Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu depolama ayarları nasıl yönetilir?

'Eviniz depolama alanı değil yaşam alanıdır'

Francine Jay

Masaüstünüzdeki o tanıdık çöp sepeti, eski güzel Geri Dönüşüm Kutusu, emrinizde olan oldukça yararlı bir araçtır. Windows 10 bilgisayarınızda kullanarak, belirli kullanışlı özelliklere erişim elde edersiniz, bunların sonuncusu, daha sonra ihtiyaç duymanız durumunda silinen dosyaları saklama fırsatı değildir. Burada olduğunuza göre, 'Geri dönüşüm kutusu depolama ayarlarını değiştirebilir miyim?' Diye soruyor olabilirsiniz. Cevap, bunu yapabilir ve böylece Win 10 deneyiminizi daha özelleştirilmiş hale getirebilirsiniz. Bu nedenle, Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu'nu nasıl optimize edeceğinizi bilmenin zamanı geldi.

Geri Dönüşüm Kutusu saklama ayarlarını yapın

Ne yazık ki, Geri Dönüşüm Kutunuzdaki silme işlemlerini tutmak için sisteminizin kullandığı depolama alanı miktarı sonsuz değildir. Uygulamada, ilgili bölümün boyutunun yüzde 15'ine kadar olabilir. Geri Dönüşüm Kutunuz kalabalıklaştığında, yeni şeylere yer açmak için eski dosyalar silinir. Sonuç olarak, eski silme işlemlerini artık kurtaramazsınız.

İyi haber şu ki, Geri Dönüşüm Kutusu depolama ayarlarınız ayarlanabilir. Bu, bölmede tutulan dosyaların sayısını artırabileceğiniz anlamına gelir, böylece gerekirse bunları geri yükleyebilirsiniz.

İşte izlemeniz gereken talimatlar:

 1. Masaüstünüzde Geri Dönüşüm Kutusu simgesini bulun ve üzerine sağ tıklayın.
 2. Açılır menüden Özellikler'i seçin.
 3. Geri Dönüşüm Kutusu konumunu seçin (birkaç seçenek mevcut olabilir, bu nedenle yapılandırmak istediğinizi seçin).
 4. "Seçili konum için ayarlar" a gidin.
 5. Özel boyut seçeneğini seçin.
 6. Şimdi 'Maksimum boyut (MB)' alanına gidin.
 7. Geri Dönüşüm Kutunuzun silmelerinizi depolamak için kullanabileceği maksimum sabit disk alanı miktarını belirtin (megabayt cinsinden).
 8. Değişikliklerinizi kaydetmek için Uygula ve Tamam'ı tıklayın.

Artık Geri Dönüşüm Kutusu, belirttiğiniz şeye bağlı olarak daha fazla (veya daha az) dosya depolayabilir.

Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu'nda sıralayın

Geri Dönüşüm Kutusu zamanla oldukça karmaşık hale gelir ve bu da orada depolanan dosyaları bulmak oldukça zor hale gelir. Geri Dönüşüm Kutunuzu düzenli ve düzenli tutmanızı tavsiye ederiz - sadece sizin için mevcut olan yöntemlerden birini kullanarak orada ne saklandığını sıralayın:

 1. Masaüstünüze ilerleyin. Geri Dönüşüm Kutunuzu açın.
 2. Boş bir alana sağ tıklayın.
 3. Sırala'yı seçin.
 4. İhtiyaçlarınıza uygun olduğunu düşündüğünüz sıralama yöntemini seçin. Böylece dosyalarınızı boyutlarına, silinme tarihine, orijinal konumlarına ve diğer bazı parametrelere göre sıralayabilirsiniz.

Bu şekilde, Geri Dönüşüm Kutusu içeriğinizde kolayca gezinebilirsiniz.

Silme işlemlerinizi Geri Dönüşüm Kutusunu atlatın

Bazı senaryolarda, dosyalarınızı Geri Dönüşüm Kutusu'na koymadan kalıcı olarak silmek isteyebilirsiniz. İşte böyle bir durumda yapmanız gerekenler:

 1. Masaüstünüze geçin. Geri Dönüşüm Kutusu'nu bulun. Üzerine sağ tıklayın.
 2. Açılır menüden Özellikler seçeneğini seçin.
 3. Birkaç Geri Dönüşüm Kutusu konumunuz olabilir (bölümlerinizin her biri için), bu nedenle yapılandırmak istediğinizi seçtiğinizden emin olun.
 4. 'Seçili konum için ayarlar' bölümüne gidin.
 5. 'Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna taşımayın. Dosyaları silindiğinde hemen kaldırın '.
 6. Değişikliklerinizin verimli hale gelmesi için Uygula ve Tamam düğmelerine basın.

Bu adımları uyguladıktan sonra, silinen öğeleriniz artık Geri Dönüşüm Kutusu'na gitmeyecektir. Yine de, bu ayar herkes için mükemmel olmayabilir. Elbette, bilgisayarınızdaki bazı dosyalar güvensiz olabilir, kötü amaçlı yazılımlar kontrol edildikten sonra silinmeleri gerekir. Ancak dosyalarınızın çoğu büyük olasılıkla zararsızdır, öyleyse neden bariz bir neden olmadan onları kalıcı olarak silmelisiniz? Onları geri isteyebilirsiniz. Örneğin, fikrinizi değiştirebilirsiniz. Veya planlamadan Sil düğmesine basarak yanlışlıkla bir şeyi silebilirsiniz. Her neyse, öğelerinizden yalnızca bazılarının (kimsenin bilmesini istemediğiniz hassas öğeler) Geri Dönüşüm Kutusunu atlamasını istiyorsanız, sizin için de bir numara var. Silme Tuşuna basarken Shift tuşunu basılı tutmanız yeterlidir - bu, kurtulmak istediğiniz öğenin ortadan kaybolmasını sağlayacaktır.

Bir dosyayı silmeden önce onay sağlayın

Önemli dosyaların kazara silinmesini önlemek için, sisteminizi, dosyaları ve klasörleri Geri Dönüşüm Kutusu'na göndermeden önce onayınızı isteyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunun için gerekli olanı şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Masaüstünüze gidin ve Geri Dönüşüm Kutunuzu sağ tıklayın.
 2. Özellikler seçeneğini seçin.
 3. 'Silme onay diyaloğunu göster' seçeneğine gidin.
 4. Bu seçeneği seçin.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam'ı tıkladığınızdan emin olun.

Bunu yaptıktan sonra, Windows 10 bilgisayarınızda bir dosya veya klasörü silmeye çalıştığınız her seferinde bir onay mesajı göreceksiniz.

Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu'ndan sildikten sonra geri alın

Kötü şeyler olur: Geri Dönüşüm kutunuzu boşaltabilir ve sonra aniden bu dosyaların bazılarının silinmesi gerektiğini fark edebilirsiniz. Neyse ki, sonsuza dek gitmediler. Onları kurtarabileceğiniz için umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok. Bunu yapabilmeniz için ihtiyacınız olan şey, Auslogics File Recovery aracıdır: bu yazılım, tüm dosya türlerini herhangi bir depolama ortamından kurtarmanıza olanak tanır.

Artık Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu'nu nasıl optimize edeceğinizi biliyorsunuz. Windows'ta Geri Dönüşüm Kutusu kullanımıyla ilgili herhangi bir sorunuz veya fikriniz varsa, bunları aşağıdaki yorum bölümünde yayınlamaktan çekinmeyin.