Windows Güvenlik Uygulamasında Hesap Koruması nasıl yönetilir?

Microsoft, Windows 10 için iyileştirmeler getirmeye devam ediyor. Teknoloji devi, her zaman işletim sisteminin işlevselliğini, performansını ve güvenliğini iyileştirmeye çalışıyor. Örneğin, Windows 10 sürüm 1703'te, Windows Defender Antivirus, kullanıcılar bilgisayarlarını başlatır başlatmaz çalışmaya başlar. Bu şekilde, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar gibi güvenlik tehditlerine karşı aktif korumaya sahip olabilirler.

Windows Defender Güvenlik Merkezi'ni kontrol ettiğinizde Windows Defender Antivirus'ün sisteminizi nasıl koruduğunu öğreneceksiniz. Aşağıdaki mesajları göreceksiniz:

 • Tanımlarınız en son güncellendi. Tanımlar, Windows Defender Antivirus'ün cihazınızı en son tehditlere karşı korumak için kullandığı dosyalardır.
 • Cihazınız en son tehditler için tarandı.
 • Cihazınızın verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için Cihaz performansı ve sağlık taraması yapılmıştır.

Şimdi, Windows 10 Güvenliği'nde virüs koruma ayrıntılarını nasıl göreceğinizi öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve bir sonraki blog yazımızda adımları öne çıkaralım.

Windows Defender Güvenlik Merkezi'nde 7 Güvenlik Alanı

Microsoft 17093 sürümünü yayınladığında, Hesap Koruması ve Aygıt Güvenliği Koruması alanlarını Windows Defender Güvenlik Merkezi'ne eklediğini de belirtmek gerekir. Yardımcı program, cihazınızı koruyan yedi alana sahiptir. Bilgisayarınızın nasıl korunmasını istediğinizi yönetmek için de buna erişebilirsiniz. Windows Defender'ın güvence altına aldığı alanlar şunlardır:

 1. Virüs ve tehdit koruması - Bu özellik, yeni virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları belirlemeye yardımcı olmak için taramaları çalıştırır, tehditleri tespit eder ve güncellemeleri indirir. 1709 sürümünde, bu bölüm ayrıca kontrollü klasör erişimi için yapılandırma ayarları sunar.
 2. Hesap Koruması - Windows'ta oturum açtığınızda, yeni Hesap Koruması sütunu kimliğinizi korur. Windows Parmak İzi, Hello Face veya PIN ile oturum açmayı ayarlamanız teşvik edilecektir. Mümkünse Hesap Koruması, Dinamik Loc'un PC'nizin Bluetooth'u devre dışı olduğu için çalışmayı durdurup durdurmadığını da size bildirecektir.
 3. Güvenlik duvarı ve ağ koruması - Bu alanda Windows Defender Güvenlik Duvarı ayarlarını yönetebileceksiniz. İnternet bağlantılarınızda ve ağlarınızda neler olduğunu da izleyebilirsiniz.
 4. Uygulama ve tarayıcı kontrolü - Bu özellik, bilgisayarınızı potansiyel olarak tehlikeli dosyalara, sitelere, uygulamalara ve indirmelere karşı koruyabilen Windows Defender SmartScreen'i kullanmanızı sağlar. Dahası, özelleştirilebilir bir istismar koruma özelliği sağlar.
 5. Aygıt Güvenliği - Windows bilgisayarınızla entegre edilmiş güvenlik özellikleri hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Bilgisayarınızın yerleşik güvenlik özelliklerini yönetmek için bu alana erişebilirsiniz. Dahası, güvenlik durumu raporları oluşturmak için kullanabilirsiniz.
 6. Cihaz performansı ve sağlığı - Bilgisayarınızın performansı ve sağlığı hakkında raporlar almak için bu sayfaya erişin. Bu özellik ayrıca bilgisayarınızı temiz ve işletim sisteminizin en son sürümüyle güncel tutmanıza da yardımcı olabilir.
 7. Aile seçenekleri - Bir ebeveynseniz, bu özelliği çocuklarınızın çevrimiçi deneyimini yönetmek için kullanabilirsiniz.

Microsoft, sunduğu her yeni yapıda bu güvenlik alanlarını düzenli olarak günceller veya ayarlar. Örneğin, 1709 sürümünde, teknoloji şirketi Hesap Koruması özelliğini bilgisayar kullanıcılarından gizledi. Özelliğe ihtiyacınız yoksa veya ona erişiminiz yoksa, bu güncelleme faydalı olabilir. Bu yüzden, size Windows 10'da Windows Güvenliği'nde Hesap Korumasını nasıl gizleyeceğinizi öğreteceğiz.

Hesap Koruması alanını gizlemeye karar verdiğinizde, artık onu Windows Defender Güvenlik Merkezi ana sayfasında görmeyeceksiniz. Elbette, simgesi uygulamanın sol bölme menüsünde görünmeyecektir. Şimdi, özelliği geri istiyorsanız endişelenmeyin. Ayrıca, Windows 10'da Windows Güvenliği'nde Hesap Korumasını nasıl göreceğinizi de öğreteceğiz.

Not: Devam etmeden önce, PC'nizde yönetici kullanıcı hesabını kullandığınızdan emin olun. Aksi takdirde, Windows Defender Güvenlik Merkezi'nde Hesap Koruma alanını gizleyemez veya gösteremezsiniz.

Yöntem 1: Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi aracılığıyla Windows Güvenliğinde Hesap Korumasını Gizleme veya Gösterme

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'nin yalnızca Windows 10 Enterprise, Pro ve Education sürümlerinde mevcut olduğunu unutmayın. Bu nedenle, farklı bir işletim sistemi sürümüne sahipseniz, Yöntem 2'ye geçmenizi öneririz. Şimdi, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni kullanmaya hazırsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın. Bunu yapmak Arama kutusunu açacaktır.
 2. Arama kutusunun içine "gpedit.msc" (tırnak işareti yok) veya "grup politikası" (tırnak işareti yok) yazın.
 3. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın.
 4. Şimdi sol bölmeye gidin ve şu yola gidin:

Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Windows bileşenleri -> Windows Defender Güvenlik Merkezi -> Hesap Koruması

Windows yapı 17661 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, yol aşağıdaki gibi olmalıdır:

Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> Windows bileşenleri -> Windows Güvenliği -> Hesap Koruması

 1. Hesap Koruması klasörüne ulaştığınızda, sağ bölmeye gidin.
 2. 'Hesap koruma alanını gizle' politikasını çift tıklayın. Bunu yapmak, politikayı değiştirmenize izin verecektir.
 3. Windows Güvenliği'nde Hesap Korumasını görmek için Yapılandırılmadı veya Devre Dışı Bırak'ı seçin.
 4. Tamam'a tıklayın, ardından Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini kapatın.
 5. Şimdi, Windows Güvenliği'nde Hesap korumasını gizlemek istiyorsanız, Etkin'i seçmeniz gerekir.
 6. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Tamam'ı tıkladığınızdan emin olun. İşiniz bittiğinde Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini kapatın.

Yöntem 2: Windows Güvenliğinde Hesap Korumasını Windows Kayıt Defteri Aracılığıyla Gizleme veya Gösterme

Devam etmeden önce, Windows Kayıt Defteri'nin hassas bir veritabanı olduğunu bilmelisiniz. En küçük hata bilgisayarınızı kullanışsız hale getirebilir. Bu nedenle, teknik becerilerinizden emin değilseniz, bir profesyonelden yardım almanızı öneririz. Öte yandan, bir tee için talimatları uygulayabileceğinizi düşünüyorsanız, aşağıdaki adımlara ilerleyin:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusunda, "regedit" (tırnak işareti yok) yazın, ardından Tamam'ı tıklayın.
 3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ne girdikten sonra, şu yola gidin:
 4. HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows Defender Güvenlik Merkezi \ Hesap koruması
 5. Şimdi, sağ bölmeye gidin ve UILockdown DWORD'a sağ tıklayın.
 6. Windows Güvenliği'nde Hesap Korumasını göstermek için Sil'i seçin.
 7. Windows Güvenliği'nde Hesap Korumasını gizlemek için Değiştir'i seçin, ardından Değer Verisini 1 olarak değiştirin.
 8. Adımları tamamladıktan sonra Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Profesyonel İpucu: Bilgisayarınız için daha güvenilir bir koruma istiyorsanız, Auslogics Anti-Malware kullanarak güvenliğinizi güçlendirmenizi öneririz. Bu araç, var olduğundan asla şüphelenmeyeceğiniz tehditleri tespit edebilir. Dahası, sertifikalı bir Microsoft Silver Uygulama Geliştiricisi tarafından tasarlanmıştır. Böylece, ana anti-virüsünüze ve herhangi bir sistem işlemine müdahale etmez.

Windows 10'da Hesap Koruması özelliğini nasıl kullanıyorsunuz?

Düşüncelerinizi duymak isteriz! Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın!