Windows 10'da Yazıcı Sürücüsü kullanılamıyor mu?

Bazen Windows 10 bilgisayarınızdan belge yazdırmaya çalışırken, "Sürücü kullanılamıyor" hatası alabilirsiniz. Bu sorun genellikle HP yazıcı kullanıcıları tarafından bildirilir - ancak herhangi bir yazıcıyla çalışırken ortaya çıkabilir. Öyleyse, soru şudur: "HP yazıcı sürücüsü kullanılamıyor hatasını nasıl düzeltirim?" Bu yazıda öğrenin.

Sürücünün bir yazıcıda olmaması ne anlama geliyor? Tipik olarak bu, yazıcınızın sürücüsünün eksik veya bozuk olabileceğini gösterir - ve sorunun kolay düzeltmeleri vardır.

Yazıcı sürücümün Windows 10'da kullanılamadığını nasıl düzeltebilirim?

"Sürücü kullanılamıyor" hatası alıyorsanız, muhtemelen bazı güncellemeleri kaçırıyorsunuz veya sürücünüzü yeniden yüklemeniz gerekiyor.

Birinci seçenek: Windows 10'unuzu güncelleyin

"Sürücü kullanılamıyor" hatasını almanızın nedenlerinden biri, sisteminizin güncel olmaması olabilir. Bu nedenle, sorunu gidermek için mevcut Windows güncellemelerini yüklemeniz önerilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Başlat'a gidin ve "güncelleme" yazın.
 • Güncellemeleri kontrol et'i seçin .
 • Mevcut güncellemeler varsa, Windows bunları otomatik olarak yükleyecektir.
 • Windows güncellemeyi tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Şimdi, PC'nizden bir şeyler yazdırmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

İkinci seçenek: Yazıcı sürücünüzü yeniden yükleyin

Hala "Sürücü kullanılamıyor" hatası alıyorsanız, sorunun arkasındaki en olası neden eksik veya bozuk bir sürücüdür. Bu nedenle, mevcut sürücünüzü kaldırıp bunun yerine yeni bir yazıcı sürücüsü yüklemek, hatayı gidermenize yardımcı olacaktır. Nasıl devam edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • RUN'u açmak için Win + R tuşlarına basın.
 • "Devmgmt.msc" yazın ve Tamam'a basın.
 • Yazıcınıza sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğini seçin.
 • Onaylamak için Kaldır'ı tıklayın.

Artık doğru sürücüyü kendiniz arayarak devam edebilir ve manuel olarak yükleyebilirsiniz. Ancak, bu oldukça karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir - özellikle de ilk kez yapıyorsanız. Dahası, yanlış sürücüyü yüklemek veya yol boyunca hata yapmak, sisteminizde daha da fazla soruna ve hataya neden olabilir. Bu nedenle, görevi sizin yerinize yapması için Auslogics Driver Updater gibi özel bir sürücü güncelleme yazılım aracı kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Program, sürücü sorunlarını bulur ve mevcut sürücülerinizi tek bir tıklama ile günceller. Böylece, kendinize zaman kazandırırken ve manuel kurulumla ilgili potansiyel olarak daha fazla sorundan tasarruf ederken PC'niz için yeni bir yazıcı sürücüsü yüklemek için kullanabilirsiniz. Dahası, bilgisayarınıza kurulduktan sonra,Auslogics Sürücü Güncelleyici, sürücü sorunlarını erkenden algılar ve yeni hataları önlemenize yardımcı olur.

Yazıcınız tak ve çalıştır özellikli ise işlem çok daha kolaydır. Bu durumda yapmanız gerekenler:

 • Yazıcınızı bilgisayarınızdan çıkarın veya bağlantısını kesin.
 • Tekrar bağlayın ve sihirbazda belirtilen talimatları izleyin.

Sihirbaz görünmezse:

 • Başlat> Ayarlar'a gidin.
 • Cihazlar'ı tıklayın.
 • Yazıcı veya tarayıcı ekle'yi seçin.
 • Sistemin yazıcınızı algılamasını bekleyin ve ekrandaki talimatları izleyin.

Son olarak, bilgisayarınızda Auslogics Anti-Malware gibi güvenilir bir kötü amaçlı yazılımdan koruma programı kurmanızı öneririz. Yazılım, PC'nizdeki kötü amaçlı öğeleri tespit edecek ve bunlardan kurtulacak, bu ve diğer hataların oluşmasını önleyecektir.

Windows 10'da yazıcıyla ilgili başka sorunlar yaşadınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaş.

Bir Windows bilgisayardaki sürücü ile ilgili sorunları çözmek için Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanın

Ayrıca, kabuk uzantılarının nasıl yönetileceğiyle ilgileniyor musunuz? Bunu otomatik olarak yapmak için Auslogics BoostSpeed'in 'Kabuk Uzantıları' özelliğini kullanın. Bu, bilgisayarınızın performansını büyük ölçüde artıracaktır.