Windows 10'da Elex'te çökme sorunlarını çözme ipuçları

Elelx'teki siyah ekran sorunu, ekran sürücüsü sorunları ve bozuk Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir paketlerinden uygulama çakışmalarına kadar farklı aksaklıkların neden olabileceği bir başlangıç ​​sorunudur. Bu sinir bozucu kabusu yaşayan birçok oyuncudan biriyseniz, bu kılavuz Elex'teki siyah ekran sorunundan nasıl kurtulacağınıza dair bilgilerle dolu olduğundan içiniz rahat olsun.

İşletim Sisteminizi Güncelleyin

İşletim sisteminizin en son güncellemelerini indirip kurarak başlayın. Başlatma süreciyle ilgili bazı yazılım bağımlılıkları bir süredir güncellenmemiş olabilir. Bu bileşenler, .NET Framework ve Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir'i içerir. Ayrıca Windows Update yardımcı programı, görüntü bağdaştırıcınızınki de dahil olmak üzere aygıt sürücülerini günceller.

Araç, güncellemeleri arka planda indirmek ve yüklemek için tasarlanmış olsa da, bazen işlemi manuel olarak başlatmanız gerekebilir.

Windows Update yardımcı programını çalıştırmak, işletim sistemindeki en kolay görevlerden biridir: Başlat düğmesine sağ tıklayıp Hızlı Erişim menüsünde Ayarlar'ı seçerek Ayarlar uygulamasına gidin. Windows + I klavye kombinasyonunu da kullanabilirsiniz. Ayarlar uygulaması göründükten sonra, pencerenin altına gidin ve Güncelleme ve Güvenlik simgesini seçin. Şimdi, Güncelleme ve Güvenlik arayüzü göründüğünde "Güncellemeleri Kontrol Et" düğmesine tıkladığınızdan emin olun.

Düğmeye tıkladıktan sonra, Windows Update sisteminiz için mevcut olan güncellemeleri kontrol edecektir. Sisteminiz güncelse, sonraki çözüme geçin. Ancak bekleyen güncellemeleriniz varsa, yardımcı programın güncellemeleri indirmesine izin vermek için İndir düğmesine tıklayın. Güncellemeler indirildikten sonra, hemen yüklenmeleri için Şimdi Yeniden Başlat düğmesine tıklamanız gerekir.

Bilgisayarınız, özellikle bir Özellik güncellemesi yüklüyorsanız, birçok durumda yeniden başlatılacaktır. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, PC normal şekilde açılacaktır. Artık Elex'i başlatabilir ve siyah ekran sorununu kontrol edebilirsiniz.

Vcredist'i yükleyin

Genel olarak, Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir paketi oyun oynamak için önemlidir. Özellikle Steam üzerinden herhangi bir oyun yüklediğinizde, paket de otomatik olarak yüklenecektir. Dahası, paketin bozulması durumunda paketin kurulum dosyalarını oyunun klasöründe bulabilirsiniz.

Bazı oyuncular, yükleyiciyi çalıştırmanın paketi onardığını ve başlatma sırasında oluşan siyah ekran sorununu düzelttiğini keşfetti. Bunu oyunun kurulum klasörüne gidip her iki Vcredist paketini çalıştırarak deneyebilirsiniz. Klasörü nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Dosya Gezgini'ni başlatmak için Windows + E kısayolunu kullanın. Dosya Gezgini'ni çağırmak için görev çubuğundaki klasör simgesine de tıklayabilir veya Masaüstünüzdeki herhangi bir klasöre çift tıklayabilirsiniz.
 2. Dosya Gezgini göründükten sonra, Pencerenin sol tarafına gidin ve Bu PC'ye tıklayın.
 3. Sağ tarafa gidin ve Aygıtlar ve Sürücüler altında Yerel Disk C'ye çift tıklayın.
 4. Sürücü göründükten sonra, Program Files (x86) klasörünü arayın ve üzerine tıklayın.
 5. Steam klasörüne çift tıklayın.
 6. Steam dizini göründüğünde Steamapps klasörünü açın.
 7. Common klasörünü açın, ardından Elex'in kurulum klasörüne gidin.
 8. Elex veya Steam istemcisini varsayılan dizinlerine kurmadıysanız, oyunu yukarıda size yönlendirdiğimiz yolda bulamazsınız. Bunun yerine şu adımları izleyin:
 • Steam'in Masaüstü simgesine çift tıklayın veya uygulamayı Başlat menüsünde arayın ve başlatın.
 • Steam açıldıktan sonra, pencerenin üst kısmındaki Kitaplığa tıklayın.
 • Steam hesabınızdaki oyunların listesi göründüğünde, Elex'i bulun, sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın.
 • Pencerenin sağ tarafına gidin ve Yerel Dosyaları tıklayın.
 • Bundan sonra, "Yerel dosyalara göz atın" yazan düğmeyi tıklayın.
 1. Elex kurulum klasörüne ulaştığınızda, _CommonRedist Klasörünü açın.
 2. Şimdi, her iki kurulum paketini de çalıştırın ve ekrandaki talimatları dikkatlice izleyin.

Paketi kaldırmanız istenirse, işlemi devam ettirin. Bundan sonra yeniden yükleyin.

Oyunun Ekran Çözünürlüğünü Değiştirin

Oyunun ayarlarına müdahale etmiş ve monitörünüzünkine uymayan bir çözünürlük seçmiş olabilirsiniz. Siyah ekran sorunu nedeniyle oyuna girip ayarlarınızı geri alamıyorsanız, çözünürlük ayarlarını geri almak üzere oyunun yapılandırma dosyasını kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Çalıştır'ı seçin. Windows ve R tuşlarına aynı anda dokunarak da Çalıştır iletişim kutusunu açabilirsiniz.
 2. Çalıştır açıldıktan sonra metin alanına "% localappdata%" (tırnak işareti yok) yazın.
 3. Local klasör göründükten sonra, Elex klasörünü açın, ardından Config klasörünü açın.
 4. Ardından, Application.xml dosyasını Not Defteri ile açın.
 5. Şimdi çözünürlüğünüzü değiştirin.
 6. Dosyayı kaydetmek için Ctrl + S tuşlarına basın, ardından oyunu başlatın.

Bilgisayarınızın önerilen çözünürlüğünü bilmiyorsanız, Masaüstünüze sağ tıklayın ve Ekran Ayarları'na tıklayın. Ekran Çözünürlüğünüzü Ölçek ve Düzen altında bulacaksınız.

Grafik Kartı Sürücünüzü Güncelleyin

Grafik kartı sürücünüz, hatanın başka bir olası nedenidir. Aslında, birçok oyuncu sorunu çözmek için yalnızca sürücüyü güncellemeleri gerektiğini öğrenir. Görünüşe göre, kötü, eksik veya güncel olmayan bir sürücüye sahip olmak, oyunun başlatma sırasına pek iyi gelmiyor. Bu nedenle, kartınızın sürücüsünün güncellenmiş sürümünü doğru şekilde yüklediğinizden emin olun.

İşleri doğru şekilde yapmak istiyorsanız, mevcut sürücünüzü kaldırmalısınız, çünkü yeni kurulumu etkileyecek bazı bozuk varlıklar içerebilir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sizi ele aldık: Aşağıdaki adımlar süreç boyunca size yol gösterecektir:

 1. Başlat'ın yanındaki arama çubuğunu başlatın. Tek yapmanız gereken, Başlat düğmesinin yanındaki büyüteç simgesine tıklamak veya Windows logosu ve S tuşlarına aynı anda basmak.
 2. Arama programı göründüğünde, metin kutusuna "aygıt yöneticisi" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından sonuçlarda Aygıt Yöneticisi'ne tıklayın.
 3. Aygıt yöneticisi göründükten sonra, Ekran Bağdaştırıcıları ağacına gidin, grafik kartınıza sağ tıklayın, ardından Aygıtı Kaldır'a tıklayın.
 4. Daha sonra, "Bu aygıtın sürücü yazılımını sil" yanındaki kutuyu işaretleyin ve ardından Kaldır düğmesine tıklayın.
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, Windows temel grafik işleme için genel ekran sürücüsünü otomatik olarak yükleyecektir. Şimdi kartınız için en son sürücüyü indirip yüklemeniz gerekecek. Bunu yapmanın farklı yolları vardır ve her süreçte size rehberlik edeceğiz.

İşletim sisteminiz için yukarıda önerildiği gibi güncellemeler yüklemediyseniz, bununla başlamalısınız. Yardımcı program, Microsoft bunları yayınladığında sürücü güncellemelerini yükler. Bu şekilde, bilgisayarınız ve işletim sisteminizle uyumlu olduğu onaylanmış bir sürücü sürümü alacaksınız.

Ardından, Aygıt Yöneticisini kullanabilirsiniz. Araç ayrıca Microsoft sunucularından uyumlu sürücüleri yükler. Kullanmak için şu adımları izleyin:

 1. Başlat'ın yanındaki arama çubuğunu başlatın. Tek yapmanız gereken, Başlat düğmesinin yanındaki büyüteç simgesine tıklamak veya Windows logosu ve S tuşlarına aynı anda basmak.
 2. Arama programı göründüğünde, metin kutusuna "aygıt yöneticisi" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından sonuçlarda Aygıt Yöneticisi'ne tıklayın.
 3. Aygıt yöneticisi göründükten sonra, Ekran Bağdaştırıcıları ağacına gidin, grafik kartınıza sağ tıklayın, ardından Sürücüyü Güncelle'ye tıklayın.
 4. Ardından, "Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara" yı tıklayın, ardından aracın sürücüyü aramasına ve yüklemesine izin verin.
 5. Artık bilgisayarınızı yeniden başlatabilir ve siyah ekran sorununu kontrol edebilirsiniz.

Bazen, Microsoft güncellemeyi henüz yayınlamadığı için Aygıt Yöneticisi sürücüyü güncelleyemez. Durum böyleyse, imzalı güncellenmiş sürücü sürümlerini güvenilir bir kaynaktan getiren üçüncü taraf bir sürücü güncelleme aracı kullanma seçeneğiniz hala vardır.

Güvenebileceğiniz yetkin bir program Auslogics Driver Updater'dır. Araç, sisteminizdeki her aygıt sürücüsünü güncel tutmak için tasarlanmıştır. Güncel olmayan, eksik veya bozuk sürücüleri seçmek için düzenli taramalar gerçekleştirir ve güncellenmiş sürümlerini otomatik olarak yükler.

Program bir güncelleme yaptığında, mevcut sürümü geri almak istediğinizde kullanılmak üzere yedek olarak kaydeder.

Auslogics Driver Updater'ı kullanmak, Microsoft'un bu güncellemeleri yayınladığı için tek tek Aygıt Yöneticisi aracılığıyla sürücü güncellemelerini sorgulamanın stresini ortadan kaldırabileceğiniz anlamına gelir. Bu araçla, bir şeyler ters gittiğinde veya yeni bir güncelleme çıktığında da bildirim alabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar size programı nasıl kullanacağınızı gösterecektir:

 1. Bu kılavuzu bilgisayarınızın web tarayıcısında izliyorsanız, bu web sayfasına yeni bir sekmede gidin.
 2. Auslogics Driver Updater web sayfası açıldıktan sonra, İndir düğmesine tıklayın, ardından tarayıcınızdan kurulum dosyasını indirmesini isteyin.
 3. Tarayıcınız indirileni tamamladıktan sonra, kurulumu doğrudan çalıştırın veya kaydettiğiniz klasöre giden yolu bulun ve çift tıklayın.
 4. Kullanıcı Hesabı Kontrolü iletişim kutusuna bir kez Evet'e tıklayın.
 5. Kurulum sihirbazı şimdi görünecektir.
 6. İlk açılır menüden dilinizi seçin.
 7. Ardından, Kurulum Dizini altında kurulum konumunu seçin (olduğu gibi bırakmanızı öneririz).
 8. Tercihinize göre, "Windows Başlangıcında otomatik olarak başlat" ve "Masaüstü simgesi oluştur" yanındaki kutuları işaretleyin veya işaretini kaldırın.
 9. Ardından, son onay kutusunu kullanarak programın sorunlar ortaya çıktığında geliştiricilerine anonim raporlar göndermesini isteyip istemediğinize karar verin.
 10. Kurulum seçeneklerinizi girdikten sonra, "Kurmak için tıklayın" düğmesine tıklayın.
 11. Kurulum tamamlandığında, program otomatik olarak başlayacak ve tarama sürecini başlatacaktır.
 12. Kendi kendine başlamazsa, Başlat menüsüne gidip onu başlatabilir veya oluşturduysanız Masaüstü kısayoluna çift tıklayabilirsiniz.
 13. Açıldığında, Taramayı Başlat düğmesine tıklayın.
 14. Tarama tamamlandıktan sonra, sorunlu sürücülerin bir listesi görünecektir. Ekran kartı sürücünüzün listede olup olmadığını kontrol edin.
 15. Güncelle düğmesine tıklayın.
 16. Araç sürücünüzü güncellemeyi bitirdikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlatma sorununun devam edip etmediğini kontrol etmek için oyunu başlatın.

Sürücüyü manuel olarak indirip yüklemeyi seçerseniz, farklı bir GPU modeli ve işletim sistemi mimarisi seçmek kolay olduğu için dikkatli olmanız ve doğru yazılımı kurduğunuzdan emin olmanız gerekir. İşi Auslogics Driver Updater gibi programlara bırakmanızı tavsiye ederiz.

Bileşenlerinizin Hız Aşırtmasını Durdurun

GPU ve CPU'nuzun saat hızlarını artırmak, oyun oynarken daha iyi performans elde etmenize yardımcı olabilir, ancak bazen geri tepebilir. Bu, o zamanlardan biri olabilir. Bileşenlerinizin hızını azaltmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Ayrıca hız aşırtma yazılımınızı bir süreliğine kapatabilir ve çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, Rivertuner İstatistiklerinde Özel Direct3D Desteğinin etkinleştirilmesinin sorunun çözülmesine yardımcı olduğuna dair raporlar alınmıştır. Bunu da denemelisin.

Ekran Bağlantınızı Değiştirin

Bu tuhaf gelebilir, ancak bazı oyuncular siyah ekran sorununun ekran bağlantınıza bağlı olduğunu keşfetti. HDMI kullanıyorsanız, DVI'yı deneyin ve tersini yapın. Bu sorunu çözmezse, sonraki düzeltmeye geçin.

Kaplama Programlarını Devre Dışı Bırak

Bindirme programları oyuncular için oldukça önemlidir. Tarayıcınızı kontrol etmek için her zaman bir oyunu (tüm ekranınızı kullanan) küçültmeniz gerektiğinde gerçekten sinir bozucu olabilir. Bazı kaplama programları bu sıkıntıyı ortadan kaldırır. Ayrıca oyun görüntüleri kaydetme, ekran görüntüsü alma ve oyun içinde sohbet etme gibi başka harika özellikler de sunarlar.

Her ne kadar yararlı olsalar da, kaplama özellikleri genellikle komplikasyonlara neden olur ve Elex'teki siyah ekran sorunu bunlardan biri olur. Bu durumda kaplama programınızı devre dışı bırakarak problemden kurtulabilirsiniz.

Diğerlerinin yanı sıra Steam, GeForce Experience, Game Bar ve Discord gibi kaplama özelliğine sahip farklı programlar var. Bu programlarda özelliği nasıl devre dışı bırakacağınızı size göstereceğiz.

GeForce Experience'ta "Oyun İçi Yer Paylaşımı" nı devre dışı bırakın

Bir NVIDIA kartı kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin GeForce Experience'taki Oyun İçi Yer Paylaşımı özelliğini devre dışı bırakın:

 1. Görev çubuğunda bulunan bildirime gidin ve "Gizli Simgeleri Göster" okuna tıklayın.
 2. Sistem tepsisi uçtuğunda, NVIDIA simgesini bulun, sağ tıklayın ve ardından GeForce Experience'ı seçin.
 3. Uygulama göründükten sonra pencerenin sol tarafına gidin ve Genel sekmesine geçin.
 4. Sağ taraftaki genel seçenekleri gördüğünüzde, IN-GAME OVERLAY'e gidin ve anahtarını kapatın.
 5. Değişikliklerinizi kaydedin ve ardından programı kapatın.
 6. Elex'i başlatın ve ardından hatayı kontrol edin.

Discord'da Oyun İçi Yerleşimi Kapat

Discord'un en popüler sesli ve yazılı sohbet uygulaması olduğu söylenebilir. Oyuncuların oyun oynarken iletişim kurmasını sağlar. Bazı Elex oyuncuları, başlatıldıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan siyah ekrandan programın kaplama özelliğinin sorumlu olduğunu bildirdi.

Özelliği devre dışı bırakın ve bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin. Discord ile, kaplama özelliğini devre dışı bırakmanın iki yolu vardır: Tamamen kapatabilir veya tek bir uygulama için kapatabilirsiniz. Aşağıdaki adım adım kılavuzu izleyin:

 1. Görev çubuğundaki büyüteç simgesine tıklayarak Başlat düğmesinin yanındaki arama kutusunu açın.
 2. Arama işlevi göründüğünde, "discord" (tırnak işareti yok) yazın ve sonuçlarda göründükten sonra uygulamaya tıklayın.
 3. Anında Discord açılır, Kullanıcı Ayarları ortamına giden yolu bulun. Bunu yapmak için dişli simgesine tıklayabilirsiniz.
 4. Kullanıcı Ayarları arayüzü göründükten sonra, sol bölmeye gidin, aşağı kaydırın ve ardından Kaplama üzerine tıklayın.
 5. Kaplama sekmesine gidin.
 6. Şimdi, "Oyun İçi Arayüzü Etkinleştir" seçeneğinin yanındaki anahtarı kapatın.
 7. Özelliği diğer uygulamalar için devre dışı bırakmak istemiyor ancak Elex için kapatmak istiyorsanız, Oyunlar sekmesine gidin, Elex'i bulun ve bunun için kaplama özelliğini devre dışı bırakın.
 8. Bundan sonra, değişikliklerinizi kaydedin ve sorunu kontrol edin.

Oyun Çubuğunu Devre Dışı Bırak

Microsoft, Windows 10'u oyun odaklı bir işletim sistemi olarak daha da kurmak için Game bar'ı tasarladı. Bu özellik, oyuncuların oyun görüntülerini kaydetmesine ve yayınlamasına, ekran görüntüsü almasına ve ses kaydetmesine olanak tanır. Bununla birlikte, diğer kaplama özellikleri gibi Elex ile de çatışmalara neden olabilir. Ayarlar uygulamasını kullanarak özelliğin nasıl devre dışı bırakılacağını göstereceğiz:

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Ayarlar'a tıklayın veya Windows ve I tuşlarına birlikte basın.
 2. Ayarlar'ın ana ekranını gördükten sonra Oyun etiketine tıklayın.
 3. Oyun arayüzü göründüğünde, "Oyun kliplerini, ekran görüntülerini kaydedin ve Game Bar'ı kullanarak yayınlayın" altındaki anahtarı kapatın.
 4. Pencerenin sol tarafına geçin ve Yakalamalar sekmesine geçin.
 5. Şimdi, "Oyun oynarken arka planda kaydet" seçeneğinin altındaki anahtarı kapatın.
 6. Oyunu başlatın ve sorunu kontrol edin.

Spotify Yer Paylaşımını Devre Dışı Bırak

Masaüstü akış platformlarını düşündüğünüzde, Spotify kolayca akla gelir. Uygulama, oyunla ilgili sorunlara neden olabilecek bir kaplama özelliğiyle birlikte gelir. Devre dışı bırakın ve siyah ekran sorununun gidip gitmediğini kontrol edin. Aşağıdaki adımları takip et:

 1. Spotify'ı başlatın.
 2. Uygulama açıldıktan sonra, pencerenin üst kısmındaki Düzenle'ye tıklayın ve açılan bağlam menüsünde Tercihler'e tıklayın.
 3. Tercihler arayüzü açıldığında, Ekran Seçenekleri'ne gidin.
 4. Şimdi, "Devre dışı bırakıldığında masaüstü kaplamasını göster" anahtarını kapatın.
 5. Elex'i başlatın ve sorunu kontrol edin.

Steam Arayüzünü Devre Dışı Bırak

Oyuncuların Steam tarayıcısını kullanmalarına ve çevrimiçi toplulukta sohbet etmelerine izin vermesine rağmen, Steam kaplama özelliğinin oyunlarla çatışmalara neden olduğu da bilinmektedir. Aşağıdaki adımlarda size bunu nasıl devre dışı bırakacağınızı göstereceğiz:

 1. Steam'i başlatın.
 2. Uygulama açıldığında, Pencerenin sol üst alanına gidin ve menü çubuğundaki Steam'e tıklayın.
 3. Açılan menüden Ayarlar'ı seçin.
 4. Steam'in Ayarlar arayüzü göründükten sonra, sol kenar çubuğuna gidin ve Oyun İçi'ne tıklayın.
 5. Pencerenin sağ bölmesine (Oyun İçi sayfa) gidin ve "The Steam Overlay" altındaki onay kutularının işaretini kaldırın.
 6. Steam İstemcisinin ana sayfasına dönün ve pencerenin üst kısmındaki Kitaplığa tıklayın.
 7. Oyun listenizden Elex'e sağ tıklayın, ardından Özellikler'e tıklayın.
 8. Sağ bölmeye geçin ve Genel sekmesinin altındaki "Oyun içindeyken Steam Arayüzünü Etkinleştir" onay kutusunun işaretini kaldırın.

GeForce Experience'ta Deneysel Özellikleri Devre Dışı Bırakın

GeForce Deneysel Özellikleri, oyunlarda kararlılık sorunlarına neden olabilecek bazı gelişmiş özelliklerin kilidini açmanıza olanak tanır. Bazı oyuncular devre dışı bıraktı ve oyunu sorunsuz bir şekilde çalıştırabildi. GeForce Experience'a sahipseniz, uygulamayı çalıştırın, Ayarlar ortamına gidin ve ardından Genel altındaki "Deneysel özellikleri etkinleştir" i kapatın. Şimdi oyuna başlayabilir ve sorunu kontrol edebilirsiniz.

Kaplama Programlarını Devre Dışı Bırak

Bazı programlar, siz bilgisayarınızın tüm ekranını kullanırken yeteneklerinizi genişletmek amacıyla oyununuzun üzerine çizim yapmak için kaplama özelliklerini kullanır. Bu programlar diğerleri arasında Steam, NVIDIA GeForce Experience ve Discord'u içerir.

Yer paylaşımı özelliklerini nasıl devre dışı bırakacağınızı size göstereceğiz:

Steam Arayüzünü Kapat

 1. Steam İstemcisini açın.
 2. Pencerenin sol üst köşesine gidin, Steam'e tıklayın, ardından açılan içerik menüsünde Ayarlar'ı seçin.
 3. Ardından, Oyun İçi sekmesine geçmek için sol bölmedeki Oyun İçi seçeneğine tıklayın.
 4. Sağ bölmeye gidin ve Steam Arayüzünün altındaki "Oyun içindeyken Steam Arayüzünü Etkinleştir" onay kutusunun işaretini kaldırın.
 5. Avı Yeniden Başlat: Güçlendirme ve çökme sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

NVIDIA Yer Paylaşımını Devre Dışı Bırak

 1. Görev çubuğunuzun en sağındaki sistem tepsinize gidin, NVIDIA simgesine ve ardından GeForce Experience'a tıklayın. Ayrıca programı Başlat menüsünde arayabilir ve oradan başlatabilirsiniz.
 2. Uygulama açıldıktan sonra, pencerenin sağ üst köşesine gidin ve dişli çark simgesine tıklayın.
 3. Sonraki ekranın Genel sekmesinde kalın ve ardından sağ bölmenin altına doğru bulunan PAYLAŞ seçeneğini kapatın.

Oyun Çubuğunu Devre Dışı Bırakma

 1. Başlat düğmesine tıklayın veya klavyenizdeki Windows logo tuşuna dokunun, ardından Başlat menüsü göründüğünde tekerlek simgesine tıklayın. Windows ve I tuşlarına aynı anda basarak da Ayarlar uygulamasını çağırabilirsiniz.
 2. Ayarlar ana ekranı açıldıktan sonra Oyun etiketine tıklayın.
 3. Oyun arayüzünün Oyun Çubuğu sekmesinde, "Oyun kliplerini, ekran görüntülerini kaydet, Oyun çubuğunu kullanarak yayınla" altındaki anahtarı kapatın.
 4. Ardından, Oyun arayüzünün sol bölmesine geçin ve Yakalamalar'a tıklayın.
 5. Arka Planda Kayıt'a gidin ve "Yayınladığımda sesi kaydet" seçeneğini kapatın.
 6. Ayarlar uygulamasından çıkın ve sorunu kontrol etmek için oyunu başlatın.

Sonuç

Siyah ekran sorunu artık tamamen ortadan kalkmış olmalı. Herhangi bir sorunuz varsa veya herhangi bir sorunla ilgili yardım istemek istiyorsanız, aşağıdaki yorumlar bölümünden bize ulaşın.