Windows 10 bilgisayarında oyun dosyalarını nasıl yedekleyebilirim?

Bilgisayarınızı değiştirmeye ve oyun ilerlemenizin ne olacağını merak etmeye hazır mısınız? Belki de Windows'un önceki bir sürümünden Windows 10'a yükseltme yapıyorsunuz ve kaldığınız yerden oyununuza geri dönmek istiyorsunuz. Oyununuz için kaydetme dosyalarını yedekleyerek sorunu kolayca halledebilirsiniz.

Sisteminizi değiştirmeseniz veya platformunu güncellemeseniz bile, oyunların kaydettiği dosyaların bir PC'ye nasıl yedekleneceğini bilmeyi arzu edilir kılan bazı durumlar vardır. Örneğin, herhangi bir nedenle oyunlarınızı kaldırmanız gerekiyorsa veya Windows 10 bilgisayarınızı önceki bir geri yükleme noktasına döndürmeniz gerekiyorsa. Bu gibi durumlarda, oyun kaydetme dosyalarının yedeği, yeni bir oyuna başlama zahmetine girmeden oyununuza devam etmeniz için kusursuz bir yol sağlayacaktır.

Windows 10'da oyun yedeklemeleri nasıl yapılır?

Windows 10, kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu amaçla, platformun deneyimli kullanıcıların oyun deneyimlerini kolaylaştırmak için yararlanabilecekleri bazı dahili özellikler vardır. Windows 10'da oyun dosyalarınızı yerel olarak, harici bir çevrimdışı kaynağa veya buluta kolayca yedekleyebilirsiniz. Alınacak kesin işlem, oyunun türüne bağlıdır.

Windows 10'da kaydedilmiş oyun dosyalarını yedeklemek için bazı yöntemler.

 1. Dosya Gezgini'ni kullanma

En sevdiğiniz oyunun kaydetme dosyalarını nerede sakladığını biliyorsanız, bir yedekleme oluşturmak için Windows 10'da Dosya Gezgini'ni kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Dosya Gezgini'ni açmak, ardından konuma gitmek ve gerekli kaydetme klasörünü (veya oyuna bağlı olarak alt klasörü) kopyalamaktır. İşin zor kısmı, bu klasörlerin tam olarak nerede olduğunu bilmektir, çünkü PC oyunlarının kaydetme dosyalarını nerede sakladığına dair tek bir standart yoktur. En yaygın konumlar oyun klasöründe ve Belgelerim'dedir.

Kayıtlı oyun dosyalarınızı Dosya Gezgini ile yedeklemek için şu adımları izleyin:

 • Dosya Gezgini'ni açın . Görev çubuğundaki simgesine tıklayabilir veya klavyenizdeki Windows tuşunu kullanarak arama yapabilirsiniz .
 • Oyununuzun klasörüne gidin, muhtemelen Bu Bilgisayar> Yerel Disk> Program Dosyaları (x86)> Oyununuz içinde olacaktır. Steam veya Origin kullanarak oynarsanız, yol farklı olabilir. Şüpheniz varsa ilgili kılavuzlara başvurun.
 • Oyun klasörünüzdeki alt klasörleri inceleyin. Etiketli bir kayıt , oyun kaydı veya kullanıcı dosyası görürseniz, aradığınız dosya budur. Tüm kayıtlarınızı yedeklemek için alt klasörü istediğiniz bir konuma kopyalayın. Belirli bir kaydı yedeklemek için alt klasörü açın ve kaydedileni kopyalayın. Sistemi elden çıkarıyorsanız veya bir yükseltme gerçekleştiriyorsanız, kayıtlarınızı harici bir sabit sürücüye veya flash sürücüye yedeklemek isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, bunları masaüstüne veya başka bir yerel yola kopyalayabilirsiniz .
 • Oyun dizininde kaydetme alt klasörü yoksa, Belgelerim'e gidin . Oyununuzun adının bulunduğu bir alt klasör görürseniz, muhtemelen kayıtların tutulduğu yer burasıdır. Klasörü açın ve yukarıda açıklanan ilgili adımları tekrarlayın.
 1. Windows 10 Dosya Geçmişini Kullanma

Dosya Geçmişi, bilgisayarınızdaki önemli dosyaları yedeklemenizi kolaylaştırmak için tasarlanmış Windows 10'da kullanışlı bir yardımcı programdır. USB üzerinden veya kablosuz olarak bağlanabilen harici bir cihaza seçilen dosyaların düzenli olarak güncellenen kopyalarını yaparak çalışır. Dosya Geçmişi aracılığıyla otomatik yedeklemeler sayesinde, oyun kayıtlarınıza ihtiyaç duyduğunuzda kolayca erişebileceğinizden emin olursunuz.

Oyun dosyalarınızı yedeklemek üzere Dosya Geçmişi'ni kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Açık Cortana, girmek yedekleme arama çubuğuna basıp Yedekleme ayarları. Yedekleme kenar çubuğunun altında, önceden seçilmemişse, dosyalarımı otomatik olarak yedekle seçeneğini açın .
 • Tıklayın bir sürücü ekleyin düğmesi ve Bağlı harici veri depolama cihazı seçin.
 • Yedekleme seçenekleri altında , yedekleme parametrelerini tercihinize göre yapılandırın.
 • Bir klasör ekle seçeneğini seçin ve yedekleme işlemini başlatmak için oyun kaydetme klasörünüze gidin.
 1. BitReplica Yedekleme Aracını Kullanma

BitReplica, kişisel verilerinizi öngörülemeyen olaylara karşı yedeklemenize yardımcı olan bir Windows yardımcı programıdır. Tek yapmanız gereken programı kurmak ve bir yedekleme profili oluşturmaktır; daha sonra favori oyunlarınızın klasörlerini nasıl, ne zaman ve nerede yedekleyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Temiz ve basit arayüzü ile, herhangi bir külfetli adım veya yedeklemelerin karıştırılması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

BitReplica'yı kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Yardımcı programı indirin ve kurun
 • Kurulumdan sonra, sağ üstteki Yedek Oluştur açılır menüsünü seçin
 • Bir kaynak ekle'yi seçin ve oyun kayıtlarının bulunduğu klasöre gidin. Bu yedeğinizi oluşturacak

Uzaktan yedeklemelerin hayranıysanız, BitReplica'da kolayca bir bulut depolama sistemi seçebilirsiniz ve program yedeklerinizi oraya kaydedecektir.

Windows 10'da oyunların yedeklerini kaydetmenin bazı yollarını gördük. Her tekniğin kendi yararları ve dezavantajları vardır. Ancak, benimsediğiniz yöntemden bağımsız olarak, yedeklediğiniz klasörlerin veya dosyaların bozuk olmadığından emin olmanız önemlidir. Onlarla ilgili bir sorun varsa, geri yüklemeden sonra çalışmazlar ve yeni bir oyuna başlamanız gerekir.

Bunun Windows 10 kullanıcıları için bir hayal kırıklığı kaynağı olabileceğini biliyoruz, bu nedenle, kaydedilen oyun dosyalarınızı bozabilecek tüm hatalara, kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı bilgisayarınızı taramanıza yardımcı olması için Auslogics Anti-Malware'i öneririz. Bu şık yardımcı programla, hiçbir şeyin yolunda gitmediğinden emin olmak için oyunlarınızı yedeklemeden hemen önce bir tarama yapabilirsiniz. Auslogics Anti-Malware ile ilgili en güzel şey, ana antivirüsünüzle birlikte çalışabilmesi ve birincil koruma yazılımınız tarafından kolayca gözden kaçırılan potansiyel olarak zararlı öğeleri bulmada ustadır.