SSD performansını artırmak için SSD optimizasyon ayarları

SSD

Hızlı bilgisayarları hepimiz seviyoruz ve bir SSD (Katı Hal Sürücüsü) kurmak, bilgisayarınızı düşündüğünüzden daha fazla hızlandırabilir. SSD ile sabit sürücü karşılaştırmasında SSD'ler her zaman kazanır - geleneksel sabit sürücülerden önemli ölçüde daha hızlıdırlar, daha güvenilirdirler çünkü hareketli parçaları yoktur, darbeye daha az duyarlıdırlar, daha az güç kullanırlar ve gerçekten sessizdirler. Elbette, SSD'ler sıradan sabit sürücülere kıyasla hala pahalıdır, ancak SSD'ler daha yaygın hale geldikçe fiyatlar düşmeye başlıyor.

SSD'ler HDD'lerle aynı amaca hizmet etseler de farklı şekilde çalışırlar. Ve henüz gerçekten yaygın olmadıkları için, SSD'lerin HDD'lerle aynı şekilde bakımının yapılması gerekip gerekmediği konusunda pek çok kullanıcı kafası karışık. Üstelik SSD'yi daha da hızlandırmanın yollarını arayan insanlar var. Bu yazıda size bazı SSD optimizasyon ayarlamaları göstereceğiz ve SSD'nizin en yüksek performansıyla çalışmasını sağlamanıza yardımcı olacağız. Güçlü akıllı algoritmalara ve önyükleme zamanı birleştirme teknolojisine sahip Auslogics Disk Defrag Pro ile sürücülerinizi en yüksek hız ve maksimum verimlilik için optimize edin.

Zamanlanmış disk birleştirmeyi devre dışı bırakın

Birçok kullanıcı bize SSD'lerini birleştirmeleri gerekip gerekmediğini sordu. Cevap hayır". Geleneksel birleştirme, yalnızca hareketli parçaları olan sabit diskleri döndürmek için kullanışlıdır çünkü tüm dosya parçalarını bir araya getirir ve böylece sabit diskin tek bir yumuşak hareketle dosyaları açmasını sağlar. Bu, bir dosyayı okurken okuma kolu çizgisinin sabit sürücünün her tarafında bulunmasından çok daha hızlıdır. SSD'lerin mekanik kolları yoktur ve dosyanın bitişik mi yoksa parçalı mı olduğu umurlarında değildir. SSD'ler için, Windows yerleşik birleştirme özelliğini kullanıyor olsanız bile boş alan birleştirme kullanılamaz. Dahası, SSD'nizi birleştirmek teorik olarak ömrünü kısaltabilir çünkü SSD hücreleri yalnızca belirli sayıda yazma işlemini destekleyebilir (genellikle hücre başına yaklaşık 10.000 yazma).

En yeni işletim sistemi olan Windows 7, SSD'lerle diğer tüm Windows sürümlerinden daha iyi ilgilenir. Bu nedenle, HDD'ler için varsayılan olarak etkinleştirilen programlı birleştirme, SSD'ler için fiilen devre dışı bırakılır (Windows'un bir SSD'ye yeni yüklenmesi durumunda). Ancak, birleştirme işleminin devre dışı bırakıldığından emin olmak yine de en iyisidir. Bunu yapmak için:

 • Tıklayın Başlat ve yazın dfrgui içinde ara çubuğuna
 • SSD'nizi vurgulayın ve Programı Yapılandır'a tıklayın
 • Programa göre çalıştır seçeneğinin işaretlenmemiş olduğundan emin olun. İşaretliyse, işaretini kaldırın.

Başka bir SSD optimizasyon ince ayarı - İndekslemeyi devre dışı bırakın

Dizin oluşturma, Windows aramasını hızlandırmak için tasarlanmış bir Windows hizmetidir. Dizin oluşturma hizmeti, bilgisayarınızdaki dosyaları otomatik olarak izler ve bu da dosyaların daha hızlı aranmasını sağlar. Ancak, dizin oluşturma, dosyaları oluşturduğunuzda, değiştirdiğinizde veya sildiğinizde dosya dizinlerinin veritabanını korumak için çok sayıda küçük yazma işlemi gerçekleştirir. Ve zaten bildiğiniz gibi, bir SSD'ye ne kadar az yazı yazılırsa, o kadar uzun süre iyi performans gösterecektir. Windows aramasına gelince, indeksleme kapalıyken de aynı şekilde çalışacaktır. İndekslemeyi devre dışı bırakmak için aşağıdakileri yapın:

 • Gidin Başlat ve tıklayın Computer
 • SSD sürücüsüne sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
 • Dosya özelliklerine ek olarak, bu sürücüdeki dosyaların içeriğinin dizine alınmasına izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın.

TRIM desteğinin etkinleştirildiğinden emin olun

Muhtemelen, dosyaları sildiğinizde hemen silinmeyeceklerini biliyorsunuzdur. Dosyalar oldukları yerde kalırlar, ancak indeksleri, kapladıkları alan boş olarak işaretlenecek şekilde değiştirilir. Diske yeni dosyalar yazdığınızda, kaydedilecek yeni dosyalar için tüm veri bloğu temizlenir. Bu teknoloji HDD'ler için iyi çalışıyor. Ancak SSD'ler verileri farklı bir şekilde depolar ve üzerine yazar. Bu nedenle, SSD'nin diske yeni veri yazıldığında tüm blok silme işlemini gerçekleştirmek yerine TRIM komutunu kullanması ve silinen dosyaları temizlemesi en iyisidir. TRIM komutu, işletim sisteminizin SSD sürücünüze hangi veri bloklarının artık kullanımda olmadığını ve silinebileceğini bildirmesini sağlar. Temel olarak, TRIM, silme ve yazma işlemlerini işleme biçimi sayesinde yazma performansının düşmesini önlemeye yardımcı olur.

Windows 7, TRIM'i kutudan çıkar çıkmaz destekler, ancak TRIM desteğinin etkinleştirildiğinden emin olmak yine de iyidir. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz:

 • Tıklayarak istemi yükseltilmiş komut başlatın Başlat , yazarak cmd.exe içinde Arama kutusuna ve pres Enter + Ctrl + Shift
 • Komut istemi penceresinde, fsutil davranışı sorgusu devre dışı bırakıldı
 • DisableDeleteNotify = 0, TRIM'in etkinleştirildiği ve DisableDeleteNotify = 1'in devre dışı olduğu anlamına gelir.

TRIM

Sayfa dosyasını devre dışı bırakın, taşıyın veya küçültün

Sisteminiz, uygulamalarla çalışırken belleği bittiğinde sayfa dosyasını (sanal bellek) kullanmaya başlar. Sistem sayfa dosyasını kullanırken, sürücünüze yazmalar vardır. SSD'ye yazma işlemlerini azaltmak en iyisi olduğundan, en iyisi sayfa dosyasının boyutunu küçültmek, onu başka bir sürücüye taşımak veya tamamen devre dışı bırakmaktır. İşte nasıl:

 • Tıklayın Başlat , üzerine sağ tıklayıp Bilgisayar ve gidin Özellikleri
 • Sol taraftaki Gelişmiş Sistem Ayarları bağlantısını seçin ve Performans altında Ayarlar'a gidin.
 • Git Gelişmiş sekmesini bulmak Sanal bellek ve tıklayın Değiştir
 • Tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet onay kutusunun işaretini kaldırın.

 • Sürücü [Birim Etiketi] altında , sanal belleğin boyutunu değiştirmek istediğiniz sürücüye tıklayın. Sisteminiz SSD'ye ek olarak bir HDD kullanıyorsa, en iyisi sayfa dosyasını oraya taşımaktır.
 • Özel boyut'a tıklayın ve Başlangıç ​​boyutu (MB) ve Maksimum boyut (MB) kutularına MB cinsinden yeni boyutu yazın . CPU'nuzun sürekli olarak sanal belleği ayarlamasını önlemek için aynı miktarda olduğundan emin olun
 • Click Set ve ardından OK
 • Sayfa dosyasını devre dışı bırakmak istiyorsanız, Disk belleği dosyası yok'u seçip Tamam'ı tıklamanız yeterlidir.

Sayfa dosyasını tamamen devre dışı bırakırsanız ve bazı uygulamaları kullanırken RAM'iniz biterse, bunların çökeceğini unutmayın.

Hazırda bekletme modunu devre dışı bırakın

Hazırda bekletme modunu devre dışı bırakarak SSD'nizde (kabaca RAM'inizin miktarı kadar) çok fazla alan boşaltabilirsiniz. Hazırda bekletme modunu devre dışı bırakmak, bu güç tasarrufu modunu kullanmanızı engelleyecektir, ancak boş alan avantajı buna değer. Hazırda bekletme modunu şu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz:

 • Başlat'a tıklayın, cmd yazın , cmd simgesine sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 • Komut istemi penceresine powercfg -h off yazın ve Enter'a basın

Ve son SSD optimizasyon ayarımız - Yazma önbelleğe almayı etkinleştirin

Yazma önbelleği, hem SSD'lerin hem de HDD'lerin performansını artıran bir özelliktir. SSD'nin sabit sürücüye karşı avantajı hızın artması olsa da, yazma önbelleğe alma yine de performansını artırabilir. Yazma önbelleği etkinleştirildiğinde, disk sürücüsüne gönderilen yazma komutlarını toplamak ve önbelleğe almak için yüksek hızlı geçici bellek kullanılır. Bu, sürücünün performansını artırmaya yardımcı olur. Yazma önbelleğe almanın bir başka kullanışlı özelliği de NCQ (Yerel Komut Sıralaması) - yazma birleştirmeyi tanıtan ve sürücünün veri yazarken ve okurken akıllı seçimler yapmasını sağlayan bir özelliktir.

Yazma önbelleğini etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

 • Tıklayın Başlat , üzerine sağ tıklayıp Bilgisayar ve gidin Özellikleri
 • Sol taraftaki Aygıt Yöneticisine tıklayın
 • Disk sürücüleri bölümünü açın, sürücünüze sağ tıklayın, Özellikler'i seçin ve Politikalar sekmesine gidin
 • Kontrol Diskte yazma önbelleğini etkinleştir tıklayın ve Tamam

Bu SSD optimizasyon ayarları, katı hal sürücünüzü daha da hızlı hale getirmenize, ömrünü uzatmanıza ve bilgisayarınızı kullanmak için gerçek bir zevk haline getirmenize yardımcı olacaktır.