Görevleri otomatikleştirmek için Windows 10 Görev Zamanlayıcı nasıl kullanılır?

Microsoft, bilgi işlem görevlerini kullanıcılar için daha rahat ve daha kolay hale getirmek için yollar geliştirmeye devam ediyor. Bu günlerde, Windows 10'da görevleri nasıl otomatikleştireceğinizi öğrenmek için izleyebileceğiniz basit adımlar var. Görev Zamanlayıcı'nın yardımıyla, önceden seçilmiş bir gün ve saatte komutları çalıştırabilecek, uygulamaları başlatabilecek ve komut dosyalarını çalıştırabileceksiniz. Dahası, görevleri tetikleyecek belirli olayları seçebilirsiniz. Temel olarak, Görev Zamanlayıcı, bilgisayarınızdaki olayların sekmelerini tutar ve belirtilen koşul karşılandığında belirli eylemleri yürütür.

Görev Zamanlayıcı'yı nasıl yapılandıracağınızı öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu yazıda, bu araç yardımıyla size temel bir görev ve gelişmiş bir görevin nasıl oluşturulacağını öğreteceğiz. Dahası, bir görevin nasıl çalıştırılacağını, düzenleneceğini ve silineceğini paylaşacağız.

Görev Zamanlayıcı Kullanarak Temel Görev Oluşturma

Windows 10'da temel bir görev oluşturmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Görev çubuğunuza gidin, ardından Ara simgesine tıklayın.
 2. "Görev Zamanlayıcı" yazın (tırnak işaretleri olmadan), ardından aracı açmak için en üstteki sonucu tıklayın.
 3. Sol bölme menüsüne gidin, ardından Görev Zamanlayıcı Kitaplığı'nı seçin.
 4. Şimdi, sağ bölme menüsüne veya Eylemler seçeneklerine gitmeniz gerekiyor. Yeni Klasör'ü tıklayın.
 5. Oluşturmak üzere olduğunuz klasör için bir isim girin. Örneğin, "KişiselGörevler" (tırnak işareti olmadan) yazabilirsiniz. Bu adımı yapmak, kişisel görevlerinizi sistem ve uygulama görevlerinden ayırmanıza izin verecektir.
 6. Tamam'ı tıklayın.
 7. Sol bölme menüsüne geri dönün, ardından Görev Zamanlayıcı Kitaplığı'nın içeriğini genişletin.
 8. Kişisel Görevler'i (veya oluşturduğunuz yeni klasörü) seçin.
 9. Şimdi, sağ bölme menüsüne gidin ve ardından Temel Görev Oluştur'u tıklayın.
 10. Ad alanına görevin yapısını açıklayan kısa bir metin girin - örneğin, Not Defteri Başlatıcı. Ad alanında görev için daha uzun bir açıklama bile oluşturabilirsiniz.
 11. İleri düğmesine tıklayın.
 12. Görev için bir tetikleyici seçin. Görev Zamanlayıcı'nın aşağıdakiler dahil çeşitli tetikleyiciler arasından seçim yapmanıza izin verdiğini unutmayın:
 • Günlük
 • Haftalık
 • Aylık
 • Bir kere
 • Bilgisayar başladığında
 • Oturum açtığımda
 • Belirli bir olay günlüğe kaydedildiğinde
 1. Sonrakine tıkla.
 2. Sonraki sayfada, görevin ne zaman çalışmasını istediğinizi belirtin. Günü seçmek için Başlat seçeneğinin yanındaki takvim listesine tıklayın. Tetikleme seçeneği olarak 'Günlük' seçeneğini seçerseniz, görevin belirtilen her gün sayısı için tekrarlanmasını da seçebilirsiniz. Görevin başlayacağı zamanı seçmeyi unutmayın. Farklı saat dilimlerinde sık sık seyahat ediyorsanız, 'Saat dilimleri arasında senkronize et' seçeneğini tıklayın.
 3. İleri düğmesine tıklayın.
 4. Eylem sayfasına ulaştığınızda, bir komut dosyası çalıştırmak, bir uygulama başlatmak veya bir komut çalıştırmak için 'Bir program başlat' seçeneğini seçin. 'Bir mesaj görüntüle' veya 'E-posta gönder' seçeneğiniz vardır. Ancak, bunların kullanımdan kaldırılmış özellikler olduğunu unutmayın. Microsoft artık bunların bakımını yapmadığından, çalışabilir veya çalışmayabilir. Detaylar burada:
 • E-posta gönder - Bu seçenek, sisteminizi, seçilen bir programa göre özelleştirilmiş bir mesaj içeren bir e-posta göndermesi için tetikleyecektir. Ancak, yalnızca bir e-posta sunucusu belirtirseniz çalışacaktır.
 • Bir mesaj göster - Bu seçeneği seçtiğinizde, bir programa göre görev başladığında ekranınızda bir metin mesajı görürsünüz.
 1. 'Program / komut dosyası' alanında uygulamanın yolunu belirtin. Uygulamanın yolunun farkında değilseniz, bulmak için Gözat'ı seçebilirsiniz.
 2. İsteğe bağlı: Görevi özel talimatlarla çalıştırmak istiyorsanız, 'Argüman ekle' alanına koşulları yazabilirsiniz. 'Başlama yeri' alanını boş bırakabilirsiniz, ancak bu alanda programın başlayacağı klasörü belirtebilirsiniz.
 3. Bitir düğmesine tıklayın.

Adımların tamamlanması, görevi otomatik olarak bir zamanlamaya göre çalıştırmanıza izin vererek gerçekleştirmenize olanak tanır.

Görev Zamanlayıcı Kullanarak Gelişmiş Görev Oluşturma Adımları

 1. Görev çubuğunuzdaki Ara simgesini tıklayın, ardından "Görev Zamanlayıcı" yazın (tırnak işareti yok).
 2. Aracı başlatmak için klavyenizdeki Enter tuşuna basın.
 3. Görev Zamanlayıcı açıldığında, sol bölmedeki Eylemler menüsüne gidin.
 4. Yeni Klasör seçeneğini seçin.
 5. Klasör için bir ad yazın. Sistem ve uygulama görevlerinden ayırt edebildiğiniz sürece, istediğinizi seçmekte özgürsünüz.
 6. Tamam'ı tıklayın.
 7. Şimdi sol bölmeye gidin, ardından Görev Zamanlayıcı Kitaplığı dalının içeriğini genişletin.
 8. Yeni oluşturduğunuz klasörü seçin.
 9. Sağ bölmeye geri dönün, ardından Görev Oluştur seçeneğini seçin.
 10. 'Ad' alanına kısa bir açıklayıcı ad girin.
 11. İsteğe bağlı: Açıklama alanına görevin daha uzun bir açıklamasını yazabilirsiniz.
 12. Güvenlik seçeneklerinde görevi hangi yönetici hesabının çalıştırabileceğini seçebilirsiniz.

Not: Yönetici hesabı kullanıyorsanız varsayılan kullanıcı yeterli olacaktır. Ancak, görev otomatik olarak çalıştığında komut penceresinin görünmesini engellemek için 'Kullanıcı oturum açmış olsun veya olmasın çalıştır' seçeneğini seçebilirsiniz. Gizli seçeneğinin çalışmayabileceğini unutmayın.

İsteğe bağlı: Görevi çalıştırmak için yükseltilmiş ayrıcalıklara ihtiyacınız varsa, 'En yüksek ayrıcalıklarla çalıştır' seçeneğini seçin.

 1. Farklı bir uyumluluk seçeneği kullanmanız gerekmedikçe 'Şunun için yapılandır' ayarlarını bırakmalısınız.
 2. Tetikleyiciler sekmesine gidin, ardından Yeni'yi tıklayın.
 3. Aşağıdaki tetikleyicilerden birini seçmek için 'Göreve başlayın' açılır menüsünü tıklayın:
 • Bir programa göre
 • Oturum açıldığında
 • Başlangıçta
 • Boşta
 • Bir olayda
 • Görev oluşturma / değiştirme sırasında
 • Kullanıcı bölümüne bağlantıda
 • Kullanıcı bölümüne bağlantı kesildiğinde
 • İş istasyonu kilidinde
 • İş istasyonunda kilit açma
 1. Görevin bir kez, günlük, haftalık veya aylık olarak çalıştırılmasını seçebilirsiniz. Görev sıklığını seçtikten sonra, ne zaman çalışması gerektiğini seçmek için Başlangıç ​​ayarlarını tıklayın. Saati seçmeyi unutmayınız.
 2. İsteğe bağlı: 'Gelişmiş ayarlar' bölümünün altında, görevi erteleme, yineleme veya durdurma dahil olmak üzere diğer ek seçenekleri seçebilirsiniz. Ayrıca bu ekstra seçenekleri tetikleyecek koşulları da seçebilirsiniz.
 3. Devam etmek için Tamam'ı tıklayın.
 4. Eylem'i tıklayın, ardından 'Bir program başlat' seçeneğini seçin. Bahsettiğimiz gibi, 'E-posta gönder' veya 'Bir mesaj görüntüle' seçeneklerini de seçebilirsiniz. Ancak, Microsoft onlar için güncelleme geliştirmeyi bıraktığı için çalışacaklarına dair bir garanti yoktur.
 5. Şimdi, Ayarlar bölümüne gidin ve Program / komut dosyası alanında uygulamanın yolunu belirtin. Ayrıca, uygulamanın yolunu bilmiyorsanız, Gözat düğmesine de tıklayabilirsiniz.
 6. İsteğe bağlı: Görevin hangi koşullarda çalıştırılacağını 'Argüman ekle' alanında belirtebilirsiniz. "Başlama yeri" alanını boş bırakabilirsiniz.
 7. Devam etmek için Tamam'ı tıklayın.
 8. Koşullar sekmesine gidin.
 9. İsteğe bağlı: Koşullar sekmesinde, tetikleyicilerle çalışacak diğer koşulları seçebilirsiniz. Mevcut seçenekler, Güç ayarlarını gereksinimlerinize göre yapılandırmanıza izin verir.
 10. Bitirdiğinizde Tamam'ı tıklayın.
 11. Ayarlar sekmesine tıklayın.
 12. İsteğe bağlı: Ayarlar sekmesinde, görevin nasıl çalışacağını etkileyecek ek koşullar seçebilirsiniz. Çoğu durumda, aşağıdaki seçenekleri seçmeniz gerekir:
 • Zamanlanmış bir başlangıç ​​kaçırıldıktan sonra görevi mümkün olan en kısa sürede çalıştırın.
 • Görev başarısız olursa, her…
 1. Tamam'ı tıklayın.

Adımları tamamladıktan sonra, eylemleri doğrulamak için hesap kimlik bilgilerinizi kullanın. Görevin, seçtiğiniz program veya olay tetikleyicisinde otomatik olarak çalışmasını bekleyebilirsiniz.

Görev Zamanlayıcı'da Görevler Nasıl Çalıştırılır, Düzenlenir ve Silinir

Bu noktada, Windows 10'da görevleri nasıl planlayacağınızı zaten biliyorsunuz. Şimdi, Görev Zamanlayıcı aracılığıyla görevleri nasıl çalıştıracağınızı, düzenleyeceğinizi ve sileceğinizi göstereceğiz. İşte talimatlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusu açıldığında, "tascksched.msc" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Sol bölme menüsüne gidin, ardından Görev Zamanlayıcı Kitaplığı dalının içeriğini genişletin.
 4. Görevlerinizi içeren klasörü seçin.
 5. Bir görevi istek üzerine çalıştırma: Klasörü seçin, ardından sağ bölmeye gidin ve Çalıştır'ı seçin.
 6. Bir görevi düzenleme: Görev klasörünü seçin, ardından sağ bölmeye gidin ve Özellikler'i seçin. Görev için seçenekleri ve koşulları düzenleyebileceğiniz yeni bir pencere göreceksiniz.
 7. Bir görevi silme: Klasörü seçin, ardından sağ bölmedeki Sil'e tıklayın.

Görev Zamanlayıcı'nın Windows işletim sisteminin eski sürümlerinde de mevcut olduğunu belirtmek gerekir. Böylece, Windows 8.1, Windows 7 ve hatta işletim sisteminin daha eski sürümleri için sağladığımız talimatları kullanabilirsiniz.

Bazı görevlerin veya uygulamaların sizin müdahaleniz olmadan otomatik olarak çalıştığını fark ederseniz, Görev Zamanlayıcı'da yapılandırılıp yapılandırılmadıklarını kontrol edin. Değilse, kötü amaçlı yazılımın bilgisayarınıza girerek programların ve hizmetlerin davranışını etkilemesi olasıdır.

Bu durumda, Auslogics Anti-Malware gibi güçlü bir güvenlik aracına ihtiyacınız olacak. Bu yazılım programı, sistem belleğinizi arka planda çalışabilecek kötü amaçlı programlar için kontrol edecektir. Bunun yanı sıra, Görev Zamanlayıcı'da otomatik olarak başlayacak şekilde yapılandırılmış programların güvenliğini kontrol edecektir. Ayrıca kayıt defterindeki şüpheli girişleri de analiz eder. En iyi yanı, ana antivirüsünüzün kaçırabileceği öğeleri yakalamasıdır. Böylece, bilgisayarınızda güvenliği güçlendirdiğiniz bilgisi ile ihtiyacınız olan gönül rahatlığına sahip olabilirsiniz.

Görev Zamanlayıcı'yı kullanmak için herhangi bir ipucu ve püf noktası biliyor musunuz?

Bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın!