Bir PC faresindeki sol ve sağ düğmeler nasıl değiştirilir?

Hem geleneksel fare hem de izleme dörtgeni düğmeleri, sağ elini kullanan kişileri tercih edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, küresel nüfusun yüzde doksanının sağ elini kullandığını düşündüğünüzde mantıklı geliyor. Yani temelde her şey - veya en azından her şeyin normal versiyonu - sağ elini kullananlara en büyük kullanım kolaylığını sağlayacak şekilde yapılmıştır. Yine de, fareyi, düğmelerin rolleri değiştirilecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu rehber size nasıl yapılacağını gösterecek.

Birincil ve İkincil Fare Düğmeleri

Farenin iki düğmesi vardır. Sol fare düğmesi, bir şeyleri seçmek veya ekranda sürüklemek için kullanılır. Sağ fare düğmesi, Seçenekler düğmesi olarak adlandırılır. En yaygın olarak, seçilen bir öğe üzerinde gerçekleştirilebilecek eylemleri görüntülemek için kullanılır. Her ikisi de klavye ile bir şeyler girmeyi gerektirmeyen bilgisayarlarda yaptığımız işlerin çoğu için birlikte çalışır.

Fare ve izleme dörtgeni düğmeleri, sağ elinizi tercih ediyorsanız veya çok yönlü olsanız veya çapraz hakimiyet sergiliyorsanız bile sizin için mükemmel şekilde çalışacak şekilde yapılandırılmıştır. Ancak bu, solak kullanıcıların eğlenceye katılamayacağı anlamına gelmez. Son zamanlarda, her zaman ucuza olmasa da, sol ve sağ düğmelerin işlevlerini tersine çeviren özel fareler satın alınabilir. Hatta birkaçı, düğme işlevlerini anında döndüren bir düğmeye sahip.

Bununla birlikte, sapkınlık sergileyen (yani sol elini kullanan) çoğu insanın fare kullanırken sağ ele geçmeye zorlandığı gerçeği kalır. Belki de zamanla gelişirler ve imleci doğal bir sağ elini kullanmak kadar iyi kontrol etmek için sağ ellerini kullanmayı öğrenirler. En azından ilk adımlar yine de garip ve doğal olmayacaktı. Bazıları zaten sol ellerini kullanıyor, bu da farenin nasıl yapılandırıldığından dolayı pek iyi çalışmıyor.

İyi haber şu ki, seçtiğiniz eli kullanmak için özel bir fareyi savurmanıza gerek yok. Windows'ta, seçim işlevini sağ fare düğmesine ve seçenekler / menü işlevini sol fare düğmesine atamanıza izin veren bir ayarı kolayca değiştirebilirsiniz. Düzgün, ha? Başka bir deyişle, birincil ve ikincil düğmeleri çevirerek farenizi solak yapabilirsiniz.

PC Faresinde Birincil ve İkincil Düğmeler Nasıl Değiştirilir

Solak mısınız ve farenizi kontrol etmenin daha iyi bir yolunu mu arıyorsunuz? Çapraz hakimiyet sergiliyor ve yazma ve fare kontrolü gibi şeyler için sol eli kullanmayı mı tercih ediyorsunuz? Sadece fare işlevselliğiyle uğraşmak mı istiyorsunuz? Bu sorulardan herhangi birine cevabınız evet ise, bu rehber tam size göre. Windows 10'da bir farenin yan düğmelerinin nasıl değiştirileceğini size göstereceğiz.

Windows 10'da sol tıklamayı sağ tıklama gibi yapmak için üç yöntem vardır ve bunun tersi de geçerlidir. Denetim Masası'ndan geçebilir, Windows 10 Ayarları uygulamasını kullanabilir veya kayıt defterinde basit bir ince ayar yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden herhangi biriyle, kalbinizin arzusuna göre birincil ve ikincil düğmelerinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

  1. Birincil ve İkincil Fare Düğmelerini Kontrol Panelinden Değiştirin

Bu yöntem herkes için işe yarar çünkü Kontrol Panelini açmanızı engelleyecek pek bir durum yoktur. Ek olarak, Ayarlar uygulamasının kullanılamadığı önceki Windows sürümlerini kullanan kullanıcılar da bu yolu kullanabilir.

İlk şey, Kontrol Paneli arayüzünü başlatmaktır. Onu aramak ve en iyi sonucu seçmek gayet iyi olmalı. Ancak, Windows tuşunu ve X düğmelerini aynı anda basılı tutmak ve ardından listeden Denetim Masası'nı seçmek daha hızlıdır.

Denetim Masası'na girdikten sonra, açılır menüyü genişleterek ve bu seçeneği belirleyerek "Görüntüleme ölçütü" modunu "Büyük simgeler" olarak değiştirin. Pencerede Fare seçeneğini arayın ve Fare Özellikleri iletişim kutusunu açmak için tıklayın.

Fare Özellikleri iletişim kutusunun Düğmeler sekmesi altında, "Birincil ve ikincil düğmeleri değiştir" seçeneğini göreceksiniz. Solak bir kişiyseniz ve birincil ve ikincil fare düğmelerini nasıl değiştireceğinizi arıyorsanız, aradığınız seçenek budur. Seçenek varsayılan olarak işaretli değildir. Farenizi solak yapmak için, kutuyu işaretleyin ve ardından Uygula ve Tamam düğmelerini arka arkaya tıklayın.

Bu kadar. Artık ekrandaki nesneleri seçmek ve vurgulamak için farenizdeki sağ düğmeyi kullanabilirsiniz.

Ayarlar Uygulaması aracılığıyla Birincil ve İkincil Fare Düğmelerini Değiştirin

Windows 10'da sistem ayarlamaları yapmak için Denetim Masası yerine Ayarlar uygulamasını kullanmayı tercih edenler, fare düğmelerini de bu şekilde çevirebilirler.

Windows 10 ayarlarında fare düğmelerini nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır

  • Başlat menüsünden seçerek Ayarlar uygulamasını açın. Aynı şeyi elde etmek için sadece Win Key + I tuşlarına basabilirsiniz.
  • Ana Ayarlar menüsünde Cihazlar'ı seçin.
  • Sol bölmedeki Aygıtlar alt menüsünde Fare'yi seçin.
  • Sağ bölmedeki Fare penceresinde, "Birincil düğmenizi seçin" açılır menüsünü genişletin ve Sol'u seçin.

Bunu yaptıktan ve Ayarlar uygulamasını kapattıktan sonra, fare düğmelerinin işlevsellik değiştirdiğini fark edeceksiniz. İstediğiniz zaman değiştirmek için her zaman Fare menüsüne dönebilirsiniz.

Bir Kayıt Defteri Ayarıyla Birincil ve İkincil Fare Düğmelerini Değiştirin

Fare düğmelerinin nasıl değiştirileceğine dair üçüncü bir çözüm var ve bu, Windows kayıt defterindeki ilgili anahtarı değiştirmektir! Zaten korktun mu? Olmana gerek yok. Bununla birlikte, yukarıdaki yöntemler herkes için iyi çalıştığından, bu rotanın aranızdaki daha inek tarafından kullanılması daha olasıdır.

Kayıt defterinde yanlış şeylerle uğraşırsanız neler olabileceğine dair binlerce korkunç uyarı ile karşılaşmış olmalısınız. Notu kalbe aldığınızı varsayıyoruz! Bu arada, küçük bir macera olmadan hayat nasıl olur? Bu adımları izleyerek, kısa sürede kayıt defterine girip çıkacaksınız.

  • Çalıştır iletişim kutusunu açın ve "regedit" yazın - elbette tırnak işareti yok. Kayıt Defteri Düzenleyicisini başlatmak için Tamam'ı tıklayın veya Enter tuşuna basın.
  • Aşağıdaki konuma gidin veya bunu Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin üst kısmındaki yol çubuğuna yapıştırın:

HKEY_CURRENT_USER \ Denetim Masası \ Fare

  • "SwapMouseButtons" girişini bulun ve sağ fare düğmesini birincil yapmak için veri değerini 1 olarak değiştirin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisinden çıktıktan sonra, sisteminizi yeniden başlatın. Ayrıca oturumu kapatıp tekrar oturum açabilirsiniz. Her iki eylem de yaptığınız değişikliğin etkili olmasına izin verir. Solak bir farenin avantajlarından hemen yararlanmaya başlamalısınız.

Yani, her bir fare düğmesinin yaptığı işi nasıl değiştireceğinizi keşfettiniz. Harika. Heyecanla başınızı döndürmeden önce, işlere potansiyel bir anahtar atalım. Görüyorsunuz, bazı programlar basitçe ayarlanmış fare yapılandırmalarıyla çalışmaz. Bunları kullandığınızda, genel fare ayarları geçerli olur. Değişikliğinizi yok sayarlar ve sizi varsayılan fare ayarlarını kullanmaya zorlarlar.

Bu arada, bu ayarlamayı yapmanın imleç kaybolması ve genel fare yavaşlığı gibi şeylerden kurtulmanıza yardımcı olacağını düşünüyorsanız, balon patlamanızı düşünün. Olmayacak. Ancak, sistem kararsızlığının temel nedenini bulmak ve düzeltmek için Auslogics BoostSpeed'i kullanabilirsiniz. Basit bir tarama ve onarım, sistem çökmelerinden, uygulama hatalarından kurtulmanıza ve sisteminizi optimum performansa geri yüklemenize yardımcı olur.