En tipik USB-C sorunları nasıl çözülür?

USB-C, veri aktarımı ve şarj etme için hızla standart haline geliyor. Bu özelliğe sahip yeni çıkan telefonları, dizüstü bilgisayarları ve tabletleri bulmak alışılmadık bir durum değildir. Yakında, şu anda daha büyük USB konektörünü kullanan çoğu cihaz türüne uyarlanacaktır.

USB-C Nedir ve Neden Bunu İstersiniz

USB-C şu anda yalnızca eski USB sürümleri için değil, aynı zamanda DisplayPort ve Thunderbolt gibi diğer bağlantı standartları için de uygun bir yedek olacak şekilde şekilleniyor. USB Implementers Forum tarafından geliştirilen ve onaylanan USB-C, şimdi bir USB ses standardı olarak test ediliyor ve gelecekte potansiyel olarak 3.5 mm ses jakını devralacak. Daha yüksek hızları ve gelişmiş güç dağıtımı ile tanınır.

Çoğu kullanıcı USB-A ve USB-B bağlantı türlerine aşinadır. USB 1'den yeni USB 3 cihazlarına geçmesine rağmen, konektör her zamanki kadar büyük kaldı. Bununla birlikte, aygıtlar inceldikçe ve küçüldükçe, bu büyük USB bağlantı noktaları uymuyordu. Bu aynı zamanda 'mikro' ve 'mini' konektörler gibi diğer USB türlerinin geliştirilmesinin de sebebidir.

Peki, USB-c nedir ve neden isteyeceksiniz? İşte cevap. Bir USB-A konektörünün boyutunun yaklaşık üçte biri kadardır ve her cihazda kullanılabilen bir standarttır. Dahası, her iki ucunda da USB-C konektörleri var. Bu, bunu akıllı telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız ve tabletiniz için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Dahası, yukarı veya aşağı yönelimi yoktur. Yani, hangi ucun takılacağını düşünmek zorunda kalmazsınız. Ve doğru şekilde yerleştirmek için çevirmeniz gerekmez.

USB-C konektörleri inkar edilemez bir şekilde gelecek. Ancak bu bağlantı türünün her cihazda olduğu bir yere gelmeden önce yol boyunca birkaç sarsıntıyla karşılaşmamız doğaldır. Apple'ın dizüstü bilgisayarları yalnızca USB-C kullanırken çoğu Android telefonda bulunur. Öte yandan, her USB-C bağlantı noktası aynı değildir. Dahası, satın aldığınız her USB-C kablosu aynı şekilde çalışmaz. Bu nedenle, USB-C sorunlarını nasıl çözeceğinizi öğrenmenizden zarar gelmez. Bu yazıda, USB-C konektörlerini kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlardan bahsedeceğiz. Ayrıca, bu sorunları çözmenize ve önlemenize yardımcı olacak bazı yönergeleri de paylaşacağız.

İşte bu makalede tartışacağımız konular:

  • Yanlış kablo cihazınızı nasıl kızartabilir?
  • Tüm USB-C bağlantı noktaları aynı değil
  • USB-C teknolojisine geçmenin zorlukları

Yanlış Kablonun Kullanılması Cihazınıza Zarar Verebilir

USB-C konektörleri kullanmayı planlıyorsanız, satın alacağınız kablolara dikkat etmelisiniz. Önceki nesil USB kablolarının tasarımı daha basitti. Çoğu durumda, USB 2 bağlantı noktasında bir USB 1 kablosu kullanabilirsiniz ve bu, sorun yaratmadan amacına hizmet eder. Çoğu insanın hangi kabloları satın alacağı konusunda fazla düşünmemesinin nedeni de budur. Ancak USB-C kabloları konusunda daha dikkatli olmalısınız.

Bir ucunda USB-A konektörü ve diğer ucunda USB-C konektörü olan kablolardan kaçınmanızı öneririz. USB-C konektörlü cihazların ve kabloların daha hızlı şarjı desteklediğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, yukarıda belirtilen kabloyu kullanarak USB-C bağlantı noktasına USB-A bağlantı türünde bir telefon bağlarsanız, telefonunuz çok fazla güç çekebilir. Sonuç olarak telefonunuza, USB-C bağlantı noktasına ve hatta bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz.

Cihazınızın orijinal ambalajıyla birlikte gelen kabloları tercih etmelisiniz. Sonuçta, uygun şekilde yapılmış kablolar, bu tür bir sorunun ortaya çıkmasını önleyen hat içi dirençlere sahiptir. Güvenilir teknik özellikler sağlayan güvenilir bir satıcı bulmadıkça hangi kabloların verimli olduğunu ve hangilerinin olmadığını anlamak da oldukça zordur.

Tüm USB-C Bağlantı Noktaları Aynı Değil

USB-A bağlantı noktaları ile işler nispeten basitti. Temel olarak herhangi bir USB türünü takabilirsiniz ve işe yarayacaktır. Ancak, USB-C'de durum böyle değil. Cihazınızın özelliklerine bağlı olarak kablolar ve adaptörler çalışabilir veya çalışmayabilir. Piyasada bulabileceğiniz çoğu kablo, USB 3.0 veya 3.1 yerine USB 2.0'ı destekler.

USB 2.0 kablolarının şarj için tasarlandığını unutmayın. Veri aktarımı için çalışabilirler, ancak son derece yavaş olmalarını beklerler. Bazı şirketler yeni özellikler sunmak için USB-C kullandığında teknoloji biraz karmaşık hale geldi. Örnek olarak Thunderbolt 3'ü ele alalım. Intel ve Apple bu ürünle işbirliği yaptıklarında, teknolojiyi 40 GBPS'ye kadar aktarım hızlarına sahip olacak şekilde tasarladılar. Bu, USB 3.1 standardından dört kat daha hızlıdır. Üstelik, iki 4k ekran tek bir bağlantı noktasına bağlandığında bile Thunderbolt 3, bunları desteklemeye devam edebilir. Ancak Thunderbolt 3 ile uyumlu olacak şekilde tasarlanan cihazlar bu hızlara ulaşabilen tek cihazdır. Dahası, Thunderbolt 3 ile de uyumlu kablolara sahip olmalısınız.

USB-C bağlantı türünün üç Alternatif Moda sahip olduğuna dikkat etmek önemlidir:

  • HDMI
  • DisplayPort
  • MHL

Bu nedenle, sınırlı ekran bağlantı sorunları yaşıyorsanız, kablonuzun, bilgisayarınızın veya harici ekranınızın Alternatif Modlardan herhangi birini destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz önerilir. Kablonuzun veya PC'nizin, bağlanmaya çalıştığınız cihazla aynı USB-C özelliklerini desteklediğinden emin olun.

USB-C'ye Geçiş Zorlu Olabilir

Yalnızca USB-C bağlantı noktalarına sahip bir cihaza geçmek sinir bozucu olabilir. Yıllar geçtikçe, kullanıcılar telefonları, sabit diskleri, yazıcıları, e-okuyucuları ve diğer cihazları için USB kabloları topladılar. Bu, yalnızca USB-C özellikli cihazlara geçtiğinizde, bu kabloların artık doğrudan dizüstü bilgisayarınıza takılmayacağı anlamına gelir.

İşte iki olası geçici çözüm:

  1. Tüm kablolarınızı USB-C kablolarla değiştirmek
  2. Eski kablolarınız için uygun adaptörlerin satın alınması

İlk seçenek kablolarınızı düzenlemenize izin verir, ancak potansiyel olarak birkaç kabloyu değiştiriyorsunuz. İkinci seçenek, birden fazla dongle'ı takip etmeyi içerir. Ancak işin verimli ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.

Ekranlar ve Ethernet bağlantısı gibi öğeler için dongle'lardan bahsettiğimizde daha karmaşık hale geliyor. Bahsettiğimiz gibi, ekran protokolleri her USB-C bağlantı noktasında tutarlı değildir. Bu nedenle, cihazınızla çalışan bir tane satın almanız çok önemlidir. Uyumlu bir dongle bulmanın sıkıcı olabileceğini inkar etmeyeceğiz. Örneğin, dizüstü bilgisayarınızı yanınızda taşırsanız ve farklı türdeki projektörlere ve ekranlara bağlanırsanız, daha fazla dongle ile uğraşmanız gerekir.

Dizüstü bilgisayarınızı ekranlar, klavyeler ve fareler dahil olmak üzere birden çok aygıta bağlamanıza izin verecek USB-C bağlantı istasyonlarını aramayı deneyebilirsiniz. Bu tek USB-C bağlantı noktası size her türlü bağlantıyı sağlayabilir ve tek ihtiyacınız olan uyumlu bir kablo.

Profesyonel İpucu:

Bilgisayarınıza bir USB-A, USB-B veya USB-C cihazı bağlıyorsanız, bilgisayarınızı güvende tutmanız önemlidir. Cihazınızı virüslerden ve tehditlerden korumak için, Auslogics Anti-Malware yüklemenizi öneririz. Bu güvenilir araç, ana virüsten koruma yazılımınızın kaçırabileceği saldırıları algılayabilir. Böylece, dizüstü bilgisayarınıza taktığınız USB bağlantı türü ne olursa olsun, ihtiyaç duyduğu korumaya sahip olacağından emin olabilirsiniz.

Bir USB-C konektörüyle karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.