Bilgisayarım kapatılırsa saldırıya uğrayabilir mi?

Banka bilgileri, özel sohbetler ve samimi fotoğraflar gibi hassas bilgiler her gün açığa çıkarılır veya sızdırılır. Tüm dünyada ortaya çıkan yeni veri ihlalleri ve saldırılarla birlikte bireyler, şirketler ve hükümetler siber güvenlik konusunda daha dikkatli hale geldi.

Saldırıya uğrama tehdidinin endişelenmeniz gereken bir şey olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bilgisayar korsanlarının bilgilerinizi çalabileceği birçok yolu duymuş olabilirsiniz. Bu tür korkutucu hikayeler bizi kolayca paranoyak yapabilir. Bilgisayar korsanlarının kullandığı yaygın tekniklerden bazıları:

  • Kötü amaçlı yazılım içeren reklamlar ve indirme bağlantıları
  • Şifrelenmemiş siteler aracılığıyla çerezleri (kullanıcı adları, şifreler ve tarama geçmişi) çalmak
  • Virüs bulaşmış ekler ve bağlantılar içeren e-postalar
  • Kötü amaçlı kodlarla ele geçirilen reklamlar

Öte yandan, indirdiğimiz veya çevrimiçi paylaştığımız bilgiler konusunda her zaman mantıklı bir şekilde temkinli davranmak gerekir. Güvenlik önlemleri almak ve kendinizi çevrimiçi ortamda nasıl koruyabileceğiniz hakkında sorular sormak akıllıca olacaktır. Öte yandan, çevrimdışı olduğunuzda ne olur? Kapatılmış bir bilgisayarı hacklemek mümkün mü?

Çevrimdışı olduğunuzda birisi bilgisayarınızı hackleyip kapatabilir mi?

Bu yazıda, bu soruyu cevaplayacağız ve kendinizi bilgisayar korsanlığından nasıl koruyabileceğiniz konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

Kapatılmış Bir Bilgisayarı Hacklemek Mümkün mü?

Teknoloji endüstrisindeki insanlar, İnternet olmadan hacklemenin mümkün olup olmadığı konusunda bölünmüş durumda. Bir bilgisayar korsanı kapalı bir bilgisayara erişebilir mi? Teknoloji uzmanları bunun olası olmadığını ancak yine de yapılabilir olduğunu söylüyor.

Birisi engelli bir bilgisayarı hackleyebilir mi?

Teknoloji dünyasında siyah-beyaz cevaplar yoktur. Bu senaryoda, kapatılmış bir bilgisayarı hacklemeyi mümkün kılan veya etmeyen faktörler vardır. Ancak, bu sorunun genel cevabının "hayır" olduğunu bilmekten memnuniyet duyarsınız. Bilgisayarınız kapalıysa, güç kaynağına ve İnternete bağlı bıraksanız bile önyüklenemez ve hacklenemez.

Kuralın İstisnası: Uzaktan Erişime İzin Verme

Genel olarak konuşursak, kapalı bir bilgisayarı hacklemek ev ortamında mümkün değildir. Ancak, ofis ortamı gibi paylaşılan ağlarda olabilir. Bir bilgisayarı uzaktan açmanıza ve önyüklemenize izin veren özellikler vardır.

Temel olarak bu senaryoda, bilgisayarın ağ adaptörünü tamamen kapatmazsanız, ünite uyanma ile ilgili özel talimatlar alabilir. Bu özellik, BIOS'ta "LAN'da uyanma" veya "USB'de uyandırma" gibi belirli bilgisayar ayarlarını etkinleştirirseniz etkinleştirilebilir.

Örneğin, "LAN'da uyandırma" ile bilgisayar, uzaktaki talimatlara yanıt verecek şekilde yapılandırılabilir. Bilgisayara paylaşılan bir ağ üzerinden özel bir sinyal gönderilerek bilgisayar korsanının yeniden açmasına ve ihtiyaç duydukları tüm verilere erişmesine izin verilir. Auslogics Anti-Malware gibi kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları gibi uygun güvenlik yazılımları kurulmadan, bilgisayar korsanlarının bilgisayar kapalı olsa bile bilgisayara uzaktan erişmesi mümkündür.

Böyle bir senaryo, bireylerin bilgisayarları "LAN'da uyanacak" şekilde ayarlamasını gerektiren koşulların olduğu kurumsal ortamlarda olasıdır. Söylemeye gerek yok, sadece bilgisayarınızı kapattığınız için, önyüklenemeyeceği ve hacklenemeyeceği anlamına gelmez.

Bilgisayarınızı Potansiyel Saldırılardan Koruma

Herkese açık bir ağa bağlandığınızda, birisi Wi-Fi üzerinden bilgisayarınıza girip uzaktan erişimi açabilir mi? Bilgisayarınızı tehditlerden korumak için önleyici tedbirler almazsanız bu mümkündür. Çevrimiçi ortamda kendinizi korumanın bazı yolları şunlardır:

    1. Güvenilir Kötü Amaçlı Yazılım Önleme Yazılımını Yükleyin

Birisi bilgisayarınıza başarılı bir şekilde girdiğinde, hassas bilgilerinizi korumanız için çok geç olabilir. Elbette kötü amaçlı yazılımı manuel olarak yakalayabilirsiniz, ancak bu çok fazla zaman alacaktır ve siz farkına varmadan verileriniz açığa çıkarılmış veya sızdırılmıştır. Bu nedenle, tehditleri otomatik olarak algılayan ve etkili bir şekilde karantinaya alan veya ortadan kaldıran Auslogics Anti-Malware gibi yüksek dereceli bir kötü amaçlı yazılımdan koruma aracı kullanmak en iyisidir.

  • Çevrimiçi Açtıklarınıza Dikkat Edin

Günümüzde şüpheli web sitelerini ayırt etmek daha kolay. Öte yandan, sizi bağlantıları tıklamaya veya ekleri açmaya ikna edecek kadar ikna edici olan kötü amaçlı e-postalar vardır. İstenmeyen bir e-posta varsa, okumayın veya içindeki hiçbir bağlantıyı açmayın. Bankanızdan bir e-posta alırsanız, postadaki bağlantıları açmak yerine tarayıcınızı açın ve sitede gezinin.

  • Çevrimiçi Olarak Hassas Bilgileri Göndermeyin

Sosyal medya web sitelerindeki gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin. Katı sosyal medya gizlilik ayarlarına sahip olduklarında bir hedefin profilini çıkarmak zor olabilir. Çevrimiçi gönderdiklerinizin herkesin görebileceğini unutmayın. Herhangi bir bilgiyi yayınlamadan önce, bu detayı başkalarına vermenin iyi bir fikir olup olmadığını dikkatlice düşünün.

  • 2 Adımlı Kimlik Doğrulama Süreci

Gmail veya LinkedIn gibi belirli hizmetler tarafından sunulan 2 faktörlü kimlik doğrulama sürecinden yararlanın. Bu şekilde, kötü amaçlı yazılım şifrenizi tehlikeye atmış olsa bile, bir bilgisayar korsanının bilgilerinize erişmeden önce atması gereken başka bir adım vardır. Çoğu durumda, birisi hesabınıza giriş yapmaya çalıştığında, size SMS yoluyla gizli bir kod gönderilecektir.

  • E-posta İstemcinizin Güvenlik Ayarlarını Yapılandırın

E-posta istemcinizin kaynakları web veya resimlerden otomatik olarak indirecek şekilde yapılandırılmadığından emin olun. Düz metin e-postaları alacak şekilde ayarlayabilmeniz en iyisidir. Bazı e-posta istemcileri bunu varsayılan olarak yapmaz, bu nedenle güvenlik ayarlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Bu konuyla ilgili farklı bir görüşünüz var mı? Bilgisayar korsanlığının kurbanı olmaktan kaçınabileceğiniz başka yollar önerebilir misiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!