2020'de Windows 7'de kalmak sorun olur mu?

Windows 7 2009'da piyasaya sürüldü, ancak bugüne kadar birçok kullanıcı hala daha yeni Windows 10 işletim sistemi yerine onu tercih ediyor. Maalesef, Win 7, 15 Ocak 2020'de Kullanım Ömrü Sonu durumuna ulaşacak. Bu haber, son birkaç haftadır teknoloji endüstrisinde dedikodular oldu.

Şimdi, "Windows 7'nin Kullanım Ömrünün Sonuna Ulaşması ne anlama geliyor?" Diye merak edebilirsiniz. İşletim sistemi Destek Sonu aşamasına ulaştığında, Microsoft artık bunun için güvenlik güncellemeleri yayınlamayacaktır. Öyleyse, Kullanım Ömrünün Sonundan sonra işletim sisteminde kalmanın riskleri olacaktır.

Windows 7 Kullanım Ömrü Sonu Riskleri Nelerdir?

Windows 7 Kullanım Ömrü Sonu aşaması hızla yaklaşırken, giderek daha fazla kullanıcı işletim sistemini kullanmanın riskleri konusunda endişeleniyor. Sonuçta, bu değişiklik Microsoft'un artık işletim sistemini desteklemeyeceği anlamına geliyor. Tabii ki, birçok insan hala işletim sisteminin henüz tamamen bitmediğine inanıyor. Ancak, herhangi bir karar vermeden önce, Windows 7'de kalmanın risklerini anlamanız en iyisidir.

Birincisi, artık Microsoft'un işletim sisteminize güvenlik güncellemeleri ve yamaları göndermesini bekleyemezsiniz. Esasen, Windows 7, teknoloji devinin yardımı olmadan dünyada yalnız kalacak. Sonuç olarak, muhtemelen suçlular için bir hackleme alanı haline gelecektir. Microsoft'un, Microsoft Security Essentials'a virüs imza güncellemeleri sağlamaya devam edeceğine söz verdiği doğrudur. Ancak, üçüncü taraf anti-virüs geliştiricileri Windows 7 için destek sağlamayı kademeli olarak durduracak.

Windows 7 Kullanım Ömrü Sonu aşamasından sonraki olası senaryolardan biri, suçluların tersine mühendislik güvenlik güncelleştirmeleridir. Bunu yapmak, işletim sistemindeki tüm güvenlik açıklarını ortaya çıkarmalarına olanak tanır. Bu nedenle, sistemde sıfırıncı gün güvenlik açıkları olduğunda kullanıcıların geç bildirim almaları veya hiç almamaları mümkündür. Şimdi, Windows 7 kullanıyorsanız ve kötü amaçlı yazılım yayan bir web sitesini ziyaret ederseniz, bilgisayarınızdaki verileri tehlikeye atabilirsiniz.

Tüm olası riskleri düşündüğünüzde, Windows 7 hakkında birkaç sorunuz olabilir. Windows 7'yi yeniden yükleyebilir veya etkinleştirebilir misiniz? Chrome, Windows 7'yi desteklemeyi bırakacak mı? Tüm bu hususların ötesinde, zorunlu olan Windows 10'a yükseltmeniz gerekip gerekmediğini sormaktır. Daha yeni işletim sistemine yükseltmeniz gerekmiyor. İsterseniz Linux veya Mac'e geçebilirsiniz. Burada söylemeye çalıştığımız şey, Windows 7'nin gitmesine izin vermenin tam zamanı olabileceğidir.

Windows 7 2020'de Kullanılabilir mi?

Ödünç vermeyen ve yine de Windows 7 kullanmayı tercih eden kullanıcılar olduğunu biliyoruz. İşletim sistemini kullanmakta ısrar ediyorsanız, ancak bilgisayarınızı riske atmak istemiyorsanız, Genişletilmiş Destek'ten yararlanabilirsiniz. Microsoft sunuyor. Her yıl, her cihaz için hizmet için ödeme yapmanız gerekir. Dahası, destek maliyeti pahalıdır ve her yıl artmaya devam edecektir. Gördüğünüz gibi, Windows 7'ye teklif vermek ve Windows 10'a yükseltmek daha kolay ve daha mantıklı.

Neden Windows 7'den Windows 10'a Geçmelisiniz?

Mac veya Linux gibi farklı bir işletim sistemi kullanma planınız yoksa, en iyi seçeneğiniz Windows 10'a yükseltmektir. Bunu yapmayı düşünmeniz için bazı nedenler şunlardır:

Neden 1: İki Kat Güvenli

Windows 7 ile karşılaştırıldığında, Windows 10 iki kat daha güvenlidir. İkincisi ile yerleşik Windows Güvenlik uygulamasına sahip olacaksınız. Ayrıca, İşletim Sistemi, Kontrollü klasör erişimini kullanan fidye yazılımlarına karşı sizi korumak için donanımla donatılmıştır. Bu nedenle, güvenli dosyalarınız olduğunu bilerek içiniz rahat olabilir. Ayrıca, uygun erişimi olmayan hiçbir program hiçbir şeyi değiştiremez.

Neden 2: Eski Donanımınız Windows 10'u Çalıştırabilir

Donanımınız on yıllık olmadığı sürece, yine de Windows 10'u çalıştırabilir. İşletim sistemi için minimum gereksinimlerin çok yüksek olmadığını keşfetseniz şaşıracaksınız. Çoğu durumda, yeni bir SSD gibi küçük değişiklikler işe yarayacaktır.

Neden 3: En Son Güvenli Tarayıcıları Kullanmanın Yararı

Sonunda, Firefox, Chrome ve diğer tarayıcılar Windows 7 için destek sağlamayı durduracaktır. Öte yandan, Windows 10'a yükseltirseniz, web tarayıcıları için en son güvenlik ve işlevsellik özelliklerine sahip olacaksınız. Dahası, Windows 10'un Chromium Engine tabanlı tarayıcısı Microsoft Edge'in keyfine varacaksınız.

Neden 4: Microsoft Office Ürünlerini Güvenli

Office 365, Ocak 2023'e kadar güncellemeleri almaya devam edecek. Öte yandan Office 2010, 13 Ekim 2020'ye kadar artık destek alamayacak. Bu arada Office 2013, 2023'e kadar güncellemeleri almaya devam edecek. Şimdi, Windows 7'deki güvenlik riskleriyle birlikte, Microsoft Office paketlerini desteklemeyi bıraktığında dosyalar sorun yaşayabilir. Bu nedenle, dosyalarınızı, e-postalarınızı ve diğer verilerinizi koruma altında tutmak istiyorsanız, en iyisi Windows 10'a yükseltmektir.

Sebep 5: Çok Etkileyici Bir Şey Yok

Windows 7 kullanıcılarının işletim sistemiyle kalmayı tercih etmelerinin nedenlerinden biri basit özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Şimdi, Windows 10'un yeni ve gereksiz özelliklerle aşırı yüklenmiş olabileceğinden endişelenebileceğinizi anlıyoruz. Microsoft, birkaç yılda bir işletim sisteminin yeni bir sürümünü yayınlamak yerine yılda iki kez özellik güncellemelerini yayınlamaya karar verdi. Size bir fikir vermesi için, size Windows işletim sisteminin farklı sürümlerinin yayın tarihlerini göstereceğiz:

  • 24 Ağustos 2001 - Windows XP
  • 22 Temmuz 2009 - Windows 7
  • 26 Ekim 2012 - Windows 8
  • 29 Temmuz 2015 - Windows 10

Windows 7'den beri Microsoft, her üç yılda bir işletim sisteminin yeni bir sürümünü yayınladı. Şimdi, teknoloji devinin Windows 10'u piyasaya sürmesinden bu yana beş yıl geçti. Microsoft artık özellik güncellemelerini düzenli olarak yayınlıyor.

Windows 7 kullanıcılarının bir başka endişesi de, yükseltmenin işletim sistemlerinde yavaşlamalara neden olabileceğidir. Birçok kullanıcı, Windows 10'un eski işletim sistemi kadar hızlı çalışmadığını fark etti. Bu sorun, kısmen yeni sistemle birlikte gelen bloatware'den kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu önlemek için, yükseltmeden sonra Windows 10'u optimize etmenizi öneririz. Bunu, Auslogics BoostSpeed ​​gibi özel bir program kullanarak yapabilirsiniz.

Bu yardımcı program, her türlü PC önemsizliğini güvenli ve verimli bir şekilde kaldıracaktır. Ayrıca, her zaman yüksek işletim hızları sağlamak için optimum olmayan sistem ayarlarını değiştirecektir. Birkaç tıklama ile, aksaklıkların ve çökmelerin tüm nedenlerini çözebilir, herhangi bir yan etki olmaksızın sorunsuz ve istikrarlı bir performans elde edebilirsiniz.

Windows 7'nin Kullanım Ömrü Sonu durumu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Aşağıdaki tartışmaya katılın!