Cloudflare'da 524 'Bir Zaman Aşımı Oluştu Hatası' nasıl düzeltilir?

Birçok geliştirici, Cloudflare'nın CDN hizmetini kullanarak web sitelerinin güvenli ve hızlı yüklenmesini sağlar. Buna rağmen, kullanıcılar bu sitelere erişmeye çalıştıklarında hala 'Hata 524: Bir Zaman Aşımı Oluştu' sunucu sorunuyla karşılaşabilirler. Bu başınıza geldiğinde, bir yazılım parçası kullanamaz, bir web sayfası yükleyemez veya bir oyun platformunda oturum açamazsınız. Bazı kullanıcılar, kullandıkları uygulamanın veya oyunun çevrimdışı çalıştığını bildirdi. Ancak, çevrimiçi bir özelliğe erişmeye çalıştıklarında, hatayla karşılaştılar.

Cloudflare'de 524 Hatasının Nedenleri Nelerdir?

Hata 524 sorununun Cloudflare ile bir ilgisi var. Ortaya çıktığında, Cloudflare sunucuyla bir bağlantı kurmaya çalıştığında, diğer ucun yanıt vermesinin çok uzun sürdüğü anlamına gelir. Dürüst olmak gerekirse, bu sorunu aşmak için yapabileceğiniz çok az şey var. Sonuçta, sorunun diğer uçtaki sunucuyla ilgisi var. Yapabileceğiniz tek şey, web sitesi veya uygulama sahibinin hatayı bilmesini sağlamak ve hatayı düzeltmesini beklemektir.

Bununla birlikte, sizin tarafınızdan herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için uygulayabileceğiniz bazı sorun giderme adımları var. Öte yandan, web sitesi sahibiyseniz, Cloudflare'daki 'Bir zaman aşımı oluştu' hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için bu kılavuzu da kullanabilirsiniz.

Düzenli Kullanıcılar için Çözümler

Hata oluştuğunda bir web sitesine erişmeye veya bir uygulamada veya oyunda çevrimiçi bir özelliği açmaya mı çalışıyordunuz? Öyleyse, aşağıdaki sorun giderme yöntemlerini deneyebilirsiniz:

Yöntem 1: Web Sayfasını Yenileme

Web tarayıcınızda Hata 524 görürseniz, sayfayı yenilemeyi deneyin. Ayrıca, hile yapıp yapmadığını görmek için tarayıcıyı kapatabilir ve yeniden yükleyebilirsiniz. Bazen, basit bir yeniden başlatma, özellikle de küçük bir aksaklıksa sorunu çözebilir.

Yöntem 2: Programı Kaldırma

Şimdi, bir uygulamada sorun yaşıyorsanız, uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Birçok kullanıcı, sunucuyla bağlantıyı yeniden kurarak bunun hatayı düzelttiğini iddia etti. Ancak, bunun yalnızca bir sunucuya erişmeye çalışan bir programda sorunla karşılaşırsanız işe yarayacağını unutmayın. Örneğin, çevrimiçi bağlanmaya çalışan bir oyun oynuyor olabilirsiniz.

Bir programı kaldırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + I tuşlarına basın. Bunu yapmak, Ayarlar uygulamasını açmalıdır.
 2. Uygulamalar'ı tıklayın, ardından sol bölme menüsünden Uygulamalar ve Özellikler'i seçin.
 3. Sağ bölmeye gidin, ardından etkilenen programı arayın.
 4. Uygulamayı ve ardından Kaldır'ı tıklayın.

Uygulamayı bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra yeniden yükleyin ve Hata 524'ün hala görünüp görünmediğini kontrol edin.

Yöntem 3: Kaynak Hesabınızdaki Kısıtlamaları Kaldırma

Origin oyun platformunu kullanırken hata mı meydana geldi? Durum böyleyse, sorunun hesabınızdaki belirli kısıtlamalarla ilgisi olabilir. Artık bir 'Çocuk' hesabı kullanıyorsanız, çevrimiçi oynayamayacak, Origin mağazasından oyun indiremeyecek, kişilerle iletişim kuramayacak ve diğer çevrimiçi özelliklere erişemeyeceksiniz. Tabii ki, bunun için geçici çözüm, hesaba giriş yapmak ve ardından bir yetişkin / tam hesaba yükseltmektir.

Profesyonel İpucu: Hata 524'e katkıda bulunabilecek hız düşürücü sorunların olmadığından emin olmak için, Auslogics BoostSpeed'i kullanmanızı öneririz. Bu araç, tüm sisteminizden geçecek ve gereksiz dosyaları ve diğer aksaklık ve çökme nedenlerini belirleyecektir. Hız düşürücü sorunları güvenli bir şekilde ele alarak sistem kararlılığını geri yükleyecek ve bilgisayar performansını artıracaktır.

Web Sitesi Sahipleri: Cloudflare'da 524 Hatasından Nasıl Kurtulunur?

Şimdi, web sitesi sahibiyseniz ve sunucunun ucundan değişiklik yapmak için gerekli kimlik bilgilerine sahipseniz, aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

1.Çözüm: Sunucu Yükünü Kontrol Etme

Sunucu kaynaklarının yüksek tüketiminin Hata 524'e neden olması muhtemeldir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Yapmanız gereken ilk şey, sunucunuzun kaynak kullanımının normalin üzerinde veya zirvede olup olmadığını kontrol etmektir.
 2. Şimdi, trafikteki bir artış soruna neden oluyorsa deneyebileceğiniz tek çözüm, sunucunuzu yükselterek kaynakları artırmaktır.
 3. Öte yandan, trafikte olağandışı bir şey görmezseniz, diğer işlemlerin kaynakları kontrol edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.
 4. Sunucuda çalışan işlemleri sınırlandırarak da sunucu kullanımınızı yönetebilirsiniz.

2.Çözüm: Brute Saldırıları Engelleme

 1. SSH istemcinizi başlatın, ardından hesabınıza giriş yapmak için kök erişimini kullanın.
 2. Belirli bir IP adresinden birden çok isabet alıp almadığınızı kontrol edin. Aşağıdaki komut satırını çalıştırarak bunu yapabilirsiniz:

netstat -an | grep 80

 1. Not: Bu komut satırını göndermek, web sitenizde hangi IP adreslerinin birden fazla isabet aldığını size bildirir.
 2. Herhangi bir şüpheli IP adresi fark ederseniz, onu engelleyebilir ve sunucunuzu koruyabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki komut satırını yürütün:

iptables -A GİRİŞ -s 000.00.00.0 -j DAMLA

Not: "000.00.00.0" ı IP adresiyle değiştirmeyi unutmayın.

 1. Bulacağınız tüm şüpheli IP adreslerinde bu adımları uygulayın.
 2. Tüm şüpheli IP'leri engelledikten sonra, şu komut satırını kullanarak sunucunuzu yeniden başlatın:

systemctl httpd yeniden başlat

Bu adımları tamamladıktan sonra, Hata 524'ün görünüp görünmeyeceğini görmek için web sitenize tekrar erişmeyi deneyin.

3. Çözüm: DDoS Korumasını Etkinleştirme

Sunucu yükünde olağandışı bir artışın olmasının nedenlerinden biri DDoS saldırısıdır. Bu durumda, Cloudflare aracılığıyla DDoS koruması almanızı öneririz. Öte yandan, meşru trafikteki artış nedeniyle 524 Hatası alıyorsanız, en iyi seçeneğiniz barındırma planınızı yükseltmektir. Yeterli kaynaklara sahip olmak, çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamanıza izin verecektir.

Denenecek Diğer Sorun Giderme Adımları

 1. VPS mi kullanıyorsunuz? Öyleyse, güvenlik duvarını başlangıçta doğru şekilde yapılandırdığınızdan emin olun. Bunu yapmak, Cloudflare üzerindeki bağlanan IP'lerin hiçbir şekilde sınırlandırılmamasını sağlayacaktır.
 2. Kaynak sunucunuzu kontrol etmeli ve yanıt vermenin 100 saniyeden uzun sürüp sürmediğini görmelisiniz. Böyle bir durumda, barındırma sağlayıcınızdan veya yöneticinizden sorunu çözmesini istemelisiniz.
 3. Veritabanı sunucunuzda uzun süredir çalışan sorgular olup olmadığını kontrol edin. Bunu, kaynak sunucu dosyanızı gözden geçirerek yapabilirsiniz.
 4. Komut dosyalarını gri bulutlu bir alt alan üzerinden çalıştırmayı deneyin.

Eklemek istediğiniz başka Hata 524 çözümleri var mı?

Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın!