bir profil seçecektir. Bu, özellikle acemi kullanıcılar için uygun bir yaklaşım olsa da, işlemciyi bundan daha ileriye itmek mümkün olsa bile, sizi maksimum 4.8GHz değeriyle sınırlandırma kusuruna sahip olabilir. Bilgisayarınız bir Threadripper veya AMD Ryzen işlemci üzerinde çalışıyorsa, bu değişiklikleri BIOS kurulumuna gitmeden yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey Ryzen Master'a gitmek ve CPU sıcaklık okumaları altında istediğiniz hız aşırtma profilini ayarlamak.

 1. Çarpanı manuel olarak değiştirerek hız aşırtma

Teknoloji konusunda bilgili bir kullanıcıysanız, verimi en üst düzeye çıkarmak için muhtemelen hız aşırtma ayarlarının manuel kontrolünü tercih edeceksiniz. Bunu başarmak için, CPU'da ince ayar yapmak isteyebilirsiniz, böylece tüm çekirdekler ulaşmak istediğiniz bir sayı hedefine sahip olacaktır. Bu, çarpanın ayarlanması olarak adlandırılır. Çarpan daha sonra nihai GHz rakamını oluşturmak için temel saat frekansı ile çalışacaktır. Bu yöntemle, yalnızca bir çarpan değeri ayarlayarak bir CPU'yu 3GHz'den 4GHz'ye kolayca overclock edebilirsiniz.

İşlemcimi güvenli bir şekilde ne kadar overclock edebilirim?

İşlemcinizin ne kadar işleyebileceğini öğrenmek için daha önce yaptığınız stres testinin sonuçlarını kullanabilirsiniz.

 1. Maksimum yük testi

CPU çarpan oranınızı belirledikten sonra, bunu ayarlayabilir ve ardından BOIS'ten çıkabilirsiniz. Çıkmadan önce BIOS tarafından size sorulacağı için değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. CPU'nuzun sıcaklığını izlemek için bilgisayarınızı Core Temp uygulaması altında Windows'ta açtıktan sonra. Sonraki adım Prime95'i açmak ve ardından Seçenekler menüsünde çipin maksimum yükte nasıl performans gösterdiğini görmek için " İşkence Testi " ne gitmek. " Karışım testi " seçeneğini kullanarak performansını da kontrol etmek isteyebilirsiniz . Bilgisayarınız 5 dakika boyunca en iyi şekilde çalışıyorsa, maksimum yük elde edene kadar çarpanınızı başlatabilirsiniz.

 1. Mavi ekran sorununun üstesinden gelmek

Vcore voltajıyla çalışmak, mavi ekran sorunlarının üstesinden gelmenin ilk adımıdır. Bunu yapmak için, BIOS ayarlarına geri dönmeniz ve ardından CPU Vcore voltaj modu seçeneğini aramanız gerekecektir. Yerini bulduğunuzda, " düzeltildi " olarak ayarlayın . Sabit Vcore ayarları için en iyi değerler, donanımınıza bağlı olarak değişir, tam olarak donanımınıza sahip diğer kullanıcıların ne önerdiğini görmek için forumları kontrol etmek iyi bir fikir olabilir.

Tahmin etmenin iyi bir yolu, voltajı 0,01 voltluk bir değer kadar artırmaya devam etmektir. Değeri her artırdığınızda, bilgisayarınızın doğru bir şekilde açılıp açılmadığını test edin ve ardından kararlı olup olmadığını görmek için bir stres testi yapın. Bilgisayarınızın verimli bir şekilde çalışacağı maksimum seviyeyi belirleyene kadar bunu yapmaya devam edin. Bunu bir süre test ettikten sonra, voltaj değerlerini daha büyük bir rakam, örneğin 0.1 veya hatta 0.5 artırabilirsiniz. Daha küçük değerlerle başlamanın önemi, öncelikle test etmek ve CPU'nuzun Vcore voltajındaki artışı nasıl işlediğini görmektir. Bu testin amacı, eklediğiniz frekans ne kadar küçük olursa olsun, daha yüksek bir frekansa ulaşamayacağınız bir noktaya ulaşmaktır. Bu noktaya ulaştığınızda, bilinen son sabit değere geri dönün ve emin değilseniz, 0 çıkararak süreci tersine mühendislik yapın.Vcore voltajınız sabit bir değere düşene kadar 1 GHz. En uygun ayarları elde ettiğiniz için değerlerinizi buradan koruyabilirsiniz.

 1. Karşılaştırmaya devam edin

En uygun ayarlara ulaştıktan sonra bile, en kararlı hız aşırtma noktasını elde etmenizi sağlamak için mümkün olduğunca uzun süre kıyaslamaya devam edin. Bu, gün boyu sürecek bir süreç olabilir, ancak çok sabırlı değilseniz, en az birkaç saat yapmalısınız. Kıyaslamayı bitirdikten sonra, arkanıza yaslanıp rahatlayabilir ve herhangi bir bileşenini mahvetme endişesi duymadan bilgisayarınızın maksimum hız ve performansta keyfini çıkarabilirsiniz.

CPU'yu overclock etmek güvenli midir?

Hız aşırtma ile ilgili bazı riskler vardır, ancak doğru şekilde yaptığınız sürece hız aşırtma çok güvenlidir. Bazı üreticiler bilgisayarları hız aşırtma konusunda tavsiyede bulunsalar da, bazı eleştirmenler, bilgisayar şirketlerinin bilgisayarlarına hız aşırtma yapılmamasını tavsiye etmelerinin ana sebebinin satışlarını azaltacağına inanıyor. Temel kural, makineniz için mükemmel ayarları bulduğunuzdan emin olana kadar bilgisayarınızı kıyaslamaktır.

Son sözler

Hız aşırtma, bilgisayar endüstrisinde devrim yaratıyor. Bir bilgisayarın ne kadar hızlı çalıştığı artık işlemci etiketindeki GHz sayısına bağlı değildir. Hız, yeni bilgisayar modellerinin daha pahalı olmasının ana nedeni olsa da, hız aşırtma sayesinde, bir servet harcamak zorunda kalmadan aynı etkileyici hızlara ulaşmak artık mümkün. Bu, oyun oynamaktan kripto para birimi madencilik teçhizatına kadar hızlı bilgisayarlara ihtiyaç duyan çeşitli endüstrilerdeki manzarayı değiştiriyor.

Auslogics BoostSpeed ​​gibi mükemmel bir araç kullanarak bilgisayarınızı en yüksek performans için de ayarlayabilirsiniz. Önemsiz dosyaları bulmak ve tüm hız düşürme sorunlarını gidermek için tüm bilgisayar sisteminizde tam bir kontrol gerçekleştirir.