Yazılımınızı nasıl güncel tutabilirsiniz?

'Güncel kalın, modern kalın - ayak parmaklarınızı takip edin'

Jack LaLanne

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, yazılımınızı güncel tutmak 2018'de bir zorunluluktur. Asıl nokta şu ki, bu günlerde hayatlarımızı organize etmek için bilgisayarlarımıza büyük ölçüde güveniyoruz ve modası geçmiş yazılımlar çoğu zaman ağırlığını kaldıramıyor ve yaşayamıyor gibi görünüyor. beklentilerine kadar. Bu kabul edilemez ve hatta tehlikelidir çünkü riskler bunun olmasına izin vermeyecek kadar yüksektir. Öyleyse, programlarınızı ve uygulamalarınızı neden düzenli olarak güncellemeniz gerektiğini ve bunu çok fazla çaba harcamadan nasıl yapabileceğinizi öğrenelim.

Düzenli Güncellemelerin Önemi

Windows 10 güncellemelerini sinir bozucu ve gereksiz bulabilir, hatta bilgisayarınıza geldiklerinde rafa koyabilirsiniz. İşletim sisteminizin sizi düzenli olarak bombaladığı ve bir şeyin daha iyi sürümlerini indirmeniz için yalvaran sayısız pop-up'tan nefret edebilirsiniz. Windows Güncellemeniz aracılığıyla gelmelerine izin vermenize karşı hiçbir şeyiniz olmasa bile, bilgisayarınızı yeniden başlatmanın külfetli bir yük olarak çalışmasını sağlamak için onları yeniden başlatmayı düşünebilirsiniz. Bütün bu belirsiz yenilikler ve iyileştirmeler çok can sıkıcı, değil mi?

Üzgünüm, daha ihtiyatsız olamazdın. Gerektiğinde yazılımınızı güncellemeyi ihmal ederseniz ne olabileceğine bir bakın.

Özetle, güncellemelerden kaçınırsanız, şunlarla yüzleşeceğinizden emin olabilirsiniz:

 1. Kalıcı Hatalar
 2. Zayıf performans
 3. Kötü Amaçlı Yazılım Bulaşması
 4. Güvenlik sorunları
 5. Veri kaybı
 6. Donanım Sorunları
 7. Uyumluluk Sorunları

Şimdi bu olumsuzlukları daha detaylı inceleyelim:

1. Kalıcı Hatalar

Hiçbir yazılım kusursuz değildir, bu da sinir bozucu hataların her zaman kafenizi karıştırmak ve programlarınızın raydan çıkmasına neden olmak için burada olduğu anlamına gelir. Şüphesiz, iyileştirme için her zaman yer vardır ve iyi geliştiriciler bu bilgeliğin tamamen farkındadır. Göreve alındıkları hataları düzeltebilmeleri için müşteri geri bildirimi toplamayı asla bırakmazlar. Gelişmiş işlevselliğe sahip daha iyi bir yazılım bu şekilde ortaya çıkar. Ve bunu yalnızca güncellemeler yoluyla edinebilirsiniz, bu nedenle onlar için bir hava durumu gözünü açık tutmanız gerekir.

2. Kötü Performans

Güncellenmezse, Windows 10 durgun, tepkisiz ve çalkantılı hale gelir; bu, çoğu durumda, bir kişinin bilgisayarlarını modernize etmesi için yeterlidir. Böyle bir durumda, Windows 10'unuzun tekrar sorunsuz çalışabilmesi için bilgisayarınıza mevcut güncellemeleri yüklemekten başka yapacak bir şeyiniz yoktur.

3. Kötü Amaçlı Yazılım Bulaşması

Güncel olmayan programlar, Windows 10'unuzu kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı son derece savunmasız hale getirir - bu yüzden ince buz üzerindesiniz. Kötü amaçlı yazılımlar her geçen gün daha da güçlenir ve daha ustaca büyür, bu da modası geçmiş yazılımlarınızın (işletim sistemi, antivirüs araçları, tarayıcılar vb.) Güçlü hain varlıklara karşı hiçbir şansı olmadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, bilgisayarınız dış saldırganlığın kurbanı olabilir.

Bu tür bir trajediden kaçınmak için, sisteminizi en son tehditlere karşı korumayı amaçlayan gelişmiş özelliklerle birlikte geldiklerinden, yazılım güncellemelerini PC'nizde göründükleri anda karşılamanızı öneririz. Aksi takdirde, ihmalinizin size güzel bir kötü amaçlı yazılım vakası getirme olasılığı çok yüksektir.

Kötü amaçlı yazılımlar hızlı ve dinamik bir şekilde geliştikçe, her zaman ana antivirüs yazılımınızı aşma şansı vardır. Bu nedenle, özellikle hain düşmanları izleyip alaşağı edebilen Auslogics Anti-Malware gibi özel anti-malware araçlarının kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Bilgisayarınızı temizlemek için kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması gerçekleştirin

4. Güvenlik Sorunları

Asla, asla yazılım güncellemelerini ertelemeyin - birisi kararsızlığınızdan faydalanabilir ve bilgisayarınızı hackleyebilir. Öyleyse, hayatınızın birkaç dakikasını almalarına izin verin - sizi veri sızıntısı, kimlik hırsızlığı, kayıp para gibi iğrenç konulara maruz bırakarak hayatınızı alt üst edebilecek suçlular için kapıyı açık tutmaktan çok daha iyidir. . İşin iyi yanı, diğer güvenlik önlemleriyle birlikte, zamanında yapılan güncellemelerin, güvenlik ihlallerinizi yamalayarak tüm bu sorunları önlemenize yardımcı olmasıdır. Böylece, kurnaz bilgisayar korsanlarını bilgisayarınıza geniş bir alan sağlamaya zorlayabilirsiniz. Ayrıca, güvenlik yazılımı kullanarak bilgisayarınızı sanal kötülere karşı güçlendirmenizi tavsiye ederiz. Örneğin, Auslogics BoostSpeed, hassas bilgilerinizi dışarıdan davetsiz misafirlerden korumak için tasarlanmış özel gizlilik araçları içerir.

Hassas bilgilerinizi bilgisayar korsanlarının erişiminden uzak tutun.

5. Veri Kaybı

Yazılım güncellemelerini uzak tutanlar, önemli dosyalarını sonsuza dek kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. İşin püf noktası, eski programlar çalkantılı hale gelir ve hataya ve veri kaybına meyillidir. Bu, programlarınızı güncellemeniz için yeterli bir sebep mi? Öyle olduğuna inanıyoruz. Yazılımınızın çalmaya başlaması durumunda, önemli dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemelisiniz (bu amaçla, zamandan ve emekten tasarruf etmek için Auslogics BitReplica gibi özel bir araç kullanabilirsiniz). İşler planlandığı gibi gitmezse bu sizi çok fazla gözyaşından kurtaracaktır.

6. Donanım Sorunları

Donanım sorunları genellikle güncel olmayan sürücülerden kaynaklanır. Aygıtlarınızın düzgün çalışmasını ve hedefe uygun olmasını istiyorsanız, en son sürücü sürümlerini kullandığınızdan emin olun. Aksi takdirde, donanımınız sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

7. Uyumluluk Sorunları

Güncel olmayan yazılımlar genellikle uyumluluk sorunlarına yol açar. Örneğin, eski uygulamalarınızla yeni dosyaları açmada zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca, diğer kullanıcılar modası geçmiş programlarınızla oluşturulan dosyaları açamayabilir. Bu, sizin veya başkalarının verilerinizi dönüştürmesi gerektiği anlamına gelir, bu da korkunç bir zaman kaybına ve birçok hayal kırıklığına yol açabilir. Güncellemeleri yükleme konusundaki isteksizliğin bedeli çok yüksek değil mi?

Maalesef, yukarıdaki sorunların listesi kapsamlı değildir - Windows 10'unuza çok muhafazakar davranırsanız başka sorunlar ortaya çıkabilir.

Yazılımınızı Güncel Tutmanın 3 Kolay Yolu

Sonuç olarak, yazılımınızı güncel tutmalısınız. İşte bunun nasıl yapılacağına dair en iyi 3 ipucumuz:

 1. Windows Update'i kullanın.
 2. Üçüncü taraf uygulamalarınızı düzenli olarak güncelleyin.
 3. Sürücülerinizi güncel tutun.

1. Windows Update'i kullanın

Windows 10'unuzu güncellemek için her fırsatı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Aksi takdirde, her an parçalanabilecek dengesiz ve güvenilmez bir enkaz haline gelebilir.

Win 10'unuzun uzun ömürlü olmasını garanti etmek ve eskimesini önlemek için yerleşik Windows Update özelliğini kullanın:

 1. Başlat düğmesi -> Ayarlar
 2. Güncelleme ve güvenlik -> Windows Güncelleme -> Güncelleme Durumu
 3. Mevcut güncellemeleri aramak için Güncellemeleri kontrol et -> Win 10'unuz bunu otomatik olarak yapacaktır.Win 10'unuz mevcut güncellemeleri otomatik olarak arayacaktır.
 4. İşletim sisteminiz için güncellemeler zaten bulunmuşsa, bunları Windows Güncelleme ekranında göreceksiniz -> Ayrıntılar'a tıklayarak onlar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
 5. Şimdi yükle'yi tıklayarak mevcut güncellemeleri PC'nize yükleyin.
 6. Güncelleme Geçmişi özelliği sayesinde güncelleme geçmişinize göz atabilirsiniz -> Burada beğenmediğiniz güncellemeleri kaldırabilir veya bilgisayarınızı sıfırlamak veya kurtarma modunda önyükleme yapmak için Windows kurtarma seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

2. Üçüncü taraf uygulamalarınızı düzenli olarak güncelleyin

Üçüncü taraf uygulamalarınızı yakından izlemelisiniz: herhangi bir güncelleme olup olmadığını size bildirmelerine izin verin ve tüm iyileştirmeleri, düzeltmeleri veya yamaları kullanıma sunulur sunulmaz yüklemelerine izin verin. Bu tür bir yaklaşım, çarpışmaları, aksaklıkları ve diğer rahatsızlıkları ve tahrişleri önlemenize yardımcı olacaktır.

3. Sürücülerinizi güncel tutun

Sürücülerinizi ne zaman güncellemeniz gerekiyor? Cevabın 'kırılmadıysa düzeltmeyin' olduğunu düşünüyorsanız, tam olarak doğru değilsiniz. Aslında, önleme, tedavi etmekten çok daha iyidir, bu nedenle donanımınız ve sisteminiz arasındaki yanlış iletişimden kaçınmak için sürücülerinizi yakından takip etmelisiniz.

Windows 10'da sürücülerinizi güncellemenin 3 yolu:

Aygıt Yöneticisini Kullanın

Aygıt Yöneticisi, sürücülerinizi otomatik olarak güncellemenize yardımcı olabilecek yerleşik bir Windows aracıdır.

Aygıt Yöneticisi'ni kendi yararınıza nasıl kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Windows logo tuşu + X -> Aygıt Yöneticisi
 2. Sürücüyü güncellemek istediğiniz donanım parçasını bulun -> Üzerine sağ tıklayın
 3. Sürücü Yazılımını Güncelle… öğesini seçin -> Güncellenmiş sürücü yazılımı için otomatik olarak ara öğesini seçin

Sürücülerinizi otomatik olarak güncelleyin.

Sürücülerinizi manuel olarak güncelleyin

Aygıt Yöneticisi, aygıtlarınız için en son sürücü sürümlerini bulamazsa, sorunları kendi elinize alabilir ve üreticilerinizin resmi web sitelerini keşfedebilirsiniz. İhtiyacınız olan sürücüleri indirin ve bunları .exe dosyalarını çalıştırarak ve ekrandaki komut istemlerini izleyerek bilgisayarınıza kurun.

Ayrıca, Aygıt Yöneticisini yeniden kullanabilirsiniz. Bu sefer şunları yapmalısınız:

 1. Windows logo tuşu + X -> Aygıt Yöneticisi
 2. Cihazınıza gidin -> Sağ tıklayın -> Sürücü Yazılımını Güncelle…
 3. 'Sürücü yazılımı için bilgisayarıma göz at' seçeneğini seçin -> Gözat
 4. Yeni sürücünüzü bulun -> İleri

Özel bir alet kullanın

Sürücülerinizin her biri ile ilgili olarak yukarıdaki manipülasyonları yapmanız gerektiğini muhtemelen tahmin etmişsinizdir. Kulağa biraz külfetli geliyor, değil mi? Nitekim sürücüleri tek tek güncellemek zaman alan bir iştir. İyi haber şu ki, işi sizin yerinize yapması için Auslogics Driver Updater gibi özel bir yazılıma güvenebilirsiniz.

Bilgisayarınızın sorunsuz çalışması için sürücülerinizi güncel tutmalısınız.

İpuçlarımızı faydalı bulacağınızı umuyoruz.

Bu konuyla ilgili herhangi bir fikriniz veya sorunuz var mı?

Yorumlarınızı bekliyoruz!