Windows 10'da PDF Olarak Yazdır özelliği nasıl kullanılır?

Windows, bir belgeyi bir PDF dosyasına "yazdırmanıza" olanak tanıyan yerleşik bir işleve sahiptir. Çok az kullanıcı bunun farkındadır ve daha da az kullanıcı buna nasıl erişileceğini ve kullanılacağını bilir. Bu kılavuzda, Windows 10'da Microsoft Print to PDF seçeneğini nasıl kullanacağınızı göstermeyi planlıyoruz.

Zaten biliyor olabileceğiniz gibi, hafif bir PDF okuyucu geliştiricisi olan Foxit, PDF Yazıcı seçeneğini programından kaldırdı

Foxit Reader kullanıcıları, aslında uygulamada en çok kullanılan özelliklerden biri olan PDF yazdırmayı artık kullanamıyordu. Bu nedenle, özellikle Windows'ta zaten mevcut olan ve kullanıcıların yazdırma işlemleri için PDF almasına olanak tanıyan bir işlev kullanışlı olacaktır.

Bir yazıcınız yoksa veya birine hemen erişiminiz yoksa, bir belgeyi PDF'ye kaydetmek için PDF'ye Yazdır işlevini kullanabilirsiniz. Bu, özellikle çoğu yazıcı PDF formatını daha iyi tanıdığı için mükemmel bir özelliktir. Öğelerinizi PDF'ye kaydetmek için başka nedenleriniz varsa da kullanışlıdır.

Not:

Microsoft Print to PDF özelliği, Windows işletim sisteminin eski sürümlerinde eksiktir. Nispeten yeni bir işlevdir. Kullanıcılar daha önce, öğeleri PDF dosyaları olarak kaydetmelerine olanak tanıyan Foxit Reader gibi üçüncü taraf uygulamaları kullanmak zorundaydı. Microsoft, böyle bir işleve olan ihtiyacı fark etti ve bu nedenle PDF'ye Yazdır için destek ekledi.

Microsoft Print'i PDF'e Nereden Alabilirim?

Microsoft Print to PDF, cihazınız Windows 10 çalıştırdığı sürece bilgisayarınızda zaten yerleşiktir. Bulamaz veya erişemezseniz, bu işlev büyük olasılıkla PC'nizde devre dışı bırakılır. Bu nedenle, kullanmadan önce Microsoft Print to PDF'yi açmanız gerekir. Microsoft Print to PDF'yi açma prosedürünü (aşağıdaki ilk şey) anlattık.

Microsoft Print to PDF Seçeneği Nasıl Etkinleştirilir

PDF'ye Yazdır seçeneğinin etkin ve bilgisayarınızda kullanıma hazır olduğundan eminseniz bu prosedürü atlayabilirsiniz. Öne çıkarılanın etkinleştirilip etkinleştirilmediğini bilmiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Cihazınızın klavyesindeki Windows düğmesine basın. Ayrıca ekranınızın sol alt köşesindeki Windows simgesine de tıklayabilirsiniz.
 2. Windows Başlangıç ​​ekranı şimdi görünür olmalıdır.
 3. "Windows özellikleri" yazın (tırnak işareti olmadan).
 4. Sonuçlardan, Windows Özelliklerini Aç veya Kapat (Denetim Masası) seçeneğine tıklamanız gerekir.
 5. Bilgisayarınız şimdi Windows Özellikleri iletişim kutusunu veya penceresini açmalıdır.
 6. Şimdi, listedeki öğeleri dikkatlice kaydırmalısınız.
 7. Microsoft Print to PDF'i bulun. Bu parametrenin seçilmesini sağlamak için onay kutusuna tıklayın.
 8. Microsoft Print to PDF kutusu zaten işaretliyse, her şeyi olduğu gibi bırakmanız gerekir.
 9. Tamam düğmesine tıklayın.

Bilgisayarınız şimdi değişiklikleri kaydedecek. Windows, Windows Özellikleri için yeni yapılandırmayı dikkate almalıdır. Artık PDF'ye Yazdır işlevini kullanabileceksiniz.

Aygıt ve Yazıcılarda Microsoft Print to PDF Özelliğine Nasıl Eklenir ve Erişilir

 1. Öncelikle, Kontrol Paneli uygulamasını açmanız gerekir.
 2. Windows Başlangıç ​​ekranına gidip "Denetim Masası" yazabilirsiniz (tırnak işareti yok).
 3. Sonuçlar listesinde uygulamaya tıklayın.
 4. Şimdi Kontrol Paneli penceresinde olduğunuzu varsayarsak, parametreye göre Görüntüle'yi görmek için sağ üst köşeye bakmanız gerekir.
 5. Görüntüle parametresinin Kategori olarak ayarlandığından emin olun.
 6. Şimdi, Donanım ve Ses altında, Aygıtları ve yazıcıları görüntüle bağlantısına tıklamanız gerekiyor.
 7. Aygıtlar ve Yazıcı ekranına yönlendirileceksiniz.
 8. Araç çubuğundaki (ekranın üst kısmına yakın) Yazıcı ekle düğmesine tıklayın.
 9. Bilgisayarınız büyük olasılıkla Aygıt ekle iletişim kutusunu veya penceresini şimdi açacaktır.
 10. 'İstediğim yazıcı listelenmemiş' bağlantısını tıklayın (pencerenin altına yakın).
 11. Şimdi Yazıcı Ekle ekranında olduğunuzu varsayarsak, manuel ayarlarla yerel yazıcı veya ağ yazıcısı ekle için radyo düğmesine tıklamanız gerekir.
 12. İleri düğmesine tıklayın.
 13. Bu aşamada, Bir yazıcı bağlantı noktası seç üzerinde olduğunuzu varsayarak, Mevcut bir bağlantı noktasını kullan için radyo düğmesine tıklamanız gerekir.
 14. Açılır menüye tıklayın ve ardından Dosya: (Dosyaya Yazdır) öğesini seçin.
 15. İleri düğmesine tıklayın.
 16. Şimdi, Yazıcı sürücüsünü yükle ekranında, soldaki Microsoft'a ve ardından sağ bölmedeki Microsoft Print to PDF'ye tıklamanız gerekir.
 17. İleri düğmesine tıklayın.
 18. Burada, şu anda yüklü olan sürücüyü kullan için radyo düğmesine tıklamanız gerekir.
 19. İleri düğmesine tıklayın.
 20. Şimdi Microsoft Print'i PDF'ye başarıyla eklediniz ekranında olduğunuzu varsayarsak, varsayılan yazıcı olarak ayarla (seçili hale getirmek için) kutusunu tıklamanız gerekir - bu parametrenin seçimi kaldırılmışsa.
 21. Bitir düğmesine tıklayın.

Microsoft Print to PDF Özelliği Nasıl Kullanılır

Microsoft Print to PDF işlevini herhangi bir uygulamada kullanmak için şu adımları izleyin:

 1. Uygulamada Yazdır menüsünü açmak için Ctrl + P harfinin klavye kısayolunu kullanın.
 2. Şimdi, yazıcınız olarak Microsoft Print to PDF'i seçmelisiniz.
 3. Program, dosyayı kaydetmek istediğiniz konumu belirlemenizi isteyecektir.
 4. Dosya için tercih ettiğiniz dizini belirtin. Tamam veya Kaydet düğmesine tıklayın.

Bilgisayarınız şimdi PDF'yi oluşturmak ve seçtiğiniz konuma kaydetmek için çalışacaktır.

Windows 10'da PDF Dosyası Nasıl Yazdırılır

Windows'ta bir PDF dosyasını yazdırmak için, Yazdır menüsüne erişmek için Ctrl + P klavye kısayolunu kullanmanız yeterlidir. Daha sonra, kullanmak istediğiniz yazıcıyı seçmeli, gerekli parametreleri ve seçenekleri belirlemeli ve ardından Yazdır düğmesine tıklamalısınız. Bilgisayarınız şimdi yazdırmak istediğiniz belgeyi yazıcıya gönderecektir. İkincisi işini yapacak.

Foxit Reader bir PDF yazdırabilir mi?

Evet. Sisteminizdeki Foxit Reader, Foxit Reader uygulamasına yapılan bir güncellemeden sonra bazı kullanıcıların bilgisayarında kaybolan PDF yazdırma işlevini hala gösteriyorsa, bunu PDF yazdırmak için kullanabilirsiniz. Yine de Foxit Reader'ın PDF yazdırma işlevine güvenmemelisiniz. Sonunda gelecekte bir noktada kaybolabilir veya erişilemez hale gelebilir.

Foxit PDF Reader'ın Yazdırılmaması Nasıl Onarılır

Konu

Ne yazık ki, böyle bir soruna yönelik düzeltmeler bu kılavuzdaki çalışmalarımızın kapsamı dışındadır. Foxit Reader'daki bir şey reddederse veya çalışmazsa, başka bir PDF okuyucu edinebilir ve ardından yeni uygulamada ihtiyacınız olan işlevi kullanabilirsiniz.

Aşağıda, Foxit PDF okuyucu yeteneklerini çoğaltabilen PDF okuyucuları listelenmiştir.

2020'de Foxit PDF okuyucu alternatifleri nelerdir?

Foxit Reader'ı yalnızca belgelerinizi PDF olarak kaydetmenize izin verdiği için kullandıysanız, artık uygulamayı kullanamayabilirsiniz. Sonuçta, artık Microsoft Print to PDF işlevini biliyorsunuz.

Foxit Reader'daki bir şey sizin için çalışmayı durdurursa, başka bir PDF okuyucu edinebilir ve yeni uygulamada benzer bir işlevi kullanabilirsiniz. Hala kolayca en popüler ve güçlü seçenek olan Adobe Acrobat PDF okuyucu edinebilirsiniz. Bu arada, Acrobat'ı sevmiyorsanız veya bir Adobe ürünü kullanmak istemiyorsanız, şu ücretsiz PDF okuyuculardan herhangi birini edinebilirsiniz:

 • İnce PDF
 • Nitro Okuyucu
 • Uzman PDF Okuyucu
 • Cirit PDF Okuyucu
 • PDF-XChange Düzenleyicisi
 • MuPDF
 • SumatraPDF

Elbette, PDF'leri görüntülemek için web tarayıcınızı (örneğin Chrome veya Firefox) kullanma seçeneğiniz de var.

Ayrıca, Auslogics BoostSpeeds'in Tarayıcı Koruması işlevini kullanmanızı öneririz, tarayıcınızı korumanın oldukça kolay bir yoludur.