'Yanlış Bildirilen Bozuk / Başarısız Intel RAID'i nasıl onarılır?

Auslogics Disk Defrag, Auslogics'in bir ürünüdür, sertifikalı Microsoft® Silver Uygulama Geliştiricisi ÜCRETSİZ İNDİRME

Bazı problemlerin temel dosyalarınıza erişmenizi engellemesi sinir bozucu olabilir. Bu başınıza geldiğinde, sorunun ne olduğunu bulmak için bilgisayarınızı incelemek doğaldır. Disk Yönetimi yardımcı programını kontrol ettiğinizde, bir RAID birimini kaybettiğinizi fark edebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca biçimlendirilmemiş bir D: sürücüsü görebilirsiniz. BIOS ayarları aracılığıyla RAID'in CMOS kurulumunu kontrol ettiğinizde bir Başarısız durumu bile görebilirsiniz.

Artık tüm dosyalarınız gitmişse endişelenebilirsiniz. Bir aygıt yazılımı güncellemesinden sonra bozuk bir RAID 0'ı nasıl düzelteceğinizi size hala öğretebiliriz. Verilerinizin bütünlüğünden ödün vermeden sorunu çözmenin hala bir yolu var.

RAID 0 ve RAID 1 nedir?

Daha yaygın olarak RAID olarak anılan Yedekli Bağımsız Diskler Dizisi, birkaç sürücüyü daha hızlı ve daha yüksek kapasite oranına sahip tek bir birimde birleştirir. Bir sürücü arızalandığında, RAID'in, kullanıcının verilerine yine de erişmesine izin veren bir güvenlik önlemi olduğu varsayılır. Ürünü etiketlemek için kullanılan numaralarla gösterilen çeşitli kalite seviyelerinde mevcuttur. Piyasada RAID 0, RAID 1 ve RAID 5'i bulmak tipiktir. Bununla birlikte, RAID 10, RAID 6 veya RAID 5 + 1 satan bazı dükkanlar da bulabilirsiniz.

Bilgileri sizin için parçalara ayıralım. RAID, bilgisayarınızda bulunan ve sisteminizin verileri daha hızlı dağıtmasına ve çıkarmasına yardımcı olan bir cihazdır. Ayrıca, bir donanım arızası durumunda veri yedeklemeniz olarak işlev görür. RAID'in kötü amaçlı yazılım bulaşması, doğal afet veya hırsızlık nedeniyle veri kaybına karşı güvenli olamayacağını belirtmekte fayda var.

RAID Nasıl Yeniden Oluşturulur

Bu sorunu çözmenin en iyi yolu RAID'i yeniden oluşturmaktır. Ancak, bu çözümün yalnızca arızalı RAID birincil önyükleme biriminiz değilse işe yarayacağını bilmelisiniz. Aksi takdirde, sisteminiz için farklı bir çözüm kullanmanız gerekir.

Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Yapmanız gereken ilk şey, BIOS ayarlarına girmek. Bunlara erişim sürecinin anakart üreticisine bağlı olarak değiştiğini unutmayın. Bu nedenle, BIOS kurulumuna nasıl gireceğinizi öğrenmek için kullanıcı el kitabınıza başvurmanız en iyisidir.
 2. BIOS ayarlarına girdikten sonra, doğru seçimleri yapmak için ok tuşlarını kullanın. Şu yolu izleyin: Gelişmiş -> IDE Yapılandırması -> SATA'yı
 3. SATA Seçenekleri menüsünde bir Intel Matrix Raid oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için RAID'i seçin.
 4. Klavyenizdeki F10 tuşuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.
 5. BIOS ayarlarından çıkın.
 6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 7. Önyükleme işlemi sırasında Ctrl + I tuşlarına basın. Bunu yapmak, Intel Matrix Storage Manager Option ROM yardımcı programına erişmenizi sağlar.
 8. Disklerde 'RAID Olmayan Disk' etiketi olduğunu görebilirsiniz. Sizin durumunuzda bu yanlış. Bu nedenle, yanlış bildirilen 'Bozuk / başarısız Intel RAID 0'ı nasıl onaracağınızı bilmeniz gerekir.
 9. Seçenek 3: Ok tuşlarınızı kullanarak Diskleri Raid Olmayan Olarak Sıfırla'yı seçin.
 10. Şimdi, başarısız RAID grubunun diğer diskini seçmeniz gerekiyor.
 11. Seçimi yaptıktan sonra klavyenizde Y ve Enter tuşlarına basın.
 12. Her iki diske de 'RAID Olmayan Disk' etiketi sahip olduktan sonra, RAID yapılandırmasını yeniden oluşturmaya başlayabilirsiniz. Disklerdeki herhangi bir verinin üzerine yazma konusunda endişelenmeyin. Bu işlem, yalnızca önceden boşaltmış olduğunuz RAID yapılandırma alanına dokunacaktır.
 13. Seçenek 1: Raid Hacmi Oluşturun.
 14. Doğru diskleri seçin.
 15. Yeni RAID birimini yeniden oluşturmak için kurtarmaya çalıştığınız orijinal RAID ile aynı ayarları kullanın. Diskleri öncekiyle aynı sırada tutmayı unutmayın. Ayrıca, aynı şerit boyutunu sağlamalısınız.

Not: İdeal olarak, mevcut disklerin gerçek kapasitesinden biraz daha küçük RAID birimleri oluşturmak en iyisidir.

 1. Doğru değerleri girdikten sonra, Y'ye basarak yeni RAID oluşturabilirsiniz.

RAID'in artık bir 'Normal' etiketi olmalıdır. Dahası, artık işletim sisteminize önyükleme yapabilmelisiniz. Ancak yine de gerçekleştirmeniz gereken bazı ekstra adımlar vardır. Kurulum yardımcı programından çıkmak isteyip istemediğinizi soran ekranda bir uyarı göreceksiniz. Y'ye basın, ardından aşağıdaki adımlara ilerleyin:

 1. Bilgisayarınızı normal şekilde yeniden başlatın.
 2. Şimdi klavyenizdeki Windows Key + S tuşlarına basın.
 3. Arama kutusunun içine "disk yönetimi" yazın (tırnak işaretleri olmadan).
 4. Sonuçlardan, 'Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir' seçeneğini seçin.

Not: 'Diski Başlat' istemini görürseniz, İptal'i tıkladığınızdan emin olun.

 1. Geri yüklediğiniz RAID birimini görebilmeniz gerekir. Ancak, sisteminiz artık boş olduğuna ve herhangi bir bölüm bilgisi içermediğine inanabilir. Ne yazık ki, Windows 'kayıp' bölümü kurtarmak için yerleşik bir araca sahip değildir. Dolayısıyla, bu örnek için işlemi tamamlamak için TestDisk aracını kullanacağız. Yardımcı programı indirin, ardından çalıştırın.
 2. TestDisk başladığında, kullanıcı arayüzünü göreceksiniz. Oluştur'u seçmek için ok tuşlarınızı kullanın.
 3. Uygun hacmi seçin. Not: Kurtarmanız gereken verileri içeren olmalıdır.
 4. Yapmanız gereken bir sonraki şey, daha önce biriminizde oluşturduğunuz bölüm tablosu türünü seçmektir.
 5. Bunu yaptıktan sonra Analiz'i seçmelisiniz. Bunu yapmak, aracın eksik bölümü incelemesine izin verecektir.
 6. Şimdi Hızlı Arama'yı seçin.
 7. Yardımcı programın bölümü aramasına izin vermek için birkaç saniye bekleyin. Uygun bölümü seçin ve ardından Enter tuşuna basın.
 8. Sonraki ekranda Yaz'ı seçin. Bu adımın gerçekleştirilmesi, kurtarılan bölümü diske geri yazacaktır.
 9. Eylemi onaylamak için Y'ye basın.
 10. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Enter tuşuna basın.
 11. TestDisk yardımcı programından çıkmak için Çık'ı seçin.
 12. Bilgisayarınız yeniden başladığında, disk sürücünüzden kaybettiğiniz dosyaları ve diğer verileri açıp açamayacağınızı kontrol edin.

Profesyonel İpucu: Sabit sürücünüzdeki dosyalarınıza her zaman erişebilmenizi sağlamak için, onu iyi durumda tutmalısınız. Bu durumda, Auslogics Disk Defrag Pro'yu kullanmanızı öneririz. RAID'in sabit sürücü bozulması ve disk sorunları gibi çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olabileceğini de belirtmek gerekir. Sürücülerinizin maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için, Auslogics Disk Defrag Pro kullanarak onları optimize etmenizi öneririz.

Bu araç, sistem çalışması sırasında erişilemeyen dosyaları birleştirmenize olanak tanır. Dahası, sürücünüzdeki dosya yerleşimini optimize eder. Bu sayede en verimli çalışmayı ve daha hızlı erişimi sağlayabileceksiniz. Sürekli yüksek HDD hızını korumanıza olanak tanıyan çoklu programlama seçenekleri arasından seçim yapma özgürlüğüne sahipsiniz.

Auslogics Disk Defrag Pro ile ilgili harika olan şey, ücretsiz bir deneme sürümü olarak da mevcut olmasıdır. İndirebilir ve bazı özelliklerini ücretsiz olarak test edebilirsiniz. Bu şekilde, bu güçlü sürücü optimize edicinin bilgisayarınız için neler yapabileceğine dair bir fikir edinebilirsiniz. Bir lisans anahtarı satın almaya karar verdiğinizde, programı üç adede kadar bilgisayarda kullanabilirsiniz!

Bu makalede tartıştığımız herhangi bir şeyi açıklamanız gerekiyor mu?

Aşağıdaki yorumlarda sorularınızı sormaktan çekinmeyin!