Windows 10 bilgisayarda ebeveyn denetimleri nasıl kurulur?

İnternete erişim hem bir nimet hem de bir lanettir. Dünyanın her yerindeki diğer insanlarla bağlantı kurmamızı sağlar. Dahası, bize neredeyse ölçülemeyen bir bilgi kitaplığına erişim sağlar. Bununla birlikte, önlem almazsanız, yıkıcı sorunlarla uğraşabilirsiniz. Ne de olsa web, bir sonraki şüphesiz kurbanlarını bekleyen suçlular için bir merkez olabilir. Söylemeye gerek yok, İnternet sadece sizin için değil çocuklarınız için de tehlikeli bir yer olabilir.

Ebeveynlerin, çocuklarının telefonlarını veya bilgisayarlarını kullanırken nelere maruz kaldıkları konusunda endişelenmeleri doğaldır. Dolayısıyla, internete nasıl erişeceğini bilecek yaşta bir çocuğunuz varsa, "Çocuğumun İnternet erişimini nasıl sınırlayabilirim?" Diye sorabilirsiniz.

Çocuğunuz bir Windows 10 bilgisayar kullanıyorsa, çevrimiçi etkinliklerini izlemenize izin veren bir hesap oluşturabilirsiniz. Bu özellik, Microsoft Aile Güvenliği kullanarak normal bir kullanıcı hesabına daha fazla güvenlik ekler. Başlangıçta Windows 8 ile piyasaya sürülen Ebeveyn Kontrolü, çocuğunuzun bilgisayarında veya telefonunda ne yaptığını kontrol etmenizi ve izlemenizi sağlar. Bu etkinlikler, ekran sürelerini ve web'de gezinme alışkanlıklarını içerir. Windows 10 bilgisayarlarında hangi uygulamaları ve oyunları kullanabileceklerine de karar verebilirsiniz.

Tabii ki, bu özellik dünya çapında çeşitli topluluklarda tartışmalara yol açtı. Ancak, çevrimiçi ortamda zorbalığa uğrayan veya rahatsız edici web intihar oyunlarının kurbanı olduklarına dair haberleri izlerseniz, çocuklarınızı korumak için önlemler almak isteyebilirsiniz.

Şimdi, "Ebeveyn Denetimlerini İnternette nasıl kurarım?" Diye merak edebilirsiniz. Artık endişelenme çünkü seni koruduk. Bu yazıda, çocuğunuzun Windows 10 bilgisayarında Ebeveyn Denetimini nasıl kuracağınızı öğreteceğiz. Ayrıca, özelliği nasıl kullanacağınızı da göstereceğiz.

Windows 10'da Ebeveyn Denetimleriyle Kullanıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur

Yapmanız gereken ilk şey, çocuğunuz için bir kullanıcı hesabı oluşturmaktır. Bunu yaptıktan sonra, Ebeveyn Kontrolünü kurabileceksiniz. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar uygulamasını başlatmanız gerekiyor. Bunu yapmak için klavyenizdeki Windows Key + I tuşlarına basın.
 2. Ayarlar uygulaması açıldığında, Hesaplar kutucuğuna tıklayın.
 3. Şimdi, sol bölme menüsüne gidin ve listeden Aile ve Diğer Kişiler'i seçin.
 4. Sağ bölmeye gidin ve ardından Aile Üyesi Ekle'yi tıklayın.
 5. Yeni bir iletişim kutusu görünecektir. 'Çocuk ekle' seçeneğini seçmeniz ve ardından bir e-posta adresi göndermeniz gerekir. Çocuğunuzun zaten varsa, onu kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, 'Eklemek istediğim kişinin e-posta adresi yok' bağlantısını tıklayabilirsiniz.
 6. Bir sonraki adım, çocuk kullanıcı hesabını kurmak için gerekli bilgileri doldurmaktır. Diğer ayrıntıların yanı sıra çocuğunuzun adını ve doğum tarihini vermeniz gerekir.
 7. Çocuğunuzun hesabına ek güvenlik sağlamak için geçerli bir telefon numarası girmeniz gerekir. Herhangi bir nedenle hesaba erişemezseniz, telefonunuza bir kod gönderilmesini isteyebilirsiniz. Kodu kullandığınızda, hesabı sıfırlayabilirsiniz. Telefon numarası yerine bir e-posta adresi kullanma seçeneğiniz olduğunu belirtmekte fayda var.
 8. Şimdi, hesap bilgilerini Microsoft Advertising ile paylaşmak isteyip istemediğinize ve şirketten promosyon teklifleri almak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Bu özellikler özellikle çocuğunuzla ilgili olmadığından, bunların seçimini kaldırabilirsiniz.

Artık çocuğunuzun hesabında oturum açmak için Microsoft Aile Güvenliği araçlarını çevrimiçi olarak kullanma olanağına sahip olacaksınız. Hesap ayarlarını yapabilecek veya değiştirebileceksiniz. Ancak, çocuğunuzun kullanıcı hesabına herhangi bir aile ayarı uygulayabilmeniz için önce hesabını onaylamanız gerekir. İşte adımlar:

 1. Çocuğunuzun kullanıcı hesabını oluşturmak için kullandığınız e-posta adresine bir davetiye gönderin.
 2. Şimdi, e-postayı açın ve Daveti Kabul Et'i tıklayın.

Davetiyeyi onaylamadığınız sürece hesaplarının beklemede kalacağını unutmayın. Hesaplarında oturum açabilirler, ancak Ebeveyn Denetiminin özellikleri çalışmayacaktır. Bu nedenle, sonraki bölüme geçmeden önce hesabını onaylamanız önemlidir.

Windows 10 PC'de Ebeveyn Denetimi Nasıl Kullanılır

Çocuğunuzun hesabını ekledikten sonra, Aile Güvenliği web sitesini kullanarak ayarları yapılandırabileceksiniz. Siteye erişmek için Aile Ayarlarını Yönet'i tıklayabilirsiniz. Ebeveyn Kontrolü aracılığıyla yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

 • Web aramaları ve uygulama satın alımları dahil olmak üzere çocuklarınızın cihazlarındaki etkinlikleri hakkında raporlar alın.
 • Çocuğunuza Xbox ve Windows mağazalarında alışveriş yapmak için para gönderin.
 • Videolar, uygulamalar, oyunlar, filmler ve TV şovlarında derecelendirilen içerik için yaş sınırlarını yapılandırın.
 • Çocuklarınızın Windows 10 bilgisayarlarını ne kadar süre kullanabileceklerine dair sınırlar belirleyin.
 • Çocuğunuz bir Windows 10 akıllı telefon kullanıyorsa, onu bir harita üzerinde de bulabilirsiniz.

Şimdi, kullanabileceğiniz Ebeveyn Kontrolü seçeneklerine bakalım.

Web Tarama

Çocuğunuzun çevrimiçi olarak neleri görmesine izin verileceğini seçebilirken, insanların onlara ne göndereceğini kontrol edemezsiniz. Uygunsuz bir reklamın ne zaman açılacağını veya birisinin onlara ne zaman zararlı bir bağlantı göndereceğini asla bilemezsiniz. Bu nedenle, çocuğunuzun tarama faaliyetlerini izlemeniz çok önemlidir. İnternette gezinme bölümüne gittiğinizde çocuğunuzun ziyaret etmesini istemediğiniz siteleri engelleyebileceksiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, 'Uygunsuz web sitelerini engelle' özelliğini etkinleştirmektir. Bunu yaptıktan sonra, Güvenli Arama'yı açarsınız. Bunu yaparak, arama motorları uygunsuz arama sonuçlarını göstermeyecektir. Bu şekilde, çocuğunuzun yalnızca sizin onayladığınız web sitelerini görmesini sağlayabilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Çocuğunuzun bilgisayarını çevrimiçi tehditlere ve saldırılara karşı korumak için daha kapsamlı bir araç istiyorsanız, Auslogics Anti-Malware kullanmanızı öneririz. Bu yazılım programı, çocuğunuzun faaliyetlerini izleyen ve kişisel verilerini toplayan çerezleri tespit edebilir. Ayrıca güvenlik sorunları için geçici ve sistem klasörlerini de kontrol edecektir. Ayrıca, Auslogics Anti-Malware veri sızıntılarını önlemek için tarayıcı uzantılarını tarayacaktır. Bu araçla, çocuğunuzun bilgisayarının güvenli ve emniyetli olduğunu bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Son Etkinlik

Son Etkinlik bölümü, çocuğunuzun etkinliklerini toplar. E-posta yoluyla çevrimiçi olarak nelere göz attıkları, ekran süreleri ve kullandıkları uygulamalar ve oyunlar hakkında raporlar alacaksınız. Bir haftalık etkinlik alma seçeneğiniz var. Öte yandan, tüm faaliyetlerini görme özgürlüğüne sahipsiniz. Microsoft'un, çocuğunuzun tarama etkinliklerini yalnızca Microsoft Edge veya Internet Explorer kullanıyorlarsa toplayabileceğini unutmayın. Bu nedenle, diğer web tarayıcılarına erişimlerini engellemek ideal olacaktır.

Uygulamalar, Oyunlar ve Medya

Çocukların oyun bağımlısı olabileceğini biliyoruz. Bu günlerde oyunlar daha şiddetli hale geldi. Bu nedenle, çocuğunuzun uygunsuz uygulamalara erişemeyeceğinden emin olmak için Uygulamalar, Oyunlar ve Medya bölümünün ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Çocuğunuzun açmasını istemediğiniz oyunları ve uygulamaları engelleyebileceksiniz. 'Uygunsuz uygulamaları ve oyunları engelle' özelliğini etkinleştirdikten sonra, Windows Mağazası'ndan indirebileceklerini buna göre sınırlandırabileceksiniz. Sadece yaşlarına uygun olanları kurabilecekler. Dahası, belirli oyunları ve uygulamaları engelleme olanağına sahip olacaksınız.

Ekran ZAMANI

Çocuğunuzun bilgisayarında geçirdiği zamanı en aza indirmek istiyorsanız Ekran Süresi bölümüne gidebilirsiniz. Burada, bilgisayar kullanımları için zaman sınırları ayarlayabileceksiniz. Ayrıca güne bağlı olarak kullanım sınırını özelleştirme özgürlüğüne sahipsiniz. Örneğin, hafta sonları daha uzun bilgisayar kullanımını teşvik etmelerini istiyorsanız, Cumartesi ve Pazar günleri için daha uzun sınırlar ve hafta içi için daha kısa zaman sınırları belirleyebilirsiniz.

Satın Alma ve Harcama

Ayrıca çocuğunuzun hesabına Xbox mağazasından ve Microsoft Store'dan medya ve oyun satın almak için kullanabileceği para yükleyebilirsiniz. Satın Alma ve Harcama bölümüne gidebilir ve Microsoft hesaplarına para gönderebilirsiniz. Harcamalarını kontrol altına almak için diğer ödeme seçeneklerinden kurtulduğunuzdan emin olun.

Çocuğunuzu Bulun

Çocuğunuz bir Windows 10 tablet veya akıllı telefon kullanıyorsa, haritada nerede olduğunu bilmek için Çocuğunuzu Bul özelliğini kullanabilirsiniz.

Xbox Gizlilik Ayarları

Bu bölümde, çocuğunuzun Xbox profilini izleyebileceksiniz. Çocuğunuzun diğer kullanıcıların Xbox Live profillerini görmesine, videoyla iletişim kurmasına veya başkalarıyla dosya paylaşmasına izin verilip verilmeyeceğine de karar verebilirsiniz. Xbox One ve Xbox 360 konsolları ile Windows 10 bilgisayarlar için bu ayarları değiştirebilirsiniz.

Microsoft, çocuklarınızın etkinliklerini cihazlarında kontrol etmenizi kolaylaştıracak özellikler ekledi. Ancak yine de oturup çocuklarınızla web güvenliğini tartışmanız en iyisidir. Bu şekilde, cihazlarında sınırlamaları belirlemenin arkasındaki gerekçenizi anlarlar.

Ebeveyn Kontrolü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bize bildirin!