BIOS Beyaz Listesi nedir ve bunu bilgisayarımdan kaldırmalı mıyım?

Birçok kullanıcı, BIOS Beyaz Listesini iyi bir nedenden ötürü bilgisayarlarından kaldırmayı tercih eder. Orijinal ekipman üreticileri (OEM'ler), kullanıcıların diğer markalardan ürün satın almasını engellemek için bu sınırlayıcı özelliği kullanır. Elbette, deneyimli bir teknoloji kullanıcısıysanız, donanımları özenle seçmeyi tercih edersiniz. BIOS Beyaz Listesinin sizin için bir engel olabileceğini söylemeye gerek yok.

Öyleyse, BIOS Beyaz Listesinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu makaleyi okumaya devam edin. İşlevlerini ve amacını açıklayacağız. Dahası, Beyaz Listeyi BIOS'un içinden nasıl kaldıracağınızı da öğreteceğiz.

BIOS'un İşlevleri Nelerdir?

Temel Giriş Çıkış Sistemi veya daha yaygın olarak BIOS olarak bilinen, işletim sisteminin yüklenmesi için tüm gereksinimleri kontrol etmekten sorumlu bilgisayar sisteminin bileşenidir. İşte BIOS'un temel işlevlerinden bazıları:

  1. Bilgisayara hangi cihazların bağlı olduğunu kontrol eder. Donanım parçalarının listesi, diğerleri arasında klavye, fare ve oyun çubuğu içerebilir.
  2. BIOS ayrıca aygıt sürücülerini yükler ve sorunlar için tarar. Sürücülerden herhangi biri eksik veya bozuksa, bilgisayarınız size bir hata mesajı gösterecektir. Örneğin, BIOS klavyeyi algılamazsa, "Klavye Bulunamadı" yazacaktır.
  3. BIOS ayrıca görevi işletim sistemine devretmeden önce RAM'i yönetme işlevi görür.
  4. Önyükleme aygıtının (HDD, DVD veya flash sürücü) durumunu kontrol ettikten sonra, işletim sisteminin kritik bileşenlerini RAM'e yükleyecektir.

BIOS Beyaz Listesi Açıklaması

Şimdi, "Bilgisayarımda bir BIOS Beyaz Listesine ihtiyacım var mı?" Diye sorabilirsiniz. Bilgisayarınız için gerekli olup olmadığını anlamak için bu özelliğe bir göz atalım.

Genel olarak beyaz liste, bir PC'de çalışmasına izin verilen yazılım, program ve sistem dosyalarının bir koleksiyonudur. Güvenlik duvarınızı İnternet'e erişmesine izin verilen programların bir listesini oluşturmak üzere yapılandırmak istediğinizi varsayalım. Ortaya çıkan liste, 'güvenlik duvarı beyaz listeniz' olarak adlandıracağınız şeydir. BIOS Beyaz Listesi fikri buna benzer.

Hasarlı, eski bir donanım parçasını yenisiyle değiştirirseniz, bilgisayarınız BIOS Beyaz Listesini kontrol eder. Cihazın, belirli bir marka, model veya donanım yapısına izin verilip verilmediğini belirleme yöntemidir. Dolayısıyla, esasen, BIOS Beyaz Listesi, bir bilgisayar için onaylanmış bir donanım koleksiyonudur. Listede bulunmayan bir ürünü eklemeye çalışırsanız, bilgisayarınız onu algılayamayacaktır.

Artık bir BIOS Beyaz Listesinin ne olduğunu bildiğinize göre, amacının ne olduğunu bilmeniz gerekir. OEM'lerin BIOS Beyaz Listesi kullanmak için hala geçerli ve iyi bir nedeni olduğunu anlamanız sizin için önemlidir. Bu listenin amaçlanan amacı, kişilerin bir bilgisayardaki diğer donanımlarla çakışabilecek herhangi bir donanım eklememesini sağlamaktır. Bununla birlikte, birçok insan bundan hoşlanmaz çünkü onlar için tek amacı, kullanıcıların diğer markalardan satın aldıkları donanım bileşenlerini eklemesini kısıtlamaktır.

Uyumlu bir donanım bileşeni eklemeyi deneseniz bile, BIOS Beyaz Listesine dahil edilmemişse, yine de kullanamazsınız. Öte yandan, BIOS Beyaz Listesi olmadan, istediğiniz herhangi bir donanımı kullanabileceksiniz.

Beyaz Listeyi BIOS'tan Nasıl Kaldırılır?

Bugünlerde çoğu bilgisayar markası, BIOS Beyaz Listesini son ürünlerinden çıkardıklarını iddia ediyor. Bu nedenle, bu özellikten kurtulmanın en iyi yolu BIOS'unuzu yükseltmektir. BIOS yükseltme yazılımını indirmek için bilgisayarınızın üreticisinin sitesini ziyaret etmeniz gerektiğini unutmayın.

BIOS'unuzu yükselttikten sonra, herhangi bir markanın herhangi bir donanım bileşenini kullanabilmelisiniz. Tehlikeli bir markanın ürününü kurmadığınızdan emin olun. Bu şekilde, işletim sisteminizin bozulmasını önleyebilirsiniz. Optimum koruma için, Auslogics Anti-Malware kullanmanızı öneririz. Bu araç, bilgisayarınızdaki kötü amaçlı öğeleri hemen tespit ederek size ihtiyacınız olan rahatlığı sağlar.

BIOS Beyaz Listesinden kurtulmanın başka yolları olduğunu düşünüyor musunuz?

Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın!