Windows 10'da herhangi bir sürücü nasıl geri alınır?

Sürücüler, bilgisayarınızın işletim sisteminin talimatları yazılım programlarına ve donanım aygıtlarına iletmesine olanak tanıyan çok önemli bileşenlerdir. Microsoft, Windows işletim sistemi için düzenli olarak güncellemeler yayınladığından, sürücülerinizin geliştirmelere ayak uydurduğundan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde bilgisayarınız, düzgün çalışmasını engelleyecek çeşitli sorunlarla karşılaşacaktır.

Ancak, bir sürücü güncellemesinin geliştirmelerden daha fazla soruna neden olduğu bazı durumlar vardır. Bazen yeni sürücüler hatalarla gelir veya değiştirdikleri sürüm kadar iyi performans göstermezler. Neyse ki eski sürüme geri dönmek çok kolay. Bu nedenle, Windows 10'da bir sürücüyü nasıl geri alacağınızı öğrenmek sizin için faydalı olacaktır.

Windows 10'da Önceki Bir Sürücüye Geri Dönme

Bir sürücüyü geri aldığınızda, işletim sisteminiz mevcut sürümü bilgisayarınızdan kaldıracak ve ardından eski sürümü yeniden yükleyecektir. Windows'un bu amaçla sürücülerinizin önceki sürümlerini sakladığını belirtmekte fayda var. Ancak, sürücülerin daha eski sürümlerinin kopyalarını bile tutmaz. Yani, tek seçeneğiniz mevcut sürümden önceki sürümdür.

Sürücülerinizi geri almak için talimatlar:

  1. Yönetici ayrıcalıklarına sahip bir kullanıcı hesabında oturum açın. Sonraki adıma geçmeden önce PC'nizin bir yedeğini oluşturun.
  2. Klavyenizde Windows Tuşu + X tuşlarına basın.
  3. Power User seçeneklerinden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
  4. Aygıt Yöneticisi açıldığında, sorunlara neden olan öğeyi arayın. Barındırdıkları cihazları görmek için kategorileri genişletmeyi unutmayın.
  5. Cihazı bulduğunuzda sağ tıklayın, ardından Özellikler'i seçin.
  6. Sürücü sekmesine gidin, ardından Sürücüyü Geri Al'ı seçin.
  7. Sürücünüzü neden daha eski bir sürüme geri aldığınızı soran bir sistem uyarısı göreceksiniz.
  8. Bir yanıt seçin ve ardından 'Evet'i tıklayın. Ayrıca, pencerenin altındaki Bize Daha Fazla Bilgi Ver alanına yorum yazabilirsiniz.

Yakın zamanda güncellenen bir sürücünün sorunlara neden olmasının birçok nedeni vardır. Kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınıza girerek sürücüleri bozması olasıdır. Bu nedenle, sürücülerinizi tehditlerden ve saldırılardan korumak için Auslogics Anti-Malware öneririz. Bu araç, arka planda çalışan kötü amaçlı programları tespit edecektir. Bu şekilde, kötü amaçlı yazılımların ve virüslerin aygıt sürücülerinizi bozmasını veya zarar vermesini önleyebilirsiniz.

Öte yandan, sürücülerinizi güncellerken hata yapmaktan kaçınmak istiyorsanız, işlemi otomatikleştirmenizi ve Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanmanızı öneririz. Bu yazılım programı, tüm sürücülerinizi üreticinin önerdiği en son sürümlerine güncelleyecektir. Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanarak, sorunlara ve çökmelere neden olan sürücülere sahip olma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Herhangi bir aygıt sürücüsünü geri almanın başka yollarını biliyor musunuz?

Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın!