Windows 10'da DNS sunucusu nasıl değiştirilir?

İnternet sayesinde dünyanın en ücra köşelerinden ışık hızında bilgi gönderip alıyoruz. Temel olarak, bir bilgisayarın ve internet bağlantısının olduğu her yerde, benzer şekilde bağlı diğer sistemlerle iletişim kurulabilir. Ve sadece bilgisayarlarımızın ne istediğimizi nasıl anladıkları konusunda değil, aynı zamanda bilgiyi nasıl bu kadar kolay yakalayabilecekleri konusunda da endişelenmemize gerek yok. Bu, DNS sunucuları sayesinde. İnsan dili ile bilgisayar kodu arasındaki uçurumu kapatan aracılar gibidirler.

Ve tıpkı bazılarımızın daha iyi biri geldiğinde bizim için bir şeyler yapan insanları değiştirmesi gibi, bilgisayarlarımızın kullandığı DNS'yi bir başkasıyla değiştirmenin daha iyi olduğu durumlar ortaya çıkar. Bu geçici veya kalıcı bir hareket olabilir. ISP sağlayıcınız tarafından kullanılan etki alanı adı sunucusundan memnun olmayabilir ve başka bir şeye geçmek isteyebilirsiniz. Belki de düşündüğünüz kadar güvenli olmadığını veya web isteklerinizin yeniden yönlendirildiğini fark ettiniz. Diğer zamanlarda, sadece göz atmanızı daha hızlı hale getirmek istemek meselesidir.

Bazı ISS'lerin DNS sunucunuzu değiştirmemenizi tavsiye ettiği bilinmektedir, ancak onları dinlememelisiniz. Amaçlarınız ne olursa olsun, DNS sunucunuzu sizin için mükemmel olan bir şeye kolayca değiştirebilirsiniz. Bu kılavuz, Windows 10 kullanıcılarına DNS protokollerini zahmetsizce nasıl değiştireceklerini göstermek için derlenmiştir. Önce DNS'yi derinlemesine açıklayacağız ve DNS değiştirmenin teşvik edildiği senaryolar sunacağız.

DNS sunucusu nedir?

DNS veya alan adı sistemi, web üzerindeki alan adlarını IP adresleriyle eşleştiren bir veritabanıdır. Bir insan olarak, hem çevrimdışı hem de internette kelimeleri kullanmaya daha çok uyum sağlarken, bilgisayarlar sayısal kodda daha iyi iletişim kurar. Dolayısıyla, Amazon'unki gibi bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizde, tabii ki tarayıcınızın adres çubuğuna www.amazon.com yazacaksınız. Bilgisayarınız ise siteyi yalnızca 72.21.215.90 olarak bilir. Yazdığınız şey Amazon'un alan adı veya ana bilgisayar adı ve bilgisayarın tanıdığı şey IP adresidir. DNS sunucusu hem ana bilgisayar adlarını hem de IP adreslerini içerir ve birini diğerine ve ardından tekrar geri dönüştürür. Her şey milisaniyeler içinde yapılır, böylece ne olduğunu bilmenize bile gerek kalmaz.

Bir yönlendirici veya internete bağlanmak için başka bir yöntem kullandığınızda, varsayılan DNS sunucunuz internet servis sağlayıcınız tarafından yapılandırılır. İnternete erişmenizi sağlayanlar onlar olduğundan, size en iyi web performansını sağlamak için en iyi DNS olduğuna inandıkları şeyi seçerler. Çoğu durumda, varsayılan DNS, ISS'niz tarafından sağlanır. Ancak, yönlendiriciniz ve bilgisayarınızda yapılandırılmış farklı DNS sunucuları olabilir. Böyle bir durumda, PC'nizdeki DNS, yönlendiricinizdekinin yerini alır ve ağa erişim için kullanılacaktır.

Yapılandırılmış DNS'yi, gerekli adımları bildiğiniz sürece isterseniz kendi seçtiğiniz bir şeyle geçersiz kılabilirsiniz. Ancak bir DNS'yi diğeriyle değiştirme olasılığı, bazı Windows kullanıcılarını endişeyle doldurur. Kırılmamışsa, tamir etme

akıl yürütürler. Bilgisayarınızın internete bağlandığı DNS sunucunuzu değiştirmenin acil bir değerlendirmeyi neden hak ettiğine dair bazı nedenler sunuyoruz.

Windows 10'da DNS ayarları ne zaman değiştirilir?

Tıpkı size çok yakışmış gibi görünen kıyafetleri kısa sürede büyüttüğünüz gibi, bilgisayarınızın aşağıdaki nedenlerden herhangi biri nedeniyle DNS yenilemesine ihtiyacı olabilir:

 • Ebeveyn Kontrolü

Milyonlarca bilgi parçasının etrafımızda dolaştığı, bazıları hiç olumlu olmayan bir dünyada, temas kurduğumuz içerik türlerini filtrelemek bir zorunluluk haline geldi. Çocuklu bilgisayar kullanıcılarının, çocuklarının küçük yaşta yetişkin içeriğine, kumar sitelerine vb. Maruz kalmamasını sağlamaları gerekir. Çocuğun bilgisayarlarını bu tür şeyleri filtreleyen bir DNS kullanacak şekilde ayarlayarak, tarama deneyimlerini temiz ve istenmeyen şeylerden uzak tutacaklar.

Aynı ilke, şirket saatleri içinde işle ilgili olmayan web sitelerini engellemek için filtreler kullanabilen ağ yöneticileri için de geçerlidir. Porno veya kumar bağımlılığıyla mücadele eden kişiler, yetişkin temalı web sitelerinin ve kumar sitelerinin bilgisayarlarında görüntülenmesini engelleyen DNS sunucularını gönüllü olarak kurabilirler.

 • Daha hızlı gezinme

Herkese açık ve güvenilir bir DNS sunucusuna yakın bir yerde yaşıyorsanız, ISS'nizden gelen varsayılanı kullanmaya devam etmek yerine bu sunucuya geçmek mantıklıdır. DNS sunucunuzun, yanıt süresinin fark edilir şekilde yavaşlayacağı ve göz atma deneyiminizi sinir bozucu hale getirecek şekilde sakatlanması mümkündür. Başka bir sunucuyu test ederseniz hiçbir şey kaybetmezsiniz.

 • DNS sorunları

Bu, alan adı hizmetinin ana bilgisayar adlarını ve IP adreslerini ayrıştırma yeteneğini etkileyen herhangi bir şey olabilir. İster sunucu hatası, ister veritabanı saldırısı, isterse sunucu sızıntısı olsun, yapabileceğiniz en iyi şey başka bir DNS hizmetini en azından geçici olarak tüm sorunlar çözülene kadar denemektir.

 • Güvenlik tehditleri ve gizlilik

Ne yazık ki, DNS hizmetiniz ISS'niz tarafından yapılandırıldığı için, IP adresiniz aracılığıyla bilgisayarınıza erişime hazırdır. Böylece, siz onların insafına kalırsınız ve trafiğinizi yeniden yönlendirebilir, size hedeflenmiş reklamlar gönderebilir ve bu bilgilerle gizliliği ihlal eden başka şeyler yapabilirler. Reklam almak istemiyorsanız, Google'ınki gibi genel bir DNS'ye geçebilirsiniz.

Ayrıca, kötü amaçlı yazılımın değerli Windows bilgisayarınıza DNS hizmetiniz aracılığıyla sızdığından şüpheleniyorsanız, ücretli bir sunucuya abone olabilir veya güvenli olduğu bilinen üçüncü taraf bir DNS sunucusunu kullanabilirsiniz. Bu yöntemle, ISS'niz artık sizi tarama günlükleriniz aracılığıyla izleyemeyecektir.

 • Ağ değişikliği

Bilgisayarınızda ve / veya yönlendiricinizde yapılandırılan DNS aynı kalırken, ağa bağlanmak için başka bir ISS kullanmaya başlamış olabilirsiniz. Bazı ağlar, özellikle kendi DNS sunucuları olmak üzere belirli DNS sunucuları ile daha iyi çalışma eğilimindedir.

Genel olarak, herkese açık DNS sunucuları mevcuttur ve herkesin kullanması için ücretsizdir, daha hızlıdır ve çeşitli özelliklerle birlikte gelir. Dolayısıyla, geçiş yapmayı düşünüyorsanız, diğerlerinin yanı sıra Google, CLoudflareQUad9, AdGuard ve Open DNS'e göz atabilirsiniz.

Windows 10'da DNS ayarlarını değiştirmek güvenli midir?

Bu, sorulara göre biraz karmaşıktır. Prensip olarak, DNS sunucunuzu değiştirmek, yalnızca iyi stoklanmış bir ana bilgisayar adı veritabanını bir başkasıyla değiştirmek olduğu için pek bir fark yaratmamalıdır.

Yine de akılda tutulması gereken birkaç nokta var:

 • DNS servis sağlayıcısı: Herhangi bir popüler ISS'nin DNS servisi, aksi kanıtlanmadıkça iyidir. Google DNS ve OpenDNS gibi genel DNS sunucuları da kullanılabilir.
 • Tercihler: Görmek istediğiniz içerik türüyle ilgili engelleri olan bir yetişkinseniz, her şeyin geçmesine izin veren bir DNS hizmetine bağlı kalmak çok kötü bir fikirdir. İstemediğiniz içerik kategorisini engelleyen bir DNS hizmeti kullanın.
 • Güvenlik Açığı: DNS sunucusu ne kadar korunuyor? Meraklı gözlerden ne kadar güvenli? Geçmişte güvenlik ihlali bulunan alan adı hizmetlerine geniş bir alan verilmelidir. Geçiş yapmadan önce tercih edilen bir DNS'yi okumalısınız.

Windows 10'da DNS nasıl değiştirilir?

İnternet üzerindeki her bağlı bilgisayarın bir IP adresi vardır ve bu, DNS sunucularını içerir. DNS'inizi değiştirmek, mevcut DNS sunucunuzun IP adresini yenisinin adresiyle değiştirmeyi içerir. Windows 10'da, DNS'inizi değiştirmek şu adımları izlemenin basit bir meselesidir:

 • Windows Araçlar menüsünü açmak için Windows Tuşu + X tuşlarına basın.
 • Denetim Masası'nı seçin.
 • Ağ ve İnternet seçeneğini genişletin.
 • Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın ve soldaki Adaptör Ayarlarını Değiştir'i seçin.
 • Yeni pencerede istenen bağlantıya sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
 • Bu bağlantı, İnternet Protokolü Sürüm 6 (TCP / IPv6) ve İnternet Protokolü Sürüm 4'ü (TCP / IPv4) bulana kadar aşağıdaki öğeler liste çubuğunu aşağı kaydırın .
 • DNS ayarlarını değiştirmek istediğinize dokunun ve sağ alttaki Özellikler'e tıklayın.
 • Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan'ı seçin .
 • Verilen kutulara tercih ettiğiniz ve alternatif DNS sunucularının IP adreslerini girin.
 • Tamamladığınızda Tamam'ı tıklayın.

En iyi sonuçlar için, DNS'deki herhangi bir değişikliğe sisteminizi temizleyerek eşlik etmeniz önerilir. Bu, muhtemelen daha hızlı olan yeni DNS'nin etkilerini daha da belirgin hale getirecektir. Işık hızında bir göz atma deneyimi için, Auslogics BoostSpeed'i kullanabilirsiniz. Tüm gereksiz dosyaları, bozuk dosyaları, kullanılmayan kayıt defteri girdilerini, gereksiz önbellekleri ve sisteminizin kaynaklarını kümülatif olarak tıkayan ve daha yavaş performansa neden olan diğer öğeleri anında kaldırır. Tüm gereksiz dosyaları kaldırmak için kullandıktan sonra, yeniden başlatmanın hemen ardından değişiklikleri fark edeceksiniz.