Windows 10'da Ekran Kenarı Kaydırma özelliği nasıl açılır veya kapatılır?

Son zamanlarda Windows 10 kullanıcılarından, Windows 10'daki ekran kenarı kaydırma özelliğinden kurtulmalarına yardımcı olmak isteyen pek çok soru aldık. Bazıları için, günlük işlemlerin önüne geçerken, diğerleri basitçe herhangi bir avantaj görmüyor. etkinleştirilmesi. Bu nedenle, Windows'ta kenar kaydırmalardan kurtulmanın yollarını arıyorsanız, bunun nasıl yapılacağına ilişkin yöntemleri öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam edin.

"Windows 10'da Kenar Kaydırmalarını Devre Dışı Bırakamıyorsam Ne Yapmalıyım?"

Windows 10 kenar kaydırma özelliği, farklı sistem kullanıcı arabirimi öğelerini getirmek için bir ekran kenarından içeri kaydırmanıza olanak tanır:

 • Ekranınızın sağ tarafından içeri doğru kaydırırsanız, Eylem Merkezi açılır.
 • Soldan içeri doğru kaydırırsanız, tüm açık uygulamalarınızı Görev Görünümü'nde göreceksiniz.
 • Yukarıdan kaydırırsanız, bu tam ekranlı bir uygulamanın tablet modunda başlık çubuğunu getirecektir.
 • Aşağıdan içeri doğru kaydırırsanız, Görev Çubuğunu tablet modunda tam ekran uygulamalarda veya Görev Çubuğu otomatik olarak gizlendiğinde görüntüleyebilirsiniz.

Çoğu durumda, bu, yalnızca basit bir kaydırma ile belirli sistem kullanıcı arabirimi öğelerine hızlı bir şekilde erişmenizi sağladığından, yerleşik olması oldukça kullanışlı bir özellik olabilir. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar yanlışlıkla kaydırmaya başlayabilecekleri için bu özelliği rahatsız edici bulabilir, bu da oldukça rahatsız edici olabilir. Birçok kullanıcı "soldan kaydır" özelliğini en can sıkıcı buluyor ve sonunda Windows 10'da sola kaydırmayı devre dışı bırakmanın yollarını arıyor. Windows 10'da kaydırma özelliğini devre dışı bırakmakta sorun yaşıyorsanız, doğru yere gelin. Aşağıda, bunu nasıl düzelteceğiniz konusunda size birkaç fikir vereceğiz.

Windows 10'da Dokunmatik Ekran Kenar Kaydırmaları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows'ta kenar kaydırma özelliğini yönetmenin birkaç yolu vardır. Bu yazıda, etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz en hızlı iki yönteme odaklanacağız:

 • Grup İlkesi aracılığıyla ekran kenarı kaydırmalarını etkinleştirme / devre dışı bırakma
 • Regedit aracılığıyla ekran kenarı kaydırmalarını etkinleştirme / devre dışı bırakma

Aşağıda, her iki seçeneği daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve size kenar kaydırmalarını devre dışı bırakma ve etkinleştirme adımlarını vereceğiz (özelliği daha sonra geri getirmek istemeniz durumunda).

Birinci seçenek: Grup İlkesi aracılığıyla ekran kenarı kaydırmalarını etkinleştirin / devre dışı bırakın

Windows 10'da ekran kenarı kaydırma işlevini yönetmenin yollarından biri Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni kullanmaktır. Nasıl devam edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini başlatın.
 • Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'nin sol bölmesine gidin ve aşağıdaki konumu bulun:

Bilgisayar Yapılandırması / Yönetim Şablonları / Windows Bileşenleri / Edge UI

 • Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ndeki Edge UI'nin sağ bölmesinde, değişiklik yapmak için Kenar kaydırmaya izin ver ilkesine çift dokunun.
 • Windows 10'da ekran kenarı kaydırmalarını devre dışı bırakmak için (nokta) Devre Dışı öğesini seçin ve Tamam'a tıklayın.
 • Bu yapıldıktan sonra Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini kapatın.
 • Şimdi, değişikliklerin etkili olması için Explorer'ı yeniden başlatmanız, oturumu kapatmanız ve ardından Windows'ta tekrar oturum açmanız veya bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Bir noktada fikrinizi değiştirirseniz ve kenar kaydırmalarını etkinleştirmeye karar verirseniz, bunu Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi aracılığıyla da yapabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisine gidin ve aynı konuma gidin: Bilgisayar Yapılandırması / Yönetim Şablonları / Windows Bileşenleri / Edge UI .
 • Kenardan kaydırmaya izin ver politikasına iki kez dokunun.
 • Windows 10'da ekran kenarı kaydırmalarını etkinleştirmek için (nokta) Yapılandırılmadı veya Etkin'i seçin ve Tamam'a tıklayın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İkinci seçenek: Regedit aracılığıyla ekran kenarı kaydırmalarını etkinleştirin / devre dışı bırakın

Regedit'te karşılık gelen DWORD değerini değiştirmek, Windows 10'da ekran kenarı kaydırmalarını devre dışı bırakmanıza izin verir.

İşte yapmanız gerekenler:

 • Klavyenizde Çalıştır'ı başlatmak için Win + R kombinasyonunu kullanın.
 • Çalıştır'a "regedit" yazın ve Enter'a basın.
 • Regedit'te şu konuma gidin: HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows \ EdgeUI
 • Ekran kenarı kaydırmalarını devre dışı bırakmak için AllowEdgeSwipe DWORD değerini 0 olarak ayarlayın.
 • Bir kez daha, değişikliklerin etkili olması için Explorer'ı yeniden başlatmanız, oturumu kapatmanız ve Windows'ta tekrar oturum açmanız veya bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir.

PC'nizde DWORD değerlerini değiştirmeyi rahat hissetmiyorsanız, başka bir seçenek daha vardır - bunu otomatik olarak yapmak için bir REG dosyası indirmek. Bu durumda yapmanız gerekenler:

Gerekli REG dosyasını (bilgisayarınızda ekran kenarı kaydırma özelliğini devre dışı bırakacak dosya) çevrimiçi olarak bulun ve indirin (Microsoft forumlarını veya Regedit öğreticileri sunan web sitelerini kontrol edebilirsiniz).

İndirilen dosyayı masaüstünüze (veya bulmanızın kolay olacağı başka bir yere) kaydedin.

 • Birleştirmek için indirilen .reg dosyasına çift tıklayın.
 • Ekranınızda bir Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) mesajı göreceksiniz: Evet'i ve ardından birleştirmeyi onaylamak için Tamam'ı tıklayın.
 • İşte bu - işlemi tamamlamak için, Explorer'ı yeniden başlatmanız, oturumu kapatmanız ve ardından Windows'ta tekrar oturum açmanız veya değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.
 • Özellik devre dışı bırakıldıktan sonra, REG dosyasını silebilirsiniz.

Bir kez daha, özelliği daha sonra geri almaya karar verirseniz, aynı adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz:

 • REG dosyasını indirin.
 • Bilgisayarınıza kaydedin.
 • Dosyayı çalıştırın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İşte buyur. Yukarıdaki çözümlerin, PC'nizdeki kenar kaydırma sorununu çözmede yardımcı olduğunu ve bunu başarıyla devre dışı bırakabildiğinizi umuyoruz. Yukarıdaki yöntemlerden hangisi sizin için çalıştı? Lütfen aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Artık kenar kaydırma sorunlarını bir kenara bırakarak, sisteminizin genel performansına bakabilirsiniz. Muhtemelen son zamanlarda bilgisayarınızın eskisi kadar hızlı ve verimli çalışmadığını fark ettiniz. Bu olur - bilgisayarlarımızı ilk aldığımızda, en iyi şekilde çalışırlar, ancak fazladan dosyalar biriktikçe ve depolama karmaşık hale geldikçe, bilgisayarınızda sık sık hataları ve aksaklıkları fark etmeye başlayabilirsiniz. Bunlar ciddi sistem sorunları olmayabilir ve bilgisayarınız ciddi bir sorunla karşılaşmayabilir. Ancak, uygulamaların yüklenmesi uzun sürdüğü ve basit komutlar eskisinden çok daha uzun sürdüğü için can sıkıcı olabilir.

Yukarıdakilerden herhangi biri size tanıdık geliyorsa, sisteminizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak Auslogics BoostSpeed ​​adlı bir performans artırıcı programı denemenizi öneririz. Yazılım yüklendikten sonra, sisteminizde kapsamlı bir tarama gerçekleştirecek ve gereksiz dosyaları (örneğin, kullanıcı geçici dosyaları, web tarayıcısı önbelleği, kullanılmayan hata günlükleri, kalan Windows Update dosyaları, geçici Sun Java dosyaları, gereksiz Microsoft Office önbelleği vb.) üzerinde). Daha sonra herhangi bir komplikasyona neden olmadan sisteminizden güvenle kaldırılırlar. Bu şekilde, bilgisayarınızda gigabaytlarca yer açacak ve pahalı donanım yükseltmelerine fazla harcamadan birçok hata ve tutarsızlığı çözeceksiniz.

Hızlı çözüm «Kaydırma» sorununu hızlı bir şekilde çözmek için , Auslogics uzman ekibi tarafından geliştirilen güvenli ÜCRETSİZ bir araç kullanın.

Uygulama kötü amaçlı yazılım içermez ve özellikle bu makalede açıklanan sorun için tasarlanmıştır. Sadece bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Ücretsiz indirin

Auslogics tarafından geliştirildi

Auslogics, sertifikalı bir Microsoft® Silver Uygulama Geliştiricisidir. Microsoft, Auslogics'in PC kullanıcılarının artan taleplerini karşılayan kaliteli yazılım geliştirme konusundaki yüksek uzmanlığını doğrulamaktadır.