Bir USB cihazı takıldığında bilgisayarın kapanması nasıl engellenir?

Siz önemli bir işi tamamlamanın tam ortasındayken PC'nizin beklenmedik bir şekilde kapanması can sıkıcı olabilir. Soruna neden olacak yanlış bir şey yapmadığınızdan emin olmanız daha da sinir bozucu. Örneğin, birçok kullanıcı USB cihazlarını takmaya çalıştıklarında bilgisayarlarının kapandığından veya yeniden başlatıldığından şikayet etti.

Bu sorunun ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır. Muhtemelen USB bağlantı noktaları hareket etmiş ve birbirine değiyordur. Öte yandan, hatalı sürücüler, anakartlar ve temel donanım nedeniyle sorun ortaya çıkabilir. Sorunun temel nedenini belirlemek zor olabilir. Bununla birlikte, bir USB cihazı takıldığında Windows 10'un kapanmasını düzeltmek için her zaman bazı sorun giderme adımlarını deneyebiliriz.

Artık endişelenmeyin, çünkü bilgisayarınızı istemeden kapatmadan USB cihazınızı kullanmaya devam etmenize yardımcı olabiliriz. Bir USB cihazı takıldığında bilgisayarın yeniden başlatılmasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için bu kılavuzu kullanabilirsiniz. Yazılım düzeltmelerini donanım çözümlerinden önce listeledik. Bu yüzden, listede aşağı indiğinizden emin olun.

1.Çözüm: USB Sürücülerinizi Yeniden Yükleme ve Güncelleme

Bir USB aygıtı takıldığında bilgisayarınızın yeniden başlatılmasının veya kapanmasının nedenlerinden biri, hatalı sürücülerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, USB sürücülerinizi yeniden yüklemeyi ve güncellemeyi denemenizi öneririz. Sürücülerinizi kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın.
 2. Çalıştır iletişim kutusu göründüğünde, "devmgmt.msc" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Tamam'ı tıklayın.
 3. Aygıt Yöneticisi'nde Görüntüle'yi tıklayın.
 4. Seçeneklerden Gizli Aygıtları Göster'i seçin.
 5. Şimdi, 'Evrensel Seri Yol denetleyicileri' kategorisinin içeriğini genişletin.
 6. Listeden ilk cihaza sağ tıklayın, ardından Cihazı Kaldır'a tıklayın. 'Evrensel Seri Yol denetleyicileri' kategorisi altındaki her cihaz için bu adımı tekrarlayın.
 7. Şimdi, 'Disk Sürücüleri' kategorisinin içeriğini genişletin.
 8. Listeyi değerlendirin, ardından hangi cihazların bilgisayarınıza bağlı olmadığını belirleyin. Bulacağınız herhangi birine sağ tıklayın, ardından Cihazı Kaldır'ı seçin.

USB sürücülerinizi kaldırdıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sisteminiz eksik sürücüleri otomatik olarak yeniden yüklemelidir. İşlem tamamlandığında, USB cihazınızı tekrar takmayı deneyin ve bilgisayarınızı sorunsuz kullanıp kullanamayacağınızı kontrol edin. Şimdi, sorun devam ederse, USB sürücülerinizi güncellemenizi öneririz.

USB sürücülerinizi güncellemenin bazı yolları şunlardır:

 • Windows Update'i kullanma
 • Aygıt Yöneticisini Kullanma
 • Sürücülerin Manuel Olarak İndirilmesi
 • Güvenilir Sürücü Güncelleme Programı Kullanma

Windows Update'i kullanma

İşletim sisteminiz için güncellemelerin yüklenmesi, aygıt sürücülerinizi de kapsar. Dolayısıyla, USB sürücülerinizi güncellemenin yollarından biri Windows Update kullanmaktır. Araç genellikle arka planda mevcut güncellemeleri indirir. Ancak, süreci başlatmak için tetikleyebilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Görev çubuğunuza gidin, ardından Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Menüden Ayarlar'ı seçin.
 3. Ayarlar uygulaması açıldığında, Güncelle ve Güvenlik'i tıklayın.
 4. Sol bölme menüsünde Windows Update'i tıklayın.
 5. Sağ bölmeye gidin, ardından 'Güncellemeleri Kontrol Et' düğmesini tıklayın.
 6. Güncellemeler varsa bunları indirin.
 7. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak kurulum işlemine başlayabilirsiniz.

Aygıt Yöneticisini Kullanma

 1. Görev çubuğunuzdaki Ara simgesine tıklayın.
 2. Arama kutusunun içine "Aygıt Yöneticisi" yazın (tırnak işaretleri olmadan), ardından sonuçlardan Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Aygıt Yöneticisi göründüğünde, 'Evrensel Seri Yol denetleyicileri' kategorisinin içeriğini genişletin.
 4. Listedeki ilk aygıta sağ tıklayın, ardından Sürücüyü Güncelle öğesini seçin.
 5. Yeni pencere göründüğünde, 'Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara' seçeneğini tıklayın.

Aygıt Yöneticisi'nin USB sürücüsü için güncellemeleri indirip yüklemesine izin verin. İşlem tamamlandığında, 'Evrensel Seri Yol denetleyicileri' kategorisi altındaki diğer cihazları güncelleyin.

Sürücülerin Manuel Olarak İndirilmesi

Aygıt Yöneticisinin aygıt sürücüleri için en son güncellemeleri kaçırabileceğini belirtmekte fayda var. Bu, aracın sunduğu rahatlıkla birlikte gelen talihsiz dezavantajdır. Bu nedenle, en son USB sürücülerini indirmek için üreticinin web sitesine gitmeye devam edebilirsiniz. Ancak, bu yöntemi kullanmadan önce, işlemciniz ve işletim sisteminizle uyumlu olmayan sürücülerin yüklenmesinin bilgisayarınızda sorunlara neden olabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, doğru olanları bulmak için mevcut sürücü sürümlerini iyice araştırdığınızdan emin olun.

Güvenilir Sürücü Güncelleme Programı Kullanma

Windows Update ve Aygıt Yöneticisi, USB sürücünüzü güncellemeniz için uygun bir yol sunsa da, bazen güvenilmez olabilirler. Öte yandan, sürücülerin manuel olarak indirilmesi ve kurulması riskli ve zaman alıcı olabilir. Çevrimiçi olarak doğru sürücü sürümlerini aramak için ne kadar çaba ve zaman harcayacağınızı bir düşünün!

Neyse ki, USB sürücülerinizi güncellemenin kolay ve risksiz bir yolu var. Auslogics Sürücü Güncelleyici gibi güvenilir bir araç kullanabilirsiniz. Bu araç, işletim sistemi sürümünüzü ve işlemci tipinizi kurduğunuz anda tanır. Auslogics Driver Updater, birkaç tıklamayla bilgisayarınızdaki tüm hatalı, eksik ve güncel olmayan sürücüleri belirleyecektir. Size düzeltebileceğiniz sorunlu sürücülerin bir listesini gösterecek ve hangilerini ele alacağınızı seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Öte yandan, tüm sorunları tek seferde çözmeyi seçebilirsiniz. İşlem tamamlandığında, PC'nizden daha verimli ve istikrarlı performansın keyfine varacaksınız.

2.Çözüm: Sistem Geri Yükleme İşlemi Gerçekleştirme

Birçok kullanıcı, basit bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirmenin sorunu çözmelerine yardımcı olduğunu da iddia etti. Bu nedenle, bir USB aygıtı takıldığında bilgisayarın yeniden başlatılmasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, sisteminizi önceki bir geri yükleme noktasına nasıl geri getireceğinizi öğrenmelisiniz. İşte adımlar:

 1. Klavyenizde, Arama kutusunu açmak için Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. Arama kutusunun içine "Sistem Geri Yükleme" yazın (tırnak işaretleri olmadan).
 3. Sonuçlardan Geri Yükleme Noktası Oluştur'a tıklayın.
 4. Sistem Özellikleri penceresinde, Sistem Geri Yükleme seçeneğine tıklayın.
 5. Yeni pencere göründüğünde İleri'yi tıklayın.
 6. 'Daha fazla geri yükleme noktası göster' seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.
 7. USB sürücü sorununun olmadığı bir geri yükleme noktası seçin.
 8. İşlemi başlatmak için İleri'yi tıklayın.

Bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirdikten sonra, bir USB cihazı takmaya çalıştığınızda bilgisayarınızın kapanmayacağını veya yeniden başlatılmayacağını kontrol edin.

3. Çözüm: Donanım ve USB Sorun Gidericilerini Çalıştırma

Windows 10, genel sorunlar için yerleşik sorun gidericilerle birlikte gelir. Sorunun bir donanım aygıtıyla bir ilgisi olduğundan, düzeltmek için Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini kullanabilirsiniz. İşte adımlar.

 1. Klavyenizdeki Windows Key + I tuşlarına basarak Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Ayarlar penceresi göründüğünde, Güncelleme ve Güvenlik'i tıklayın.
 3. Soldaki menüye gidin, ardından Sorun Gider'i tıklayın.
 4. Sağ bölmeye gidin, ardından Donanım ve Aygıtlar'ı tıklayın.
 5. Sorun Gidericiyi Çalıştır'ı tıklayın.

Sorun gidericinin algılayacağı sorunları çözmesine izin verin. Şimdi, sorun devam ederse, ondan kurtulmak için Microsoft'tan Windows USB Sorun Giderici'yi kullanabilirsiniz. Bu araç, USB ses, yazdırma ve depolama cihazlarıyla ilgili sorunları çözmek istediğinizde kullanışlıdır. Birçok kişi USB aygıtlarını güvenli bir şekilde çıkaramadığında veya bilgisayarları taşınabilir aygıtlarını tanımadığında kullanır. Bununla birlikte, USB cihazınızı taktığınızda PC'nizin kapanmasını veya yeniden başlatılmasını durdurmak için yine de kullanabilirsiniz.

Windows USB Sorun Gidericiyi Microsoft'un resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Aracı çalıştırdığınızda, bilgisayarınızı USB cihazlarınızla ilgili olası sorunlar için tarayacaktır. Sonuçların ayrıntılı bir raporunu alacaksınız ve size yardımcı programın sorunları otomatik olarak çözmesine izin verme seçeneği sunulacak. Öte yandan, listeden çözülecek öğeleri de seçebilirsiniz.

4.Çözüm: USB Bağlantı Noktalarına Takılı Harici Aygıtları Kontrol Etme

Çalışması için yüksek güç gerektiren bir USB cihazı takmaya çalışıyorsanız, bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde kapanabilir. Bu sorun, bilgisayarınız talebi karşılayamadığında ortaya çıkabilir. Durumun böyle olup olmadığını görmek için, harici USB cihazınızı farklı bir bilgisayara bağlamanızı öneririz. Diğer bilgisayar, USB cihazı takılıyken bile çalışmaya devam ederse, sorunu izole etmişsinizdir. Bu durumda, sorunu çözüp çözemeyeceklerini görmek için harici cihazı profesyonel bir teknisyene götürmeniz gerekebilir.

Çözüm 5: USB Konektörlerinizi Kontrol Etme

Bu yöntemi denemeden önce, bunun bilgisayarınızı açmayı içerdiğini bilmelisiniz. Bu nedenle, bu çözümden memnun değilseniz, bir sonraki yönteme geçmelisiniz. Öte yandan, becerilerinizden eminseniz, tornavidanızı alıp bilgisayarınızı açabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, metalik konektörleri kontrol etmeniz ve anakarta tam olarak bağlandıklarından emin olmanız gerekir. Şimdi, terminallerin anakarta lehimlendiğini fark ederseniz, hala yeterince bağlı olduklarından emin olmanız gerekir. Aksi takdirde, terminalleri düzgün bir şekilde lehimlemek için bilgisayarınızı bir teknisyene götürmeniz gerekir.

Çözüm 6: Güç Kaynağı Birimini Değiştirme

Bilgisayarınızın tüm bileşenleri PSU'dan güç alır. Birçok yönden PC'nizin kalbi işlevi görür. Şimdi, bir USB cihazı takmaya çalıştığınızda bilgisayarınızın kapanmasının veya yeniden başlamasının nedenlerinden biri hatalı bir PSU'dan kaynaklanmaktadır. Sorunu çözmek için, PC'nizin Güç Kaynağı Ünitesini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, şarj cihazını veya güç adaptörünü değiştirmeyi deneyin. Endişelenmeyin çünkü yenilenmiş veya yeni bir PSU'yu çevrimiçi olarak kolayca bulabilirsiniz. En yüksek kalite standartlarını karşılayan bir ünite satın aldığınızdan emin olun.

Çözüm 7: USB Bağlantı Noktalarınızı Devre Dışı Bırakma

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri işe yaramadıysa, son çare USB bağlantı noktalarınızı devre dışı bırakmak olacaktır. Bunun verimli bir çözüm olmadığını anlıyoruz, ancak bilgisayarınızı hemen kullanmanız gerekiyorsa en iyi seçeneğiniz budur. Sonuçta, veri veya dosya aktarmanız gerekirse ağınıza yine de bağlanabilirsiniz. USB bağlantı noktalarınızı devre dışı bırakmak için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz:

 1. Klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu başlatın.
 2. Çalıştır iletişim kutusunun içine "devmgmt.msc" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Tamam'ı tıklayın.
 3. Aygıt Yöneticisi göründüğünde, 'Evrensel Seri Yol denetleyicileri' kategorisinin içeriğini genişletin.
 4. Listedeki ilk USB cihazına sağ tıklayın, ardından Cihazı Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın. Listedeki tüm USB cihazları için bu adımı tekrarlayın.
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Blogumuzda öne çıkarmamızı istediğiniz başka PC donanımı sorunları var mı?

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!