Windows 10 PC'de Cortana Artık Mevcut Değilse?

İnsan dili yeni kullanıcı arayüzü katmanıdır, botlar yeni uygulamalar gibidir ve dijital asistanlar meta uygulamalardır. Tüm etkileşimlerinize zeka aşılanır.

 Satya Nadella

Windows 10 ile piyasaya çıktığından beri Cortana hakkında çok şey yazıldı. Bu noktaya kadar, herkes muhtemelen ne yapabileceğini ve bunları nasıl yapacağını biliyor. Microsoft, kendi adına, her güncellemede Cortana'da düzenli ayarlamalar yapar. Ses unsurları bilgi işlemde daha fazla önem kazandığından, kullanıcılara maksimum memnuniyet sağlamak için tasarlanmış işletim sisteminin en büyük özelliklerinden biridir.

Öyle olsa bile, bir asistan, belirli yerlerde olduğunuzda işlerini yerine getiremiyorsa, muhtemelen pek bir işe yaramayacaktır. Melbourne, Avustralya yerine Muscat, Umman'da olduğunuz için birdenbire "Hey, Cortana" diyebilmenin ve sorgunuza hızlı bir yanıt almanın rahatlığını kaybettiğinizi hayal edin.

Bazı Windows 10 kullanıcılarının başına gelen tam olarak budur. Cortana'nın bazı durumlarda veya belirli yerlerde yanıt vermeyi bıraktığını keşfettiler. Bu, isteklerini yazmaktan çekinmeyenler için pek bir sorun olmasa da, birçok insan, güvenilir dijital asistanlarının yerine getirmesi için sadece emir vermeye alıştı.

Kendinizi Cortana'yı kullanmak istediğiniz bir durumda bulursanız ancak Windows 10 bilgisayarınızda bulunmuyorsa, umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok. Dünyanın neresinde olursanız olun Microsoft'un dijital asistanını kullanımınıza sunmanın bir yolu var. Bilgisayarınızda birkaç ayar yapmanız yeterlidir ve gitmeniz iyi olur.

Cortana Windows 10 PC'mde Neden Kullanılamıyor?

Bir şekilde bir kayanın altında yaşayan ve Cortana'yı hiç duymayanlar için, işte Microsoft'un bu konuda söylemesi gerekenler:

Neredeyse ihtiyacınız olan her şey için Cortana ile konuşun - sorularınızı yanıtlayacak, yol tarifi verecek, müzik çalacak, size hava durumunu söyleyecek ve daha fazlasını yapacaktır. Cortana ayrıntılarla ilgilenir, böylece güne başlayabilir ve daha az çabayla daha fazlasını yapabilirsiniz.

En iyi gerçek hayattaki asistanlar gibi Cortana, hayatın olduğu her yerde yardımcı olur. Takviminizden müziğinize ve akıllı ev hizmetlerine kadar her şeyle çalışır.

Zaman ve konuma göre hatırlatıcılar ayarlamak için Cortana'yı kullanın. Ondan gününüzün bir önizlemesini isteyin ve iki kez rezervasyon yaptırdığınızda yeniden planlayın. Listelerinize öğeler ekleyin ve fotoğraf hatırlatıcılarını işaretleyin.

Ayrıca, Microsoft web sitesinde Cortana sayfasının altında, bazı kişilerin sistemlerinde bu özelliğe neden erişemediğini açıklayan küçük bir haber var. “¹Cortana belirli pazarlarda mevcuttur; deneyim bölgeye ve cihaza göre değişebilir ”.

Başka bir deyişle, Cortana dünyadaki her pazarda mevcut değildir. Bu nedenle, Abuja, Nijerya'daysanız veya Varşova, Polonya'da uzun bir yolculuk sırasında bir Windows 10 dizüstü bilgisayar satın aldıysanız, "Hey, Cortana!" Diye bağırmayı beklemeyin. yakın zamanda odanın karşısından.

Yani, dil ve bölge ayarlarınızı bir dile ve Windows 10 için Cortana'nın kullanılabildiği bir ülkeye değiştirmediğiniz sürece. Bunu yapana kadar, Windows 10 için Cortana uygulamasını indirseniz bile Cortana'nın sunduğu her şeyden yararlanamayabilirsiniz.

Cortana'nın Windows 10'da Çalışmaması Nasıl Onarılır

Önceki paragrafta belirtildiği gibi, Cortana'nın Windows 10 bilgisayarınızda çalışması için dilinizin ve bölgenizin desteklenmesi gerekir. Cortana'nın kullanılabildiği bir bölgedeyseniz, ancak bilgisayarınız desteklenmeyen bir dile ayarlanmışsa Cortana çalışmayabilir. Diliniz destekleniyorsa, ancak desteklemeyen bir bölge seçerseniz, muhtemelen eşit derecede olumsuz sonuçlar alırsınız.

Şüpheye mahal vermemek için, Cortana'nın kullanılabildiği dillerle birlikte bölgeler şunlardır:

Avustralya: İngilizce

Kanada: İngilizce

Çin: Çince (Basitleştirilmiş)

Fransa Fransızcası

Almanya: Almanca

Hindistan: İngilizce

İtalya italyalı

Japonya Japon

İspanya: İspanyolca

Birleşik Krallık: İngilizce

Amerika Birleşik Devletleri: İngilizce

Bu noktadan sonra yapmanız gereken oldukça açık - dil ve bölge ayarlarınızı yukarıda listelenen çiftlerden biriyle eşleşecek şekilde ayarlayın. Ayrıca gerekirse konuşma ayarlarınızı da değiştirmeniz gerekir. Bu kılavuzun geri kalanında, sırayla her birini nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz.

Windows 10 varsayılan dili nasıl değiştirilir

Dil ayarlarınızı yapmak için Kontrol Panelini veya Ayarlar uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, Windows görüntüleme diliniz değişecek ve desteklenen dillerden birini seçmeniz koşuluyla Cortana ile de konuşabileceksiniz.

Windows 10'da varsayılan dili şu şekilde değiştirebilirsiniz:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Zaman ve Dil'i seçin.
 • Dil'i tıklayın. Varsayılan diliniz burada görüntülenecektir. Yukarıda desteklenen dil olarak listelenenlerden biriyse, başka bir şey yapmanıza gerek yoktur.
 • Varsayılan diliniz desteklenmiyorsa, Tercih Edilen Diller bölümünün altındaki "Tercih edilen bir dil ekle" düğmesini tıklayın.
 • Sistem varsayılan dili olarak kullanmak istediğiniz dili aramanız gerekir. Sistem listenize eklemek için bulduğunuzda tıklayın.
 • Sonrakine tıkla.
 • "Görüntü dilim olarak ayarla" yı tıklayın.
 • Bazı durumlarda, seçtiğiniz dil için bir dil paketi indirmeniz gerekir. Paket, o dili bilgisayarınızda kullanmanıza olanak sağlayacak, seçilen dilde sesli ve yazılı girişler içerir. Eşlik eden bir dil paketini indirmek için, "dil paketini yükle" onay kutusunu işaretleyin.
 • Ayarlarınızı gözden geçirin ve ihtiyacınız olan ekstra özellikleri seçin.
 • Yükle seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınızdan çıkış yapmanız istenecek. "Evet, şimdi oturumu kapat" düğmesini tıklayarak oturumu kapatın.

Tekrar oturum açtığınızda, Windows görüntüleme diliniz yeni tercihinize göre değişecektir.

Dili, oturum açma ekranı dahil olmak üzere Windows 10 sisteminizin tamamında kullanmak isterseniz:

 • Ayarlar uygulamasının Dil bölümüne geri dönün.
 • Sağ bölmede "İlgili ayarlar" seçeneğini bulun ve "Yönetim dili ayarları" nı tıklayın.
 • Yönetim sekmesini tıklayın.
 • Ayarları Kopyala düğmesini tıklayın.
 • "Karşılama ekranı ve sistem hesapları" onay kutusunu işaretleyin.
 • "Yeni kullanıcı hesapları" onay kutusunu işaretleyin.
 • Tamam'ı tıklayın.
 • Tekrar Tamam'ı tıklayın.
 • Şimdi Yeniden Başlat'ı tıklayın.

Windows 10 Varsayılan Bölgesi Nasıl Değiştirilir

 Cortana'yı kullanma yeteneğini yeniden kazanabilmeniz için yapmanız gereken daha çok iş var. Sonraki şey, şu anda desteklenen bir konuma ayarlanmadıysa bölgenizi değiştirmektir.

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Zaman ve Dil'i seçin.
 • Bölge'yi tıklayın.
 • Ülkelerin / bölgelerin bir listesini görüntülemek için "ülke veya bölge" açılır okuna tıklayın. Yukarı veya aşağı kaydırın ve desteklenen bölgelerden birini seçin. Seçtiğiniz bölgenin daha önce seçtiğiniz dille uyumlu olduğundan emin olun. Örneğin, diliniz olarak İngilizce'yi seçtiyseniz, bölgenizi Avustralya, Kanada, Hindistan, Birleşik Krallık veya Amerika Birleşik Devletleri'nden seçmelisiniz.
 • Dilerseniz, tarih ve saat formatını ayarlamak için “Bölgesel format” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Son olarak, daha önce yapmadıysanız, Windows 10 bilgisayarınızda konuşma tanımayı kurmanız gerekir. Mevcut tüm Windows görüntüleme dillerinin aynı zamanda konuşma tanıma yeteneklerine sahip olmadığını unutmayın. Ancak, Cortana'nın kullanılabildiği dillerden birini seçtiğiniz sürece herhangi bir sorun olmamalıdır.

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Zaman ve Diller'e gidin.
 • Dil'i tıklayın.
 • Daha önce görüntüleme diliniz olarak seçtiğiniz dili bulun. Tıklayın ve Seçenekler'i seçin.
 • Dil Seçenekleri'ni tıklayın.
 • Konuşma'yı tıklayın.
 • İndir'i seçin.
 • Konuşma paketi indirildiğinde, sisteminizi yeniden başlatın.

Artık tüm adımları tamamladığınıza göre Cortana, nerede olursanız olun bilgisayarınızda kullanılabilir hale gelecektir. Elbette, seçtiğiniz dili akıcı bir şekilde konuşmanızın faydası olur, aksi takdirde emirlerinizi yerine getirmekte zorluk çekebilir.

Cortana'yı yavaş bulursanız veya komutunuz ile sonuçlar arasında gereksiz bir gecikme varsa, bilgisayarınızı sistem yavaşlamasına neden olan sorunlardan kurtarmanın zamanı gelmiş olabilir. Yan etkiler olmadan bilgisayarınıza sorunsuz ve istikrarlı bir performans sağlamak için Auslogics BoostSpeed ​​kullanmanızı öneririz. Yazılım, gereksiz dosyaları, hızı düşüren sorunları ve herhangi bir sistem veya uygulama arızası veya çökmesinin nedenlerini tespit ederek tüm sisteminizin eksiksiz bir kontrolünü çalıştırır.

Cortana'nın Windows'ta bulunmadığı zamanlar için düzeltmelerde bulduğunuz yeni ustalığınızla, dijital ses asistanınızı nereye giderseniz gidin yanınızda getirebilirsiniz. Bu bilgileri, hizmetin varsayılan olarak desteklenmediği ülkelerde yaşayan arkadaşlarınıza yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.