Windows 10'da kaydedilmiş resimler ve kamera rulosu nasıl gizlenir, taşınır veya silinir

Kamera Rulosu ve Kaydedilen Resimler klasörleri, Windows 10'daki özel klasörlerdir. Bilgisayarınızda boş kalırlarsa, muhtemelen silmek istersiniz. Ancak, üzerlerine sağ tıklayıp Sil'i seçerek bunları başarıyla kaldıramazsınız. Kaç kez denerseniz deneyin, otomatik olarak yeniden oluşturulacaktır.

Bu kılavuzda, tercihlerinize bağlı olarak bu klasörlerin neden var olduğunu ve bunların nasıl gizleneceğini, taşınacağını veya silineceğini keşfedeceksiniz.

Windows 10'da Kamera Rulosu ve Kaydedilen Resimler Klasörleri Nelerdir?

Windows 10 PC kullanıyorsanız Kaydedilen Resimler ve Film Rulosu klasörleri varsayılan olarak mevcuttur. Kullanıcı profilinizin Resimler kitaplığında yer alırlar ve sırasıyla Fotoğraflar uygulaması ve Kamera uygulamasıyla ilişkilendirilirler.

Video veya fotoğraf oluşturmak için Kamera uygulamasını kullanırsanız, uygulama bunları Film Rulosu klasörüne kaydeder. Aynı şekilde, Fotoğraflar uygulaması Kaydedilen Resimler klasörünü kullanır.

Bu uygulamalar, iki klasörün sisteminizde bulunmasının nedenidir ve uygulamaları kullansanız da kullanmasanız da, klasörler her zaman mevcut olacaktır.

Windows 10'da Kamera Rulosu ve Kaydedilen Resimler Nasıl Kaldırılır

Kamera ve Fotoğraflar uygulamalarını kullanmazsanız, bunların ilişkili klasörleri herhangi bir amaca hizmet etmez. Kullanıcılar, Resimler kitaplığındaki varlıkları nedeniyle klasörleri rahatsız edici bulabilir ve sağ tıklayıp bağlam menüsünden Sil'i seçmek işe yaramadığından - bunları birkaç dakika sonra yeniden bulursunuz çünkü bunlar Kamera ve Fotoğraflar uygulamaları - klasörleri kalıcı olarak kaldırmak için ilgili uygulamalarını kaldırmayı düşünebilirsiniz. Ancak, uygulamalar Windows ile birlikte geldiğinden, bunları başka herhangi bir programı kaldırdığınız şekilde kaldıramazsınız.

Ama endişelenme. Film Rulosu ve Kaydedilen Resimler klasörlerini nasıl gizleyebileceğinizi, taşıyabileceğinizi veya başarıyla silebileceğinizi size göstereceğiz.

Film Rulosu ve Kaydedilen Resimler klasörlerini Başka Bir Konuma Taşıma

Kaydedilen Resimler klasörünü ve Film Rulosu klasörünü kullanıcı profilinizin Resimler kitaplığından istediğiniz başka bir konuma taşıyabilirsiniz.

Bunları taşımanın iki kolay yolu vardır: basit bir kes ve yapıştır işlemiyle veya klasörlerin Özellikler penceresindeki Konum sekmesini kullanarak.

Windows 10'da kaydedilmiş resimler ve film rulosu: kolay ipuçları

Yöntem 1: Konum Sekmesini kullanın

 1. Klavyenizdeki Windows logo tuşunu basılı tutun ve Dosya Gezgini'ni açmak için E tuşuna basın.
 2. Kitaplıklar altında, pencerenin sol panelindeki Resimler'i tıklayın.
 3. Film Rulosu klasörüne sağ tıklayın.
 4. Bağlam menüsünden Özellikler'i seçin.
 5. Açılan pencerede Konum sekmesine gidin.
 6. Klasörün geçerli dizin yolunu içeren bir alan göreceksiniz (C: \ Kullanıcılar \\ Picuters \ CameraRoll). Yolu silin ve klasörün taşınmasını istediğiniz yere yeni bir yol girin. Yeni yolu nasıl doğru yazacağınızdan emin değilseniz, alanın altındaki Taşı… düğmesini tıklamanız ve istediğiniz konuma gidip Klasörü Seç'i tıklamanız yeterlidir.
 7. Değişikliği kaydetmek için Tamam'ı tıklayın.

İpucu: Klasörü varsayılan konumuna geri döndürmek istiyorsanız, yukarıdaki adımları tekrarlayın ve 4. Adıma geldiğinizde Varsayılanı Geri Yükle düğmesi> Tamam'ı tıklayın.

Kaydedilen Resimler klasörünü taşımak için aynı prosedürü tekrarlayın.

Yöntem 2: Kes ve Yapıştır

 1. Dosya Gezgini'ni açmak için Windows logo tuşu + E kombinasyonuna basın.
 2. Resimler kitaplığını açın ve Film Rulosu klasörünü sağ tıklayın.
 3. Bağlam menüsünden 'Kes'i tıklayın.

Alternatif olarak, klasörü seçin ve klavyenizdeki Ctrl + X kombinasyonuna (Kesme kısayolu olan) basın.

 1. Klasörü yerleştirmek istediğiniz yeni konuma gidin. Boş bir alana sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yapıştır'a tıklayın. Alternatif olarak, konuma geldiğinizde boş bir alana tıklayın ve ardından klavyenizdeki Ctrl + V kombinasyonuna (Yapıştır'ın kısayolu olan) basın.

Kaydedilen Resimler klasörünü taşımak için aynı prosedürü tekrarlayın.

Klasörleri yeni bir konuma taşıdıktan sonra, yolları Windows kayıt defterinde otomatik olarak güncellenecek ve Kamera uygulaması ve Fotoğraflar uygulaması değişikliği algılayacaktır. Bu nedenle, uygulamaları fotoğraf ve video oluşturmak için kullanırsanız, medya yeni konumdaki ilgili klasörlere kaydedilir ve artık Resimler kitaplığına kaydedilmez.

Profesyonel İpucu: Kamera Rulosu ve Kaydedilen Resimler klasörleri özel klasörlerdir (Kabuk klasörleri olarak da adlandırılır). Bu, onları doğrudan Çalıştır iletişim kutusundan, Ara veya Cortana'dan açmak için 'Kabuk:' komutunu kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu nedenle, klasörleri taşıdığınız konumu unutursanız veya yollara gitmeden onları hızlı bir şekilde açmak isterseniz, aşağıdaki adımları kullanarak onları çağırabilirsiniz:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açın. Bunu yapmak için Windows logo tuşunu basılı tutun ve klavyenizdeki R tuşuna basın.
 2. Metin alanına 'kabuk: kamera rulosu' yazın ve Enter'a basın veya Film Rulosu klasörünü açmak için Tamam düğmesini tıklayın. Kaydedilen Resimler klasörünü açmak için, 'kabuk: Kaydedilmiş Resimler' yazın ve Enter'a basın veya Tamam düğmesini tıklayın. İpucu: Komutu yazarken, 'shell:' ile klasörün adı arasında boşluk bırakmadığınızdan emin olun. Bunu yaparsanız, klasör açılmaz ve bir hata mesajı alırsınız.

Kamera Rulosu ve Kaydedilen Resimler Klasörleri Nasıl Gizlenir

Film Rulosu ve Kaydedilen Resimler klasörlerini başka bir konuma taşımak istemiyorsanız, gösterilmemeye zorlayabilirsiniz.

Klasörleri gizlemek için kullanabileceğiniz iki yöntem vardır: Dosya Gezgini'ndeki Görünüm sekmesi aracılığıyla veya Komut İstemi'ni kullanarak.

Yöntem 1: Klasörleri Görünüm sekmesi aracılığıyla gizleyin

 1. Dosya Gezgini'ni açmak için klavyenizdeki Windows logo tuşu + E kombinasyonuna basın.
 2. Pencerenin sol bölmesindeki Kitaplıklar kategorisine gidin ve Resimler'i tıklayın.
 3. Film Rulosu klasörünü tıklayın. Ardından, klavyenizdeki Ctrl tuşunu basılı tutun ve onu seçmek için Kaydedilen Resimler klasörünü tıklayın.
 4. Pencerenin üst kısmındaki şeritte bulunan Görünüm sekmesine gidin.
 5. Sağ taraftaki Göster / gizle bölümünde, 'Seçili öğeleri gizle' seçeneğini tıklayın.
 6. Dosya sekmesine geri döndüğünüzde hala Film Rulosu ve Resimler klasörlerini görüyorsanız ancak simgeler soluksa, bu Görünüm sekmesindeki Gizli Öğeler seçeneğinin etkin olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, Görünüm sekmesine geri dönün ve Göster / gizle kategorisindeki 'Gizli öğeler' onay kutusunun işaretini kaldırın.

Klasörleri yeniden görünür hale getirmek istiyorsanız, klasörleri ortaya çıkarmak için 6. Adımdaki 'Gizli öğeler' onay kutusunu işaretleyin. Ardından bunları seçin ve 5. Adımdan 'Seçili öğeleri gizle' seçeneğini tıklayın.

Yöntem 2: Komut İstemi'ni kullanarak klasörleri gizleyin

Film Rulosu ve Resimler klasörlerini, gizli öğeleri Dosya Gezgini'nde görünür olacak şekilde ayarlasanız bile görünmeyecekleri şekilde gizleyebilirsiniz. Bunu yapmak isterseniz, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu çağırın. Bunu klavyenizdeki Windows logo tuşu + R combo tuşlarına basarak yapabilirsiniz.
 2. Metin alanına 'cmd' yazın ve Enter'a basın veya Tamam düğmesini tıklayın. Bu, Komut İstemi penceresini açar.
 3. Aşağıdakileri yazın veya kopyalayıp yapıştırın:

özellik + s + h

Not: Yukarıdaki komutu yazmak istiyorsanız, '+' ve 's' arasında veya '+' ile 'h' arasında boşluk olmamalıdır.

 1. Komut İstemi penceresini simge durumuna küçültün.
 2. Dosya Gezgini'ni (Windows tuşu + E) açın ve Resimler kitaplığına tıklayın.
 3. Film Rulosu klasörüne sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin.
 4. Konumlar sekmesine tıklayın ve klasör yolunu kopyalayın.
 5. Komut İstemi penceresini büyütün ve 7. Adımda kopyaladığınız yolu yapıştırın. Çalıştıracağınız komut aşağıdaki gibi görünmelidir:

attrib + s + h "C: \ Kullanıcılar \ Adınız \ Resimler \ Film Rulosu"

 1. Komutu uygulamak ve Film Rulosu klasörünü gizlemek için Enter tuşuna basın.

Kaydedilmiş Resimler klasörünü gizlemek için aynı prosedürü kullanın.

Klasörleri göstermek istiyorsanız, yukarıdaki adımları tekrarlayın ancak 3. Adıma geldiğinizde “attrib -s –h” yazın. Dolayısıyla, Kamera Rulosu klasörünü gösterme komutu, örneğin, attrib -s -h “ C: \ Kullanıcılar \ Adınız \ Resimler \ Film Rulosu ” .

Kamera Rulosu ve Kaydedilen Resim Kitaplıkları Nasıl Gizlenir

Dosya Gezgini'ni açtığınızda, Kitaplıklar altında listelenen öğelerin Resimleri, Belgeleri, Müzikleri, Videoları vb. İçerdiğini fark edeceksiniz. Film Rulosu ve Kaydedilen Resimler de Kitaplıklar altında listeleniyorsa, bunları gizlemek için kullanabileceğiniz iki yöntem vardır. Her ikisi de kayıt defterinizde değişiklik yapmayı içerir. Bu yüzden devam etmeden önce, bir Kayıt defteri yedeği veya bir sistem geri yükleme noktası oluşturduğunuzdan emin olun.

Yöntem 1: Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanın

 1. Klavyenizde, Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows logo tuşu + R kombinasyonuna basın.
 2. Metin alanına 'regedit' yazın ve Tamam düğmesini tıklayın veya Enter tuşuna basın.
 3. Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) istemi geldiğinde Evet düğmesine tıklayın.
 4. Açılan Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde aşağıdaki yola gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FolderDescriptions \ {2B20DF75-1EDA-4039-8097-38798227D5B7} \ PropertyBag

İpucu: İşleri kolaylaştırmak ve 'PropertyBag'e daha hızlı ulaşmak için, sadece Düzenle sekmesine tıklayın ve bağlam menüsünden' Bul ... 'seçeneğine tıklayın. Yukarıdaki yolu kopyalayın ve 'Ne Bul:' kutusuna yapıştırın ve ardından Sonrakini Bul düğmesini tıklayın.

 1. Pencerenin sağ tarafında, boş bir alana sağ tıklayın ve Yeni> Dize Değeri'ni seçin. Adını sen koy
 2. Yeni oluşturulan dize değerine (ThisPCPolicy) çift tıklayın. 'Değer Verisi:' alanına 'Gizle' yazın ve Tamam düğmesini tıklayın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisinde aşağıdaki konumlar için yukarıdaki prosedürü tekrarlayın:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ WOW6432Node \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FolderDescriptions \ {2B20DF75-1EDA-4039-8097-38798227D5B7} \ ÖzellikBag

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FolderDescriptions \ {E25B5812-BE88-4bd9-94B0-29233477B6C3} \ ÖzellikBag

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ WOW6432Node \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FolderDescriptions \ {E25B5812-BE88-4bd9-94B0-29233477B6C3} \ PropertyBag

Tüm bu konumlarda ThisPCPolicy dize değerini oluşturduktan ve Değer Verilerini Gizle olarak ayarladıktan sonra, Kaydedilen Resimler ve Film Rulosu kitaplıkları artık gizlenecektir. Bunları göstermek isterseniz, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ndeki her bir konuma geri dönün ve oluşturduğunuz ThisPCPolicy dize değerini silin.

Yöntem 2: Not Defteri kullanın

Bu yöntem, yürütülebilir bir kayıt defteri dosyası oluşturmayı içerir. Yöntem 1'den çok daha kolaydır. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Başlat menüsüne gidin ve Arama çubuğuna 'Not Defteri' yazın. Arama sonuçlarında göründüğünde seçeneği tıklayın.
 2. Aşağıdaki metni kopyalayın ve Not Defteri'ne yapıştırın:

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi Sürüm 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FolderDescriptions \ {2B20DF75-1EDA-4039-8097-38798227D5B7} \ PropertyBag]

"ThisPCPolicy" = "Gizle"

[HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ WOW6432Node \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FolderDescriptions \ {2B20DF75-1EDA-4039-8097-38798227D5B7} \ PropertyBag]

"ThisPCPolicy" = "Gizle"

[HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FolderDescriptions \ {E25B5812-BE88-4bd9-94B0-29233477B6C3} \ PropertyBag]

"ThisPCPolicy" = "Gizle"

[HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ WOW6432Node \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ FolderDescriptions \ {E25B5812-BE88-4bd9-94B0-29233477B6C3} \ PropertyBag]

"ThisPCPolicy" = "Gizle"

 1. Dosya sekmesine tıklayın ve Farklı kaydet'i seçin.
 2. Dosyanın kaydedilmesini istediğiniz konumu seçin.
 3. Dosya adı olarak 'reg' yazın ve Kaydet düğmesini tıklayın.
 4. Şimdi, dosyayı kaydettiğiniz konuma gidin ve üzerine sağ tıklayın.
 5. Bağlam menüsünden Birleştir'i tıklayın.
 6. İstendiğinde Evet düğmesini tıklayın.

Kod yürütüldüğünde, kayıt defteri otomatik olarak yukarıdaki yolların her birinde bulunan ThisPCPolicy için Değer Verisi Olarak Gizle ayarını yapacaktır. Film Rulonuz ve Kaydedilen Resimler kitaplıklarınız artık gizlenecek. Bunları göstermek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın, bu yolların her birine gidin ve ThisPCPolicy dize değerini silin.

Windows 10'da Kamera Rulosu ve Kaydedilmiş Resimler Nasıl Silinir

Kaydedilen Resimleri ve Film Rulosu klasörlerini PC'nizden silmenin bir yolu yoktur. Bunun nedeni, ilişkili oldukları uygulamaların (sırasıyla Fotoğraf uygulaması ve Kamera uygulaması) Windows işletim sisteminizle birlikte gelmesidir.

Bu nedenle, klasörleri kalıcı olarak kaldırmanın tek yolu, Kamera uygulamasını ve Fotoğraf uygulamasını kaldırmaktır.

Ancak uygulamalar, Kontrol Paneli veya Başlat menüsü aracılığıyla kaldırılamaz. Bunu PowerShell ile yapmamız gerekecek. Aşağıdaki adımları takip et:

 1. Başlat menüsünü açın.
 2. Arama çubuğuna 'powershell' yazın.
 3. Sonuçlar listesinden seçeneğe sağ tıklayın ve 'Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.

Alternatif olarak, PowerShell'i WinX menüsü aracılığıyla yönetici haklarıyla hızlı bir şekilde açabilirsiniz. Klavyenizdeki Windows logo tuşu + X combo tuşlarına basın ve ardından listeden PowerShell'e (Yönetici) tıklayın.

 1. Kullanıcı Hesabı Denetimi istemi geldiğinde Evet düğmesine tıklayın.
 2. Aşağıdaki satırı kopyalayıp PowerShell (Yönetici) penceresine yapıştırın ve Kamera uygulamasını kaldırmak için Enter tuşuna basın:

Get-AppxPackage * windowscamera * | Kaldır-AppxPackage

 1. Aşağıdaki satırı kopyalayıp yapıştırın ve Fotoğraflar uygulamasını kaldırmak için Enter tuşuna basın:

Get-AppxPackage * fotoğrafları * | Kaldır-AppxPackage

 1. PowerShell (Yönetici) penceresini kapatın.

Uygulamaları yeniden yüklemek isterseniz, PowerShell'e (Yönetici) geri dönün, aşağıdaki satırı yapıştırın ve ardından yürütmek için Enter tuşuna basın:

Get-AppxPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$ ($ _. InstallLocation) AppXManifest.xml”}

Komutun yalnızca Kamera ve Fotoğraflar uygulamalarını değil, daha önce kaldırdığınız diğer tüm Windows uygulamalarını da yükleyeceğini unutmayın.

Umarız rehberimiz sizin için yararlı olmuştur.

Herhangi bir yorumunuz, sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen bunları aşağıdaki Yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin.

Sizden haber almak isteriz.

Profesyonel İpucu: Sisteminiz inanılmaz derecede yavaşsa ve takılmaya meyilliyse, bilgisayarınızdaki en basit görevleri bile gerçekleştirmekte zorlanacaksınız. Her gün uğraşmanız gereken şey buysa, oldukça sinir bozucu olabilir. Bu nedenle, gereksiz dosyaları temizlemek ve bilgisayarınızdaki diğer hız düşürücü sorunları gidermek için Auslogics BoostSpeed ​​ile tam bir sistem taraması yapmanızı öneririz. Araç, sistem hızını artırır, kararlılığı geri kazandırır ve sorunsuz performans sağlar, böylece bilgisayarınızı tekrar yüzünüzde bir gülümseme ile kullanabilirsiniz.