Risksiz Windows 7 nasıl hızlandırılır

Windows 7, şimdiye kadarki en hızlı ve en hızlı yanıt veren Microsoft işletim sistemidir, ancak bu, birkaç aylık yoğun kullanımdan sonra meydana gelen yavaşlamalara karşı bağışık olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, Windows 7'nin hangi modifikasyonunu çalıştırırsanız çalıştırın, karmaşıklaşacak ve yavaşlamaya başlayacaktır. Neyse ki, herhangi bir yazılımı indirmek zorunda kalmadan veya tehlikeli kayıt defteri kesmeleri uygulamadan güvenli yollar vardır. Bu yazıda bu yolları ele alacağız.

1. ReadyBoost'u kullanın

Windows 7'yi Hızlandırın

ReadyBoost, ilk olarak Windows Vista'da tanıtılan ve Windows 7'ye giren bir özelliktir. Temel olarak, bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olan ikincil bellek önbelleği olarak bir USB flash sürücüyü kullanmanıza izin verir. Yine de RAM'in yerini alamayacağını unutmayın.

ReadyBoost'u kullanmak için, bir USB flash sürücü yerleştirin ve belirli gereksinimleri karşılıyorsa, Windows 7 size onu ReadyBoost için kullanmak isteyip istemediğinizi soracak ve ayrılacak boyutu önerecektir.

Flash sürücüyü takarsanız ve hiçbir şey olmazsa, Otomatik Kullan'ın devre dışı bırakıldığı anlamına gelebilir. Bu durumda aşağıdakileri yapın:

  • Bilgisayar'a gidin , çıkarılabilir depolama cihazına sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin .
  • Sürücü uyumluysa, orada ReadyBoost'u göreceksiniz . Üstüne tıkla.
  • Bu cihazı kullan'ı seçin ve ReadyBoost sistem dosyası için kullanılacak alan miktarını ayarlayın.
  • Tıklayın Tamam .

2. Kullanılmayan programlardan ve Windows özelliklerinden kurtulun

Yeni bir PC veya dizüstü bilgisayar aldığınızda, genellikle çok sayıda önceden yüklenmiş deneme ve satın alma programı ile birlikte gelir. Çoğu insan bu programları asla kullanmaz, bu yüzden onları kaldırmak en iyisidir. Ayrıca, yeni yazılımları denemeyi ve farklı uygulamaları düzenli olarak indirmeyi seviyorsanız, yüklü yazılım listenizi gözden geçirmek ve ihtiyacınız olmayan her şeyden kurtulmak iyi bir fikirdir. Bu şekilde bazı sistem kaynaklarını serbest bırakabilir ve Windows 7'nin başlangıç ​​süresini hızlandırabilirsiniz. Bunu yapmak için Denetim Masası -> Programlar -> Bir programı kaldırın ve kullanmadığınız her şeyden kurtulun.

Aynı şey kullanılmayan Windows özellikleri için de geçerlidir - Denetim Masası -> Programlar -> Windows özelliklerini açın veya kapatın ve ihtiyacınız olmayan özelliklerin işaretini kaldırın.

Bu, herhangi bir Windows sürümünü çalıştıran bilgisayarınızı nasıl hızlandıracağınıza dair başka bir ipucudur.

3. Başlangıç ​​listenizi gözden geçirin

Çok fazla başlangıç ​​öğesinin olması, bilgisayarın yavaşlamasının en yaygın nedenidir. Bazı programlar, onlarsız yaşayamayacakmışsınız gibi davranır ve bilgisayarınız her başladığında kendilerini yükler. Bu şekilde, bilgisayarınız her yüklediğinde, bu programları çok sık kullanmasanız bile yükler. Sonuç olarak, Windows'unuz çok daha yavaş hale gelir. Cevap, bu tür programların otomatik olarak başlaması seçeneğini devre dışı bırakmaktır. Bu, program menüsü aracılığıyla veya Sistem Yapılandırma yardımcı programı (msconfig) yardımıyla yapılabilir.

Sadece yazın msconfig içinde Başlat menüsü , vurmak arama kutusuna girin ve ardından arama sonuçlarından programı başlatın. Ardından Başlangıç sekmesine gidin ve ihtiyacınız olmayan girişleri devre dışı bırakın.

Önceki ipucu gibi, bu tüm Windows sürümlerinde çalışacaktır.

4. En iyi performans için görsel efektleri ayarlayın

"Göze hitap eden" Windows 7, en hızlı Windows 7 değildir. Bu nedenle, performansa meraklıysanız, hız kazanmak için daha minimalist görünümü seçmeyi düşünmelisiniz. Git Kontrol Paneli , aramak Performans ve sonra seçim Windows'un görünümünü ve performansını ayarlama gelen Sistem sonuçlarında kategorisinde. Yeni bir pencere açılacaktır. Orada En iyi performans için ayarla seçeneğini seçebilir veya beğendiğiniz görsel efektler için özel bir seçim yapabilirsiniz.

5. Sesleri devre dışı bırakın

Windows sesleri gerçekten can sıkıcı olabilir ve aynı zamanda değerli sistem kaynaklarını da kullanırlar. Neyse ki, bunları her zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Endişelenmeyin, devre dışı bırakılacak olan yalnızca Windows sesleridir - tüm sesler değil.

Git Kontrol Paneli -> Donanım ve Ses -> Değiştir sistem sesleri . Orada Ses Düzeni açılır menüsünü göreceksiniz . Ses Yok'u seçin ve ayrıca Windows Başlangıç ​​sesini çal'ın işaretini kaldırmayı unutmayın . Click OK ve bitirdiniz.

6. İndeksleme seçeneklerini ayarlayın

Endeksleme, Windows'un aramayı hızlandırmasına yardımcı olur, ancak performansı etkileyebilir ve sabit sürücünüzü çöpe atabilir. Bu nedenle, Windows'un yalnızca oldukça sık aradığınız konumlar için dizin oluşturması iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için, Denetim Masası'na gidin , Dizin Oluşturma'yı arayın ve ardından Dizin Oluşturma seçenekleri'ni seçin . Değiştir'e tıklayın . Yeni bir pencere açılacaktır. Tıklayın Tüm konumları göster düğmesi etkinse. Sonra sadece nadiren arama ve tıklayın konumların onay kutularını temizleyin Tamam .

7. Gadget'ları devre dışı bırakın

Windows 7, gadget'lar ve kenar çubuğu fikrini selefi Vista'dan bir adım öteye taşıyor. Masaüstünde herhangi bir yere yerleştirilebilen özelleştirilebilir gadget'lar kullanır. Ancak bu, onları daha az kaynak aç bırakmaz - yine de yüklemek ve güncellemek için sistem kaynaklarının bir kısmını kullanırlar. Tüm aygıtları kapatmak, Windows 7'yi hızlandırmanın bir başka yoludur.

Hiçbirinin görüntülenmemesi için tüm araçları kapatabilir veya bir adım daha ileri gidip tüm Windows 7 araçları platformunu Denetim Masası -> Programlar -> Windows özelliklerini aç veya kapat yoluyla kapatabilirsiniz .

Bu makalede, Windows 7'nin nasıl hızlandırılacağına ilişkin temel bilgileri ele aldık. Windows 7'nin, diğer Windows sürümleri gibi hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için düzenli bakım gerektirdiğini unutmayın. Auslogics BoostSpeed gibi bir sistem yardımcı programı kullanmanızı öneririz . “Bu bilgisayarımı hızlandıracak mı? Evet, bu programın yardımıyla sisteminizi gereksiz dosyalardan temizleyebilir, diskleri birleştirebilir, kayıt defteri hatalarını onarabilir ve bilgisayarınızın hızını en üst düzeye çıkarmak için 280'den fazla gizli Windows ayarını otomatik olarak düzenleyebilirsiniz.