ERR_SSL_VERSION OR_CIPHER MISMATCH Chrome'da Hata

'HTTPS' ön ekine sahip bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, güvenli bir ortamda olduğunuzu bilirsiniz. Tarayıcı ve web sunucusu, sertifikanın ve SSL / TLS bağlantısının geçerliliğini sağlayan bir dizi adım gerçekleştirir. Bu güvenlik önlemlerinden bazıları, TLS anlaşmasını, sertifikayı sertifika yetkilisine göre kontrol etme sürecini ve sertifika şifresini çözmeyi içerir.

Tarayıcı, uyumsuzluk veya yanlış yapılandırma gibi sorunları tanımlarsa, ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hata mesajını görüntüler. Sonuç olarak, web sitesine erişemeyeceksiniz.

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Sorunu daha iyi anlamanıza ve ortadan kaldırmanın yollarını göstermenize yardımcı olacağız.

Neden ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hata mesajını alıyorum?

Genel olarak, ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatası genellikle eski tarayıcılarda veya işletim sistemlerinde ortaya çıkar. Ancak, bu hataya neden olabilecek başka faktörler de vardır. Taraflardan birinin SSL sertifikasıyla sorun yaşıyor olması mümkündür. Sonuçta, Chrome gibi tarayıcılar, SSL sertifikası sorunları olan kullanıcıların bir siteyi yüklemesini engeller. Aynı tarayıcıyı kullanıyorsanız endişelenmeyin. Ayrıca Google Chrome'da ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hata kodundan nasıl kurtulacağınızı da öğreteceğiz.

1.Çözüm: SSL Sertifikanızı Kontrol Etme

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatasıyla karşılaştığınızda, sorunu çözmenin en iyi yollarından biri sitede yüklü olan SSL sertifikasını kontrol etmektir. Çevrimiçi olabilir ve hızlı bir şekilde ücretsiz bir SSL kontrol aracı bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, etki alanını Ana Bilgisayar Adı kutusuna göndermektir ve birkaç dakika sonra, araç, web sunucunuz aracılığıyla sitenizin SSL / TLS yapılandırmasını taramayı bitirecektir.

Çözüm 2: Web Sitesine HTTP ile Erişim

Bir 'http' öneki kullanarak web sitesine erişmeyi de deneyebilirsiniz. Sorun devam ederse, sorun web sitesinde yatmaktadır. Sitenin sahibiyseniz, aşağıdakileri kontrol etmelisiniz:

 1. SSL sertifika adı uyuşmazlığı var mı? Web sitesinin adının ve takma adının, sertifikanın yüklü olduğu gerçek site URL'si ile eşleştiğinden emin olun.
 2. Sunucunuzun RC4 Cipher kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, bunu düzeltmelisiniz.

Web sitesinin sahibi olarak, CDN'nizin SSL'yi desteklediğinden emin olmalısınız. Web sitesinin SSL üzerinden içerik sağladığını varsayalım. Verilerin geri kalanı SSL üzerinden değilse ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatası görünecektir. Çoğu durumda, tek yapmanız gereken, bu sorunu çözmek için CDN'nizi doğru şekilde yapılandırmaktır.

3. Çözüm: SSL3 / TLS'yi Etkinleştirme ve QUIC Protokolünü Devre Dışı Bırakma

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatasının görünmesine neden olan SSL3 / TLS ve QUIC ile ilgili sorunlar olabilir. Bu nedenle, Chrome kullanıyorsanız, SSL sürümü / Şifreleme Uyuşmazlığını çözmek için protokol düzeltmelerini izlemenizi öneririz. Ayrıca, sertifikaları temizlemenize, bilgisayarınızın tarih ve saatinin saat diliminizle uyumlu olmasını sağlamanıza ve diğer sorunları gidermenize olanak tanıyan Windows 10 bilgisayarlar için bazı çözümler bulacaksınız.

Edge veya Internet Explorer kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Görev çubuğunuza gidin, ardından Ara simgesine tıklayın.
 2. "İnternet Seçenekleri" yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Gelişmiş sekmesine gidin, ardından Güvenlik bölümüne ulaşana kadar aşağı kaydırın.
 4. TLS 1.1 Kullan ve TLS 1.2 Kullan kutularını seçin, ardından Tamam'a tıklayın.
 5. İnternet Özellikleri penceresinden çıkın.

Mozilla Firefox kullanıyorsanız, aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Firefox'u başlatın, ardından adres çubuğuna "about: config" (tırnak işareti yok) yazın.
 2. Klavyenizdeki Enter tuşuna basın.
 3. Arama alanına "TLS" yazın (tırnak işareti yok), ardından security.tls.version.min'e çift tıklayın.
 4. Tamsayı değerini 3 olarak değiştirin. Bunu yapmak, TLS 1.3 protokolünü zorlamanıza olanak tanır.
 5. Tamam'ı tıklayın, ardından Firefox'u yeniden başlatın.

SSL için aynı işlemi gerçekleştirin.

4.Çözüm: SSL Durumunu Temizleme

Bilgisayarınızda saklanan bozuk veriler varsa, belirli web sitelerine her bağlanmaya çalıştığınızda sorunlara neden olabilir. Önbelleğe alınmış sertifikalarla ilişkili sorunlardan kurtulmak için SSL durumunu temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu, SSL bağlantılarıyla ilgili sorunlar için iyi bir çözümdür. SSL durumunu temizlemek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. Aşağıdaki satırı Çalıştır iletişim kutusunun içine yapıştırın:

C: \ Windows \ System32 \ inetcpl.cpl

 1. Tamam'ı tıklayın.
 2. İnternet Özellikleri penceresini gördüğünüzde, İçerik sekmesine gidin.
 3. SSL Durumunu Temizle düğmesini tıklayın.

Şimdi, ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatasının hala görünüp görünmediğini görmek için web sitesini tekrar ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz.

Çözüm 5: Daha Eski Bir Tarayıcı Sürümünü Kullanma

Web tarayıcınızın en son sürümünü kullanmanız önemlidir. Bunu yapmak, en son güvenlik önlemlerinden ve kalite standartlarından yararlanmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, en son tarayıcıların eski protokolleri ve sertifikaları reddetmek için tasarlandığını belirtmekte fayda var. Dolayısıyla, ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatasını görmek istemiyorsanız, tarayıcınızın daha eski bir sürümünü kullanmanız en iyisidir.

Bilgisayarınızda aynı tarayıcının iki sürümüne sahip olamayacağınızı unutmayın. Bu nedenle, kullandığınız mevcut sürümü kaldırmanız, ardından eski sürümü indirip yüklemeniz gerekir.

Çözüm 6: Yeni Bir İşletim Sistemi Kullanma

"Değiştir ya da öl" ideolojisi teknolojide her zaman doğru olmuştur. Dolayısıyla, eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, en son Cipher paketlerini ve daha yeni teknolojileri destekleyemez. 2015 yılında Google Chrome'un Windows XP için destek sağlamayı bıraktığını belirtmekte fayda var. SSL sertifikası sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız, en iyisi Windows 10'a yükseltmenizdir.

7. Çözüm: Antivirüsünüzü Geçici Olarak Devre Dışı Bırakma

Önceki çözümleri denediyseniz ve yine de ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatasını görüyorsanız, virüsten koruma yazılımınızı geçici olarak devre dışı bırakmanızı öneririz. Virüsten koruma yazılımınız, tarayıcınız ile web sunucusu arasında kendi sertifikalarını kullanarak bir katman oluşturuyor olabilir. ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatasını görmenizin nedeni bu olabilir.

Profesyonel İpucu: Web sitelerinde sorunsuz bir şekilde gezinebilmeniz için Auslogics BoostSpeed ​​kullanmanızı öneririz. Bu araç, sisteminizdeki optimum olmayan ayarları değiştirerek işlemlerin ve işlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Ayrıca, İnternet bağlantı ayarlarınızı ayarlayarak sorunsuz gezinme, daha iyi sesli / görüntülü arama kalitesi ve daha hızlı indirme sağlar.

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH hatasını nasıl düzeltebileceğinizle ilgili başka ipuçları önerebilir misiniz?

Bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın!