Birisi bilgisayar kamerama girebilir mi?

Pek çok insan yanlışlıkla İnternet'in enginliği içinde kimsenin bilgisayarına saldırmayı düşünmeyeceğini düşünüyor. Bu yaygın bir inanç olabilir, ancak bu sadece bir efsanedir. Bilgisayar korsanları savunmasız ve yamalanmamış bilgisayarları hedef alarak kullanıcıdan hassas bilgileri çalar. Zor kazandığınız parayı, güvenlik duygunuzu ve hatta mahremiyetinizi kaybedebilirsiniz. Sonuçta, bu suçlulardan bazıları bilgisayarınızın kamerasını da ele geçirebilir.

Bilgisayarınıza bir RAT aracılığıyla erişim

Bilgisayar korsanlarının, robotik bir farenin evinize girmesine ve bilgisayarınızı kurcalamasına izin vereceğini söylemiyoruz. 'RAT' teriminden kastettiğimiz, "Uzaktan Erişim Truva Atı" dır.

Hiç müşteri desteğini aramayı ve karşı taraftaki kişinin bilgisayarınızı uzaktan onarmasını deneyimlediniz mi? Sadece bazı basit talimatları izleyin ve cihazınıza erişmek için uzaktan yönetim yazılımını kullanabilirler.

Bu teknoloji oldukça yaygındır, ancak her zaman iyilik için kullanılmaz. Saldırı silahları olarak kullanılan birkaç kötü amaçlı yazılım aracı vardır. Bunlar arasında Back Orifice, SubSeven, ProRat ve Poison-Ivy sayılabilir.

Truva atı bilgisayarınıza girdikten sonra, bilgisayar korsanı her hareketinizi izleyebilir. Mesajlarınızı okuyabilirler; tuş vuruşlarınızı ve ekran etkinliklerinizi yakalayın; ve web kameranız da dahil olmak üzere cihazınız üzerinde tam kontrole sahip olun. Web kameranızın yanındaki ışığın sizi her zaman şüpheli etkinlikler konusunda uyarabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Siber takipçileriniz onu kolayca kapatabilir. Yani, birinin sizi gözetlediğini bile anlamayacaksınız. Sahip olduğunuzu düşündüğünüz web kamerası güvenliği aslında mevcut değil.

Üzücü gerçek şu ki, RAT'ler çevrimiçi olarak kolayca satın alınabilir ve bunların nasıl kullanılacağını gösteren binlerce YouTube videosu vardır. Devlet kurumları ve kimlik hırsızlıklarının yanı sıra, diğer insanlar potansiyel olarak bilgisayarınızın kamerasını hackleyebilir. Örneğin, öğrenciyseniz, okulunuz sizi gizlice izleyebilir. Müşterileri gözetleyen bilgisayar kiralama yerleri de var.

Birisi Bilgisayar Kameramı Kesebilir mi?

Suçluların bilgisayarınıza girip hayati bilgilere ve hatta sürücülere erişebilmesinin birçok yolu vardır. Bununla birlikte, cihazınıza bir RAT yüklemek için kullandıkları yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Kötü amaçlı yazılım ve virüs içeren e-postalar - Bilgisayar korsanları kötü amaçlı yazılımları e-postalara ekleyerek yayabilir. Eki açarak, kötü amaçlı yazılımı indiriyor ve yüklüyorsunuz.
 • Şüpheli web sitelerine bağlantılar içeren e-postalar - Bağlantılar sizi meşru bir kuruluşu taklit eden bir siteye gönderecektir. Gerçekte kötü amaçlı yazılım veya casus yazılım olabilecek yazılımı indirmeniz istenecektir.
 • Zayıflıkları aramak - Bilgisayar korsanları ayrıca e-postalar gönderebilir, izinsiz girişi önleme sistemlerini, saldırı tespit sistemlerini ve güvenlik duvarlarını tehlikeye atabilir. Bilgisayarınızın yamasız ve saldırılara açık olup olmadığını belirlemeye çalışacaklar.
 • Sahte satış / onarım uzmanlarından istenmeyen çağrılar - Bilgisayar korsanından onarım uzmanı gibi davranan bir çağrı alabilirsiniz. Sizi RAT'ı kurmaya ve etkinleştirmeye ikna edebilirler.

Kendinizi Web Kamerası Korsanlığından Nasıl Korursunuz?

Bu zamana kadar, "Birisi bilgisayar kameramı kırabilir mi?" Sorusunun yanıtını buldunuz. Maalesef cevap "evet". Ancak, bilgisayar korsanlarının sizi gözetlemesini önlemek için yapabileceğiniz bazı yollar vardır. İşte alabileceğiniz önleyici tedbirlerden bazıları:

 1. Kameranızı kullanmıyorsanız, devre dışı bırakın veya üzerini kapatın. FBI direktörü James Comey ve Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in kendilerine bant yapıştırdıkları bildirildi.Bilgisayar korsanlarını dışarıda tutmak için web kameranızın üzerine bant koyun.
 2. Güvenlik duvarınızın etkinleştirildiğinden ve anti-virüs / anti-malware aracınızın güncellendiğinden emin olun.
 3. Daima işletim sisteminizi, yazılımınızı, sürücülerinizi ve tarayıcınızı güncelleyin.
 4. Kameranızı yalnızca güvenli bir İnternet bağlantısı üzerinden kullanın.
 5. Web kamerası güvenliği için parmak izi kilitlerine güvenmeyin. Güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olun.
 6. Kesinlikle beklemediğiniz sürece e-posta eklerini veya bağlantılarını açmayın.
 7. Telefon pazarlamacılarından gelen istenmeyen aramaları eğlendirmeyin.
 8. Herhangi bir kişisel bilgiyi çevrimiçi olarak yabancılara ifşa etmeyin.

Bahsettiğimiz gibi, bilgisayar korsanları her zaman güvenlik açıkları ararlar. Yazılım geliştiriciler bu hataları düzeltmek için yamalar ve güncellemeler oluşturur. Bu nedenle, işletim sisteminizi, sürücülerinizi ve yazılımınızı güncellemenin önemini tekrar edeceğiz. Sürücülerinizin uyumlu ve en son sürümlerini rahatça yüklemek için her zaman Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanabilirsiniz.

Kendinizi web kamerası korsanlığından korumak için bize başka önerilerde bulunabilir misiniz?

Aşağıda yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle paylaşın!